rzym atrakcje

Zwiedzanie Rzymu: najlepsze atrakcje i zabytki w Wiecznym mieście

Rzym – miasto idei i pięknie zachowanej antycznej architektury, które urzeka swoją historią oraz bogactwem artystycznego dobytku. Nie ma wielu takich miejsc na świecie, w których spacer po uliczkach pełnych zabytkowej infrastruktury potrafi powiedzieć tak wiele na temat kultury i tradycji. To święte terytorium, które stanowi fundament chrześcijańskiej wiary z papieską siedzibą w Watykanie oraz centrum kulturalnych wydarzeń, wśród których nie brak możliwości do spędzania wolnego czasu.

Rzym (Włochy) – podstawowe informacje

Rzym to największe miasto Włoch, położone w środkowej części państwa, w pobliżu Morza Tyrreńskiego nad rzeką Tyber. Region, na którym znajduje się miejscowość to Lazio, zwany Lacjum, a majestatyczne centrum wznosi się na siedmiu rzymskich wzgórzach.

Miasto poza stolicą antycznej kultury jest również stolicą Włoch, a jego teren zamieszkuje niemal 3 miliony mieszkańców. Znajduje się tu wielkie centrum polityczne, gospodarcze, ale także naukowe i kulturowe kraju, dzięki czemu miejscowość ta stała się wielką potęgą i znana jest na całym świecie. Na terenie Rzymu znajduje się najmniejsze i najmniej liczne państwo świata – Watykan, które stanowi apostolską stolicę religii chrześcijańskiej. Powierzchnia Rzymu wynosi 1285 km2, natomiast samego Watykanu zaledwie 0,44 km2.

W Rzymie występuje klimat śródziemnomorski, który cechuje się tym, że lata są ciepłe i suche, a zimą temperatura jest umiarkowana. Najlepszą porą na zorganizowanie podróży do tego miasta są miesiące: od maja do października – lato jest przyjemne i służy odwiedzaniu zakątków miasta, a opady praktycznie nie występują.

Rzym – jak zorganizować podróż?

Istnieje wiele opcji transportu, które pozwalają dotrzeć do obleganej przez turystów włoskiej stolicy. Rzym dysponuje dwoma portami lotniczymi, które znajdują się poza miastem. Jeden z nich – główne lotnisko Fiumicino im. Leonardo da Vinci oddalone jest od centrum o około 25 kilometrów i obsługuje loty międzynarodowe, w tym samoloty wylatujące z Polski. Jest to najłatwiejszy sposób dostania się na miejsce. Drugi port lotniczy Ciampino także znajduje się poza centrum, ale świadczy usługi wobec tanich i wewnętrznych linii lotniczych. Z lotniska można przemieścić się korzystając z taksówki lub autobusów. Koszt biletu w jedną stronę wynosi około 6 euro. Na terenie lotnisk dostępne są również wypożyczalnie samochodowe, w których można wypożyczyć pojazd na cały okres pobytu.

Kolejną opcją transportu jest podróżowanie wewnątrz Włoch za pośrednictwem państwowych linii kolejowych. Włochy posiadają dobrze skomunikowaną sieć połączeń pociągów, które dowiozą turystów do głównego dworca kolejowego w Rzymie z każdej części kraju.

co zwiedzić w rzymie
Widok na Rzym ze wzgórza Pincio

Do Rzymu można podróżować także samodzielnie, decydując się na przejazd samochodem osobowym. W związku z tym, że Polskę i Włochy dzieli około 1600 kilometrów, warto podzielić trasę na dwa dni, między którymi nastąpi zaplanowany nocleg. Polacy najszybciej znajdą się na terenie Włoch, wybierając trasę przez Czechy i Austrię. Włosi posiadają dobrze rozbudowany system autostrad w obrębie całego państwa, a podróż samochodem po kraju nie sprawi trudności.

Rzym – noclegi

Do Rzymu przyjeżdża co roku bardzo dużo turystów, więc problem ze znalezieniem miejsca noclegowego w tej miejscowości nie powinien wystąpić, gdyż baza noclegowa jest bardzo dobrze rozwinięta. W zależności od preferowanego standardu i lokalizacji – ceny będą się różnić i prawdą jest, że w okolicy najsłynniejszych zabytków Rzymu cena za pokój wyniesie o wiele więcej niż kilka ulic dalej, w bardziej zacisznej dzielnicy. Mimo to można przebierać w ofercie apartamentów, hotelu, hosteli, prywatnych kwater czy też domów pielgrzyma.

