Search The Query
Search

Czerwony Fort (Delhi) – odwiedź jedną z najpopularniejszych atrakcji Indii

czerwony fort

Szukając pomysłów na ciekawe spędzenie czasu za granicą, wiele osób wybiera jeden cel – Indie. Atrakcje, krajobrazy i aromatyczne jedzenie zachęcają do odwiedzenia kraju nad Oceanem Indyjskim. Daj się zaprosić na spacer pośród kilkusetletnich murów Czerwonego Fortu i odpoczynek na zielonych trawnikach delhijskiego parku. Przedstawiamy jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji Indii!

Czerwony Fort — symbol niepodległości

Jednym z symboli kraju leżącego w Azji Południowej jest Czerwony Fort nazywany również Lal Qila. Indie w 1947 roku wyzwoliły się spod władzy Wielkiej Brytanii, która w monumentalnym forcie miała główną siedzibę swojej armii. Po wyniesieniu się wojsk brytyjskich stacjonowali tam żołnierze Indyjskich Sił Zbrojnych. Czerwony Fort zawdzięcza swoją nazwę kolorystyce całego budynku, a mury okalające kompleks mają łącznie długość 2,5 kilometra i wysokość mogącą sięgać nawet 33 metry.

Czerwony Fort wybudowany został na zlecenie Szacha Dżahana, który zadecydował o przeniesieniu stolicy kraju. Agra, która była niegdyś miastem stołecznym, została zastąpiona podczas rządów władcy Imperium Mogołów w latach 1628 – 1658, a umocnieniem tej decyzji miało być właśnie postawienie monumentalnej fortyfikacji. Co ciekawe, wcześniej wspomniane miasto Agra posiada fort o takiej samej nazwie, jednak wybudowane kilkanaście lat wcześniej.

Budowla znalazła swoje miejsce na liście światowego dziedzictwa UNESCO w 2003 roku, spełniając aż trzy kryteria dotyczące zakwalifikowania. Co ciekawe, do użytku turystów została oddana dopiero w tym samym roku. Historyczne wydarzenia związane z przejmowaniem Fortu i jego niszczeniem spowodowały wprowadzenie w 1903 roku programu ochrony i odbudowy zabytku, dlatego nie każdy obiekt jest dostępny dla turystów.

Czerwony Fort  symbol niepodległości

Znaczenie Fortu — kiedyś i dziś

Niegdyś, w czasach świetności fortu był on rezydencją Imperium Mogołów, w którym jednorazowo mogło mieszkać nawet 3000 osób. Jego, na tamte czasy, nowoczesna architektura miała wpływ na styl budynków powstających przez kolejne setki lat.

Dziś Fort jest jednym z głównych celów podróży turystów udających się do Indii. Oprócz podziwiania budowli z czasów Imperium Mogołów można zatrzymać się na chwilę i odpocząć wśród bujnej zieleni.

Na terenie Indii znajduje się jeszcze jeden budynek o tej samej nazwie – posiada je wcześniej wspomniane miasto Agra. Fort może być mylony z tym znajdującym się w Nowym Delhi, jednak zarówno ich historia, jak i wygląd znacznie się od siebie różnią.

Zobacz także: Świątynia Lotosu – co warto wiedzieć o największej świątyni bahaickiej w Indiach?

Ceny biletów i godziny otwarcia

Znany na całym świecie Czerwony Fort odwiedzany jest przez turystów przez cały rok i ciekawym może się okazać fakt, że turyści za bilet do kompleksu budynków zapłacą zdecydowanie więcej niż lokalni miłośnicy kultury. Za wejście trzeba zapłacić 500 rupii, co w przeliczeniu na złotówki wychodzi ok. 30 złotych. Dla porównania, Hindusi się nie wykosztują – bilet kupią już za 35 rupii (ok. 2 złote).

Co więcej, dostępne są również wejściówki na pokaz świetlno-dźwiękowy – 80 rupii za osobę dorosłą i 30 za dziecko. Kompleks fortu zamknięty jest w poniedziałki, a otwiera się każdego innego dnia o 9:30. Zamknięcie następuje o 16:30.

delhi czerwony fort

Gdzie leży Czerwony Fort i jak się do niego dostać? 

Jak już wiadomo, mury Czerwonego Fortu położone były niegdyś wzdłuż rzeki Jamuny, która sprawowała funkcję fosy. Dziś od koryta rzeki do granic fortyfikacji jest blisko 1 kilometr. Kompleks znajduje się w rejonie nazywanym „Starym Delhi”, a główna ulica, którą dojdziemy do budynków to Netaji Subhash Marg. Jest ona wyjątkowo tłoczna i odnaleźć można na niej wiele sklepów.

Jak dokładnie dostać się do zabytku? Nowe Delhi ma dobrze rozwiniętą sieć komunikacji miejskiej, dzięki czemu dojedziemy do Fortu autobusem, metrem czy samochodem – wynajętym lub uberem. Turystom poleca się odwiedzanie miejsca w bardzo wczesnych godzinach porannych lub w godzinach południowych, tak aby uniknąć godzin szczytu i tłoku na drogach.

Aby dojechać na stację nieopodal Czerwonego Fortu, najlepiej kierować się kolorami tras metra. Wartym zapamiętania jest fakt, że do przystanku Lal Quila prowadzi fioletowa linia, jednak przed wyjazdem do tego miasta warto sprawdzić ewentualne zmiany w komunikacji miejskiej.

Zobacz także: Grobowiec Humajuna — odwiedź budowlę Mogołów

Jak zwiedzać Czerwony Fort?

Jak zwiedzać Czerwony Fort? Indie są jednym z najbardziej przeludnionych regionów, dlatego warto pamiętać o tym, że może nie udać, się zwiedzić kompleksu budowli bez natłoku ludzi i długich kolejek. Jeśli jednak uda się już znaleźć na placu przed Fortem i odnaleźć kasę, w której każdy turysta zapłaci zdecydowanie więcej niż lokalny podróżnik, to można rozpocząć zwiedzanie.

Wchodząc na teren przez Bramę Lahore ujrzymy targ Meena Bazaar, na którym dostaniemy ciekawe pamiątki w dobrej cenie (jeśli mamy umiejętność targowania się!). Oprócz możliwości kupna ręcznie robionych produktów warto rozejrzeć się po placu – dostrzec można zdobienia części budynków. Idąc dalej nie można nie trafić do Naubat Khana – miejsca przeznaczonego dla muzyków. Warto tam wstąpić, aby zobaczyć wystawę broni i ekwipunku sprzed kilkuset lat.

Diwan-i-Am, czyli sala audiencyjna jest miejscem, w którym niegdyś przyjmowani byli przedstawiciele społeczeństwa przez Szacha Dżahana. Dalej przechodzi się do sali audiencji prywatnych – Diwan-i-Khas, z którą związana jest historia o drogocennym pawim tronie skradzionym przez Persów. Budynek stworzony jest z marmurowych płyt ze zdobieniami wypełniającymi ściany i sufit. Spacerować po kompleksie można nawet kilka godzin – z pewnością jest co tam zwiedzać. Warto wchodzić do wszystkich miejsc, do których wstęp jest możliwy.

Przystępne ceny i niezwykła architektura z pewnością są znaczącymi czynnikami, które zachęcają turystów do odwiedzania Nowego Delhi. Zakochaj się w piaskowych murach, pełnych kolorów ulic i wszechobecnym zapachu ostrych potraw!

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds