Search The Query
Search

Przewodnik po Malcie i Gozo. Co warto zobaczyć w jednym z najmniejszych europejskich państw?

malta wakacje

Rajskie wyspy otoczone z każdej strony przez wody Morza Śródziemnego to właśnie Malta i Gozo – miejsce na skraju Europy, które świetnie sprawdzi się na wakacyjny wypoczynek dla spragnionych rajskich klimatów podróżujących. Słoneczne i ciepłe lata, błękitna woda i moc tajemniczych zakątków do odkrycia w państwie składającym się z małego archipelagu wysp to doskonały pomysł na spędzenie wakacji życia i zakochania się w klimacie jednego z najmniejszych europejskich państw.

Historia Malty

Życie na Malcie rozpoczęło się już za czasów pierwszych cywilizacji, a na terenie państwa można po dzisiejszy dzień podziwiać pozostałości ruin prehistorycznych świątyń, poświęconych bogini płodności. W miarę upływu kolejnych stuleci następował rozwój, a wśród licznych jego etapów można zaobserwować wiele barwnych okresów podboju i rządów różnych nacji na tym obszarze. Swoje ślady w historii Malty zostawili osiedlający się tu Fenicjanie, Kartagińczycy a następnie Rzymianie oraz Bizantyjczycy. W 60 roku, za sprawą św. Pawła zawitało do tego państwa chrześcijaństwo, które następnie wywarło wielki wpływ na kulturę i tradycję całego kraju. W 870 roku kraj został zdobyty przez Arabów choć prawdą jest, że do roku 1530 wyspy przynależały do Sycylii i rządy nad nimi obejmowali władcy tego regionu, wśród których znaleźli się Aragończycy, Normanowie i inni.

Dopiero za sprawą Karola V, Malta znalazła się pod panowaniem Suwerennego Zakonu Wojskowego św. Jana Jerozolimskiego, który zarządzał nią do 1798 roku. W międzyczasie nastąpił wielki rozwój kulturalny i urbanistyczny, a w XVII wieku powstało wiele pałaców i kościołów, nad budową których czuwali tacy artyści jak Caravaggio czy Favray. W 1798 roku Malta znalazła się w rządach Napoleona Bonaparte, który wyzwolił kraj od Krzyżaków. Nie trwało to jednak długo, podobnie jak kolejne rządy Brytyjczyków mające miejsce do 1964 roku, gdyż w roku tym Malta zyskała niezależność, a społeczeństwo państwa przyjęło brytyjski system ustawodawstwa, administracji i edukacji. W 1974 roku Malta stała się republiką.

Co zobaczyć na Malcie

Malta to nie tylko dobre miejsca do plażowania, a na jej obszarze można wybrać się w prawdziwą krajoznawczą podróż i zwiedzić ciekawe zabytki tego regionu – zaczynając od stolicy, po ukryte w głębi lądu urokliwe zakątki. Nie brak tu starożytnych świątyń, grobowców, monumentalnych budowli i wzniesionych pałaców czy kościołów. Wyspa Malta to wspaniałe krajobrazy – strome zbocza klifów i śródziemnomorska roślinność, które razem tworzą niezapomniane widoki. Oto przewodnik po Malcie i ich najciekawszych do odwiedzenia miejscach.

La Valletta – stolica Malty

Wakacje na Malcie warto podzielić na dwa etapy: pierwszy – zwiedzanie okolicznych miast, a następnie wypoczynek. W czasie pierwszych dni pobytu zdecydowanie warto udać się do stolicy państwa – Valletty, serca wyspy. Pomimo że miejscowość nie jest duża i żyje w niej zaledwie 6 000 mieszkańców, w szeregach miasteczka można zobaczyć naprawdę dużo, a niektórzy nazywają je swego rodzaju otwartym muzeum, gdyż znajduje się w nim aż 320 zabytków! W związku z tym, że historia państwa ściśle związana jest z obecnością chrześcijańskiej religii, do listy wartych zobaczenia miejsc należy ująć znajdujące się w stolicy kościoły, w szczególności Katedrę św. Jana. We wnętrzu tej świątyni znajduje się sufit pokryty niesamowitymi freskami, przedstawiającymi życie patrona oraz wyłożona nagrobnymi płytami rycerzy posadzka.

wakacje malta
Wąskie uliczki stolicy Malty

Kolejno zwiedzanie miasta można kontynuować jedną z bardziej popularnych i jednocześnie najbardziej urokliwych uliczek – Triq ir-Repubblika, która rozpoczyna się tuż przy wprowadzającej do stolicy Bramie Miejskiej, a kończy przy Forcie św. Elma w pobliżu dwóch portów, otoczonych licznymi turystycznymi restauracjami i miejscami służącymi odpoczynkowi nad wodą.

Będąc w Valletcie nie można pominąć zgłębienia historycznych ciekawostek w Muzeum Archeologicznym i Narodowym Muzeum Wojny oraz wizyty w Pałacu Wielkiego Mistrza. Koniecznie należy przejść się poprowadzonymi przez miasto wąskimi uliczkami, podziwiając okoliczne posągi i architekturę, która wraz z całym miastem została ujęta na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zobacz także: La Valletta – Co warto zobaczyć w stolicy Malty?

Wyspa Gozo

Wczasy na Malcie można spędzić na jednej z wysp, które należą do państwa, a niezwykle chętnie odwiedzanym miejscem jest mała wyspa Gozo – nazywana przez tutejszych mieszkańców wyspą radości, gdyż właśnie to słowo skrywa się pod jej nazwą. Gozo to ląd, który jest w znacznie mniejszym stopniu naruszony poprzez działalność człowieka, a na jego obszarze położone są malownicze wioski i zachowane są dziewicze tereny.

Zachowanie równowagi między naturą a rozwojem jest kluczowe dla mieszkańców, którzy z wielkim zaangażowaniem dbają o występujące tu naturalnie dziedzictwo, a Gozo otrzymało status eko-wyspy. Miejsce to cechuje sielski klimat, który idealnie sprawdzi się podczas spokojnego wypoczynku. Bez obaw o to, że idylliczny charakter wpłynie na brak możliwości do aktywnego spędzania czasu w obrębie małego fragmentu lądu, ponieważ zwiedzanie Malty można kontynuować właśnie na tej ziemi.

Zobacz także: Zwiedzanie Gozo – atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca

Na Gozo, z głównej maltańskiej wyspy można dostać się jedynie promem, ponieważ na wyspie nie ma lotniczego portu. Trasa nie jest długa, bowiem wyspa oddalona jest o niecałe 6 kilometrów na północ od Malty. Główny obraz wyspy to w większej mierze skaliste klifowe zbocza i niewielkie zatoczki, choć można znaleźć tu także zabytkowe budowle, warte odwiedzenia. Jest to także świetnie wypadowe miejsce do uprawiania wodnych aktywności, takich jak nurkowanie, windsurfing lub jazda na wodnych nartach. Przedstawiamy atrakcje na Malcie, które można odwiedzić w tej części państwa!

Lazurowe okno

Lazurowe okno przy wybrzeżu wyspy Gozo stanowiło jedną z głównych atrakcji krajobrazowych maltańskiego lądu. Mowa niestety o czasie przeszłym, bowiem niezwykła formacja skalna tworząca łuk nad basenem Morza Śródziemnego zawaliła się w wyniku erozji, w 2017 roku. Miejsce to w dalszym ciągu jest piękne i przyciąga turystów, którzy ciekawi są, jak wyglądała sceneria wykorzystywana podczas kręcenia licznych filmowych ujęć do takich filmów, jak „Hrabia Monte Cristo” lub popularnego serialu „Gra o tron”.

Obecnie atrakcją tego miejsca jest możliwość nurkowania i pływania w wodach słynnego przejścia, a wieczny symbol Gozo zapisał się trwale w historii tej wyspy i pamięci tutejszych miejscowych, którzy przekazują baśniowe legendy związane z Lazurowym Oknem.

malta wczasy
Nieistniejące dziś Lazurowe okno na wyspie Gozo

Ġgantija

Przeglądając przewodnik po Malcie z pewnością może zainteresować historyczne dziedzictwo, ponieważ na wyspie archeolodzy odnaleźli jedne ze starszych, megalitycznych świątyń, których powstanie datuje się na 3600-3200 r p.n.e. Na wyspie Gozo zachowała się świątynia Ġgantija, na którą składają się dwie mniejsze, wapienne struktury.

Niektóre ze skalnych bloków liczą około 5 metrów wysokości, a pojedyncze elementy mogą ważyć nawet do 50 ton. Jest to wytłumaczeniem dla przypisanej im takiej nazwy – Ġgantija wywodzi się z języka maltańskiego, a termin ten oznacza „olbrzym”. Wśród krążących na wyspie podań można usłyszeć, że ziemia ta zamieszkiwana była dawniej przez ludzi gigantów i odkryto tu nawet szkielet człowieka mierzącego niemal 3 metry, choć nikt tego nigdy nie potwierdził.

Świątynia znajduje się na zboczu płaskowyżu Xagħra i zwrócona jest w kierunku południowo-wschodnim. Cały kompleks otoczony jest przez mur, który wznosi się na około 7 metrów. Skalne bloki połączone są między sobą ołtarzami, a ich umiejscowienie wprawia w zachwyt, bowiem wielki trud musiało sprawić budującym takie dopasowanie wapiennych elementów.