Ceny w Rzymie

We Włoszech walutą jest euro, a Rzym to turystyczne miasto – za te same produkty, które dostępne są w Polsce należy zapłacić nieco więcej pieniędzy. Średni koszt noclegu w tym mieście to wydatek od 100 zł za pobyt w hostelu do 350 zł w trzygwiazdkowym hotelu. Nocleg w luksusowym apartamencie to koszt przewyższający 1000 zł. Produkty żywnościowe w sklepach i marketach są dwukrotnie wyższe niż w Polsce, przykładowo 1 litr mleka to wydatek około 6 złotych, natomiast kilogram żółtego sera – 65 zł. Stołując się w restauracji, za posiłek dla dwojga przyszłoby zapłacić od 170 do 220 zł, w zależności od wybranego rodzaju kuchni. Alkohol kupiony w Rzymie jest droższy, choć jego wartość nie jest wyższa dużo więcej niż w Polsce.

Drogie są także bilety miejskiej komunikacji – wybierając nocleg, warto kierować się tym by był dobrze usytuowany, a pokonywanie miejskich odległości możliwe było pieszo bądź koleją. Cena biletu w jedną stronę to koszt bliski 8 zł – niemal tyle samo, ile należy zapłacić za przejechanie taksówką odległości 1 kilometra. Prawdą jest, że z większym wyprzedzeniem i dobrze planując pobyt, wakacje w tym mieście mogą wyjść całkiem niskobudżetowo. Należy jednak doliczyć koszty, związane ze zwiedzaniem atrakcji Rzymu, które podamy w dalszej części artykułu. Podsumowując, jednotygodniowy pobyt przy średnim budżecie to wydatek od 2000 do 3500 złotych.

Dlaczego warto odwiedzić Rzym?

Rzym to kultowe miasto, które stanowi swego rodzaju muzeum na otwartej przestrzeni, bowiem głównym powodem licznych odwiedzin są wartościowe zabytki w Rzymie oraz piękna architektura całej jego zabudowy, a niektóre z budowli rzymskich, takie jak Koloseum lub sakralne obiekty, np. Bazylika św. Piotra trwale połączone są z tym miejscem, stanowiąc nieodłączny symbol miasta, który widnieje na pocztówkach.

Miasto to owiane jest legendą i historią – od założenia na siedmiu wzgórzach, po których można spacerować do dziś, po zachowane elementy świata starożytnego, który w dużej mierze warunkowany był także kulturą grecką. To wszystko – pomniki, ścienne malowidła oraz eksponaty, przedstawiane na muzealnych wystawach, stanowi o niesamowitym kulturalnym dziedzictwie, które zostało zachowane właśnie w stolicy Włoch.

rzym zwiedzanie
Nie brakuje w Rzymie również pięknych, klimatycznych uliczek

Ciekawe miejsca w Rzymie to nie tylko zabytki, ale także instytucje kulturalne, które posiadają artystyczny i historyczny dorobek całego świata, gromadzony na przełomie kilkunastu stuleci. Nie brak muzeów i galerii sztuk, które prezentują najwyższej klasy eksponaty i malarskie dzieła pochodzące od wybitnych artystów, a w celu odpoczynku pomiędzy eksplorowaniem jednych i drugich warto odwiedzić miejskie parki, pokontemplować i popodziwiać tutejszą, śródziemnomorską roślinność. Dobrym pomysłem jest wyjście na obiad do jednej z restauracji.

Włochy to kraj, który słynie z serwowania pysznej kuchni i niewątpliwie jednym z koniecznych punktów wycieczki po Rzymie jest spróbowanie tutejszych specjałów! Prawdziwa pizza, makarony, włoskie alkohole i desery to raj dla miłośników odkrywania nowych i niezwykłych smakowych połączeń. W restauracjach zawsze gwarno, głośno i wesoło – Włosi to naród, który nie stroni od spotkań i wielkiej życzliwości. W dzielnicach Rzymu można spotkać wiele gastronomicznych punktów, ale także stoisk miejskich artystów z wystawianymi, namalowanymi własnoręcznie obrazami. To miasto, które na każdym rogu może zaskoczyć i rozkochać odwiedzających tak, że będzie chciało się tu wrócić już zawsze.

Jak zwiedzać Rzym?

Zwiedzanie miasta warto dobrze rozplanować pod kątem tego, ile czasu można poświęcić na zwiedzanie poszczególnych atrakcji. W przypadku krótkiego pobytu we Włoszech należy skupić się jedynie na najważniejszych zabytkach Rzymu i ustalić najkorzystniejszą trasę, która do nich zaprowadzi. Miasto cechuje się tym, że do większości ciekawych budowli można dojść pieszo, przemierzając spacerem miejskie, rzymskie uliczki. Jeśli jednak czas nie jest sprzymierzeńcem przyjezdnych, można postawić na szybszy transport, korzystając z miejskiej komunikacji. Alternatywą jest także podróżowanie metrem, jednak wybierając tę opcję nie ma możliwości, by podczas przejazdu oglądać miasto.

