Search The Query
Search

Festiwal światła Diwali – najważniejsze święto hinduizmu

diwali

Motyw zwycięstwa dobra nad złem może się kojarzyć z przysłowiowym wychodzeniem słońca zaraz po burzy. Słońce, czyli światło, pokonujące ciemne, burzowe chmury. Taki rodzaj „zwycięskiego” światła, jest celebrowany w Indiach, podczas festiwalu światła Diwali. Setkami świateł rozstawionych po ulicach, wyznawcy hinduizmu upamiętnianą zwycięską walkę dobra ze złem i ciemnością. Czy warto odwiedzić Indie w trakcie tego wydarzenia? Sprawdźmy to!

Czym jest Diwali?

Diwali to hinduistyczne święto światła, obchodzone co roku, przez 5 dni w Indiach. Jest świętem ruchomym, przypada mniej więcej w połowie jesieni, na przełomie października oraz listopada. Właśnie wtedy, ciemność zapada coraz wcześniej, a noce są coraz dłuższe. Datę Diwalii wyznacza się na podstawie hinduistycznego kalendarz, wedle którego miesiąc rozpoczyna się tuż po pełni księżyca. To święto zależnie od części Indii, w których jest obchodzone, nazywane jest inaczej – Diwali lub Dipawali. Diwali obchodzone jest w całych Indiach, poza kilkoma południowymi stanami, w których obchodzone jest Dipawali. Słowo „dipawali” oznacza rząd lamp wypalonych z gliny i odnosi się do świateł, zapalanych przed domami, jako symbol zwycięstwa dobra nad złem. Całe wydarzenie jest jednym z najważniejszych, tradycyjnych świąt obchodzonych w Indiach. Celebrowane jest  bardzo hucznie, towarzyszą mu liczne wydarzenia kulturalne, modlitwy, wspólne spożywanie oraz przygotowanie posiłków, oraz spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi. 

Cała geneza obchodów Diwali odnosi się do opisanej w eposie „Ramajana” bitwy księcia Ramy z demonem Rawaną. Demon uprowadził żonę księcia, Sitę, uważaną za reinkarnację Lakszmi, bogini szczęścia i dostatku. Sita została uwieziona na wyspie Cejlon, obecnej Sri Lance. Książę Rama wygrał walkę z demonem, a jego wierny lud, chcąc uczcić powrót kochanków do domu i wygraną nad złem, którego uosobieniem był demon, oświetlał im drogę rzędami lamp oliwnych.

diwali lampy

Wyprawa do świętego miasta Waranasi

Waranasi nazywane jest „miastem świateł” i odbywa się w nim „dev divali”. To typowe dla Waranasi święto upamiętniające między innymi  kąpiel bogów w Gangesie, którzy zstąpili na Ziemię podczas pełni księżyca, 15 dni po Diwali. 

Waranasi to jedno z najstarszych miast na świecie, będące jednocześnie bardzo ważnym miejscem dla wyznawców hinduizmu, którzy wierzą w reinkarnację po śmierci. Hindusi uznają, że w Waranasi mogą dostąpić mokszy, czyli wyzwolenia z kręgu samsary zmuszającego duszę do przyjmowania kolejnych wcieleń po śmierci. Przybywa tu więc tysiące pielgrzymów, obmywających się  podczas rytualnych kąpieli w wodach Gangesu oraz świętych mężów sadhu, medytujących na ghatach, czyli schodach prowadzących do świętej rzeki. Nic dziwnego, że taka mistyczna atmosfera udziela się również turystom, których z roku na rok, przybywa coraz więcej.

Jak wyglądają przygotowania do Diwali?

Przygotowania do Diwali mają miejsce tak naprawdę pierwszego dnia święta. Dzień ten nazywany jest „Dhanteras”. W tym dniu hindusi przygotowują się do obchodów wielkiego święta, wierząc, że zapewni im to przychylność bogów, którzy odwiedzają tylko najczystsze domy. Jest to więc dzień porządków oraz dekorowania domów na przyjście bogów. Pierwszego dnia świąt odbywają się również modlitwy do bogini Lakszmi, patronki kupców, biznesmenów i drobnych przedsiębiorców. W ten dzień również, niektóre osoby biorą rytualną kąpiel, celem zmycia z siebie brudu całego poprzedniego roku, by móc zupełnie czystym, z nowym, odświeżonym ciałem wejść w nowy rok. Dhanteras to też dobry czas, by kupić bliskim prezenty, podczas tego święta bardzo często obdarowuje się bliskich słodyczami.

Zobacz także: Stolica Indii – przewodnik turystyczny po czarującym New Delhi

Tradycyjne potrawy przygotowywane na święto światła

Jak podczas większości festiwali, ucztowanie stanowi część tradycji. Tym bardziej w przypadku Diwali, które jest poświęcone głównie Lakszmi – bogini szczęścia oraz dobrobytu. Przedstawiamy kilka najpopularniejszych potraw, które spożywa się podczas tego święta. 

  • Kaju barfi – potrawa na bazie mleka i orzeszków cashew przygotowywana w kształcie diamentu. 
  • Chakli – chrupkie przekąski, przygotowywane z mąki ryżowej, a następnie smażone w głębokim oleju.
  • Coconut Barfi – obowiązkowy deser podczas festiwalu Diwali, podawany z płatkami kokosa, przygotowany z zagęszczonego mleka i cukru.
  • Rasmalai – przysmak wykonany z twarogu chenna, przyprawiany kardamonem 
  • Sandesh – jest to deser przygotowany również na bazie twarogu, przyprawiony szafranem oraz kardamonem 

To tylko część potraw przygotowywanych w trakcie Diwalii, jednak większość z nich to słodkie, aromatyczne potrawy, których chciałby spróbować każdy, kto bierze udział w tym festiwalu.

Diwali miasto

Jak celebruje się święto Diwali?

Festiwal Diwali trwa 5 dni i każdego z nich tak naprawdę celebruje się co innego. Co więcej, każdy z nich ma swoją konkretną nazwę. Zobacz, w jaki sposób obchodzi się to wyjątkowe wydarzenie! 

Pierwszy dzień był już przez nas opisany przy okazji wspominania o przygotowaniach do święta. Podczas Dhanteras, większość osób przygotowuje swoje domy na wizytę bogów oraz oczyszcza swoje ciało rytualnymi kąpielami. W trakcie dnia drugiego, o nazwie Naraka Chaturdasi, zapala się w domach gliniane lampki, które mają przywitać Lakszmi. Dodatkowo tego dnia są przygotowane desery i słodycze, które są nieodłączną częścią festiwalu.

Trzeci dzień to kulminacja obchodów Diwali. Podczas  Lakshmi Puja, rodziny spotykają się na wspólnych modlitwach do bogini szczęścia i dobrobytu, a wieczorem puszczane są petardy oraz fajerwerki. Robi się to, aby odpowiednio przywitać boginię i odpędzić ciemne moce. Przedostatni dzień festiwalu jest czasem dla rodziny i przyjaciół, spożywaniem wspólnie posiłków  i obdarowywaniem się prezentami. Ten dzień nazywa się Padwa. Ostatni dzień świętowania nazywa się Bhai Duj i jest dniem miłości braterskiej. Siostry zapraszają swoich braci na obiad, a oni obdarowują je prezentami. Ponadto, modlą się nawzajem o szczęście i pomyślność dla swojego rodzeństwa. 

Jak widzisz, cały festiwal świateł w Indiach jest niezwykle intensywnym czasem dla wyznawców hinduizmu. Towarzyszy mu przede wszystkim radość oraz wdzięczność za obecność rodziny i przyjaciół i za zwycięstwo światła nad ciemnością. Mamy nadzieję, że nasz artykuł skutecznie przybliżył Ci genezę tego święta i zachęcił do wzięcia w nim udział, przy okazji wyprawy w tym okresie do Indii.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds