Przejdź do treści
opera w sydney

Informacje i ciekawostki o Sydney Opera House

Symbolem Sydney bez wątpienia jest Opera House, budynek ma już pół wieku, ale nadal przyciąga całe grono turystów. To ogromna twierdza, która zajmuje aż 5,8 hektara powierzchni i posiada około tysiąc przeróżnych pomieszczeń. W operze znajduje się największe na świecie kurtyny i organy. To obowiązkowy punkt wycieczkowy każdego turysty Sydney.

Opera w Sydney – historia powstania

Budowa opery rozpoczęła się w latach 50, a dokładniej w roku 1956, kiedy to rząd ogłosił konkurs na zaprojektowanie budynku. Zapewnili dużą dowolność stylu oraz budżet, który składał się z kwoty zebranej podczas konkursu. Młody duński architekt Jorn Utzon wygrał swoim pomysłem, który odbiegał od ówczesnej architektury. Zaproponował zbudować budynek na wzór muszli małży, które nachodziły na siebie, dzięki czemu budowla była bardziej ekspresyjna. Tworzywo, jakie wykorzystano do zewnętrznej strony, sprowadzano ze Szwajcarii, były to ceramiczne płytki. Budowa przeciągała się do 1959 roku, nastroje społeczne również nie wpływały pozytywnie. Wielu ludzi nie zgadzało się z koncepcją architekta, aż ostatecznie w 1966 roku Utzon porzucił funkcję głównego twórcy i pracę zakończyli austriaccy architekci.

Oficjalne otwarcie odbyło się dopiero w 1973 roku, przybyło wiele znanych osobistości, zabrakło natomiast pomysłodawcy całego projektu. Pierwszym utworem, jaki rozegrano w operze, była „Wojna i pokój”.

Ciekawostki dotyczące Opery w Sydney

Opera w Sydney to olbrzymi gmach, w którym przez cały rok odbywają się przedstawienia, otwarta jest 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Dlatego też co roku przyciąga tłumy turystów z całego świata. Sam budynek ma 185 metrów wysokości i zajmuje powierzchnię 5,8 hektara. Budowa opery trwała 14 lat, prace opóźniały problemy z dowozem materiałów oraz zmianami głównych architektów. Cena budowy szacowana była na 7 milionów dolarów, ostatecznie wyniosła 102 miliony dolarów. Budynek wpisano na listę Światowego Dziedzictw UNESCO w 2007 roku.

W ciągu roku wystawia się w operze około 3 tysięcy przedstawień scenicznych, szacuje się, że miejsce rocznie odwiedza 8 milionów ludzi. W budynku mamy 1000 przeróżnych pokoi, wśród nich aż 60 garderób. Podczas oficjalnego otwarcia, Operę w Sydney odwiedziła sama królowa Elżbieta II. Z kolei Arnold Schwarzenegger w jednej z sal zdobył w 1980 roku tytuł mistrza Olimpii.

sydney opera house
Opera w Sydney nocą

Z ciekawostek dotyczących wyposażenia, warto wspomnieć, iż opera posiada największe mechaniczne organy na całym świecie, budowa instrumentu trwała dziesięć lat. Największa sala koncertowa posiada powyżej 2 tysięcy miejsc, a najmniejsza 210. Szkło, które użyto przy tworzeniu opery, sprowadzono specjalnie z Francji, budynek posiada 6 tysięcy metrów kwadratowych szkła. Dach również powstał na zamówienie a wykorzystane do tego dachówki, pochodzą ze Szwecji.

Sydney Opera House – rodzaje pomieszczeń

Budynek posiada aż 1000 różnych pokoi, każdy z nich jest przeznaczony do czegoś innego. Wyróżnia się również kilka głównych sal, takich jak:

 • Sala koncertowa – mieści powyżej dwóch tysięcy osób, posiada największe mechaniczne organy na świecie z 10 tysiącami piszczałek. Tu znajduje się również siedziba zespołu Sydney Symphony.
 • Drama Theatre – teatr posiada 540 miejsc, używany głównie przez Sydney Theatre Company, ale też przez inne grupy teatralne.
 • Playhouse – czyli teatr studialny o prawie 400 miejscach.
 • Studio – miejsce gdzie można szybko zmienić aranżacje wnętrza, mieści więcej niż 400 widzów.
 • Utzon room – pokój zaprojektowany i stworzony przez pomysłodawcę całego projektu opery. Mieści około 200 ludzi, został odnowiony przez samego Utzona w 2004 roku.
 • Forecourt – wielozadaniowa otwarta przestrzeń z wieloma efektami, które można wykorzystywać podczas spektakli.
opera sydney
Główna sala koncertowa, Sydney Opera House

Sydney Opera House – bilety, zwiedzanie

Opera w Sydney od samego początku powstania cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Co roku miliony osób przyjeżdżają, by podziwiać największe sławy operowe i piękno samej budowli, jej dokładność i precyzję. Bilety można zakupić przez Internet lub na miejscu, ze względu na tak duże zainteresowanie operą, warto kupować je z wyprzedzeniem. Repertuar jest szeroki, każdy znajdzie coś dla siebie. Do wyboru mamy różne gatunki:

 • kabarety,
 • muzykę klasyczną,
 • komedie,
 • filmy,
 • taniec,
 • teatr,
 • operę,
 • występy dla dzieci,
 • występy dla całej rodziny.

Ceny za bilety są zależne od przedstawienia oraz od czasu zakupu. W niektórych przypadkach bywa tak że w ostatniej chwili, zwalniają się miejsca za połowę ceny. Warto na bieżąco śledzić cenniki i być przygotowanym na szybkie zarezerwowanie miejsc. Zwłaszcza w przypadku popularnych przedstawień ceny zazwyczaj są wyższe, ale zainteresowanie również jest większe. Ceny mogą wahać się od 150 dolarów do 300, ale trafiają się również akcje za 30 dolarów. Wszystko to kwestia szczęścia i promocji, na jakie można trafić.

Najlepiej Operę podziwiać wieczorem od zewnętrznej strony, kiedy wszystkie światła są włączone, a neony odbijają się w tafli wody, co daje niesamowity efekt. Można zakupić przejazd łodzią i w taki sposób oglądać operę. Dodatkowo mamy opcję zakupu biletu na samo zwiedzanie budynku bez wchodzenia na przedstawienia. Wtedy wraz z przewodnikiem możemy zwiedzić operę i poznać ciekawostki tego miejsca. Sydney Opera House co roku organizuje liczne imprezy okolicznościowe, na które również jest duże zainteresowanie. W każdego Sylwestra odbywa się tu bal, na który nie jest łatwo się dostać, a chętnych jest cała masa.

Sydney Opera House to obowiązkowy punkt turystyczny, który warto odwiedzić, będąc w mieście. To nie tylko miejsce dla miłośników opery, ale również sztuki i architektury. Budynek powstał w stylu ekspresjonizmu modernistycznego, same materiały pochodzą z różnych krańców świata. Zachwyca od zewnątrz, jak i wewnątrz.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.