Search The Query
Search

Bengaluru (Bangalore) – poznajcie indyjską Dolinę Krzemową

bangalore

Kiedyś Bengaluru było znane z mnóstwa ogrodów, które zdobiły ulice miasta oraz barwnej architektury, która zadziwiała mieszkańców oraz turystów. Dzięki temu, że na jego terenie prężnie rozwijają się firmy informatyczne, miasto liczy ponad 10 milionów mieszkańców. Doczekało się nawet bycia indyjską Doliną Krzemową. Chcesz dowiedzieć się, które firmy stacjonują w Bengaluru? A może ciekawi Cię, z czego oprócz IT słynie ta aglomeracja? Poznaj historię Bangalore!

Dawne Bangalore

Kiedyś Bangalroe było nazywane „miastem ogrodów”. Jej wysokie położenie miało wpływ na lekkie ochłodzenie tropikalnego klimatu, co pozwoliło zarówno ludziom, jak i roślinom odpocząć od upałów. Obecnie wszędzie znajduje się asfalt, a o dawnym wyglądzie miasta przypomina jedynie kolonialna architektura, wzniesiona przez Anglików za czasów i rządów w mieście. Bazowała na europejskich wzorach, które łączono z lokalną tradycją.

W 2006 r. władze stanu Karnataka zarządziły zmianę nazwy miasta z angielskiej Bangalore na nazwę w języku kannada Bengaḷūru.

Lokalizacja i dojazd

Bangalore znajduje się na terenie prowincji Karnataka w południowej części Indii. Pod względem wielkości jest to trzecie miasto w kraju, liczba mieszkańców wynosi ponad 10 milionów. Dzięki położeniu na płaskowyżu Dekan, nie ma tam zbyt wysokich temperatur, choć strefę określa się jako tropikalny klimat sawann.

Międzynarodowy port lotniczy znajduje się 40 km na północ od samego Bangalore. Lotnisko ma tylko jeden terminal. Najlepszym sposobem na dojazd do niego będzie przez autostradę National Highway (NH) 7. Trzeba minąć dzielnicę Yelahanka, a potem kierować się już bezpośrednio na lotnisko.

Z lotniska co 30 minut odjeżdża autobus linii BMTC, który jedzie do Bengalore, a po drodze ma kilkanaście przystanków, zatem można wysiąść w dowolnym rejonie miasta.

bangalore india
Bangalore nocą

Historia miasta

Miasto zostało założone w 1537 r., jednak początkowo podlegało pod sułtanat Bijapuru. Mongolski cesarz Aurangzeb zdobył je dopiero w 1686 r. Rok później sprzedano je Majsurowi, czyli miastu w historycznym państwie Dekan, które znajdowało się na terenie obecnych Indii.

W latach 1759 – 1763 Bengaluru zostało stolicą sułtanów Hydera Alego i jego syna Tipu. To właśnie oni stworzyli słynny Pałac Bangalore. Pod koniec XVII w. władzę nad miastem objęli Brytyjczycy, który dopiero w 1881 r. oddali je pod panowanie radży.

Wyzwolenie miasta miało miejsce w 1947 r. Wtedy stało się też oficjalnie częścią Indii.

Dlaczego Bengaluru nazywane jest indyjską Doliną Krzemową?

Bengaluru jest nazywane indyjską Doliną Krzemową, głównie ze względu na to, że wiele firm IT ma tam swoją siedzibę. Indian Institute of Science, Infosys, czyli jedna z największych firm oraz Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych – to tylko ułamek korporacji, które stacjonują w aglomeracji Bengaluru. Można tam znaleźć oddziały nie tylko indyjskich, ale też międzynarodowych korporacji, są wśród nich m.in. Google, Nokia Networks, HP, Motorola, AMD, Intel, Texas Instruments oraz Vmware, które stworzyło centrum rozwojowe, gdzie powstała usługa Googel Finance.

Bengaluru – atrakcje i zabytki

W mieście Bengaluru widać wpływy europejskie na różne dziedziny życia – kulturę, architekturę, a także rozrywkę. Poznaj najciekawsze atrakcje i zabytki dawnego Bangalore. Oprócz opisanych miejsc, warto spróbować również trekkingu w Skandagiri i Kunti Betta lub wybrać się do parku Cubbon, Wonderla czy Snow City.

  • Ogród botaniczny Lal Bagh – jeden z najstarszych ogrodów botanicznych w całych Indiach. To świetna okazja do tego, aby przejść się po szklarniach i obejrzeć niespotykane nigdzie indziej gatunki kwiatów. Sam ogród zajmuje powierzchnię 240 akrów. Jest domem dla egzotycznych kwiatów, które były sprowadzane np. z Francji, Persji, Arabii czy Afganistanu. Można tam zobaczyć również rzadkie gatunki ptaków – np. mynę, czaplę błotną oraz latawce bramińskie. Mówi się, że skała Lalbagh, która jest główną atrakcją, ma ponad 3000 lat. Można ją zobaczyć w samym centrum ogrodu.
  • Pałac Bangalore – oddaje przepych, jaki rządził w sztuce za panowania różnych indyjskich dynastii. Ogromny pałac ma spiralne schody, wysokie wieże, piękny ogród, co idealnie oddaje królewską elegancję. Można w nim obejrzeć też różnorodną kolekcję starożytnych królewskich artefaktów, rodzinnych zdjęć oraz trofeów myśliwskich. Znajduje się tam słynny obraz najbardziej znanego indyjskiego artysty Raja Ravi Verma, który został namalowany w XIX w.
  • Brigade Road – stanowi raj dla miłośników zakupów. Jest tam wiele sklepów, straganów oraz outletów, w których znajdziesz praktycznie wszystko. Sprzedawane są światowe marki, ale też własnoręcznie tworzone ubrania. W okolicy znajduje się również parking. Największe wrażenie ulica robi wieczorem. Mieści się na skrzyżowaniu dróg MG i Residency. Jeżeli chcesz zwiedzić wszystkie sklepu, zarezerwuj na zwiedzanie od 2 do 3 godzin!

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds