dublin

Co zobaczyć w Dublinie? Najlepsze atrakcje stolicy Irlandii!

Może się wydawać, że Dublin jako stolica Irlandii jest bardzo drogim miastem. Są jednak sposoby, aby wydać na zwiedzanie mniej więcej tyle, ile przeznacza się na zwiedzanie innych europejskich miast. Karta Dublin Pass pozwala na darmowe zwiedzanie ponad 30 atrakcji! Od Ciebie zależy, które z nich wybierzesz. Muzeum Guinnessa, Dublinia, Zamek Malahide, a może ZOO? Poznaj najlepsze zabytki Dublina i zaplanuj swoją podróż marzeń!

Miasto whiskey i piwa

Dublin, czyli stolica Irlandii, jest nazywana stolicą whiskey i piwa. To nic dziwnego, biorąc pod uwagę, chociażby hucznie obchodzony Dzień Świętego Patryka, który nie może zostać uznany za udany, jeżeli nie zakończy się kuflem piwa lub szklanką ulubionej whiskey.

Wiele atrakcji turystycznych tego miasta opiera się właśnie na tej alkoholowej historii Dublina. Niemal na każdym kroku oferowane są degustacji wielu rodzajów whiskey, a istniejące kluby dedykowane są konkretnym trunkom. Jest to najbardziej widoczne w dzielnicy Temple Bar, gdzie nawet nazwy lokali są utworzone na cześć np. portera.

Po mieście są też organizowane wycieczki z przewodnikiem, który opisuje najważniejsze miejsca produkujące tradycyjną irlandzką whiskey. Zgodnie z recepturą Irish Whiskey Act z 1980 r., ten trunek musi być destylowany na terenie Irlandii z zacieru zbożowego, który fermentował przy użyciu drożdży. Potem musiał leżakować przynajmniej 3 lata w koniecznie drewnianej beczce.

irlandia dublin
Dublin to miasto, w którym mieszają się tradycja z nowoczesnością

Irlandzka whiskey ma lekki charakter, łatwo wyczuwalne są także aromaty owoców, orzechów oraz cytrusów.

Jak dostać się z lotniska do centrum Dublina?

Port lotniczy znajduje się mniej więcej 10 km na północ od centrum miasta. Najlepiej kierować się na O’Connell Street, skąd ekspresowo można przemieścić się w inne zakątki Dublina – na stację kolejową, a także na centralny dworzec autobusowy. Jakie środki transportu pomogą Ci dostać się do centrum?

Autobusy Dublin Bus – podróż trwa ok. 30 minut. Zatrzymują się przy terminalu T1 i odjeżdżają co 10 minut. Opłata za pojedynczy kurs wynosi 3,30 €. Bilet można kupić u kierowcy, jednak wtedy płatność jest możliwa tylko za pomocą gotówki.

Samochód – na terenie lotniska znajduje się kilka wypożyczalni aut. Możesz wybrać idealną dla siebie – zarówno pod kątem ceny, jak i jakości czy marki pojazdu.

Taxi – standardowa opłata za przejazd z lotniska do centrum wynosi 20-30 €, czas przejazdu jest podobny jak w przypadku autobusu. Postoje taksówek znajdują się przy obu terminalach tego lotniska, czyli T1 i T2.

Aircoach – to autokar, który jeździ między Dublinem a lotniskiem przez całą dobę. Między godziną 3:15 a 23:55 kursuje co 15 minut, a w pozostałe godziny co 30 minut. Pojedynczy bilet kosztuje 8 €, w dwie strony 9 €.

Komunikacja miejska w Dublinie

Zanim zaczniesz podróżowanie poprzez komunikację miejską, zaopatrz się w Leap Card, która umożliwia jazdę komunikacją miejską z opłaconym z góry biletem. Umożliwia ona podróżowanie przez 72 godziny. Samodzielnie ustala się, jaką kwotą zasili się tę kartę.

W Dublinie funkcjonuje sieć tramwajów zwana LUAS. Obecnie składa się z dwóch linii: zielonej i czerwonej. Pierwsza kursuje między Broombridge i Bride’s Glen. Druga obejmuje trasę od The Point lub Connolly Station do Saggart, lub Tallaght. Tramwaje kursują co 4-6 minut w godzinach szczytu oraz co 10 minut w regularnych godzinach.

