Przejdź do treści
new delhi

Stolica Indii – przewodnik turystyczny po czarującym New Delhi

Indie przyciągają turystów różnorodnością, barwami i odmiennością kultur. W stolicy Indii monumentalne pałace i świątynie łączą się z zakorkowanymi ulicami i wysokimi budynkami. New Delhi to nietypowe miasto na mapie świata, bogate w kulturę i zabytki. Sprawdź, jakie atrakcje oferuje Ci stolica Indii!

New Delhi – kilka słów o wielkiej aglomeracji

Delhi to ogromna metropolia, połączenie tradycji z nowoczesnością, biedy z przepychem, a zarazem stolica Indii, podzielona na Stare i Nowe Delhi. Miasto o burzliwej historii przez wieki przechodziło z rąk do rąk. W 1912 roku, kiedy Indie znalazły się pod panowaniem Wielkiej Brytanii, stolica została przeniesiona z Kalkuty właśnie do Nowego Delhi, aby wreszcie w 1947 roku stać się stolicą niepodległych już Indii. New Delhi pełni funkcję reprezentacyjną miasta, mieszcząc siedzibę najważniejszych urzędów, placówek dyplomatycznych i przedsiębiorstw. Znajduje się tam Rashtrapati Bhavan, czyli oficjalna siedziba prezydenta Indii, będąca zarazem największą rezydencją głowy państwa na świecie. Głównym centrum handlowym, finansowym i biznesowym w New Delhi jest Connaught Place. Nowe Delhi pod względem administracyjnym jest odrębnym miastem, jednak w praktyce łączy się z pozostałymi dzielnicami Delhi, tworząc wielką i różnorodną aglomerację.

Najciekawsze miejsca w New Delhi

Stolica Indii to miasto bogate w budowle reprezentujące architekturę indyjską, muzułmańską i perską. Jest to miejsce, które przywodzi na myśl Gandhiego – indyjskiego filozofa i działacza politycznego. Gandhi to postać znana na całym świecie jako ojciec niepodległych Indii i propagator pacyfizmu. Mahatma Gandhi zmarł na skutek zamachu właśnie w Delhi i tam znajduje się jego mauzoleum. Jedną z ciekawszych atrakcji New Delhi jest także wcześniej wspomniany ośrodek Connaught Place. Turyści znajdą tam sklepy ze znanymi markami, galerie sztuki współczesnej, restauracje i bary. To miejsce pełne klubów i pubów – idealne, aby doświadczyć nocnego życia w Delhi. W New Delhi znajdziesz także bazary pełne przypraw i owoców, tłumy ludzi, mnóstwo szyldów reklamowych i hałaśliwe tuk-tuki. Przeciwwagę stanowią liczne zabytki, atrakcje i ogrody.

Czerwony Fort

Czerwony fort to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych New Dehli. Budowla powstała w 1638 roku jako pałacowy fort Shahjahanabad – piątej stolicy nowego w ów czas cesarza Indii Szacha Dżahana i została wzniesiona nad rzeką Jamuna, która pełniła funkcję fosy. Jego nazwa odnosi się do masywnych murów z czerwonego piaskowca, które otaczają fort. Przez ponad dwa stulecia był rezydencją cesarską oraz istotnym ośrodkiem kulturalno-społecznym. Następnie od 1857 roku, kiedy indyjski cesarz Shah II został wygnany z czerwonego fortu przez Brytyjczyków, budynek pełnił funkcję kwatery armii brytyjskiej. W 1947 roku, po tym, jak Indie ogłosiły niepodległość, Czerwony Fort stał się siedzibą wojsk lokalnych. Z tego względu, obecnie stanowi symbol uzyskania niepodległości przez Indie i uwolnienia się od brytyjskiego kolonizatora. Czerwony fort zachwyca architekturą – apartamenty cesarskie, zdobione meczety, pałace z licznymi wieżami. Z uwagi na swoją wartość historyczną i architektoniczną, Czer­wony Fort w New Delhi został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

nowe delhi

Wieża Kutb Minar

Wieża Kutub Minar, nazywana również Wieżą Zwycięstwa to minaret stanowiący część kompleksu pierwszego meczetu zbudowanego w Indiach – Kuwwat-al-Islam. Kompleks powstał na rozkaz muzułmańskiego władcy Kutb ud-Din Ajbaka pod koniec XII wieku. Muzułmanin nakazał wyburzyć wszelkie hinduistyczne świątynie w okolicy, a pozyskany z nich materiał przeznaczyć do budowy pierwszego meczetu w New Delhi. Określenie „Wieża Zwycięstwa” miało się więc odnosić do triumfu muzułmańskich najeźdźców i islamu. Qutab Minar to 73-metrowa, strzelista wieża, do zbudowania której użyto piaskowca i marmuru. Posiada pięć kondygnacji, zdobionych rzeźbami, motywami geometrycznymi i arabskim inskrypcjami. Wieża, jak i cały kompleks stanowią połączenie architektury indyjskiej i muzułmańskiej. Z takiego połączenia powstał indo-muzułmański styl architektoniczny, łączący elementy turecko-timurydzkie, arabskie, perskie i indyjskie. Obiekt jest jedną z pereł światowej architektury, co potwierdza fakt, że cały kompleks zabytkowych budynków został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Największa świątynia bahaicka w Indiach – Świątynia Lotosu

Świątynia Lotosu swoją nazwę zawdzięcza kształtowi – bryła budynku przypomina formą symetryczny kwiat lotosu, otoczony akwenami wodnymi i ogrodami. Prawdopodobnie kwiat lotosu został wybrany jako forma budynku przez swoją symbolikę w kulturze indyjskiej. Ma reprezentować piękno, czystość, duchowość i pokój. Świątynia powstała w 1986 roku jako centrum bahaizmu, czyli wyznania uznającego duchową jedność całego świata. Z tego powodu w jej wnętrzu nie znajdują się żadne symbole religijne. Tego typu atrakcje prezentują Indie jako kraj niezwykle uduchowiony, dążący do religijnego pokoju niczym słynny Gandhi. Budowlę stworzono z marmuru, betonu, szkła i dolomitu, a jej bryła została doceniona na całym świece, zdobywając wiele nagród. Lotus Temple mieści się na południu śródmieścia New Delhi. Jest to niesamowicie popularny budynek, odwiedzany przez miliony turystów rocznie.

Swiątynia Lotosu, New Dehli

Wielki Meczet w Delhi

Dżama Masdżid to XVII-wieczna, największa w Indiach świątynia islamska, łącząca architekturę muzułmańską i hinduską. Budynek powstał na zlecenie władcy Szahdżahana z Dynastii Wielkich Mogołów. Ten sam władca odpowiedzialny jest za wzniesienie słynnego indyjskiego mauzoleum Taj Mahal. Świątynie nazywa się Meczetem Piątkowym, ponieważ jego mury musiały pomieścić wszystkich okolicznych wyznawców islamu podczas obowiązkowych, piątkowych modlitw. Meczet leży na wzgórzu w centrum starego miasta Delhi. Tak, jak Kutb Minar czy Czerwony Fort, Dżama Masdżid został zbudowany głównie z piaskowca. Wejścia do meczetu okalają trzy bramy, a budynek otoczony jest wielkim dziedzińcem, który jest w stanie pomieścić nawet 25 tysięcy osób. Wybierając się do Wielkiego Meczetu, należy pamiętać, że jako świątynia muzułmańska, do wpuszczenia w swoje mury wymaga on odpowiedniego ubioru – zakrytych ramion i nóg. Przed wejściem należy zdjąć obuwie.

Akshardham

Akshardham stanowi hinduistyczny kompleks świątynny, otwarty stosunkowo niedawno, w 2005 roku. Został wybudowany we wschodniej części New Delhi i obecnie uznaje się go za jedną z największych świątyń hinduistycznych na świecie. Budynek stanowi skupisko wszelkich aspektów indyjskiej architektury, sztuki i duchowości. Powstał z pomysłu Pramukh Swami Maharaja, przywódcy duchowego jednej z hinduistycznych wspólnot, a jego budowa trwała jedynie 5 lat. Centralną część kompleksu stanowi świątynia, bogato zdobiona rzeźbami, kolumnami i kopułami. Zdobienia przedstawiają między innymi wizerunki hinduistycznych bóstw oraz elementy fauny i flory. Całość zbudowano z różowego wapienia i marmuru. W świątyni uwagę przyciąga wizerunek Swaminarajana w postaci pozłacanego murti. Zwiedzający mogą tam podziwiać mnóstwo posągów, przedstawiających hinduistyczne bóstwa i świętych.