Ciężko określić, ile może zająć obejrzenie wszystkich zabytków Rzymu, gdyż posiada on tyle wartych zwiedzenia miejsc, że tak naprawdę można byłoby mówić nawet o miesiącach, jednak przy odpowiednim zarządzaniu czasem i dobrej orientacji w terenie, można odwiedzić największe atrakcje Rzymu już podczas jednego weekendu – kilka zdjęć, parę istotnych faktów i w dalszą drogę! Aby na spokojnie odwiedzić wszystkie budowle starożytnego Rzymu, kościoły i świątynie rzymskie oraz place i budynki muzeów powinno ze spokojem wystarczyć od 3 do 5 dni pobytu.

Przygotowując plan zwiedzania, warto sprawdzić dni i godziny otwarcia miejskich atrakcji – większość kulturalnych instytucji w Rzymie jest nieczynna w poniedziałki, natomiast niektóre z kościołów mogą być udostępnione jedynie w wybranych godzinach, w związku z odprawianiem wewnątrz mszy lub kościelnych obrzędów. Zwiedzanie miasta z przewodnikiem jest opcją, która z pewnością pozwoli sprawniej się przemieszczać, a przy tym można dowiedzieć się więcej ciekawych faktów o zabytkach i architekturze rzymskiej niż podczas samodzielnego zwiedzania. Przewodnik ustala ściśle opracowany program, wedle którego przebiega spacer, a jedną z ciekawych propozycji jest zwiedzanie nocne.

Najcieplej jest latem, gdy bez zbędnego okrycia można wygodnie przemierzać miasto lecz w tych miesiącach w Rzymie panuje największy ruch turystyczny. Mniej odwiedzających jest pod koniec wiosny i lata, np. w kwietniu lub wrześniu – wówczas temperatury są przyjemne, a do atrakcji obowiązują mniejsze kolejki. Prawdą jest, że wiosna i jesień to również dobre pory do odwiedzenia tego miasta, jednak trzeba liczyć się z tym, że wieczory będą zdecydowanie bardziej chłodne, dni krótsze oraz mogą wystąpić opady deszczu.

Odwiedź 7 legendarnych wzgórz

Na siedmiu wzgórzach piętrzy się Rzym – tak nie raz przedstawiano datę założenia Rzymu, za którą przyjęto 753r p.n.e., co za czasów szkolnej nauki ułatwiało zapamiętywanie powstania miasta. O jakie wzgórza chodzi i jaki związek mają z włoskim miastem? Otóż początkowo antyczne miasto rozwijało się na siedmiu wzniesieniach, które znajdowały się za wschodnim brzegiem rzeki Tyber: Kapitolu, Platynie, Kwirynale, Eskwilinie, Awentynie, Wiminale i Celiusie. Większość z nich obecnie nie jest zauważalna gołym okiem, a spacerując po dzielnicach miasta można się nawet nie zorientować, że akurat właśnie znajduje się na obszarze jednego z nich. Na wzgórzach wybudowano wiele zabytkowych budowli, które można podziwiać do dziś. Najbardziej atrakcyjne obecnie są: Palatyn – związany bezpośrednio z legendą mówiącą o powstaniu Rzymu – dziś miejsce na którym wznosi się Koloseum i Forum Romanum, a także Kapitol i Kwirynal. Ciekawą formą spędzenia wolnego czasu w mieście może być poszukiwanie ukrytych wzgórz i tego, co obecnie skrywają.

Więcej na temat legendarnych wzgórz przeczytasz w naszym artykule: Wzgórza Rzymu. Poznaj siedem wzniesień, na których został zbudowany Rzym

Zobacz zabytki Starożytnego Rzymu

To, co jest najbardziej fascynujące w wiecznym mieście – jak często bywa nazywany Rzym, to zachowane elementy starożytnej architektury rzymskiej, które przetrwały tysiąc lat i pokazują potęgę istniejącego dawniej na tej ziemi imperium. Co warto zobaczyć w Rzymie? Wybierzmy się w podróż szlakiem największych zabytków antycznego miasta.

Koloseum

Najbardziej rozpoznawalną z atrakcji w Rzymie jest Koloseum – starożytny Amfiteatr Flawiuszów. Zabytek ten nie bez powodu jest wśród 7 nowych cudów świata oraz w gronie zabytków UNESCO, a rozmach z jakim został wykonany zadziwia wszystkich przybyłych do włoskiej stolicy. Wysokość obiektu wynosi 55m, długość 188m, a obwód to aż 527m. Koloseum zostało zaprojektowane tak, by stwarzać jak najlepsze warunki do oglądania teatralnych pokazów i gladiatorskich walk, które odbywały się na jego arenie. Miały tutaj miejsce egzekucje i zwierzęce pokazy, choć te częściej odbywały się w Circus Maximus. Kondygnacja składająca się z czterech pięter mieściła niemal 60 tys. osób, z czego aż 50 tys. miało ponumerowane miejsca siedzące, a wzniosłe żagle chroniły widownię przed słońcem. Nie można jednoznacznie ustalić dokładnej daty budowy, ale zakłada się, że Koloseum powstało około 70 roku. Zwiedzać można od poniedziałku do piątku, w godzinach: 10:30 – 16:30. Bilet wstępu to wydatek 24€, ulgowy dla młodzieży do 25 roku życia – 2€, natomiast do 18 lat na teren obiektu można wejść nieodpłatnie.

