Przejdź do treści
krzywy las

Krzywy Las pod Gryfinem – tajemniczy pomnik przyrody

Są na świecie miejsca, które pozostawiają odwiedzających z pytaniami bez odpowiedzi. Poznajcie jedno z nich. Krzywy Las w Gryfinie to ewenement na skalę kraju, a nawet świata. Dlaczego do dziś nie wiemy na pewno, skąd wzięły się krzywe drzewa w lesie niedaleko zachodniej granicy? Czy warto wybrać się na wycieczkę do bajkowego lasu i jak tu trafić? A przede wszystkim: czy możliwe, że zdeformowane drzewa to sprawka UFO?

Czym jest Krzywy Las?

Krzywy Las to najbardziej tajemniczy las sosnowy w Polsce. Posadzony został w latach 30. XX wieku. W tych czasach Gryfino nosiło nazwę Greifenhagen i leżało na terytorium Niemiec. Las zajmuje powierzchnię ok. 1,7 ha. Co stanowi o niezwykłości tego miejsca? Wszystkie sosny na wysokości ok. 20 wyginają się o 90 stopni w kierunku północnym. Następnie pień drzewa tworzy kształt brzuszka i wraca do pionu. Całość wygląda jak z bajki albo z jak filmu science fiction. Krzywy Las liczy teraz ok. 60 zdeformowanych sosen. Niestety dziwnych drzew ubywa, sosny są już wiekowe i powoli zaczynają obumierać. Leśnicy muszą usuwać martwe drzewa, jeśli zagrażają one bezpieczeństwu zwiedzających. Czy trzeba zatem się śpieszyć, by zobaczyć krzywy las? Sosen jest coraz mniej, ale nadleśnictwo Gryfino obok założyło leśną szkółkę, w której stara się odtworzyć krzywe drzewa. Na wyniki eksperymentu musimy jednak jeszcze trochę poczekać. Krzywy Las w Polsce wzbudza zainteresowanie zagranicznych turystów i zagranicznych mediów. O lesie pod Gryfinem pisał między innymi New York Times czy Daily Mail.

Las krzywych drzew to ciekawy cel rodzinnej wycieczki lub romantycznego spaceru. W cieniu sosen można zrobić piknik – znajdziecie tu ławki i stolik. To też wymarzona sceneria baśniowej, a nawet mrocznej sesji fotograficznej. Sosny pięknie prezentują się o różnych porach dnia i roku.

Jak powstał Krzywy Las koło Gryfina?

Powstanie Krzywego Lasu w Gryfinie po dziś dzień pozostaje zagadką. Istnieją różne hipotezy na ten temat, ale żadna z nich nie została historycznie potwierdzona. Dlaczego? Winna jest historyczna zawierucha. Nie można dotrzeć do osób, które tu mieszkały w czasie, gdy las został zasadzony. Po 1945 roku, gdy tereny te znalazły się na terytorium Polski, rodowici mieszkańcy zostali wysiedleni, a ich miejsce zajęli nowi osadnicy. Kiedy nowi mieszkańcy odkryli Krzywy Las, nie mieli się już kogo zapytać o dziwne drzewa.

Powstało kilka teorii na ich temat. Zniekształcenie pnia to najprawdopodobniej efekt celowego działania człowieka (odpowiedniego przycięcia drzew). Krzywe pnie powstały na potrzeby stolarskie i meblarskie – do budowy foteli bujanych, sani, beczek czy łodzi. Inna hipoteza głosi, że przed wojną istniała tutaj plantacja choinek. Główny pień odcinano na bożonarodzeniowe drzewko, a sosna dalej rozwijała się z bocznej gałęzi. Niektórzy twierdzą, że deformacje spowodowały gąsienice czołgów przejeżdżających tędy w trakcie II wojny światowej. Jest też koncepcja, mówiąca o zmutowanych ziarnach.

Dziwne drzewa przyciągają zwolenników teorii o lądującym w tym miejscu UFO. Ich zdaniem, to właśnie goście z kosmosu przyczynili się do powstania zniekształconych drzew.

krzywy las gryfino
Krzywy Las pod Gryfinem

Krzywy Las jako pomnik przyrody

Całość Krzywego Lasu od 2006 roku jest powierzchniowym pomnikiem przyrody. Oznacza to, że drzewa są chronione przed wycinką (o ile ich stan nie zagraża odwiedzającym). Znajdując się na terenie lasu, należy przestrzegać panujących tam zasad: pod żadnym porem nie wolno śmiecić, uszkadzać drzew czy rozpalać ognia.

Krzywy Las – lokalizacja

Gryfino to niewielkie miasto (liczy 21 tys. mieszkańców) leżące nad Odrą Wschodnią, w województwie zachodniopomorskim. Początki miasta sięgają już XIII wieku. Od roku 1945 Gryfino znajduje się na terenie Polski. Można tu podziwiać romańsko-gotycki Kościół narodzenia Najświętszej Maryi Panny, zabytkową bramę miejską, zwaną Bramą Bańską (wybudowaną w XIV wieku) i pozostałości średniowiecznych murów obronnych. W pobliżu znajduję się Park Krajobrazowy Dolina Dolnej Odry. Najbardziej jednak Gryfino jest znane z tajemniczego pomnika przyrody – Krzywego Lasu. To jedna z największych atrakcji w regionie, idealne miejsce na przystanek i rozprostowanie nóg dla wczasowiczów jadących nad morze drogą S8.

Krzywy Las – jak dojechać?

Krzywy Las znajduje się we wsi Nowe Czarnowo, w pobliżu elektrowni Dolna Odra. Las jest oddalony o 7 km od Gryfina, a 35 km od Szczecina. Nie trudno tu trafić – okolica jest dobrze oznakowana. Na Krzywy Las nakierowują drogowskazy i tabliczki.

Dla podróżujących samochodem: Jadąc trasą ekspresową S3, należy skręcić na Gryfino.

Dla niezmotoryzowanych: Do Krzywego Lasu można dojechać autobusem z Gryfina. A jeśli macie ochotę na pieszą wycieczkę, przez Krzywy Las prowadzi Nadodrzański Szlak, pieszy szlak turystyczny z Mieszkowic do Szczecina. Krzywy Las leży w sąsiedztwie elektrowni, której budynek widać już z daleka.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.