Kuala Lumpur

Kuala Lumpur – poznaj 7-milionową stolicę Malezji! Co, gdzie, kiedy? Przewodnik turystyczny

Kuala Lumpur łączy w sobie kulturę malajską, chińską i indyjską, nowoczesność i tradycję, czym kusi turystów głodnych zwiedzania i różnorodnych wrażeń. Jeśli Ty też chcesz się przekonać, co warto zobaczyć w Kuala Lumpur, zapoznaj się z najpopularniejszymi atrakcjami miasta, które zostały dla Ciebie zebrane w tym artykule.

Kuala Lumpur

To gospodarczo-finansowe centrum Malezji, którego nazwa oznacza „błotniste ujście”; stanowi jeden z najlepiej rozwijających się regionów Azji Południowo-Wschodniej. Jego wzrost jest naprawdę dynamiczny – jeszcze 150 lat temu była to mała wioska między dwoma rzekami – Gombak i Kelang. Dziś stanowi centrum turystyczne, z którego roczne przychody osiągają prawie 21 mln USD i są generowane przez blisko 26 mln turystów odwiedzających region (dane z 2019 roku). To kolejny powód, aby sprawdzić, co kryje w sobie Kuala Lumpur.

Jak zwiedzać Kuala Lumpur?

Stolica Malezji jest miejscem, w którym pogoda sprzyja zwiedzającym przez cały rok, szczególnie w okresie od grudnia do lutego i w lipcu, gdy poziom opadów się obniża. Temperatura w ciągu dnia utrzymuje się zazwyczaj powyżej 30 stopni, nocą nie spada poniżej 25. Warto zaopatrzyć się w krem z wysokim filtrem, a także zawsze mieć przy sobie wodę, żeby zwiedzanie było dla Ciebie wyłącznie przyjemnością.

Niestety, nieadekwatnie do dynamicznego rozwoju, Kuala Lumpur zmaga się z problemem komunikacyjnym – podróżowanie samochodem jest bez wątpienia wygodne, ale w godzinach szczytu praktycznie niemożliwe, miasto staje zakorkowane. Alternatywą dla aut stały się kolejki miejskie, szczególnie metro. Aby nie mieć problemów z dotarciem we właściwe miejsce, dobrze jest się zaopatrzyć w mapkę odpowiedniego pociągu w biurze informacji turystycznej.

Równie wygodnie Kuala Lumpur można zwiedzać spacerując, jednak warto mieć na uwadze upał, który może dać się we znaki oraz intensywne, popołudniowe opady, które mogą powodować powodzie w całym mieście.

Chinatown, Kuala Lumpur

Kuala Lumpur – najciekawsze miejsca

W stolicy Malezji znajdziemy wiele atrakcji, dzięki którym przekonasz się o różnorodności kulturowej tworzonej przez barwne społeczeństwo Kuala Lumpur. Miasto zaskoczy Cię potężnymi drapaczami chmur, wyciszającymi świątyniami i hałaśliwymi uliczkami, zapełnionymi straganikami. A to wszystko w jednym miejscu.

Petronas Towers – jeden z najwyższych budynków na świecie

Bliźniacze wieże, położone na wschód od centrum miasta, wznoszą się na wysokość 452 metrów, składają z 88 czterometrowych pięter, które w większości służą za biura, m.in.: Microsoft i IBM. Znajduje się tu największe centrum handlowe – Suria KLCC, a także Filharmonia Dewan – miejsce koncertów Malezyjskiej Orkiestry Symfonicznej.

Ponadto odwiedzając Petronas Towers w budynku znajdziemy galerie sztuki, muzea, restauracje i bary. Aby nacieszyć się wszystkimi atrakcjami w środku, warto spędzić tu kilka popołudniowych godzin, gdy przez miasto przechodzi monsunowy deszcz.

Wieże otoczone są parkiem z fontannami, które wieczorem mienią się kolorami w trakcie pokazu świateł. W trakcie wycieczki nie może także zabraknąć wjazdu na most Skybridge, łączącego obie wieże. Widok panoramy malezyjskiej stolicy bez wątpienia zostanie z Tobą na długo.

Petronas Twin Towers to nie tylko najwyższe bliźniacze wieże na świecie, ale również niezwykły obiekt architektoniczny, który poza swoim ogromem, zachwyca swoim wykonaniem. Nie bez przyczyny stał się wizytówką Kuala Lumpur.

Petronas Tower, Kuala Lumpur

Dzielnica Chinatown

Kuala Lumpur stanowi mieszankę azjatyckich kultur, które wpływały na kształtujące się miasto na przestrzeni lat. Jedną z mniejszości narodowych zamieszkujących stolicę Malezji są Chińczycy w dzielnicy Chinatown.

Centralną ulicą jest Petaling Street – zadaszony deptak, z którego wylewają się kolorowe stragany i sprzedawcy. Znajdziecie tu praktycznie wszystko – od ubrań, przez regionalne ozdoby, po orientalne jedzenie. Nie jest to najtańsze miejsce, ze względu na swoją sławę, co nie zmienia faktu, że warto sprawdzić, jak smakuje Chinatown.

Chińska dzielnica zainteresuje Cię także pięknymi świątyniami. Hinduistyczna Sri Mahamariamman powstała w 1873 i zachwyca swoją misternie zdobiona wieżą, najwyższą wśród innych świątyń wyznania. W środku będą na Ciebie czekać posążki wielu bogów, a także duża odmienność od pozostałych religijnych rytuałów.

Świątynia Guan Di Temple i Sze Ya Temple to świątynie chińskie. Pierwsza, poświęcona bogu wojny, pozwala przenieść się na chwilę z dala od miejskiego zgiełku; druga, lekko ukryta za niepozorną bramą, jest najstarszą taoistyczną świątynią, wybudowaną zgodnie z duchem Feng Shui. Zobaczenie takich miejsc pozwala zgłębić się w obcą kulturę i popaść w chwilę zapomnienia od działających na zmysły kadzidełek, charakterystycznych dla azjatyckich rytuałów.

Chinatown to również zagłębie Street artu i murali, które znajdziemy na wielu budynkach, spacerując i odkrywając kolejne sekrety chińskiej dzielnicy.

Kolorowe schody i Batu Caves

Położone niecałe 15 kilometrów od Kuala Lumpur jaskinie to nie tylko warty odwiedzenia punkt widokowo-krajobrazowy, ale również niepowtarzalne miejsce pod względem kulturowym i religijnym.

Zanim jeszcze znajdziesz się w jaskini, na pewno zaniemówisz na widok kolorowych schodów – są przepiękne i liczą aż 272 stopnie, które trzeba pokonać, żeby dostać się do Jaskini Świątynnej. Po drodze spotkasz tutejszych mieszkańców. Makaki, bo to o nich mowa, mogą być agresywne, więc lepiej podziwiać je z daleka.

Odkryte prawie 130 lat temu wapienne zagłębienia składają się z trzech głównych grot i kilku mniejszych. Nawy robią wrażenie swoją wielkością – mają po około 400 metrów długości i około 100 wysokości.

Na początku roku Jaskinie Batu stają się miejscem pielgrzymki miejscowych hinduistów, z okazji święta Thaipusam.

Batu Cave, Kuala Lumpur

Plac Merdeka

Jest to miejsce upamiętniające uzyskanie niepodległości w 1957 roku przez Malezję. Nie jest to typowy plac, jakiego moglibyśmy się spodziewać, znając europejskie standardy – Merdeka Square to po prostu spory kawałek wydeptanej zieleni, na którym w oczy rzuca się 100-metrowy maszt, na którym powiewa państwowa flaga oraz stoi Fontanna Królowej Wiktorii.

Czarujący dworzec kolejowy

Powstała w 1910 roku, zaprojektowana przez brytyjskiego architekta Arthura Benisona Hubbacka stacja kolejowa w Kuala Lumpur bardziej przypomina wytworny pałacyk lub świątynię niż węzeł komunikacyjny. Budynek ozdobiony jest minaretami, kopułami, łukowatymi oknami i rzeźbionymi, kamiennymi balustradami. Biały kolor fasady dodatkowo potęguje wrażenie majestatyczności budowli. Podróżując, kolejkami miejskimi, na pewno trafisz tutaj nieraz, dlatego warto zatrzymać się na chwilę i nacieszyć oczy niebanalną architekturą.

Dworzec Kolejowy, Kuala Lumpur

Lake Garden

Tasik Perdana dzieli się na kilka sektorów. Cały dzień wystarczy, aby zobaczyć jedynie kilka atrakcji ogrodu. Znajdziesz tu Narodowy Meczet Malezji, Ogród Botaniczny Perdana, Muzeum Narodowe, Park Motyli, Pomnik Narodowy i wiele innych atrakcji, które przyciągają turystów do tego rozległego (cały obiekt zajmuje powierzchnię dziewięćdziesięciu hektarów) parku.

Jeśli lubisz ogrody tematyczne, możesz wybrać się na spacer, odwiedzając:

  • Ogród Hibiskusa, w którym poznasz różne gatunki narodowego kwiatu Malezji – Bunga Raya, wypijesz aromatyczną herbatę w kolonialnej kawiarence i będziesz mógł podziwiać prawie czterometrowy wodospad.
  • Ogród Orchidei, skonstruowany w kształt półokrągłej pergoli, po której wiją się pnące odmiany kwiatów oraz skalnego klombu dla gatunków ziemnych. Znajdziesz tu ponad 100 rodzajów samych storczyków!
  • Ogród Ziół i Przypraw, który zachwyca imponującymi pergolami, szczególnie w okresie kwitnienia Beaumontia, wypełniającej ogród białymi, pachnącymi pąkami.
  • Kolekcję Zingiberales i Heliconia, które składają się ze zbioru imbirów oraz ogrodu tropikalnego, w którym można podziwiać rozłożyste draceny i kalatee.
  • Kolekcję drzew egzotycznych, która stanowi namiastkę lasów tropikalnych w stolicy, gdzie utrzymanie tak ogromnych drzew byłoby niemożliwe i hamowałoby tworzenie np. autostrad.
  • Lake Garden będzie odpowiednim miejscem dla przeróżnych turystów – tych ciekawskich, lubiących poznawać historię i kulturę odwiedzanych miejsc, fanów botaniki, a także rodzin z dziećmi, które mogą spędzić czas na łonie natury. Z pewnością nie będziesz się tu nudzić.

Zobacz także: Wyspa Penang (Malezja) – czy rzeczywiście można ją nazwać Perłą Orientu?

Park Ptaków

KL Bird Park to ostoja dla przeróżnego ptactwa, które będzie nam towarzyszyć przez całą wizytę. Niektóre, bardziej nieśmiałe, będziesz mógł podziwiać z daleka, ale bądź też gotowy na bliskie spotkanie z dławigadem i pawiami.

Uważany jest za największy, otwarty park ornitologiczny na świecie – możesz tu podziwiać prawie 3 tysiące ptaków około 200 różnych gatunków. Poza atrakcją, jaką jest spacerowania wśród kolorowych ptaków, park oferuje także pokazy karmienia.

Park Ptaków, Kuala Lumpur

Planetarium Negara

Położony na szczycie wzgórza Garden Lakes budynek z niebieską kopułą sam w sobie jest godny podziwu. Narodowe planetarium skrywa w sobie wiele atrakcji, m.in.: wystawę astronomiczną, kino sferyczne, obserwatorium i punkt widokowy.

Jeśli lubisz wyzwania, możesz skorzystać z Space Ball – żyroskopu ludzkich rozmiarów, który przeniesie Cię na chwile w stan nieważkości.

W holu głównym znajdziesz silnik Arianne IV – jeden z dwóch, który został użyty do wystrzelenia pierwszego malezyjskiego satelity, MEASAT 1.

Muzeum Sztuki Islamskiej

To jedna z najpopularniejszych atrakcji w Kuala Lumpur, a także największy zbiór kultury i sztuki islamskiej w Azji Południowo-Wschodniej. Poza podziwianiem okazałej kolekcji będziesz mógł zagłębić się w muzułmańską architekturę – budynek muzeum został zaprojektowany zgodnie z nowoczesną myślą architektoniczną, w symetrycznych i geometrycznych kształtach, ale zawiera islamskie detale architektoniczne, które przełamują bryłę i nadają jej niepowtarzalności. Budynek jest ozdobiony błękitnymi, wykafelkowanymi kopułami oraz bardzo charakterystycznym wejściem stylizowanym na Iwan. Dzięki dopracowanym szczegółom Muzeum Sztuki islamskiej stało się szczególnym punktem na mapie Kuala Lumpur.

W środku znajdziemy różnorodne kolekcje sztuki islamskiej, podzielone na kategorie tematyczne, takie jak: architektura, broń, Koran i rękopisy, biżuteria, świat Malajski, ceramika i wiele innych. zbiory zawierają w sobie ponad 7000 przedmiotów tylko z wystaw stałych. Szczególną uwagę warto zwrócić na ręcznie pisane modlitewniki z XVII wieku oraz inne rękopisy. Równie niepowtarzalnym eksponatem jest Kisawa z 1964 roku – zasłona drzwiowa Ka’aba (Domu Boga). Ponadto muzeum oferuje dodatkowe zajęcia i atrakcje poza wystawami. Stworzono bibliotekę dla dzieci, odbywają się lekcje sztuki i rzemiosła, dzięki czemu możesz jeszcze lepiej doświadczyć, czym jest muzułmańska sztuka.

Kuala Lumpur to miejsce, które warto odwiedzić choćby na chwilę, zderzyć się z wszechobecną mieszanką kulturową, przeżyć architektoniczny zachwyt wywołany mieszaniną tradycji i nowoczesności, a także na własne oczy zobaczyć dynamiczny rozwój, wymieszany z wszechobecnym, azjatyckim bałaganem.