Search The Query
Search

Darłowo – miejscowość turystyczna nad Morzem Bałtyckim

darłowo atrakcje

Darłowo to piękna nadmorska miejscowość, która świetnie sprawdzi się jako punkt docelowy wycieczki z dziećmi. Nadmorski klimat, piaszczysta plaża, zachwycające zabytki oraz mnogość atrakcji to właściwie gwarancja udanych wakacji. Jeżeli to wciąż za mało, zwróć uwagę na hotele, które mają aquapark oraz SPA, noc możesz spędzić też pod gołym niebem lub w namiocie. Chcesz poznać historię tego ośrodka turystycznego? Załóż wakacyjne klapki i poznaj sekrety miasta!

Darłowo – historia i pierwsze wzmianki

Przez to miasto przebiegał „szlak bursztynowy”, zatem już w średniowieczu pojawiali się tam sprzedawcy lub kupcy, którzy chcieli wymieniać różne dobra na bursztyny, wosk oraz niewolników. Jednak dopiero mniej więcej w VIII lub IX wieku u ujścia Wieprzy osadzili się pierwsi mieszkańcy.

W 1317 r. miastem władał zachodniopomorski książę Warcisław IV. Nazwa miasta z „Dirlov” zmieniła się na „Rügenwalde” i obowiązywała aż do 1945 r. W 1321 r. rozpoczęła się budowa Kościoła Mariackiego.

Lata 60. XV wieku rozpoczęły rządy księżnej Zofii, żony Eryka II. W legendach do dziś jest określana „okrutną Zofią”, jednak w rzeczywistości bardzo dbała o rozwój i stabilność miasta. Od 1478 r. miastem zaczął rządzić jej syn – Bogusław X. Za jego panowania miasto ogromnie się rozwinęło, mówi się, że przeżywało wręcz „złoty okres”.

W 1624 r. w ogromnym pożarze spłonęło ok. 566 budynków. Płomienie utrzymywały się przez sześć godzin – w tym czasie zniszczeniom uległ m.in. Ratusz, kościół oraz szkoła. Zginęło także wiele ludzi, co znacząco wpłynęło na powolny upadek miasta. W następnych latach pojawiło się wiele katastrof: kolejne pożary, epidemie (np. dżumy) oraz wojna trzydziestoletnia.

darłowo
Promenada Darłówko

Między I a II Wojną Światową, Darłowo należało do Niemiec. Utworzono tam stocznię, w której budowano statki z żelbetonu nazywane „darłowskimi”. W 1938 r. przeznaczono część terenu na poligon. Stamtąd pochodzą dwa największe działa: „Dorę” i „Gustava” – są znane na całym świecie!

Port morski Darłowo działa do dziś, zatem podczas zwiedzania miasta możne go odwiedzić. W lecie organizowane są tam rejsy m.in. na Bornholm – wyspę, która należy do Danii. Zwiedzanie portu można połączyć także z idealnym wakacyjnym miejscem, jakim jest plaża. Te, które znajdują się w Darłowie, świetnie nadają się do spędzania czasu z całą rodziną.

Istotne informacje o Darłowie

Darłowo znajduje się w powiecie sławieńskim w województwie zachodniopomorskim, ten rejon nazywany jest Pomorzem Zachodnim. Leży bezpośrednio nad morzem Bałtyckim oraz rzekami Wieprzą i Grabową.

W Darłowie można wyróżnić dwie główne części miasta: Racisław i Darłówko, jednak ze względu na rzekę, która płynie niemal przez środek, wyróżnia się Darłówko Wschodnie oraz Zachodnie.

Niemal przez całe Darłowo, ciągną się szlaki turystyczne – prowadzą przez lasy, asfaltowe ścieżki oraz wydmy, które są już bezpośrednio nad morzem. Wyróżnia się cztery główne szlaki:

  • czerwony, znany jako Koszaliński Szlak Nadmorski. Prowadzi od Dźwirzyna do Wicia wzdłuż Bałtyku. Łącznie możesz przejść aż 100 km!
  • niebieski – nazywany Szlakiem Rezerwatów. Jego długość to 71,5 km. Darłówko to początkowa stacja, a Polanowo końcowa.
  • zielony – Szlak Wiatraków, podczas którego pokonasz 13 km. Rozpoczyna się w Darłowie przy Zamku Książąt Pomorskich, a kończy się w tym samym miejscu, co szlak czerwony.
  • czarny – Szlak Zabytków Średniowiecza jest zdecydowanie najdłuższy, do przejścia są aż 104 km. Uwielbiają go głównie zmotoryzowani turyści, gdyż pozwala odwiedzić najważniejsze punkty miasta, takie jak plaża czy miejscowość Cisowo i Dąbki, bez konieczności spacerowania.

Jak dojechać do Darłowa?

Jeśli zastanawiasz się, jak dojechać do Darłowa, warto zajrzeć na stronę regionalnych przewoźników autobusowych. Wiele z nich kursuje przez cały rok, dzięki czemu można znaleźć bezpośredni kurs nawet z miast, które położone są daleko.

Możesz również odwiedzić Darłowo poprzez podróż pociągiem, jednak konieczna będzie przesiadka. Najpierw trzeba dojechać do Sławna – jeździ tam wiele pociągów pospiesznych lub intercity niemal z każdego regionu Polski. Ze Sławna do Darłowa dostaniesz się szynobusem. Kursuje nawet kilka razy dziennie, a w sezonie organizowane są dodatkowe przejazdy.

Zobacz także: Hotele tylko dla dorosłych – wypoczynek bez dzieci

Jeżeli zależy Ci, aby dojechać do Darłówka, które jest oddalone od centrum Darłowa o ok. 3 km, kieruj się do miejscowości Karwice na drodze krajowej nr 6, następnie przez ok 15 km jedź drogą krajową nr 37 do Darłowa. Stamtąd bez problemu dotrzesz do dzielnicy Darłówko.

Wbrew pozorom w mieście nie ma wielu terenów zielonych. Obecnie najpiękniejszym parkiem jest park między ulicą Żeromskiego a Wojska Polskiego. Dawniej lubianym parkiem był ten ciągnący się wzdłuż ulicy Morskiej, jednak od lat 60. XX w. pozostaje zaniedbany.

Gdzie najlepiej spać w Darłowie?

Darłowo, jako miejscowość położona nad brzegiem Bałtyku, przyciąga tysiące turystów każdego roku. Morskie plaże to świetne miejsce na wypoczynek. Jednak, gdzie najlepiej zatrzymać się na noc?

Z racji położenia nad morzem, w Darłowie można znaleźć wiele miejsc oferujących nocleg, są wśród nich m.in. domki letniskowe, pensjonaty, pola namiotowe oraz ekskluzywne apartamenty. Zdecydowanie znajdziesz miejsce swoich marzeń, dopasowane również do możliwości finansowych. Darłowo jest przykładem na to, że wakacje nad morzem wcale nie muszą być bardzo kosztowne! Warto poszukać ośrodków, które znajdują się przy wejściu do portu lub w niedalekiej odległości – jest wtedy szansa na kupienie świeżej ryby o świcie i usmażenie jej samodzielnie na obiad.

Wiele ośrodków wypoczynkowych oferuje swoim gościom możliwość skorzystania z zabiegów z zakresu odnowy biologicznej. Jeśli zależy Ci, aby hotel miał również inne dodatkowe atrakcje, warto zatrzymać się w hotelu Jan, który w ofercie ma park wodny. Oczywiście aquapark jest dostępny również jeżeli nie skorzystasz z noclegu w tym miejscu.

Darłowo – atrakcje

Kiedy podczas wakacyjnego wyjazdu chcesz zwiedzić Darłowo – atrakcje turystyczne to obowiązkowy punkt wycieczki. Oczywiście miasto słynie z pięknych plaż i lokali gastronomicznych serwujących smaczne dania, jednak najwięcej turystów przyciągają właśnie te znane budynki. Jeśli szukasz w Darłowie atrakcji dla dzieci, koniecznie zabierz je na szczyt latarni morskiej lub do portu, gdzie można poczuć klimat Bałtyku!

Latarnia morska w Darłowie

Latarnia morska znajduje się przy ujściu rzeki Wieprzy, zaraz obok wejścia do portu w Darłówku wschodnim. Na samym szczycie budowli można obejrzeć, jak wygląda zmodernizowana maszyna do wskazywania drogi statkom. Jednak aby to zrobić, trzeba wspiąć się na niemal 22 metry.

Latarnia morska przeszła ostatni remont w 1927 r., polegał głównie na dobudowaniu kolejnej kondygnacji do istniejącej już konstrukcji. Większa modernizacja miała miejsce w 1996 r. – ulepszono zasilanie świateł, aby nic nie zakłócało ich działania, nawet przy braku prądu elektrycznego.

Do użytku dla turystów została oddana w 2000 r. U stóp wieży znajduje się kasa biletowa oraz mały sklep z pamiątkami. Zwiedzanie jest możliwe w godzinach 10:00-17:00 lub do zmroku w sezonie.

port darłowo
Latarnia morska w Darłowie

Ceny biletów wyglądają następująco:

  • bilet normalny – 8 zł
  • bilet ulgowy – 6 zł

Dzieci, które nie ukończyły 4 lat, mogą zwiedzać budynek za darmo.

Zobacz także: Ogrody Hortulus w Dobrzycy. Dowiedz się, jak nie zgubić się w labiryncie!

Port – Darłowo

Najpopularniejszym miejscem w Darłowie jest port, który mieści się w dzielnicy Darłówek. Do dziś jest czynny i obsługuje trasy przeładunkowe, rybackie lub po prostu turystyczne. Możliwe, że uda Ci się zobaczyć tam statki długie na 75 m!

Statki wycieczkowe wyruszają z portu wschodniego, jednak często można zwiedzić tam również kutry rybackie lub samodzielnie wybrać się na połów ryb. Najpiękniejsze jachty znajdują się po zachodniej stronie.

Obie części portu są połączone ze sobą za pomocą mostu, który znajduje się na końcu jednej ze stron.

Rozsuwany most w Darłówku

Rozsuwany most to jedna z popularniejszych atrakcji, jakie można znaleźć przy ujściu rzeki Wieprzy. Spacerowicze chętnie spędzają tam weekendowe popołudnia. Zastąpił stary drewniany most zwodzony, który pochodził z XVII wieku. Dlaczego warto go obejrzeć?

Przede wszystkim dlatego, że to jedyny most rozsuwany w całej Polsce. Wielu turystów nazywa go „UFO”, ze względu na charakterystyczny wygląd wieży, która znajduje się zaraz obok wejścia na most.

Bieg rzeki Wieprzy zdeterminował pojawienie się zachodniej i wschodniej części Darłówka. W XVII wieku. obie strony łączył drewniany most zwodzony, który został wyremontowany dopiero w XIX wieku. W 1977 r. całkowicie go zburzono, a w jego miejsce postawiono nowoczesny most rozsuwany.

Pomnik Rybaka

Pomnik Rybaka to fontanna dla ludzi morza, którą zaprojektował Wilhelm Gross, jeden z ważniejszych pomorskich artystów, zaś ufundowała go rodzina Hemptenmacherów. W Darłowie można też zwiedzić ich słynną kamienicę, która została oficjalnie wpisana do rejestru zabytków.

Pomnik Rybaka został stworzony w 1919 r. ku czci ludzi morza. Wokół położone są tablice wykonane z brązu, które w skrócie opowiadają najważniejsze wydarzenia z historii Darłowa.

Kiedy wymienia się najważniejsze atrakcje turystyczne w Darłowie, Pomnik Rybaka zazwyczaj pojawia się jako jedna z pierwszych propozycji. Mimo niewielkiego rozmiaru, jest bardzo rozpoznawalna i lubiana przez mieszkańców. Rzeźbę można obejrzeć w okolicy Ratusza.

Zabytki, które spotkasz w Darłowie

Darłowo to nie tylko atrakcje, miejscowość ta słynie z pięknych zabytkowych budynków, które w ciekawy sposób ukazują historię całego regionu. Zamek Książąt Pomorskich przemieniony w muzeum, Kościół św. Gertrudy, Kościół Mariacki, Kamienna Brama czy Ratusz to tylko niektóre zabytki, które czekają na Ciebie i dzieci w Darłowie!

Zamek Książąt Pomorskich – Muzeum w Darłowie

Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie został zbudowany w XIV wieku na polecenie Bogusława V. Cała budowa trwała ponad 20 lat. Pierwsza konstrukcja została stworzona na planie kwadratu, wówczas zbudowano też wieżę obronną o wysokości 23 m, która przylegała do zamku. Do pierwszej połowy XX wieku zamek praktycznie zamieniał się w ruinę.

Dopiero w 1929 r. rozpoczęły się prace remontowe, które miały sprawić, że Zamek Książąt Pomorskich zacznie pełnić funkcję muzeum. Nie skorzystano jednak z pomocy żadnego historyka, więc prace nie zmieniły zbyt wiele. Po II Wojnie Światowej dokonano gruntownego remontu – znacząco wpłynęły na niego konsultacje m.in. z archeologami.

darłowo zamek
Jest to jedyny w Polsce nadmorski, gotycki zamek wybudowany na planie zbliżonym do kwadratu

Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie znajduje się pod adresem ul. Zamkowa 4. W zależności od pory roku, obowiązują odmienne godziny, w których jest możliwe zwiedzanie. Darłowo i zamek zapraszają odwiedzających:

  • od lipca do sierpnia w godzinach 10:00-18:00 codziennie
  • od maja do czerwca oraz we wrześniu w godzinach 10:00-16:00 codziennie
  • od stycznia do kwietnia oraz od października do grudnia w godzinach 10:00-16:00, od środy do niedzieli

Również na cenę biletów mają wpływ różne czynniki. Jeżeli chcesz zwiedzić jedynie główne ekspozycje za bilet normalny zapłacisz 14 zł, zaś za ulgowy 12 zł. Niezależnie od rodzaju biletu zwiedzanie wieży oraz wystawy Dirlov-Rügenwalde-Darłowo” kosztuje po 6 zł każde. Na pewno ciekawe jest również obejrzenie wystawy „Izba Tortur Czarownic” – bilet normalny kosztuje 12 zł, natomiast ulgowy 9 zł. Najtańsze jest zwiedzania dziedzińca zamkowego, dla każdego jest to kwota w wysokości 2 zł.

Parafia św. Gertrudy – Darłowo

Gotycki kościół św. Gertrudy, który znany jest dzisiaj, powstał z zamysłem pełnienia funkcji cmentarnej kaplicy. W całości wykonany jest z cegły, ma kształt rotundy, a fundament powstał z kamieni o różnej wielkości. Na samym dole kościoła kiedyś znajdowały się ekshumowane szczątki byłych mieszkańców.

W środku można podziwiać drewniane empory, czyli miejsce, gdzie zazwyczaj znajdował się chór, pochodzące z XVII i XVIII wieku. Dominują bogato zdobione ławy oraz ściany z cennymi malowidłami.

Kościół św. Gertrudy znany jest z zachwycającego ołtarza oraz neobarokowych organów. W 1990 r. odkryto tam figurę przedstawiającą Madonnę na tronie oraz rzeźbę, która ukazuje klęczącą postać.

Kościół św. Gertrudy, który chętnie odwiedzają turyści chcący poznać historię Darłowa, umożliwia uczestniczenie we mszach świętych w następujących terminach:

  • msze niedzielne odbywają się w godzinach 8:30, 11:00, 12:30, 18:00
  • msze w dni powszednie – 7:00 i 18:00

Kościół Mariacki

Kościół św. Gertrudy nie jest jedyną świątynią znaną wśród mieszkańców Darłowa. Miasto leżące blisko Bałtyku, umożliwia modlitwę również w Kościele Mariackim. Jest to rzymskokatolicki kościół pod wezwaniem św. Matki Bożej Częstochowskiej, którym zarządzają gdańscy franciszkanie.

Największe atrakcje Darłowa są jednak schowane wewnątrz. Są tam ciekawe barokowe stalle, krucyfiks, tabernakulum oraz malowidła ścienne, renesansowa misa chrzcielna oraz sarkofagi książąt pomorskich m.in. Eryka I, Bogusława XIV oraz Jadwigi, która była żoną Ulryka, brata Bogusława XIV.

Niedzielne msze odbywają się w godzinach 7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 16:00, 18:00, 20:00. Natomiast w ciągu kolejnych dni powszednich można wziąć udział we mszy w godzinach 6:30. 8:00 oraz 18:00.

Brama Kamienna w Darłowie

Jedynie 4 km oddzielają słynną latarnie morską od Bramy Kamiennej. Warto dodać, że obie atrakcje znajdują się w dzielnicy Darłówko Wschodnie, dzięki czemu dojście do plaży nie zajmuje dużo czasu. Również muzeum utworzone w Zamku Książąt Pomorskich oraz Ratusz znajdują się niedaleko, zatem jest to świetny punkt wycieczki.

Brama często nazywana jest również murowaną. Powstała w XIV wieku, natomiast dopiero w 1955 r. została wpisana do rejestru zabytków. Stanowi jedną z niewielu pozostałości po dawnych murach obronnych, jest również jedyną zachowaną bramą Darłowa spośród czterech istniejących kiedyś – były nimi m.in. brama Nowa, Zamkowa oraz Wieprzańska.

Brama została zbudowana na planie kwadratu, ma 4 kondygnacje, a większość cegieł ułożono kierując się wątkiem wendyjskim. W środku do dziś zachowały się otwory strzelnicze. Obecnie stanowi własność prywatną.

Ratusz

Wymieniając najważniejsze zabytki i atrakcje, które oferuje Darłowo, nie można zapomnieć o Ratuszu Miejskim. Do dziś stacjonują tam władze miasta.

W 1722 r. spłonął stary ratusz, który znajdował się na samym środku rynku. Ówczesne władze musiały przenieść się gdzie indziej na czas odbudowy budynku. Wybór padł na sukiennice – były to dawne hale targowe, które znajdowały się w pobliżu Kościoła Mariackiego. Od 1725 r. do dziś stanowią główną siedzibę władz Darłowa.

darłowo atrakcje dla dzieci
Ratusz i znajdujący się przed nim pomnik rybaka

Największa atrakcja tego budynku to portal, który znajduje się nad głównym wejściem. To jedyne takie dzieło w okolicy! Przedstawia gryfa z ogonem ryby, czyli obecny herb miasta oraz łaciński napis, który odnosi się do daty założenia miasta oraz jego kolejnych losów.

Darłowo – rejsy statkiem

Dwa najpopularniejsze statki, które oferują rejsy po Wieprzy w Darłowie to UNICUS oraz Król Eryk I. Oba cumują przy moście rozsuwanym w Darłówku Wschodnim.