Po Dublinie można też poruszać się autobusami. Na głównych trasach jeżdżą zazwyczaj co 5-15 minut. Za bilet można zapłacić kartą kredytową lub gotówką. Głównymi operatorami linii autobusowych są Dublin Bas, Bus Eireann oraz Go-Ahead.

Świetnie sprawdzają się też pociągi:

 • DART – kursują najczęściej, ich trasa ciągnie się przez centrum miasta, ale też przedmieścia. Prowadzi obok ulic z głównymi zabytkami, parkami oraz między wioskami portowymi. Przez mieszkańców jest nazywana naziemnym metrem.
 • Commuter – kursują głównie w godzinach szczytu jako uzupełnienie innych linii kolejowych
 • Kolej podmiejska – wagony odjeżdżają co 4-6 minut. Składa się z 4 linii: północnej, zachodniej, południowo-zachodniej oraz południowo-wschodniej. Rozkład można na bieżąco sprawdzać na stronie internetowej.

Dublin – atrakcje miasta

Dublin i zwiedzanie jego atrakcji może pochłonąć naprawdę sporo czasu. Przed wyruszeniem na wycieczkę, warto zapoznać się z opisem najciekawszych miejsc i dokładnie zaplanować trasę, aby nie ominąć żadnego znaczącego miejsca.

Temple Bar

Temple Bar to dzielnica Dublina, która powstała w 1840 r. Słynie z dużej ilości barów i klubów, które ciągną się po obu stronach każdej ulicy. Wyliczono, że łącznie znajduje się tam 666 lokali, które oferują 450 różnych gatunków whiskey.

Nie brakuje również miejsc, gdzie można napić się innych alkoholi. Porterhouse jest znany z produkowania najlepszego piwa, to też pierwszy irlandzki browar pubowy. Można tam spróbować ponad 11 rodzajów piwa, a smak dnia kosztuje jedynie 4 €. Można tam znaleźć również najstarszy lokal w Irlandii – The Brazen Head. Codziennie gra tam muzyka na żywo.

stolica irlandii
Temple Bar to dzielnica rozrywkowa Dublina pełna barów i restauracji

Zgodnie z prawem, które obowiązuje w Irlandii, bary mogą być otwarte do godziny 1:30 od niedzieli do środy oraz do 2:30 od czwartku do soboty.

Zamek Dubliński

Zamek powstał w XIII wieku w miejscu, gdzie kiedyś znajdowała się osada Wikingów. Przez długi czas budynek był siedzibą angielskich władz, a potem administracji Wielkiej Brytanii. W 1922 r. zamek został przekazany irlandzkiemu rządowi. Obecnie zamek sprawdza się jako centrala rządowa oraz atrakcja turystyczna.

Wewnątrz można obejrzeć salę św. Patryka, w której znajdują się malowidła przedstawiające losy Wielkiej Brytanii oraz Irlandii; zbiory Chestera Beatty’ego – ręcznie pisany Koran oraz dzieła orientalne, a także salę tronową, w której w XVIII wieku ustawiono tron, mówi się, że był przeznaczony dla Wilhelma Orańskiego.

Zamek Dubliński można zwiedzać codziennie w godzinach 9:45-17:45. Bilety dostępne są w kasie na miejscu lub poprzez stronę internetową. Koszt biletów wynosi 8 € dla osoby dorosłej, 6 € dla studentów i emerytów oraz 4 € dla dziecka. Jeżeli interesuje Cię zwiedzanie zamku z przewodnikiem, trzeba zapłacić nieco więcej, jest to odpowiednio 12 €, 10 € oraz 6 €.

Katedra Świętego Patryka

Katedra świętego Patryka jest jedną z dwóch katedr, które znajdują się na terenie Dublina, ma status katedry narodowej. Wewnątrz umieszczono zwłoki znanych osobistości, np. pisarza Jonathana Swifta czy Douglasa Hyde’a – pierwszego prezydenta Irlandii.

W katedrze otworzono wystawę Lives Remembered, która ma upamiętniać I Wojnę Światową. Postawiono tam specjalną rzeźbę na drzewie, która przyciąga tłumy turystów. Katedrę można zwiedzać samodzielnie lub z przewodnikiem w godzinach 9:30-17:00 w dni powszednie oraz 9:00-18:00 w soboty – w miesiącach od marca do października. Od listopada do lutego zwiedzanie odbywa się w innych godzinach w soboty: 9:00-17:00.

irlandia stolica
Katedra Świętego Patryka

Katedra Kościoła Chrystusowego

Katedra Kościoła Chrystusowego, nazywana też Katedrą Trójcy, jest jedną z najstarszych budowli w mieście. Obecny kształt został jej nadany w XIX wieku, mimo że wybudowano ją jeszcze za czasów panowania Wikingów (XI wiek).

Kiedy wejdziesz do środka, oczaruje Cię piękny wystrój, który nawiązuje do różnych okresów historycznych, w których istniała ta budowla. Szczególnie atrakcyjnym punktem jest szklana gablota, w której są umieszczone zwłoki kota i szczura, które wcześniej poddano procesowi mumifikacji. Legenda głosi, że kot ganiał szczura po katedralnych murach i szczelinach, jednak w pewnym momencie zaklinowali się i nie mogli wyjść. James Joyce napisał o nich w „Finnegans Wake”, lokalnie nazywani są „Tom i Jerry”.

Nabrzeże River Liffey

Rzeka Liffey, która płynie przez miasto, dzieli je na dwie części: północną i południową. Okolice nabrzeża są na tyle atrakcyjne, że stały się głównym punktem docelowym turystów, którzy cenią sobie wypoczynek na świeżym powietrzu.

Spacerując wzdłuż rzeki można obejrzeć Famine Sculpture, która została stworzona ku czci narodu irlandzkiego. W XIX wieku mieszkańcy byli zmuszeni do emigracji ze względu na ogromny głód.

Można także skorzystać z wyprawy kajakiem. Instruktor wsiada z Tobą do kajaka i pomaga odkryć największe tajemnice stolicy Irlandii. To świetny sposób na poznanie miasta od nieco innej strony.

Cyklicznie organizowanym wydarzeniem jest grupowe pływanie w rzece Liffey, jednak nie zaleca się, aby spędzić w wodzie zbyt wiele czasu. Rzeka jest bardzo zanieczyszczona i może wywoływać różne schorzenia skórne.

Phoenix Park

Ten irlandzki park zajmuje powierzchnię 707 hektarów, co sprawia, że jest jednym z największych ogrodzonych parków w całej Europie. Na jego terenie często organizowane są różne wydarzenia kulturalne, np. koncerty Bono czy Pixies.

Co warto odwiedzić, spacerując po parku?

ZOO – w którym znajdują się między innymi goryle, lwy, bongo leśne, orangutany, krokodyle czy słonie indyjskie. Warto wiedzieć, że na terenie parku Phoenix od XVII wieku mieszkają stada dzikich danieli.

Áras an Uachtaráin – prezydencka rezydencja, która powstała w 1751 roku. W każdą sobotę budynek jest dostępny dla zwiedzając. To idealna szansa na zobaczenie, jak żyje władca!

Krzyż papieski – został postawiony przez Jana Pawła II, kiedy w 1979 r. odbył 3. podróż apostolską właśnie do Dublina.

dublin atrakcje
Phoenix Park zamieszkały jest przez dzikie daniele

Dame Street

Dame Street znajduje się w centrum miasta, zatem zawsze tętni tam życie. Znajduje się tam wiele restauracji, barów oraz kawiarni, więc świetnie sprawdzi się niemal o każdej porze dnia. Swoje lokale mają tam również popularne sklepy odzieżowe.

Co jeszcze znajduje się przy Dame Street? Między innymi jest to Opera Narodowa oraz Ratusz, które stanowią najpopularniejsze atrakcje Dublina.

Dame Street jest znane głównie za sprawą protestu, który odbywał się tam od października 2011 r. do marca 2012 r. Pokojowo próbowano tam walczyć z nierównościami ekonomicznymi i chciwością wielkich korporacji.

Dublin – muzea, które trzeba zobaczyć

Jeśli zastanawiasz się, jakie zabytki w Dublinie warto odwiedzić, koniecznie zapoznaj się z poniższą listą. Zwiedzanie tych muzeów na pewno pomoże odkryć historię i sekrety miasta. Każde z nich ma w swoich zbiorach eksponaty, które zainteresują zarówno dorosłych, jak i najmłodszych turystów. Dawne więzienie, domy Wikingów czy degustacja piwna to tylko jedne z wielu atrakcji, które czekają na Ciebie podczas zwiedzania Dublina i najważniejszych muzeów!

Muzeum Guinnessa

Muzeum Guinnessa pozostaje zamknięte w poniedziałki i wtorki, w pozostałe dni tygodnia można je odwiedzić w godzinach 14:00-21:00. Ostatnie wejście jest możliwe o 20:00. Bilety sprzedawane są poprzez stronę internetową. Można tam dostać trzy rodzaje biletów, jednak każdy nazywany jest innym doświadczeniem, a nie zwykłym zwiedzaniem. W cenie każdego z nich zawiera się poznanie historii i kultury piwa Guinness, spróbowanie go podczas wizyty w Barze Grawitacji oraz możliwość wynajęcia stolika na 5. piętrze, skąd można obejrzeć panoramę miasta. Za każdym razem zostaniesz też przywitany przez ambasadorów piwa. Czym w takim razie różnią się te doświadczenia?

Welcome Back – to najtańsze rozwiązanie, cena tego biletu to 15 € dla osoby dorosłej oraz 4 € dla dzieci. To jedyny bilet, który pozwala na wprowadzenie dziecka. W cenie biletu można wybrać napój bezalkoholowy, zatem najmłodsi turyści również będą mogli wziąć udział w degustacji

Upgrade Your Experience – ten rodzaj doświadczenia kosztuje 24 € i jest dostępny jedynie dla osób, które ukończyły 18 lat. Oprócz klasycznego zwiedzania, które oferuje pakiet Welcome Back, można zarezerwować sobie dodatkowy kufel Guinnessa, który będzie indywidualnie przygotowany – jest możliwość ozdobienia go swoim selfie wykonanym na specjalnym tle lub nauka idealnego nalewania trunku do kufla.

Ambassador Experience – to kompleksowe doświadczenie kosztuje 30 € i również jest dostępne jedynie dla osób pełnoletnich. Podczas zwiedzania będzie towarzyszył Ci ambasador, który zna cały obiekt na wylot. Można również przygotować wymarzony kufel z selfie oraz nauczyć się perfekcyjnego lania piwa.

dublin co warto zobaczyć
„Browary cenią swoją wodę” napis znajdujący się w Muzeum Guinnessa

Jameson Distillery

Jameson Distillery to miejsce z bogatą historią. W 1780 r. John Jameson pierwszy raz zapoznał się z destylarnią przy Bow Street. Od tego czasu opracowywał własne receptury na idealną i typową dla Irlandii whiskey. W pewnym momencie destylarnia tak się rozwinęła, że stała się enklawą – miastem w mieście. Obecnie można tam poznać historię powstania oraz wysłuchać opowieści ludzi, którzy całe życie spędzili właśnie tam. Jameson Distillery udowadnia, że produkowanie whiskey może być sztuką!

Tak jak w przypadku Muzeum Guinnessa, również w destylarni możliwe są różne sposoby zwiedzania. Jakie?

Jameson Experience Tour – obejmuje zwiedzanie z przewodnikiem oryginalnej destylarni Midleton. Jest to najbardziej podstawowy i najczęściej wykupowany rodzaj biletu. Zwiedzanie trwa 75 minut. Bilet dla osoby dorosłej kosztuje 23 € (13 €, gdy kupuje się online), zaś dla osób niepełnoletnich 11 €.

Premium Whiskey Tasting – to specjalistyczna degustacja whiskey, która powstała w destylarni. W cenie zawiera się spróbowanie 4 rodzajów whiskey premium. Całkowity czas trwania to 20 minut. Degustacja kosztuje 30 € lub 20 €, jeśli wykupi się ją online.

Można także połączyć Jameson Experience Tour oraz Premium Whiskey Tasting. Łączony bilet dostępny jest w cenie 48 €.

Rodzinna wycieczka – maksymalna liczba uczestników to 35. Jeżeli chcesz wykupić ten rodzaj zwiedzania, w grupie muszą znaleźć się co najmniej dwie osoby dorosłe i trójka dzieci. W cenie zawarty jest również napój.

Biblioteka Trinity College

Ten budynek jest główną biblioteką Trinity College w Dublinie. Stanowi największą bibliotekę całego kraju oraz bibliotekę praw autorskich. Co to oznacza? Wszystkie materiały, które pojawiają się w Irlandii, mają trafiać do tego miejsca bezpłatnie.

Biblioteka powstała w 1692 r. z inicjatywy Elżbiety I. Liczba dostępnych materiałów szacowana jest na 6 milionów – dokumentują one ponad 400 lat rozwoju historycznego, naukowego oraz kulturowego. W zbiorach biblioteki znajduje się mnóstwo rękopisów, w tym najpopularniejsza Księga z Kells z 800 r. oraz Księga z Durrow pochodząca z XVII wieku.

Główną atrakcję stanowi Long Room, który rozciąga się na 60 m. Można tam znaleźć nie tylko książki, ale też rzeźby oraz najstarsza irlandzka harfa, która stanowi symbol kraju. Biblioteka znajduje się przy Uniwersytecie Dublińskim. O ile zwiedzanie uczelni jest darmowe, za wstęp do biblioteki trzeba zapłacić – 14 € bilet normalny oraz 12 € ulgowy. Budynek można odwiedzać codziennie w godzinach 9:30-17:00.

Little Museum of Dublin

The Little Museum of Dublin to muzeum ludowe, które otwarto w gregoriańskiej kamienicy pochodzącej z XVIII wieku. W kolekcji tego miejsca znajduje się ponad 5 000 artefaktów, które do muzeum przekazali mieszkańcy Dublina. Stolica Irlandii została więc ukazana w sposób bardzo intymny i prawdziwy.

Od 2011 r. organizowana jest tam inicjatywa „Miasto tysiąca powitań”. Polega na tym, że lokalni mieszkańcy spotykają się z turystami przy kuflu piwa lub kubku herbaty i wymieniają się spostrzeżeniami. Mieszkańcy przekazuje informacje o tym, gdzie warto się udać, gdzie najlepiej zjeść oraz jak poznać nieturystyczne miejsca Dublina.

W zbiorach muzeum znajdują się pamiątki, które pomogą w poznaniu nawet najbardziej odległej historii miasta. Pomagają też w poznaniu ważnych dla tego regionu osób, między innymi Jamesa Joyce’a czy Johna F. Kennedy’ego. Co wspólnego ma królowa Wiktoria z sukcesem U2? Tego dowiesz się, odwiedzając muzeum!

Całodniowy bilet umożliwiający zwiedzanie kosztuje 12 € lub 8 €, jeśli jesteś uczniem, studentem lub seniorem. Dokładna lokalizacja muzeum: 15 St Stephen’s Green, Dublin 2, Irlandia

Kilmainham Gaol

Kilmainham Gaol rozpoczęło swoją działalność w 1796 r. jako więzienie. Budynek został stworzony z kamienia, a więźniowie żyli w bardzo złych warunkach. W czasie wielkiego głodu wsadzano tam ludzi, którzy dopuszczali się małych przestępstw z powodu głodu. Kiedy Irlandia odzyskała niepodległość, więzienie zlikwidowano. Do lat 60. XX wieku nikt nie przejmował się stanem budynku, więc popadał w coraz większą ruinę. Dopiero później znaleźli się ochotnicy, którzy chcieli zagospodarować budynek na muzeum.

Muzeum założył Éamona de Valer – jeden z ostatnich osadzonych wypuszczonych z więzienia. W zbiorach znalazło się wiele pamiątek związanych z historią Irlandii, dokumentów należących do przywódców powstania z 1916 r., a także broń, która była wykorzystywana w latach 1914 – 1923 r.

dublin co zobaczyć
Kilmainham Gaol

W jakich godzinach można zwiedzać Kilmainham Gaol?

 • Od października do marca: 9:30 – 17:30 (ostatnie wejście o 16:15)
 • W kwietniu i maju: 9:00 – 18:00 (ostatnie wejście o 16:45)
 • Od czerwca do sierpnia: 9:00 – 18:30 (ostatnie wejście o 17:30)
 • Wrzesień: 9:30 – 18:00 (ostatnie wejście o 17:00)

Dublinia

Wizyta w muzeum Dublinia pozwoli na przeniesienie się do czasów średniowiecza oraz poznanie ciekawej historii Wikingów. Miejsce pozwala na zobaczenie broni, pojazdów oraz ubrań pochodzących z tego okresu. Jeżeli obecnym Wikingom nie spodoba się Twoje zachowanie, dowiesz się, jak to jest zostać niewolnikiem.

Charakter tego miejsca tworzą zapachy, dźwięki, a także niesamowita sceneria, która idealnie oddaje średniowieczny klimat. Informacje, które uzyskasz będą dotyczyły najczęstszych przestępstw, śmierci, chorób, ale też przyjemnych rzeczy. Poznasz np. kuchnię kupiecką, gry towarzyskie oraz jarmarki.

Dublinia jest otwarta dla zwiedzających w godzinach 10:00-18:30 w miesiącach od kwietnia do września oraz 10:00-17:30 od października do marca. Bilet normalny kosztuje 12 €, ulgowy 11 €, a dla dzieci 7 €.

Karta Dublin Pass

Jeśli już wiesz, co warto zobaczyć w Dublinie lub chociaż wstępnie znana Ci jest mapa atrakcji turystycznych tego miasta, warto zaopatrzyć się w Dublin Pass. To karta miejska, która pozwala na odkrycie wszystkich tajemnic miasta przy jednoczesnym zaoszczędzeniu pieniędzy. Dublin Pass oferuje bezpłatny wstęp do ponad 30 atrakcji, a także 20 dodatkowych ofert – zniżki na spektakle teatralne, do sklepów lub na zorganizowane wycieczki.

Kartę można wykupić na:

 • 1 dzień w cenie 70 € dla osoby dorosłej oraz 40 € dla dziecka
 • 2 dni w cenie 86 € dla osoby dorosłej oraz 48 € dla dziecka
 • 3 dni w cenie 100 € dla osoby dorosłej oraz 58 € dla dziecka
 • 5 dni w cenie 110 € dla osoby dorosłej oraz 67 € dla dziecka

Gdy kupisz kartę, oprócz atrakcji, dostaniesz również możliwość bezpłatnego skorzystania z wycieczki autobusowej typu Hop On Hop Off, która przewozi pasażerów po najważniejszych zabytkach miasta. Do karty dołączany jest też darmowy przewodnik, który zawiera mapę oraz opis najważniejszych miejsc. Warto pobrać również aplikację mobilną – wszystkie powyższe informacje ma się wtedy pod ręką.

Muzeum Guinessa, Dublinia, Zamek Malahide, Rainforest Adventure Golf, ZOO czy Narodowe Muzeum Figur Woskowych to tylko część z naprawdę wielu atrakcji, które zwiedzisz z pomocą karty Dublin Pass!

Dublin podczas obchodów Dnia Świętego Patryka

Wizyta w Dublinie nie może być uznana za udaną, jeżeli nie wzięło się udziału w obchodach Dnia Świętego Patryka. Zarówno stolica Irlandii, jak i cały kraj zmieniają swój kolor na zielony. Z okazji tego święta do miasta przyjeżdża ponad 500 000 turystów każdego roku!

Dzień Świętego Patryka jest obchodzony 17 marca, czyli w rocznicę śmierci patrona Irlandii. Święto powstało w tradycji chrześcijańskiej, jednak obecnie prawie wcale nie wiążę się go z wyznawaniem religii. Dzień stał się wielkim świętem całej Irlandii i również uległ komercjalizacji.

Podczas obchodów obowiązuje zielony strój, dodatki lub dopięcie koniczyny, która symbolizuje to święto. Jeśli nie masz w swojej garderobie rzeczy w kolorze zielonym, nic straconego! Wielu lokalnych sprzedawców wystawia zielone przedmioty. np. szaliki czy kapelusze przy najpopularniejszych ulicach, aby każdy mógł cieszyć się tym dniem.

Najważniejszym punktem obchodów jest parada. Wielkie kolorowe platformy, krasnale, tańce na środku głównych ulic – to wszystko można zobaczyć podczas głównej marcowej atrakcji. Trasa parady biegnie zazwyczaj przez następujące miejsca: St. Mary’s Place, O’Connel Street oraz obok Katedry św. Patryka. Po zmroku wszyscy uczestnicy udają się do Temple Bar, aby napić się specjalnych drinków, piwa lub kultowej whiskey.