Świątynie okala kompleks parkowo-ogrodowy ze świętym jeziorem Narajan Sarowar, gdzie zwiedzający odnaleźć mogą wystawy rzeźb, salę kinową, jadalnię wegetariańską oraz sklep z pamiątkami. Turystom oferowany jest także rejs łodzią po sztucznej rzece, połączony z pokazem figuralnym na temat historii indyjskiej. Warto pamiętać, że na terenie Akshardham obowiązuje całkowity zakaz robienia zdjęć i nagrywania filmów. Odwiedzając to miejsce, będziesz więc mógł w pełni skupić się na jego walorach architektonicznych.

indie zabytki

Grobowiec Humajuna

Grobowiec Humajuna to kompleks budowli wzniesionych w XVI wieku we wczesnym stylu architektury mogolskiej, łączącej sztukę perską i indyjską. Grobowiec miał powstać na polecenie starszej żony indyjskiego władcy z dynastii Wielkich Mogołów, według projektu perskiego architekta Miraka Mirza Ghiyatha. Zdobione łukami mauzoleum to pierwszy grobowiec ogrodowy powstały w Indiach. Zbudowano go przy użyciu czerwonego piaskowca, marmuru i kwarcu. Na terenie kompleksu znajdują się grobowce innych członków rodziny królewskiej, a także Meczet Isa Khana.

Zobacz także: Grobowiec Humajuna — odwiedź budowlę Mogołów

Mauzoleum otoczone jest ogrodami Char Bagh, powstałymi na planie kwadratu w stylu perskim. Są to najstarsze ogrody, które współcześnie zachowały swój oryginalny plan. Mówi się, że Grobowiec Humajuna z elementami indyjskiej i perskiej architektury stanowił inspirację do budowy słynnego na całym świecie Taj Mahal. Grobowiec Humajuna wraz z ogrodami to ciche, spokojne miejsce, które pozwoli na wytchnienie od tłumów na ulicach New Delhi.

Brama Indii

Brama Indii została zbudowana w centralnej części New Delhi w ramach hołdu żołnierzom indyjskim, którzy polegli podczas I wojny światowej oraz wojen z Afganistanem. Budowa Bramy Indii trwała od 1921 roku przez kolejne dziesięć lat. Zabytek zaprojektował wybitny angielski architekt – Edwin Lutyens, a koszty jego budowy pokrył Artur, książę Connaught. Na ścianach Bramy wyryto nazwiska poległych żołnierzy, a w 1971 roku zbudowano tam grób nieznanego żołnierza. Brama Indii to jeden z najważniejszych zabytków stolicy Indii, położony w pobliżu budynku siedziby parlamentu indyjskiego i wielu ważnych ulic. Nocą Brama jest oświetlana, co przyciąga wielu turystów i miejscowych. To świetne miejsce, aby w trakcie zwiedzania miasta zrobić sobie krótką przerwę i odpocząć na znajdującym się pod Bramą Indii trawniku.

brama indii

Jedno z najdziwniejszych muzeów świata – Międzynarodowe Muzeum WC

Atrakcją, którą można zaliczyć do tych bardziej nietypowych jest niewątpliwie Sulabh International Museum of Toilets w New Delhi. To niecodzienne miejsce, w którym turysta ma możliwość zapoznania się z historią toalet od starożytności, aż po czasy współczesne. W osobliwym muzeum znajdziesz toalety z różnych epok, co pozwoli Ci zapoznać się ze wszystkimi etapami ich ewolucji. Znaleźć tam można przykłady rozwiązań sanitarnych starożytnych cywilizacji oraz toalety ze średniowiecznych fortów i pałaców królewskich. Miejsce powstało z inicjatywy reformatora społecznego i założyciela Ruchu Sanitarnego Sulabh. Dr Bindeshwar Pathak stworzył muzeum, aby uświadamiać Hindusów, jak istotne jest utrzymanie odpowiednich warunków sanitarnych. Mimo, że pierwotnym celem muzeum jest edukacja, zadbano, aby przekazywana wiedza była w lekkiej formie. Z tego względu przewodnik przeplata historię toalet świata z wieloma zabawnymi wątkami. Raczej nie dziwi fakt, że muzeum w New Delhi może poszczycić się trzecim miejscem na liście najdziwniejszych muzeów świata według The Times.

Stolica Indii to niezwykle różnorodne miejsce, co jest nieuniknione przy tak dużej populacji, którą obecnie ciężko oszacować. New Delhi, jak całe Indie potrafi przytłoczyć i zachwycić jednocześnie. To miejsce bogate w historię, tradycję i rozmaite atrakcje, w którym można dostrzec zakorkowane ulice i biedę przeplatającą się z bogactwem. Czy warto zobaczyć New Delhi? Atrakcje turystyczne, wyjątkowe zabytki i barwna kultura zdecydowanie zachęcają, aby odwiedzić Indie.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.