Darłówko słynie również z innych rejsów. Wśród atrakcji znajduje się wejście na pokład łajby stylizowanej np. na łodzie Wikingów. Ten rodzaj zaskarbił sobie uwielbienie szczególnie wśród dzieci. Statki pływają nie tylko po Darłówku i całym Darłowie, można wziąć też udział w rejsie na wyspę Bornholm, która znajduje się w Dani.

Cena biletów w obie strony wynosi 190 zł dla osoby dorosłej, 170 zł dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat. Młodsze osoby podróżują za darmo. Trzeba również liczyć się z tym, że jeśli chcesz zabrać ze sobą rower, należy wnieść opłatę w wysokości 50 zł. Rejs statkiem to świetny moment na wypoczynek!

Jedna z głównych atrakcji Darłówka to także tramwaj wodny. Kursuje codziennie w godzinach od 9:45 do 18:45. Rejsy odbywają się po Wieprzy i ciągną się mniej więcej od mostu rozsuwanego w Darłówku do samego centrum Darłowa. To świetny sposób na obejrzenie niemal całej okolicy, w której znajduje się port. Rejs statkiem to także wielka atrakcja dla dzieci!

Zobacz także: Kołobrzeg – atrakcje zachodniopomorskiego miasta!

Tramwaje Tristan i Izolda mają swoją przystań pod adresem: ul. Krótka, Darłowo oraz w okolicach mostu rozsuwanego w dzielnicy Darłówko Wschodnie.

Natomiast tramwaj wodny Księżna Sofia zaczyna rejsy po Wieprzy również w Darłówku Wschodnim oraz przy ul. Wenedów w Darłowie.

Bilet wstępu na tramwaj wodny kosztuje 15 zł, a bilet ulgowy 13 zł. Jeżeli chcesz wnieść na pokład rower, wózek lub zabrać ze sobą zwierzaka, będzie wymagana opłata w wysokości 4 zł.

Kiedy najlepiej wybrać się do Darłowa?

Darłowo leży w strefie umiarkowanie ciepłego klimatu. Nawet podczas miesięcy, które teoretycznie powinny być suche, odnotowuje się tam sporo opadów. Średnia temperatura wynosi 9 stopni Celsjusza. Jeżeli do tej pory w planach było zwiedzanie kolejnych atrakcji miasta jedynie latem, warto odwiedzić słynny pomnik, muzeum utworzone w zamku czy plaże również zimą.

Piaszczysta plaża i dostęp do morza to nie jedyne powody, dla których turyści tak chętnie odwiedzają Darłowo. W mieście z piękną morską historią cyklicznie odbywa się wiele wydarzeń, a wśród nich, np.:

  • Dni Darłowa – odbywają się w maju, aby uczcić długą historię samego miasta, jak i jego polskości. W czasie tego wydarzenia organizowane są koncerty, spektakle, festiwale oraz inne imprezy plenerowe. Jest to szansa, aby obejrzeć pokazy tańca średniowiecznego lub spróbować dań z kuchni regionalnej.
  • Dzień Morza – to moment, kiedy szczególnie w Darłówku dużo się dzieje. Można wziąć udział w mszy świętej poświęconej wszystkim ludziom morza, pójść na koncert lub wziąć udział w paradzie!
  • Międzynarodowy Zlot Historycznych Pojazdów Wojskowych – odbywa się w lipcu i trwa ok. tygodnia. To świetny sposób na spędzenie czasu dla wszystkich, którzy pasjonują się militariami. Podczas zlotu organizowany jest przejazd pojazdów, występ orkiestry wojskowej, inscenizacja batalistyczna oraz różne spotkania autorskie.

Możesz więc dopasować swój urlop w Darłowie tak, aby zwiedzić zarówno najważniejsze zabytki, czyli Pomnik Rybaka i muzeum w Zamku oraz wypocząć nad morzem, gdzie plaża przyciąga ciepłą wodą i czystym piaskiem, jak i wziąć udział w sezonowych wydarzeniach.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds