Przejdź do treści
grobowiec humajuna

Grobowiec Humajuna — odwiedź budowlę Mogołów

Indyjskie budownictwo jest przykładem niezwykłego kunsztu architektonicznego, a połączenie go z perskim stylem sztuki pozwoliło stworzyć majestatyczny obiekt upamiętniający zmarłego władcę. Mauzoleum cesarza Humajuna zachwyca turystów odwiedzających Delhi. Poznaj perłę architektury Mongołów i dowiedz się, co skrywa kompleks budowli z czerwono-białego piaskowca!

Jak dotrzeć do grobowca?

Grobowiec Humajuna usytuowany jest w stolicy Indii — Delhi. Najkorzystniejszą opcją podróży z Polski jest lot samolotem. Nie ma bezpośrednich połączeń, ale zazwyczaj na drodze pojawia się tylko jedna przesiadka w państwie europejskim lub azjatyckim. Możesz też przedostać się do Delhi koleją lub samochodem, choć pokonanie tej trasy może zająć dużo cennego czasu. Mauzoleum znajduje się w dzielnicy South Delhi i bez problemu możesz dojechać w tę część miasta metrem lub autobusem. Najbliższa stacja podziemnej komunikacji przy grobowcu to JLN Stadium linii purpurowej lub Jorbagh linii żółtej. Autobusowy przystanek w pobliżu to Delhi Public School, do którego dojedziesz autobusami 447 i 966B.

Kiedy można zwiedzać grobowiec?

Grobowiec władcy Hulemajuna możesz odwiedzić każdego dnia. Kompleks budowli czynny jest od wschodu słońca do zachodu — zazwyczaj w godzinach: 06:00 – 18:00.

Zobacz także: Stolica Indii – przewodnik turystyczny po czarującym New Delhi

Ceny biletów — kup bilet online

Turyści przybywający spoza Indii za zwiedzanie kompleksu zobowiązani są zapłacić 5 USD za osobę. Dzieci do lat 15 mogą eksplorować wnętrze grobowca bezpłatnie. Kwota ta dla ludności miejscowej wynosi 10 INR. Dodatkowo płatne jest nagrywanie filmów na terenie obiektu – 25 INR, natomiast robienie zdjęć nie podlega opłatom. Dodatkowo za opłatą 5 USD możesz wynająć przewodnika, natomiast za 2 USD dostępny jest audiobook.

grób Humajuna

Co warto wiedzieć o Grobowcu Humajuna?

Mongolski cesarz Humajun zmarł w 1556 roku, a jego ciało zostało pochowane w pałacu, w którym urzędował. Następnie zwłoki przetransportowano do Sirhind w Pendżabie, co miało zabezpieczyć je przed zniszczeniami podczas odbywającego się w tym samym roku ataku hinduskiego króla Hemu. Pomysł powstania niezwykłego mauzoleum powstał kolejne 9 lat później, gdy małżonka władcy postanowiła upamiętnić jego życie, zlecając budowę najpiękniejszego grobowca. 

Kompleks powstawał 7 lat, a w 1572 roku budowla została ukończona. W związku z upadkiem dynastii i przeniesieniem stolicy do Agry monument zaczął tracić na znaczeniu wśród społeczeństwa i rządzących elit. Z czasem ogrody zagospodarowano na warzywne działki, które stanowiły źródło wyżywienia dla okolicznych mieszkańców. Następny wiek i natarcie Brytyjczyków na Delhi przyczyniło się do ponownego zagospodarowania przestrzeni ogrodowej na styl angielski, a z początkiem XX wieku zrekonstruowano pierwotny wygląd ogrodu.

Grobowiec Humajuna został wpisany na listę UNESCO w 1993 roku, a od tego wydarzenia nastąpiły liczne prace konserwacyjne i remontowe. Odnowiono pomnik, wszystkie zabytki i ogrody, dzięki staraniom organizacji Aga Khan Trust for Culture i projektowi Archaeological Survey of India i National Culture Fund o wartości 650 000 USD. Dziś obiekt olśniewa pierwotnym blaskiem i jest jednym z chętniej odwiedzanych zabytków na terenie nowego miasta.

Delhi Indie

Co warto zobaczyć w kompleksie budowli?

Zacznij od podziwiania niezwykłej architektury — łuki, kopuły, kratownice to elementy perskiego stylu. Komnata grobowa władcy znajduje się w wielkiej sali, w środkowej części górnej kondygnacji i ozdabia ją rząd łuków okiennych. Prawdziwy grób ma swoje miejsce w podziemiach. Kolejne pomieszczenia stanowią groby innych rodziny królewskiej — Isy Khana, Nila Gumbad, Afsarwala, Bu Halimy, Seraj Arabski i wielu innych. Budynek otaczają ogrody ze strumieniami i fontannami, w których możesz zaczerpnąć odpoczynku w trakcie wizyty.

Grobowiec Humajuna — ciekawostki

Poznaj kilka ciekawych faktów o Grobowcu Humajuna w Delhi!

  • Ciało cesarza początkowo złożono w dwóch różnych miejscach, zanim trafiło do miejsca swojego ostatecznego spoczynku.
  • Mauzoleum było inspiracją dla stworzenia Taj Mahal.
  • W kompleksie budowli znajduje się około 150 grobów.
  • Architektura obiektu nawiązuje do tradycji indyjskiej i perskiej.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.