Więcej o Koloseum przeczytasz w naszym artykule: Koloseum w Rzymie – największy starożytny amfiteatr na świecie

budowle rzymskie
Koloseum

Forum Romanum

Forum Romanum to najstarszy plac w Rzymie, który otaczają pozostałości starożytnych rządowych budynków i świątyni. Większość z wzniesionych na jego obszarze budowli zostało wybudowanych z polecenia Juliusza Cezara i jego następcy – Augusta. Plac położony jest między wzgórzami Palatyn i Kapitol, a dawniej stanowił główne miejsce publicznych wystąpień, handlowych transakcji i publicznego życia. Znajdują się tu ruiny 9 świątyń, ale także łaźnie i mniejsze rynki oraz takie budowle, jak słynny Łuk Septymiusza Seweryna. Większość z nich powstała na cześć bóstw lub w chwale zasłużonym. W obrębie tego archeologicznego stanowiska znajduje się także wiele widokowych punktów, a zwiedzanie łączy się z podziwianiem Palatynu.

Odwiedzając Koloseum, przy okazji warto wybrać się także do Forum Romanum, gdyż w cenie jednego biletu możliwe jest wejście do obu tych atrakcji Rzymu, jednak niektóre z zabytków forum podlegają wstępowi na osobny rodzaj biletu.

Więcej o Forum Romanum przeczytasz w naszym artykule: Forum Romanum – serce starożytnego Rzymu

Panteon

Najlepiej zachowanym z zabytków w Rzymie jest Panteon, a informacje znajdujące się przy wejściu na teren tej atrakcji podają, że jest to jedyny taki obiekt, który cechuje oryginalna, starożytna forma. Nie jest do końca pewne, jakie dokładnie było przeznaczenie obiektu, jednak według badań i domysłów przyjmuje się, że pełnił funkcję świątyni, a nazwa budowli pochodzi od greckiego słowa „panthea” oznaczającego „świątynię wszystkich bogów”. W jego wnętrzu znajduje się ołtarz, na którym składano ofiary, poświęcając w tym celu życie zwierząt. Panteon to budowla zwieńczona rotundową kopułą o średnicy 40 metrów, której powstanie datuje się na 118 rok. Przed świątynią rozciąga się plac, na którym mieści się Fontanna del Pantheon oraz pochodzący z XIII wieku p.n.e. obelisk, pokryty hieroglifami egipskimi. Wstęp do Panteonu jest bezpłatny.

Więcej o Panteonie przeczytasz w naszym artykule: Panteon – najlepiej zachowany budynek starożytnego Rzymu

Termy Karakalli

Za czasów starożytnego miasta także korzystano z wodnych atrakcji, a Termy Karakalli stanowią kompleks zachowanych łaźni, służących pierwszym mieszkańcom miasta. Wybudowana platforma mogła pomieścić nawet 10 000 osób i był to jedyny taki obiekt o tak wielkim rozmiarze. Termy funkcjonowały od 216 roku przez 300 lat, a ich głównym źródłem dostępu wody był akwedukt Aqua Marcia. W wyniku jego zniszczenia zaprzestano korzystania z łaźni. Wewnątrz znajdywało się wiele pomieszczeń, w których dominowały baseny z ciepłą bądź zimną wodą, a także natatio – basen olimpijskich rozmiarów. Wśród mniejszych sal były szatnie i pomieszczenia do ćwiczeń. Obecnie można podziwiać zachowane pozostałości ścian obiektu, kolorowe mozaiki podłogowe, a rzeźby które zdobiły wnętrze można oglądać w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Neapolu. Bilet wstępu kosztuje 8€, natomiast ulgowy – 2€ . Dla młodzieży i dzieci poniżej 18 lat wstęp jest za darmo. Zwiedzanie możliwe jest w każdy dzień tygodnia, od godziny 14:00 do 19:15.

Więcej na temat Term Karakalli przeczytasz w naszym artykule: Termy Karakalli – największy rzymski kompleks term

zwiedzanie rzymu
Termy Karakalli

Teatr Marcellusa

Teatr Marcellusa to rzymski zabytek znany z tego, że jest to nieliczny teatralny budynek, który przetrwał do dzisiejszych czasów, zachowując niezmieniony zewnętrzny wygląd. Co ciekawe – teatr składa się z trzech kondygnacji, a każda z nich powstała w innym architektonicznym stylu. Pierwsze piętro nawiązuje do stylu doryckiego, drugie do jońskiego, z kolei trzecie zbudowano na styl koryncki. Obiekt powstał za panowania cesarza Augusta, a nazwa nadana jest na cześć zmarłego młodo zięcia rzymskiego władcy. Otwarcia dokonano około XIII – XI wieku p.n.e., a obiekt wznosi się na 32,6 metrów. Z jednej strony zwrócony jest ku przepływającej rzece, natomiast dalsza część posiada kształt półkola – w tej części zasiadała widownia. Teatr Marcellusa znajduje się w pobliżu Placu Weneckiego, przy Via del Teatro di Marcello. Budynek teatru można zwiedzać jedynie z zewnątrz.

Więcej o Teatrze Marcellusa przeczytasz w naszym artykule: Teatr Marcellusa – najważniejszy teatr w starożytnym Rzymie

Łuk Konstantyna

Jednym z ostatnich wybudowanych zabytków Rzymu za czasów starożytnych jest Łuk Konstantyna, który został wzniesiony w latach 312-315 z okazji 10 lat panowania cesarza Konstantyna Wielkiego, spełniając wolę senatu i rzymskiego ludu. Łuk zdobiony jest kolumnami w stylu korynckim, posągami i płaskorzeźbami, które pochodzą z czasów Marka Aureliusza, Trajana oraz Konstantyna Wielkiego i przedstawiają historię podbojów tych władców. Środkowy łuk jest największy, natomiast dwa boczne – mniejsze, tych samych rozmiarów. Wysokość budowli to 21 m, a szerokość 25,6 m. Łuk triumfalny przetrwał niemal w nienaruszonym stanie do dzisiejszych czasów. Jego lokalizacja również nie była przypadkowa, bowiem mieścił się na trasie w kierunku wzgórza Welia, która następnie przemieniała się w świętą drogę Via Sacra. Obecnie znajduje się przy Koloseum, a oglądać go można codziennie bez uiszczania opłat.

Więcej o Łuku Konstantyna przeczytasz w naszym artykule: Łuk triumfalny Konstantyna w Rzymie – brama upamiętniająca triumf cesarza

Forum Trajana

Forum Trajana to jeden z najpóźniej wzniesionych zamkniętych placów starożytnego Rzymu, nad którym prace zakończyły się w 113 roku. Dla porównania Forum Boarium – najstarsze forum w mieście zostało wybrukowane w VI wieku p.n.e. Budowę wielkiego placu Trajana zlecił sam cesarz, a wejście na jego teren prowadziło pod łukiem triumfalnym Forum Augusta. Dziedziniec posiadał około 55 000m² powierzchni, a w jego centralnym punkcie umiejscowiona była kolumna Trajana. Plac otaczały dwie biblioteki, będące zbiorem łacińskich oraz greckich ksiąg i zabytków literatury. Ponadto było to miejsce przechowywania cesarskich dekretów. Za dziedzińcem mieścił się mniejszy, półokrągły plac, na którym stanęła Świątynia boskiego Trajana. Oprócz tego Forum zdobiły posągi, przedstawiające znane osoby, które przyczyniły się rozwojowi Rzymu. Obecnie po forum zostały jedynie ruiny, które można oglądać podczas wizyty w Muzeum Forów Cesarskich, które otwarte jest codziennie od 09:00 do 18:30. Bilet wstępu to koszt 14€, a ulgowy – 12€.

zabytki w rzymie
Forum Trajana

Wizyta w Watykanie

Co zobaczyć w Rzymie? Z pewnością jednym z koniecznych punktów wycieczki do włoskiej stolicy powinna być wizyta w Watykanie – miejscu, które stanowi podróżniczy cel turystów z całego świata. Warto wybrać się nie tylko ze względu na obecną w nim siedzibę najwyższych zwierzchników Kościoła Katolickiego, ale dlatego, że miejsce to gromadzi wiele zabytków, które zostały zbudowane przez najwyższej klasy architektów i budowniczych oraz miejsc, w których obecna jest historia religii, miasta oraz jego mieszkańców.

Więcej o Watykanie przeczytasz w naszym artykule: Watykan – zwiedzanie najciekawszych zabytków stolicy apostolskiej

Bazylika św. Piotra

Bazylika św. Piotra to najważniejsza budowla w Watykanie, której kopułę widać już z dalszych części miasta, a świetny widok na obiekt dostępny jest z Mostu św. Anioła. Miejsce to jest niezwykle ważne dla katolików, bowiem pod bazyliką znajduje się grób apostoła Piotra. Przy budowie obiektu brali udział najsłynniejsi architekci: Michał Anioł, Rafael Santi, Giovanni Bernini i wielu innych. Świątynia mieści się na planie krzyżu greckiego i posiada kopułowe zwieńczenie nad centrum oraz mniejsze kopuły nad ramionami. Zbudowana jest z marmuru i kamienia w stylu renesansowym. Budowa rozpoczęła się w 1506 roku, natomiast oficjalne otwarcie wraz z poświęceniem nastąpiło w 1626 roku. Część zewnętrzną zdobią kolumny, liczne płaskorzeźby, posągi i mozaiki, jednak zdecydowanie więcej czasu warto poświęcić na zwiedzanie wnętrza bazyliki. Znajdują się tam cenne malarskie dzieła, kilkadziesiąt ołtarzy, piękne ścienne freski i zdobienia. Wstęp jest bezpłatny, a bazylika jest czynna codziennie. Możliwe jest także wejście na taras widokowy przy samej kopule, który jest płatny dodatkowo.

Więcej o Bazylice św. Piotra przeczytasz w naszym artykule: Bazylika św. Piotra – perła Watykanu

Muzea watykańskie i Kaplica Sykstyńska

Papieskie zbiory gromadzone przez wiele stuleci – najważniejsze dokumenty i artefakty związane z wiarą chrześcijańską znajdują się w Muzeach watykańskich. Kolekcje przedstawiają światowej klasy dzieła, które zostały udostępnione zwiedzającym po raz pierwszy w 1787 roku. Ponadto, wstęp do muzeów obejmuje oglądanie największego dobytku artystycznego Watykanu – Kaplicę Sykstyńską, którą zdobią malowidła ścienne Michała Anioła, wśród których najważniejsze dzieła stanowią „Stworzenie Adama” i „Sąd Ostateczny”. Poza kaplicą, można podziwiać Stanze – Komnatę Rafaela, Pinakotekę, Muzeum Etruskie, Muzeum Pio-Clementino, Muzeum Misyjno-Entologiczne, Muzeum Chiaramonti i Salę Sobieskiego. Muzea Watykańskie wraz z Kaplicą Sykstyńską otwarte są od poniedziałku do soboty, w godzinach: 08:30 – 18:20, a ostatnie wejście możliwe jest o 16:30. Cena biletu normalnego to 17€, natomiast ulgowego 8€.

Więcej o Muzeach watykańskich przeczytasz w naszym artykule: Muzea watykańskie – ogromne zbiory i piękne freski w Kaplicy Sykstyńskiej

zabytki starożytnego rzymu
Muzea watykańskie posiadają w swej kolekcji bezcenne eksponaty

Grób papieża Jana Pawła II

Ważnym miejscem w Bazylice św. Piotra, szczególnie dla Polaków jest grób rodaka – papieża Jana Pawła II. Po pogrzebie, na który przybyło ponad 5 milionów przyjezdnych z całego świata, trumnę umieszczono w Grotach Watykańskich, w pobliżu miejsca odnalezienia szczątków apostoła Piotra. Po zakończeniu procesu beatyfikacji, grób został przeniesiony do kaplicy św. Sebastiana, gdzie znajduje się do dziś. Aby dotrzeć do papieskiego nagrobka, po wejściu należy kierować się na prawo, mijając kaplicę z „Pietą” Michała Anioła. Miejsce to bywa bardzo zaludnione oraz pilnowane przez porządkowe służby, a w części oddzielonej barierkami znajdują się ławki, na których można spocząć, pokontemplować lub pomodlić się. Zwiedzanie jest równoznaczne z odwiedzeniem Bazyliki św. Piotra – wstęp jest bezpłatny.

Wzgórze Gianicolo

Jak już wiadomo, budowa Rzymu została osadzona na siedmiu wzgórzach. W wiecznym mieście znajduje się jeszcze jedno wzniesienie, które nie łączy się w żaden sposób z historią powstania starożytnego miasta, ale stanowi niezwykły widokowy punkt obejmujący panoramę miasta. Mowa o Wzgórzu Gianicolo, zwanym także Janikulum, z którego szczytu można podziwiać jednocześnie wszystkie największe zabytki Rzymu – od Koloseum po Bazylikę św. Piotra. Z miejscem tym wiąże się jeszcze jedna ciekawa historia, bowiem według tradycji rzymskiej, symbolicznie o godzinie 12:00 w południe następuje wystrzał z armaty. Dzieje się tak już od 160 lat, a przerwa w tradycji miała miejsce jedynie podczas II Wojny Światowej. Wystrzał sygnalizował godzinę, ale także nawiązywał do rozpoczynającej się na placu św. Piotra modlitwy Anioł Pański. Dawniej sprzęt stacjonował na zamku św. Anioła, następnie wzgórzu Monte Mario, a dziś można przyglądać się niecodziennemu pokazowi, wybierając się o godzinie dwunastej na wzgórze Gianicolo.

Zobacz najpiękniejsze place na świecie

Place w Rzymie od lat były miejscem spotkań mieszkańców, centrum życia publicznego oraz politycznego, gdyż odbywały się na nich wystąpienia państwowych zwierzchników. Rzym stoi placami zbudowany, a w tym wiecznym mieście nie brak takich form zagospodarowania przestrzeni, które nadają klimat całemu miastu.

Plac Kapitoliński mieści się na szczycie wzgórza Kapitol i otoczony jest przez trzy pałace: Nuovo i Senatorio i Palazzo dei Conservatori, a jego nawierzchnia pokryta jest mozaiką o geometrycznym wzorze. W centrum placu znajduje się konny pomnik Marka Aureliusza, natomiast przy wejściu umiejscowione są jeszcze dwa posągi synów Zeusa.

Kolejnym z popularnych placów jest Piazza della Rotonda, na którym znajduje się budynek Panteonu ze słynnym, wiekowym obeliskiem. Dawniej było to miejsce o politycznym charakterze, natomiast dziś znajduje się tu rzymskie centrum finansów, obstawione w banki i giełdy.

Plac Hiszpański – to bardzo rozsławione miejsce, które jako miejsce spotkań szczególnie przypodobali sobie ludzie młodzi. Nazwa placu nawiązuje do Ambasady hiszpańskiej, która się na nim znajduje. Przestrzeń zdobi fontanna Barcaccia, zwana łódeczką, która powstała w celu upamiętnienia jednej z powodzi. Z placu jest bardzo blisko do Kościoła Trinita dei Monti, do którego prowadzą schody hiszpańskie.

Plac, który wyglądem bardzo przypomina teatralny układ to Piazza Navona, który tworzą pozostałości dawnego stadionu Domicjana. W sercu znajduje się wykonana przez Berniniego Fontanna Czterech Rzek – Gangesu, Nilu, Rio de la Plata i Dunaju, którym odpowiada inna figura. Można oglądać tu także dwie inne fontanny – Neptuna oraz Maura. W pobliżu znajduje się Kościół di Sant’Agnese in Agone, a z placu można udać się na mniejszy skwer – Piazza Pasquino.

rzym zwiedzanie porady
Fontanna Czterech Rzek na Piazza Navona

Słynnym placem, na którym wybudowany został Pałac Wenecki jest Piazza Venezzia. Plac Wenecki swoją nazwę zawdzięcza właśnie powstaniu tej budowli. Jest to jeden ze starszych, renesansowych placów, a jego główną atrakcją jest wniosły obiekt oraz Ołtarz Ojczyzny, który zdobi pomnik Wiktora Emanuela II.

Do Bazyliki św. Piotra prowadzi główny watykański plac – Piazza San Petro, czyli Plac św. Piotra. Zdobiony jest 140 posągami, przedstawiającymi postacie świętych, posiada kształt doskonałej elipsy i jest jednym z największych placów na świecie. Konstrukcja placu zaprojektowana jest tak, by nawiązywać symbolicznie do rozpiętych ramion ukrzyżowanego Chrystusa.

Co jeszcze warto zwiedzić w Rzymie?

Rzym to nie tylko antyczne miasto i Watykan, a wśród znajdujących się w nim zabytków skrywają się perełki, które nie są wymieniane wśród najważniejszych atrakcji w przewodnikach, jak np. Villa Borghese czy Domus Aurea. Co warto odwiedzić podczas wizyty w wiecznym mieście, tak by w pełni wykorzystać przeznaczony na zwiedzanie czas? Oto lista kolejnych miejsc w Rzymie, które koniecznie trzeba zobaczyć!

Zamek św. Anioła

Wznoszenie upamiętniających grobowców znane było już od starożytnych czasów, a w Rzymie nie brakuje zabytkowych pomników, czego przykładem jest wybudowane już w 28 roku p.n.e. mauzoleum Augusta. Na znaczne większe wyróżnienie zasługuje wybudowany nad rzeką Tyber Zamek św. Anioła, który stanowi monumentalny grobowiec cesarza Hadriana oraz jego następców. Mauzoleum powstało w latach 123-139, choć wygląd fortecy nadano mu dopiero w czasach średniowiecza. Obiekt służył obronie i stanowił jedno z potężniejszych schronień przed najeźdźcami w mieście. Budowlę zdobi posąg św. Michała Archanioła, do którego nawiązano w nazwie. Wewnątrz można zwiedzać liczne apartamenty i sale oraz militarne sprzęty, które są częścią Muzeum Wojska Papieskiego. Możliwe jest także wejście na widokowy taras, z którego rozpościera się piękny widok na cały Rzym. Zamek św. Anioła można zwiedzać codziennie, od 09:00 do 18:30. Bilet normalny to koszt 15€, ulgowy 2€, natomiast dla młodzieży do 18 lat wstęp nie podlega opłatom.

Więcej o Zamku św. Anioła przeczytasz w naszym artykule: Zamek Świętego Anioła, co kryje w sobie dawne Mauzoleum Hadriana?

Ołtarz Ojczyzny

Nad Placem Weneckim wznosi się pomnik króla Wiktora Emanuela II, który jest jednocześnie Ołtarzem Ojczyzny i Grobem Nieznanego Żołnierza. Obiekt cechuje niezwykła architektura, a upamiętniająca budowla została wykonana z białego marmuru. Ołtarz Ojczyzny został wykonany na cześć zjednoczenia Włoch, w latach 1885-1991. Na podwyższeniu umieszczono pomnik, przedstawiający króla na koniu. Dla niektórych krytyków i miejscowych kształtem ołtarz przypomina weselny tort lub mydelniczkę, jednak bez względu na wypowiadane opinie, prawdą jest że budowla wzbudza niesamowite wrażenia estetyczne, szczególnie w towarzystwie otaczającego go Pałacu Weneckiego, na którego dachu powstał panoramiczny widokowy punkt. Zwiedzanie obiektu jest bezpłatne, jedynie wejście na taras podlega zakupowi biletów. Cena to 10€ dla dorosłych i 5€ dla osób podlegających zniżce.

Więcej o Ołtarzu Ojczyzny przeczytasz w naszym artykule: Ołtarz Ojczyzny (Altare della Patria) – monument upamiętniający zjednoczenie Włoch

rzym muzea
Pomnik króla Wiktora Emanuela II

Piramida Cestiusza

W czasach pierwszych Rzymian, na terenie miasta wznosiło się kilka piramid, jednak do obecnych czasów przetrwała tylko jedna – Piramida Cestiusza. Obiekt został wybudowany w latach 18-12 p.n.e. i pełni funkcję grobowca jego twórcy, czyli Gajusa Cestiusza Epulona – polityka z Rzymu. Budowla wznosi się przy Porta San Paolo, a w jej wnętrzu znajduje się małe, grobowe pomieszczenie, pokryte ściennymi malowidłami. Piramidę można zwiedzać jedynie w grupach zorganizowanych, a koszt biletu wynosi 5,50€.

Więcej o Piramidzie Cestiusza przeczytasz w naszym artykule: Piramida Cestiusza w Rzymie – jedyna ocalała piramida rzymska

Usta Prawdy

Bardzo ciekawą zabytkową atrakcją w Rzymie są Usta Prawdy – marmurowa płaskorzeźba o kształcie medalionu, która przedstawia postać brodatego starca, którego niektórzy uznają za jedno z wodnych bóstw. Zabytek swoją nazwę zawdzięcza legendzie, według której włożona ręka do otwartej przestrzeni w artefakcie została odcinana, jeśli należała do kłamcy lub niewiernej żony. Zabytek pochodzi z czasów starożytnego Rzymu i obecnie można oglądać go w Kościele Santa Maria in Cosmedin. Podejście do eksponatu kosztuje minimalną ofiarę w wysokości 0,50€. Wkładanie ręki na własną odpowiedzialność!

Więcej o Bocca della Verita przeczytasz w naszym artykule: Usta Prawdy – starożytny, rzymski wykrywacz kłamstw

zabytki rzym
Usta Prawdy

Fontanna di Trevi

Fontanna di Trevi stanowi jeden z zabytków nowożytnego miasta, który został wykonany w nawiązaniu do barokowej architektury. Niewątpliwie fontanna gromadzi przed sobą tłumy, gdyż jest jednym z piękniejszych wodnych obiektów Rzymu, a Ci którzy wybierają się w to miejsce w pierwszej kolejności mogą usłyszeć szum spływającej wody. Budowa Fontanny di Trevi została zakończona w 1762 roku, a z wyglądu przypomina wznoszącą się pałacową fasadę. Jest bogato zdobiona licznymi figurami, a w jej centralnym punkcie umieszczono figurę Okeanosa. Rzymski zwyczaj, który wywodzi się z czasów starożytnych stanowi wrzucanie do zbiornika fontanny monet, które kolejno odpowiadają za: pierwsza – powrót do Rzymu, druga – znalezienie miłości i trzecia – zaślubiny. Ważne jest, aby moneta była wrzucona prawą ręką, przez lewe ramię – taki rytuał zapewni powodzenie. Rocznie z dna fontanny wyjmowanych jest około 3000€, które przeznaczane są na rewitalizację zabytków i pomoc biednym mieszkańcom. Fontanna di Trevi to podstawowy punkt wizyty w Rzymie.

Więcej o fontannie przeczytasz w naszym artykule: Fontanna di Trevi – najpiękniejsza fontanna w Rzymie

Na co uważać w Rzymie?

Włochy to bezpieczny kraj, więc podczas wyjazdu nie należy obawiać się o niebezpieczeństwo związane z podróżowaniem. Zwiedzając Rzym, warto jednak uważać, gdyż jest to bardzo duże miasto i nie brak okazji do tego, by dać się okraść miejscowym złodziejaszkom i kieszonkowcom, szczególnie wśród zatłoczonego tłumu turystów. Ważne jest, aby nie trzymać cennych rzeczy na widoku, a pieniądze trzymać dobrze schowane, przy ciele – nawet w różnych miejscach. Taka taktyka z pewnością uchroni od kradzieży, a jeśliby do takiej doszło – nie pozostanie się z niczym. Ponadto uliczki Rzymu tętnią życiem i nie brak stoisk oraz straganów oferujących markowe przedmioty za wiele niższe ceny. Należy uważać na oszustów, zachować większą czujność i cieszyć się ze spokojnego przechadzania się pięknymi uliczkami włoskiego miasta.