aghori

Aghori – indyjscy asceci, którzy żywią się zwłokami wyłowionymi z Gangesu

Indie słyną z bogatej i różnorodnej kultury. W każdym zakątku można znaleźć tu styl życia lub kulturę bardzo różniącą się od pozostałych. Spośród różnych grup etnicznych w Indiach, Aghori jest wyjętą niczym z horroru społecznością prowadzącą kontrowersyjny styl życia. Ich sposób bycia jest tak odrażający, że nie tyle budzi lęk w oczach innych społeczności co obrzydzenie. Poznaj szokujące praktyki Aghori!

Zawieszeni pomiędzy życiem a śmiercią

Jeden z najbardziej przerażających i szanowanych kultów w Indiach, członkowie Aghori cieszą się złą sławą z powodu mrocznych i śmiertelnych poszukiwań duchowego oświecenia. Mają oni bardzo niekonwencjonalne podejście do boskości. Aghori wierzą w ascetyzm, styl życia, w którym odmawia się zmysłowych przyjemności, wybierając zamiast tego dążenie do duchowych celów. Kult głównie oddaje cześć Bhairavie, formie Shivy – hinduskiego boga zniszczenia. Otoczeni aurą tajemniczości, Aghori sadhu znani są z rytuałów pośmiertnych – w szczególności z praktykowania kanibalizmu. Ich praktyki postrzegane są jako sprzeczne z ortodoksyjnym hinduizmem.

Gdzie żyją asceci Aghori?

Varanasi, czyli starożytne Kashi, położone nad brzegiem Gangesu w stanie Uttar Pradesh, to bardzo szanowane centrum pielgrzymkowe wśród społeczności hinduskiej. Nazywany duchową stolicą Indii, jest najświętszym z siedmiu świętych miast w hinduizmie. Znany ze swoich pobożnych miejsc pielgrzymkowych, jest także duchową siedzibą sekty Aghori.

Aghori żyją pośród miejsc kremacji w Indiach – w których podobno mieszkają Shiva i bogini Kali Ma. Każde miejsce kremacji lub nawiedzony dom są uważane przez Aghori za święte, gdzie medytują i wykonują sadhanę. Brzegi Gangesu w Varanasi to jedno z ważnych miejsc, w których można znaleźć Aghoris

agori

Rytuały i praktyki Aghori

Aghori wierzą, że zanurzając się w praktykach uznawanych przez społeczeństwo za tabu, są na dobrej drodze do osiągnięcia oświecenia. Przez lata, praktyki te obejmowały medytację na ciałach, wykonywanie czynności seksualnych na cmentarzach i rozsmarowywanie ludzkiego popiołu na całym ciele. Aghori stronią od rzeczy materialnych i często chodzą bez ubrania.

Jedną z najbardziej znanych praktyk Aghori jest kanibalizm. Należy zauważyć, że Aghori nie zabijają celowo ludzi dla ich mięsa. Kanibalizm jest otwarcie praktykowany – zjadają surowe, ludzkie zwłoki z miejsc kremacji lub wyławiają je z Gangesu – ciała są często kremowane, a następnie rozrzucane do świętej rzeki Ganges, ale niektóre usuwane są bez kremacji. Sekta wykorzystuje ciała nieboszczyków w całości. Po zjedzeniu mięsa oczyszczają ludzkie kości i robią z nich biżuterię oraz naczynia. Z czaszek piją alkohol, mocz oraz odchody swoich braci.

Są również znani ze swoich szokujących praktyk seksualnych. Wierzą, że uprawianie seksu pośród martwych ciał daje początek nadprzyrodzonym mocom. Partnerki są również rozmazane w popiele zmarłych, a akt seksualny odbywa się podczas bicia w bębny i śpiewania mantr. Twierdzi się, że niektórzy członkowie sekty praktykują akty seksualne pośród martwych ciał, aby nadać im nadprzyrodzone moce.

Aghori używają połączenia marihuany, alkoholu i medytacji, aby pomóc osiągnąć „odłączony stan podwyższonej świadomości” i zbliżyć się do Pana Shivy.

Historia sekty

Obecną formę sekty Aghori można prześledzić wstecz do Baby Keenaram (Kinaram), XVII-wiecznego ascety, który podobno dożył do 170 lat. Po śmierci, Baba Keenaram został pochowany w świętym mieście Varanasi, a Keenaram – świątynia, która została tam zbudowana – uważana jest przez Aghori za miejsce najświętsze.

sekta aghori

Według jednego z mitów, Shiva odciął kiedyś głowę Brahmy i został zmuszony do włóczenia się po obrzeżach społeczeństwa, niosąc głowę. Dlatego starając się naśladować Shivę, Aghori także noszą ze sobą ludzkie czaszki.

Aghori wierzą, że rozróżnienia są jedynie złudzeniami i przeszkodami na ścieżce duchowego rozwoju. Tak więc nie widzą różnicy między dobrem a złem, ani też nie widzą różnicy między ciałem ludzkim a zwierzęcym. Spożycie ciała zwłok jest zatem potwierdzeniem systemu wierzeń Aghori. Oprócz ludzkiego mięsa, Aghori są również znani z picia moczu i jedzenia odchodów. Te praktyki rzekomo pomagają zabić ego i wykoleić ludzkie postrzeganie piękna.

Uzdrowiciele o niezwykłych zdolnościach

Mimo praktyk, uznawanych za „nieczyste”, Aghori znajdują się na szczycie hierarchii Sadhu. Są szanowani, a w Indiach powszechnie czci się Aghori jako uzdrowicieli o cudownych, magicznych umiejętnościach.

Aghori praktykują uzdrawianie poprzez oczyszczenie, jako filar swojego rytuału. Ich pacjenci wierzą, że Aghori są w stanie przenosić zdrowie i chorobę z dala od pacjentów jako formę „uzdrawiania transformującego” – dzięki wierze w lepszy stan ciała i umysłu Aghori. Wierzy się też, że parają się czarną magią – niektórzy mają nawet strony internetowe, na których reklamują swoje magiczne usługi.