Przejdź do treści
sydney

Najciekawsze miejsca w Sydney i okolicach. Co musisz zobaczyć wybierając się na koniec świata?

Idealne miejsce na aktywny odpoczynek, położone kilkanaście tysięcy kilometrów od Polski? Mowa o Sydney, czyli mieście znajdującym się na drugim końcu świata, które przyciąga tłumy odwiedzających. Nowoczesne australijskie miasto uważane jest za najpiękniejsze w całym państwie, a na turystów czeka tu wiele atrakcji, związanych z otaczającą przyrodą i architekturą.

Ogólne informacje o Sydney

Sydney to miasto znajdujące się w Australii, które często bywa mylnie nazywane stolicą tego państwa. Związane to może być z tym, że żyje tam najwięcej mieszkańców tego kraju, bowiem ponad 5 milionów i charakteryzuje się stosunkowo dużą powierzchnią, która wynosi 12 368 km2. Ponadto stanowi wielkie centrum rozrywki i kultury. Obszar ten został zamieszkany w 1788 r. przez jedną z brytyjskich kolonii. Sydney cechuje wysoki standard życia, a miasto to znajduje się w dziesiątce państw przodujących w tej kategorii. Dogodne warunki wpływają na koszt utrzymania – ceny są wysokie, zarówno w sklepach i restauracjach, jak w segmencie nieruchomości i kultury. Sydney położone jest nad Oceanem Spokojnym, który ma duży wpływ na klimat. Występują tu spore opady deszczu przez cały rok, jednak zawsze jest tu ciepło, a średnia temperatura oscyluje około 20̊C.

sydney atrakcje
Sydney – przepiękna panorama na miasto i port

Dlaczego Sydney nie jest stolicą Australii?

W rywalizacji o status stolicy konkurowały ze sobą dwa miasta: Sydney oraz Melbourne – dwie australijskie potęgi. Konkurencja była zacięta na tyle, że aby znaleźć jakiś konsensus i wyjście z tej sytuacji, politycy państwa zaproponowali rozwiązanie, które usatysfakcjonuje oba miasta. Zdecydowano, że stolicą Australii zostanie miasto, które będzie znajdowało się mniej więcej w połowie drogi między Melbourne i Sydney. Tak w 1927 roku powstała obecna stolica – Canberra, miasto zbudowane na potrzeby polityczno – gospodarcze, które zostało zaplanowane i utworzone od podstaw. Co ciekawe, w związku z powstawaniem stolicy, ogłoszono urbanistyczny konkurs, na projekt nowego miasta. Miasto jest przemyślane w każdym szczególe, dobrze zorganizowane i zsynchronizowane. Ulice przecinają się pod kątem prostym i równolegle prowadzą do placów, a budynki rozstawione są w równych odległościach. Tak, jak na prawdziwy ład przystało, nie ma tu mowy o chaosie, a mieszkańcy Australii uważają je za najnudniejsze w całym kraju, bowiem znajdują się tu same placówki polityczne i urzędy, a życie poza pracą praktycznie nie istnieje. To dom dla urzędników rządowych, którzy poświęcili swoje życie pracy.

Sydney atrakcje

Sydney to piękne miasto, otoczone przez niezwykłe piaszczyste plaże, które oferuje turystom szereg atrakcji i możliwości zwiedzania. Niewątpliwie jeden dzień to za mało, na zgłębienie wszystkich uroków australijskiego miasta i nie sposób się tu nudzić. Sydney posiada bogatą ofertę kulturalno – rozrywkową, a spacer w delikatnych promieniach słońca po uliczkach tego miasta uprzyjemni niejeden pobyt.

Opera w Sydney

Nie można się nie zgodzić, że najbardziej rozpoznawalnym na cały świat obiektem jest opera w Sydney, charakteryzująca się niezwykłym stylem architektonicznym. Budynek posiada świetną lokalizację, gdyż umiejscowiony jest przy porcie, a całość dopełnia wpisujący się w krajobraz łukowy most. W nowoczesno – ekspresjonistycznym gmachu poza siedzibą Sydney Symphony i Opera Australia znajdują się także: teatr, balet i kino. Nie sposób przejść obojętnie obok mieniących się w promieniach słońca żagli, a atrakcja ta jest obowiązkowym „must see”, podczas wizyty w tym mieście.

Zobacz także: Informacje i ciekawostki o Sydney Opera House

australia sydney
Opera Sydney nocą

Harbour Bridge

Najbardziej znanym mostem w Sydney i jednym z  największych, o łukowym kształcie na świecie jest Harbour Bridge. Budowę łącznika między południową i północną częścią miasta zakończono w 1932 roku. Most wykonano z betonu, granitu oraz stali, a cała konstrukcja mierzy około 1150 m długości i uznaje się go za najdłuższy, jednoprzęsłowy most na całym świecie, który wyglądem przypomina wieszak na ubrania. Zawieszony jest nad zatoką Port Jackson, na wysokości 52 metrów, a szczyt znajduje się 134 metry nad wodą. Most ma charakter drogowo – kolejowy, bowiem posiada 8 pasów jezdni, 2 kolejowe tory, chodnik i ścieżkę rowerową. Każdego dnia przez most przejeżdża aż 160 tysięcy samochodów, około 200 pociągów i ponad tysiąc rowerzystów. Po moście można spacerować, jeździć oraz wspiąć się na sam szczyt, z którego można podziwiać widok na całe miasto. Wejście na most możliwe jest od jego wschodniej strony, a schody zaczynają się przy przejściu dla pieszych, niedaleko hotelu Austarlian Heritage. Z kolei ścieżka dla rowerów znajduje się od zachodniej strony, w pobliżu obserwatorium planetarnego. Podczas pobytu w mieście, nie można pominąć zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia na tle słynnego mostu w Sydney.

Bondi Beach

Jedną z turystycznych atrakcji, która doskonale sprawdzi się podczas odpoczynku nad wodą jest plaża Bondi, znajdująca się kilka kilometrów od centrum Sydney. Dojazd możliwy jest poprzez komunikację miejską – autobusem lub pociągiem, a także autem, ale ta opcja wiąże się z poszukiwaniem parkingowego miejsca, które ciężko znaleźć w okolicy samej plaży. Wybrzeże posiada bogatą turystyczną infrastrukturę i nie brakuje tu restauracji, kawiarni, organizowane są koncerty, a także liczne zajęcia, takie jak plażowa joga.

Plaża Bondi to z pewnością najsłynniejsze miejsce wypoczynkowe w całej Australii, które zachęca złotym piaskiem i turkusowymi wodami oceanu. W związku z występowaniem dużych fal jest to świetne miejsce do surfingu i wodnych sportów, choć warunki zależą od położenia – po północnej stronie plaży jest zdecydowanie bardziej spokojnie. Bez obaw można pływać i korzystać z wodnych aktywności, gdyż wzdłuż wybrzeża rozciąga się siatka, zabezpieczająca przed niepożądanymi atakami rekinów. Przy południowym wybrzeżu znajduje się basen, który łączy się z wodami Pacyfiku, a pływanie w nim dostarcza niezapomnianych przeżyć. Dla osób, które chętnie zostałyby dłużej w tej okolicy Sydney, baza hotelowa oferuje wiele domków i pokojów na wynajem, by dłużej móc cieszyć się z nadmorskich atrakcji.

bondi beach
Bondi Beach – najpopularniejsza plaża w Sydney

Manly Beach

Innym punktem wycieczki wypoczynkowej może być położona na północ od Sydney plaża Manly, znajdująca się na półwyspie, zamykającym zatokę Port Jackson. To druga, najczęściej wybierana plaża przez turystów a także miejscowych, zaraz po plaży Bondi. Manly, to morskie kąpielisko z piaszczystą plażą, które świetnie sprawdza się, jako miejsce odpoczynku dla całych rodzin. Plaża bywa bardzo zatłoczona i nie brakuje tu dzieci i osób w wieku starszym. Przez plażę ciągnie się deptak, jest tu także dużo restauracji, gastronomicznych punktów i sklepów z pamiątkami. Z centrum można dostać się tutaj poprzez środki transportu publicznego, samochodem oraz poprzez rejs promem, dzięki któremu dodatkowo można podziwiać okoliczne widoki.

Sydney Tower

Wśród atrakcji znajdujących się w Sydney warta zobaczenia jest pochodząca niczym z innej planety Sydney Tower, czyli wieża widokowa z panoramą, rozpościerającą się na całe miasto. Konstrukcja znajduje się przy rogu Pitt Street z Market Street i stanowi największy taki architektoniczny element, w całym mieście. Ponadto jest to najwyższa obserwacyjna wieża w południowej części ziemskiej półkuli. Taras widokowy umiejscowiony jest 250 metrów nad ziemią, a prowadzą do niego 1504 schody lub 3 windy, które dostarczają na szczyt turystów w ciągu 40 sekund. Punkt widokowy może pomieścić jednorazowo niemal tysiąc osób, a konstrukcję stabilizuje 56 kabli, dzięki czemu jest odporna na silne wiatry, burze i trzęsienia ziemi. Z widokowego tarasu można podziwiać panoramę 360 ̊ C całego Sydney i dojrzeć wzrokiem nawet Błękitne Góry. Ponadto atrakcja dysponuje kinem 4D i dwoma restauracjami, które czekają na gości z całego świata.

Darling Harbour

Najbardziej popularną i tętniącą życiem częścią Sydney jest niewątpliwie Darling Harbour – nadbrzeżna część, stanowiąca przedłużenie centrum miasta, w której można liczyć na wiele atrakcji, pod postacią wizyt w muzeum, spaceru po lokalnych ogrodach, placach i parkach oraz odwiedzenia miejscowych restauracji. Położenie blisko portu pozwala wybrać się na wyprawę rejsową. Ponadto warte odwiedzenia są tu: Chiński Ogród Przyjaźni, Muzeum figur woskowych, ZOO, oceanarium, dawny targ oraz elektrownia.

Sydney Taronga ZOO

Taronga ZOO w Sydney to atrakcja, która zadowoli nie tylko najmłodszych! Pod opieką ZOO znajduje się ponad 5 tysięcy różnych gatunków zwierząt, z których wiele jest rzadko spotykanych i zagrożonych. Poza standardowym biletem można dokupić także wewnętrznie oferowane atrakcje, do których należą: afrykańska sawanna lub wybieg tygrysa sumatrzańskiego. Ponadto organizowane są tu zajęcia dla dzieci, takie jak oglądanie edukacyjnych filmów o zwierzętach, podziwianie najmłodszych zwierząt, czy zabawa w parku linowym. Taronga ZOO jest gospodarzem licznych festiwalowych imprez i kulturowych wydarzeń, a w świecie zwierząt nie zabraknie wrażeń.

taronga zoo
Żyrafy z Taronga ZOO i most Harbour Bridge w tle

Królewski Ogród Botaniczny w Sydney

Kolejną z atrakcji, która może przypaść do gustu miłośnikom przyrody, jest Królewski Ogród Botaniczny, założony 1816 roku. Co ciekawe placówka ta jest najstarszą w Australii instytucją badawczą. Na terenie ogrodu turyści mogą podziwiać ponad 7 tysięcy gatunków różnej roślinności, a powierzchnia całego obszaru wynosi 30 hektarów. Warto wspomnieć, że początkowo ogród stanowił niewielką fermę, która za sprawą jednego prywaciarza została powiększona i uczyniono z niej ogród. Atrakcję turystyczną stanowi także znajdujący się na terenie obiekt – pałac gubernatora i jeden z najlepszych punktów widokowych na zatokę w Sydney.

Hyde Park

Z przyrodniczych atrakcji należy wyróżnić także znajdujący się w środku Sydney Hyde Park. Jest to najstarsza zielona przestrzeń miasta, o łącznej powierzchni około 16 hektarów. Z punktu infrastruktury przypomina nieco Central Park w Nowym Jorku, bowiem jest to miejsce, porośnięte bujną zielenią, stanowiące oazę wyciszenia, w środku miasta. Park dysponuje niemal 600 okazami egzotycznych drzew, a na jego terenie odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych i rodzinnych pikników.

The Rocks

Mogłoby się wydawać, że mówiąc o Australii wszystko wydaje się być najstarsze i największe, ale tak to tu właśnie wygląda. Koniecznie warta zwiedzenia jest najstarsza dzielnica historyczna Sydney, znajdująca się niedaleko mostu Harbour Bridge. Pierwotnie miejsce to słynęło z nędzy i niskiego poziomu życia, natomiast z biegiem stuleci przekształciło się w jedną, z najbardziej tętniących życiem dzielnic miasta, także nocą. Znajduje się tu wiele barów, restauracji i sklepów z pamiątkami. Do turystycznych atrakcji należy Cadmans Cottage – najbardziej wiekowy, zachowany budynek w tej części Sydney oraz Obserwatorium astronomiczne. Spacerując ulicami, można spróbować wielu specjałów tutejszej kuchni i zatrzymać się na chwilę w kawiarni na kawę i ciastko.

Circular Quay

Domeną miasta Sydney jest to, że jest to miasto o wspaniałym nadmorskim wybrzeżu, które posiada doskonale rozwinięty komunikacyjny węzeł Circular Quay. Blisko stąd do portu, w którym można wyruszyć na krajoznawczy rejs wodami zatoki aż z pięciu podmiejskich przystani promowych. Stacja kolejowa powstała w 1956 roku, a w środku budynku mieści się także Muzeum Sztuki Współczesnej, Biblioteka miasta oraz Dom Celny, który widnieje na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nadbrzeże jest początkiem wielu organizowanych wycieczek, a poza nimi i bez przewodnika można wybrać się na spacer ścieżką wzdłuż rozległej wody.

sydney ciekawostki
Stary Dom Celny w Sydney

Oceanarium Sea Life Sydney

W trakcie planowania zwiedzania poszczególnych turystycznych atrakcji nie można pominąć wizyty w Oceanarium Sea Life w Sydney. Znajdujące się tam akwarium jest największe pod względem wielkości na całym świecie. Oceanarium zlokalizowane jest w Darling Harbour, w centrum miasta. W środku można zobaczyć ponad 12 tysięcy zwierząt, a w tym aż 650 różnych gatunków. Największą frajdę całej atrakcji sprawia możliwość podziwiania oszklonego akwarium, do którego schodzi się pod ziemię, a nawet pod wodę, by podziwiać morski świat za oszkloną szybą. Widać pływające morskie stworzenia, które unoszą się z każdej strony – także ponad głowami zwiedzających. Atrakcją dla nieco bardziej odważnych, za dodatkową opłatą, jest karmienie rekinów. Można samodzielnie umieścić przysmak w paszczy drapieżnika, co z pewnością zapewni zastrzyk adrenaliny i napędzi do dalszego zwiedzania. Wrażenia robią także wielkie akwaria, w których można oglądać i rozpoznawać poszczególne rodzaje mniejszych ryb. W zależności od upodobań bilet można kupić w pełnym pakiecie lub wybierając jedynie niektóre atrakcje. Z pewnością być w Sydney i nie zobaczyć żyjących skarbów oceanu nie idzie ze sobą w parze!

Sydney: kiedy jechać?

Podczas, gdy w ponurej Polsce jest zima – w Australii króluje ciepłe lato. Najlepiej więc będzie, wybrać się do Sydney w miesiącach: grudzień – kwiecień. Sezon letni, w oddalonym o tysiące kilometrów mieście, wiąże się z wyższą ceną zakwaterowania, dlatego najlepiej będzie zaplanować wyjazd w marcu i kwietniu lub w trakcie trwania wiosny, czyli w październiku i listopadzie. Najcieplejszymi miesiącami są z pewnością styczeń i luty, a najlepsze warunki do pływania są podczas pory letniej.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.