Obecnie zachowały się jedynie ściany świątyni, jednak archeolodzy zakładają, że dawniej obiekt mógł być pokryty przez skalny dach. Na wzniesionych ołtarzach prawdopodobnie składano zwierzęta w ofierze dla bogini płodności, której oddawano tu cześć. Ponadto na terenie wykopalisk znaleziono małe rzeźby, kości zwierząt a w pobliżu budowli – gliniane naczynia. Blisko świątyni otworzono Muzeum Archeologiczne, w którym można oglądać wykopane artefakty. Stanowisko zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a odkryte budynki świątyni Ġgantija można zwiedzać przy John Otto Bayer Street.

Ramla Bay (plaża)

Dla tych, którzy słysząc „wczasy na Malcie”, wyobrażają sobie beztroskie leżakowanie na plaży, warto przedstawić propozycję udania się na jedną z piękniejszych plaż na Gozo – Ramla Bay. Miejsce to posiada wiele walorów, bowiem występujący na wybrzeżu piasek jest koloru pomarańczowego, a całość krajobrazu przyozdabiają zbocza stromych klifów. Relaks tutaj to marzenie!

Jakie są plusy wybrania tej części wybrzeża podczas wypoczynku? Otóż plaże na wyspie Gozo są zdecydowanie mniej zatłoczone, szczególnie podczas największego oblężenia w trakcie lata – tutaj ze spokojem każdy może znaleźć swobodne miejsce na piasku dla siebie, przyjaciół i rodziny, co na plażach głównej maltańskiej wyspy może być problematyczne. To idealne miejsce dla osób preferujących spokojny i cichy wypoczynek, bo choć plaża jest dość szeroka i rozległa, to brak w jej okolicy turystycznej infrastruktury i tętniącego życiem zagospodarowania terenu.

Miejsce to świetnie sprawdzi się na wypoczynek z dziećmi, ponieważ z plaży jest bardzo łagodne zejście do wody. Fale Morza Śródziemnego, delikatnie okalają wybrzeże, wprawiając w zachwyt dzięki mieniącej się wodzie w odcieniach błękitu i turkusu. Plaża znajduje się w północnej części wyspy przy zatoce, a dojazd na miejsce umożliwiają autobusowe linie.

Kościół Ta’ Pinu

Co zwiedzić na Malcie? Na wyspie Gozo jest takie miejsce, które stanowi jeden z najważniejszych sakralnych obiektów w państwie. Mowa o Bazylice Ta’Pinu, która wznosi się w miejscowości Għarb. Kościół jest Sanktuarium Maryjnym, które zostało wzniesione w ramach następstwa objawień, które według wyznawców kościoła i miejscowych miały miejsce na tej ziemi w XIX wieku. Pewnego czasu Malta była miejscem, do którego przybywali pielgrzymi z całego świata. Dawniej na ziemi tej mieściła się mniejsza świątynia, której ruiny pozostawiono i tuż obok nich wzniesiono nowy kościół.

Budowla powstawała w latach 1920-1931, a miano bazyliki nadał jej w 1931 roku papież Pius XI. Wnętrze bazyliki jest bogato zdobione mozaikami i rzeźbami, które powstały z maltańskiego kamienia. Miejsce to podczas jednej z wypraw odwiedził Jan Paweł II, a do dziś przybywają tu wierzący w cuda pielgrzymi. Będąc w tym miejscu można wybrać się na przechadzkę szlakiem drogi krzyżowej, która została wytyczona od Kościoła Ta’Pinu do wzgórza, wznoszącego się naprzeciw niego. Do bazyliki można dojechać samochodem lub korzystając z miejskiej komunikacji, gdyż w pobliżu jej umiejscowiony jest przystanek autobusowy.

malta wycieczki
Kościół Ta’ Pinu na wyspie Gozo

Xlendi Bay

Wyspę Gozo tworzą urokliwe małe miasta i wioski, w których można poczuć klimat maltańskiego państwa i zażyć błogiego wypoczynku. Jedną z nich jest Xlendi, położona nad zatoką o tej samej nazwie – Xlendi Bay. Zatoka tworzy piękne warunki dla spacerów wzdłuż promenady lub podczas kosztowania specjałów maltańskiej kuchni w przybrzeżnych restauracjach, przywołując romantyczny nastrój. Podczas wakacji na Malcie z drugą połówką warto odwiedzić to miejsce na kolację. Dodatkowo zatoka służy uprawianiu wodnych aktywności, a region ten słynie z nurkowania!

W miejscu tym, w podwodnej części Malty powstał tunel tworzony przez umieszczone pod wodą skalne formacje, który stanowi jedną z atrakcji dla przybywających turystów, którzy samodzielnie chcą pozwiedzać morskie dno tej okolicy. Wydzielone zostały również specjalne strefy dla pływaków. Dzięki płytkim, przybrzeżnym wodom zatoki miasto Xlendi dawniej określano, jako rybacką wioskę przez wzgląd na jej geologiczne ukształtowanie i łatwość połowów. Wśród możliwości służących spędzaniu czasu wolnego można pokusić się o wynajęcie łodzi rekreacyjnej, a po powrocie zjeść coś w jednej z turystycznych knajp, których w tej części wyspy Gozo znajduje się całkiem wiele.

Wyspa Comino

Między Maltą i Gozo położona jest jeszcze jedna mniejsza wyspa, która również tworzy maltańskie państwo i w żaden sposób nie odstaje od pozostałych, a serca przybywających turystów kradną otaczające ją laguny: błękitna i kryształowa. Comino jest trzecią co do wielkości wyspą, a ciekawostką jest, że dawniej na jej obszarze uprawiano kminek, do czego nawiązano w nazwie. Zwiedzanie wyspy nie należy do głównych form spędzania czasu na jej obszarze, choć wznoszą się tu ciekawe zabudowania, takie jak Wieża św. Marii lub budynki szpitala, który powstał na polecenie Brytyjczyków w czasach I Wojny Światowej.

Turyści przyjeżdżają w to miejsce, by zasięgnąć odpoczynku w pięknych okolicznościach przyrody, a dziennie pojawia się tu do 5 000 osób. Błękitna laguna stanowi jedną z większych atrakcji wszystkich wysp Malty, przyćmiewając inne zatoki i fragmenty wybrzeża. Tu właśnie jest miejsce idealne dla spragnionych wypoczynku nad krystalicznie czystą wodą wczasowiczów, którzy mają do dyspozycji liczne leżaki i parasole. Mimo pojawiających się często morskich prądów, które oziębiają wody zatoki, miejsce to jest najchętniej wybierane przez odwiedzających.

Kolejną z plażowych atrakcji Wyspy Comino jest Kryształowa Laguna. Przejrzysta woda służy uprawianiu takich aktywności, jak snorkeling, pływaniu lub organizowaniu rejsowych wycieczek po okolicznych wodach oraz do położonej niedaleko jaskini Comino. Laguna charakteryzuje się tym, że nie posiada plaży, a dopływające tu statki i łodzie cumują u brzegów zatoki, umożliwiając w ten sposób pasażerom bezpośrednie wskoczenie do morskiej wody. Na całej wyspie znajduje się tylko jeden hotel, a do 2020 roku była zamieszkiwana na stałe jedynie przez trzyosobową rodzinę, która go obsługiwała. Z pewnością Wyspa Comino stanowi miejsce, do którego koniecznie trzeba przybyć podczas wizyty na Malcie.

Mellieha

Mellieha to miasto, położone w północnej części wyspy Malta, które stanowi bardzo turystyczny region tego lądu. Mieszka tu około 10 tysięcy osób, a miejsce to świetnie się nada na spokojny, rodzinny wypoczynek o wiele bardziej niż południowe okolice wyspy. Mellieha jest również świetna baza wypadową do udania się na Wyspę Gozo, bowiem z mieszczącego się niedaleko portu Ċirkewwy odpływają promy właśnie w tym kierunku. Miasto położone jest nad zatoką o tej samej nazwie, a plaża która pokrywa wybrzeże jest jedną z najbardziej piaszczystych w całym państwie, dlatego też w trakcie wakacji bywa tu dość tłoczno.

Wśród atrakcji na Malcie, które można zwiedzić w tej części wyspy warto udać się do Sanktuarium Maryjnego – najstarszego kościelnego zabytku na Malcie. W jego wnętrzu na uwagę zasługuje znany fresk, przedstawiający Maryję, która trzyma w ramionach swojego syna. Dalsze ciekawe obiekty wiążą się z historyczną obroną wojennych najazdów na Maltę i należą do nich: Strażnica św. Agaty, która służyła za punkt obserwacyjny oraz przeciwlotniczy schron, pochodzący z okresu II Wojny Światowej. Kompleks ten został wyposażony w setki podziemnych korytarzy, które za niewielką opłatą udostępnione są do zwiedzania turystom.

wczasy malta
Sanktuarium w Mellieha

Ciekawym miejscem jest znajdujący się na wyspie park rozrywki, który powstał ze scenerii przygotowywanej do filmu o historii życia Popey’a – głównego bohatera komiksów i kreskówek – marynarza, którego moc wzmagała się po spożyciu puszki szpinaku. Miejsce to powinno spodobać się szczególnie najmłodszych, gdyż obecny jest tu bardzo bajkowy klimat. Swoją energię w Mellieha będą mogli spożytkować również miłośnicy -kite i windsurfingu, ponieważ tutejsze warunki sprzyjają uprawianiu tych wodnych sportów.

Malta zwiedzanie

Co zwiedzić na Malcie, do jakich miejscowości się udać i jakie najciekawsze zabytki zobaczyć? Poza plażowym odpoczynkiem na otoczonym przez wody lądzie, na przełomie kilku stuleciu powstało kilka ciekawych zabytków i budowli. Budynki o zniewalającej architekturze, historyczne obiekty ochronne czy kościoły i świątynie to miejsca warte odwiedzenia, których nie może zabraknąć podczas pobytu na Malcie.

Ħaġar Qim

Na Malcie archeolodzy utworzyli aż 5 stanowisk, które kolejno przeszukując dokonali zdumiewających odkryć, pochodzących z czasów starożytnych. Jednym z tych miejsc jest Ħaġar Qim – kompleks na południowym krańcu wyspy, na który składa się świątynia i otaczające ją skalne struktury. Zwiedzanie możliwe jest również wewnątrz wzniesionego obiektu, a w jego trakcie można oglądać zachowane świątynne komnaty i ocalałe fragmenty dachu.

Podczas prac archeologów znaleziono wiele cennych eksponatów, a bardzo ważne odkrycie stanowi umieszczona obecnie w Muzeum Archeologicznym w Valletcie figurka Maltańskiej Wenus oraz trzy inne, mniejsze posążki. Bilet wstępu to wydatek – dla dorosłej osoby 10€, dla młodzieży do 17 lat i seniorów – 7,50€ a dla dzieci w w wieku 6-11 lat – 5,50€ .

Mnajdra

Mnajdra to podobnie jak Ħaġar Qim stanowisko archeologiczne, które znajduje się w pobliżu omawianego wyżej kompleksu. Na obszarze wykopaliska znajdują się trzy świątynie, a każda z nich pochodzi z innego okresu. Najbardziej ciekawa pod względem zabudowy jest Świątynia Górna, w której wnętrzu znajduje się ołtarz, a wejście zdobi brama ze skalnym bloków. Największym z obiektów w Mnajdrze jest Świątynia Południowa, która wyróżnia się posiadaniem dziedzińca i sporych rozmiarów fasadą. Obok dwóch wymienionych budowli stoi Świątynia Dolna. Zwiedzać megalityczne zabudowania można od wewnątrz, a wejście na obszar kompleksu jest w cenie biletu do Ħaġar Qim.

Świątynie Tarxien

W Tarxien dokonano kolejnych znalezisk, świadczących o działalności człowieka na tym terenie już 5 tysięcy lat temu. Układ zabudowań jest dość skomplikowany, co pozwala stwierdzić, że miejsce to musiało stanowić ważny obszar w historii maltańskiego społeczeństwa. Archeologowie spod warstw ziemi odkopali pięć świątynnych obiektów, które cechuje oryginalne i geometryczne wzornictwo. Wśród motywów, które można zauważyć na ścianach zabudowań dominują spirale i motywy zwierzęce. Odkopano także wiele rzeźb, a najsłynniejszą stanowią nogi pewnej postaci – przypisywane bogini płodności, które stały się symbolem wyspy i często pojawiają się w mniejszych rozmiarach, w sklepach z pamiątkami. Stanowisko znajduje się w pobliżu stolicy Malty, a bilet wstępu to koszt 6€.

Hypogeum Ħal Saflieni

Do najciekawszych zabytków na Malcie należą wszelkiego rodzaju archeologiczne wykopaliska, dlatego podążając tym szlakiem, warto wybrać się do Hypogeum Ħal Saflieni – podziemnego kompleksu, miejsca prehistorycznego pochówku, który posiada trzy kondygnacje. Jest to jedno z większych i tak dobrze zachowanych miejsc, które może sięgać nawet 4000r p.n.e.

Początkowo obiekt pełnił funkcję sanktuarium, ale następnie zmieniono jego przeznaczenie i utworzono mauzoleum. Całość wykuta jest w skale. Pierwszy poziom to pomieszczenie wypełnione grobowymi zagłębieniami w ścianach, z kolei w poziomie środkowym odnaleziono komnatę wypełnioną ściennymi malowidłami w kolorze czerwieni i ścienne płaskorzeźby, charakterystyczne dla tego rodzaju budowli. Poniżej i najgłębiej znajduje się poziom niższy.

Podczas zwiedzania obiektu obowiązują limity osób, gdyż od udostępnienia kompleksu odwiedzającym znacznemu pogorszeniu uległy panujące w środku warunki i stan zabudowań. Bilet wstępu dla osoby dorosłej to koszt około 35-40€.

wyspa malta
Stanowisko archeologiczne na Malcie

Katedra Świętego Pawła w Mdinie

Przemierzając środkową część wyspy, warto zatrzymać się w miejscowości Mdina, która dawniej pełniła status stolicy państwa. Właśnie tu wzniesiono Katedrę św. Pawła – apostoła, który dawniej mieszkał na tej ziemi, a dokładnie w tym miejscu odbyło jego spotkanie z rzymskim namiestnikiem, po upadku wojsk jego imperium.

W samym sercu centralnego placu miasta stoi barokowa katedra, która zdumiewa swoją wzniosłością i rozmiarem. Oryginalna świątynia została zniszczona, a na jej miejscu odbudowano w latach 1697–1702 obecną świątynię. Wnętrze jest bogate i mieści wiele przejawów artyzmu, w tym obrazów i zdobień. Poza wielobarwnym wystrojem, na posadzce umiejscowione są zdobione nagrobki. Miejsce to stanowi siedzibę maltańskiego biskupa. Budynek otaczają dwa pałace zbudowane w tym samym architektonicznym stylu. Bilet wstępu obejmujący zwiedzanie katedry i wizytę w Muzeum Katedralnym wynosi 5€.

Fort Rinella

Co jeszcze zwiedzić na Malcie poza kościołami i znaleziskami z archeologicznych wykopalisk? Świetną opcją poznania nieco historii kraju będzie wizyta w Forcie Rinella – jednym z czterech powstałych przy brzegu baterii, w których umieszczano 100-tonową broń Armstronga. Nad wodami Malty wybrano dwa miejsca, w których miały zostać wybudowane obronne fortece, które następnie zbudowano w Silemie i Rinelli.

Fort przyjmował kształt pięcioboku, który otoczony był wykopanym, głębokim rowem. Obiekt jest dwupiętrowy i składa się z parteru oraz jednego poziomu pod powierzchnią. Parter był miejscem noclegów na Malcie dla pozycjonujących wojsk, znajdywały się tam również komory maszynowe, natomiast pod ziemią mieścił się magazyn i komory z ładunkami. W 1906 roku z portu usunięto wszystkie działa, które służyły przez 20 lat. Obecnie stanowi żywe muzeum, które można zwiedzać podczas przyjazdu do Rinelli. Bilet wstępu to wydatek od 6€ do 13€.

Pałac San Anton

Wzniosłą i okazałą budowlą w miejscowości Attard jest Pałac San Anton, który stanowi prywatną rezydencję prezydenta państwa. Choć obiekt nie jest dostępny dla zwiedzających, warto wyróżnić otaczające go ogrody, które są ogólnodostępne i kryją wiele ciekawych form przyrody i nie tylko. Na terenie przyłączonych do pałacu ogrodów można podziwiać roślinność całego świata, która otoczona jest przez towarzystwo rzeźb i innych, mniejszych obiektów. Kompleks ogrodów powstał w 1882 roku, a na jego obszar można wejść bezpłatnie.

Malta atrakcje turystyczne

Jak spędzać czas na Malcie? Wyspy nie tętnią nocnym życiem i za dnia również nie ma co liczyć na milion ofert atrakcji, które będzie widać za każdym rogiem lecz pomimo to, na turystycznej mapie państwa są miejsca, do których warto się wybrać.

Blue Grotto Malta (Błękitna Grota)

Jedną z przyrodniczych atrakcji na Malcie jest Błękitna Grota, a w zasadzie kompleks, do którego można zaliczyć 7 skalnych zagłębień, który powstał wzdłuż linii wybrzeża. Co jest takiego zachwycającego w skalnych grotach na wodzie? Niezwykłe efekty wizualne wywołanie wpadaniem słonecznych promieni, przechodzących przez taflę wody, które nadają jej bajkowy, błękitny kolor. Miejsce to znajduje się w południowej części wyspy i najlepiej będzie udać się tam przed południem, by mieć pewność odpowiednio dobrego nasłonecznienia o tej porze. W związku z wielką popularnością, jest tam często tłoczno. Bez problemu można dostać się tu miejską komunikacją, a bilet rejsu statkiem w otchłań jaskini to koszt 8€.

wakacje na malcie
Błękitna Grota

Narodowe Akwarium

Wizyta w Narodowym Akwarium to świetnie miejsce na oderwanie się nieco od słonecznych promieni i zwiedzania historycznej części wyspy, która może szczególnie przypaść do gustu młodszym uczestnikom wycieczki. Wodna atrakcja mieści się w Qawrze i rozciąga się na obszarze 22 000m2. W środku znajduje się aż 41 zbiorników wypełnionych różnorodnymi gatunkami morskich stworzeń oraz eksponatami niczym z muzealnych wystaw, które przedstawiają historyczne oblicze wód dookoła wyspy i innych wód, według poszczególnych, morskich obszarów. Koszt wstępu na teren obiektu i wzięcia udziału w wodnej przygodzie wynosi 13,90€ dla dorosłych, 7€ dla dzieci i 11,90€ dla seniorów.

Morski park rozrywki

Morski park rozrywki to jedna z głównych, edukacyjnych atrakcji, która funkcjonuje na wyspie od 1997 roku i bazuje na nauce poprzez interakcje z żyjącymi stworzeniami. W tym miejscu można dowiedzieć się jak najwięcej faktów na temat dzikich zwierząt, które żyją w nadmorskim klimacie – od papug po delfiny i morskie lwy. Pod opieką zwierzęcych opiekunów i przez doskonałą zabawę można z pobytu w Morskim Parku Rozrywki wyciągnąć jak najwięcej dobra i zrozumienia dla okazów różnych gatunków. W zależności od rodzaju biletu i sesji z wybranym zwierzęciem cena biletu będzie się różnić.

Klify Dingli

Łatwo można opisać krajobraz maltańskiego wybrzeża – wznoszące się wysoko ponad morze strome zbocza klifów. Jedną z większych naturalnych atrakcji wyspy są te, znajdujące się u południowo – zachodniego wybrzeża – Klify Dingli. Obszar ten jest niezwykle dziewiczy i nienaruszony turystyczną działalnością, a wyrastający z wody na ponad 200 metrów skalny ląd dostarcza niesamowitych wrażeń estetycznych i zapierających dech w piersiach widoków. Wybierając się na spacer po wzniesieniach lądu, należy kierować się na wytyczoną ścieżkę, która co pewien odcinek wyposażona jest w służącą odpoczynkowi ławkę. Podczas przechadzki można minąć zabytkową kapliczkę św. Marii Magdaleny lub powędrować dalej – w poszukiwaniu najwyższego wzniesienia wyspy.

Jaskinia Ghar Dalam

Na południu wyspy można podziwiać jedną z powstałych form strukturotwórczej działalności rzecznej – Jaskinię Ghar Dalam. Formacja ta jest chętnie odwiedzania przez turystów, ale także badaczy i geologów, którzy stale odkrywają na tym terenie coś nowego. Dla odwiedzających została wyznaczona trasa o długości około 80 metrów, natomiast w pobliżu zostało utworzone muzeum, w którym można podziwiać odnalezione podczas eksploracji jaskini przedmioty codziennego użytku, szkielety zwierząt i prehistoryczne narzędzia. Bilet obejmujący zwiedzanie jaskini to wydatek 5€.

Malta noclegi

Malta stanowi turystyczny region, dlatego też posiada rozbudowaną ofertę noclegową. Poszukując zakwaterowania wakacyjnego, warto najpierw rozważyć jaki typ wyjazdu interesuje podróżującego najbardziej – wczasowy, poznawczy czy może połączenie jednego i drugiego. Dobrą bazą wypadową do wycieczek w pozostałe części kraju jest Valletta, choć miejscowość ta jest niewielka i znalezienie miejsca zatrzymania może być problematyczne, szczególnie w sezonie.

Nie mniej jednak Malta to nieduża wyspa i w poszczególne jej krańce nie jest daleko, bez względu na rodzaj wybranej komunikacji. Dobrą opcją noclegów na Malcie będzie znalezienie kwatery w okolicy większych miast, jak Silema lub St. Julian na północy lub Mdiny i Rabatu na południu. Dla osób, które planują wypoczynek jedynie na wyspie Gozo, warto poszukać czegoś właśnie w tych okolicach. Obowiązuje jedna zasada – im dalej od miejscowości, tym bardziej można poznać klimaty wyspy i znaleźć tanie noclegi na Malcie.

Wybór miejsca noclegowego może wywołać kłopot, bowiem jest bardzo wiele ofert kwater – od apartamentów, po hotele z liczną liczbą gwiazdek, ale także hostele, pensjonaty czy prywatne kwatery mieszkańców. Dla tych, którzy chcą ograniczyć koszty do minimum, najlepszą opcję będą campingi i namiotowe pola, ponieważ rozbijanie namiotu w miejscu do tego niewyznaczonym podlega karze.

malta wyspa
Wioska rybacka Marsaxlokk

Malta – przydatne informacje

Przed wyjazdem w dany region, warto dowiedzieć się kilku ważnych informacji na temat planowanej podróżniczej destynacji, tak by cały wyjazd przebiegł jak najbardziej pomyślnie. Bez względu na to, jaka akurat jest pora roku, śmiało można planować podróż na wyspy. Zimą temperatura nie spada zazwyczaj poniżej 12°C, choć prawdą jest, że najlepszy czas na wypoczynek i zwiedzaniem jest podczas trwającego lata, późnej wiosny i wczesnej jesieni.

Gdzie leży Malta?

Malta położona jest w południowej Europie na południe od Sycylii, a od Tunezji i Libii oddziela ją zbiornik Morza Śródziemnego. Archipelag łącznie tworzy siedem wysp: Malta, Gozo, Comino, Cominotto, Filfla i dwie wyspy św. Pawła, których łączna powierzchnia stanowi 316 km2. Przez swoje położenie na jednym z głównych, handlowych szlaków na morzu niejednokrotnie stanowiła cel podbojów różnych nacji. Położenie miało decydujący wpływ na ukształtowanie terenu wyspy i choć jest wiele nizinnych obszarów, przeważają wzniesienia i liczne pagórki, co sprzyja wykonywaniu aktywności na świeżym powietrzu. Państwo zamieszkuje nieco ponad 500 tysięcy mieszkańców, a od 2004 roku dołączyło do szeregów UE, co umożliwia swobodne podróżowanie przez jej granice.

Jak się dostać na Maltę?

Najprostszym sposobem dostania się na Maltę jest lot samolotem. Na terenie wysp znajduje się tylko jedno lotnisko w miejscowości Luqa – nie jest to jednak utrudnienie, nawet dla podróżujących z Polski, ponieważ z kraju istnieje wiele bezpośrednich połączeń właśnie do tego portu. Na Maltę możliwy jest wylot z Wrocławia, Warszawy, Krakowa, Katowic i Poznania, a czas długości przelotu – w zależności od miejsca wynosi od 2,5 – 3 godzin.

Jest także możliwość dostania się na wyspy, wypływając w rejs z Włoch lub Tunezji. Od strony europejskiej można wsiąść na pokład statku zmierzającego w kierunku Malty w miejscowościach: Calabria, Catania, Reggio czy Neapol oraz z Sycylii. Z afrykańskiego kontynentu podróżować liniami morskimi można z Tunisu. Częstotliwość rejsu z poszczególnych miast zmienia się w trakcie trwania sezonu, a planowany czas rejsu wynosi około 26 godzin, w przypadku podróży z Włoch.

Malta autobusy

Malta nie należy do dużych wysp i można by pomyśleć, że teren ten da się przejść wzdłuż i wszerz na piechotę. Dla chcących – nic trudnego, jednak ukształtowanie terenu oraz liczne wzniesienia szybko mogą wywołać uczucie zmęczenia i nici z planów zostania wakacyjnym wędrownikiem. Bardzo przychylnym dla turystów sposobem przemieszczania się po wyspie ze względu na ceny oraz wygodę jest korzystanie z autobusowej komunikacji.

Na terenie Malty wyznaczonych jest około 80 linii autobusowych, które mogą zawieźć turystów w różne części kraju, a nawet pod same wejścia do najważniejszych atrakcji. W zależności od tego, gdzie jedzie dany autobus – będzie inaczej oznaczony. Z centrum do lotniska i odwrotnie kursują pojazdy oznaczone literą X. Są to trasy, które posiadają znacznie mniej przystanków, tak zwane ekspresowe.

Autobusy, które oznaczone są jedną lub dwoma cyframi kursują po różnych miejscach kraju, przy czym warto zaznaczyć, że podróż rozpoczyna się i kończy w stolicy. Są także przewoźnicy, których oznaczenia bazują o trzy cyfry – w takim wypadku wiadomo, że jest to połączenie między konkretnymi miejscami, a żaden z przystanków nie odbywa się przeważnie w Valletcie. Podobnie działa to na wyspie Gozo, na której wyznaczono 15 tras, rozpoczynających się w komunikacyjnym węźle autobusowej stacji Victoria.

Koszt jednorazowego biletu na przejazd komunikacją autobusową Malty to wydatek 1,50€, ale bardzo korzystną dla turystów opcją – szczególnie tych, którzy zamierzają zwiedzić większość zakątków wyspy, jest zakup biletu na większą ilość przejazdów. Bilet, który upoważnia do poruszania się komunikacją miejską przez tydzień to wydatek 21€, natomiast taki, który zezwala na 12 przejazdów to koszt 15€.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds