Search The Query
Search

La Valletta – Co warto zobaczyć w stolicy Malty?

stolica malty

Valleta to stolica Malty i miejsce narodzin jednej z najbardziej fotogenicznych i lubianych psich ras – maltańczyków. Ich biała sierść sprawia, że wyglądają jak bezy do schrupania. Valletta to jedno z najbardziej niezwykłych miast Europy. Co można zobaczyć w ojczyźnie maltańczyka, a szczególnie w jej stolicy?

Valletta – stolica nowoczesnego państwa

Malta to specyficzne państwo leżące w całości na wyspie, która ma długą historię. Valetta to miasto z największym zagęszczeniem zabytków, w mieście jest ich 320. Stolica Malty leży między dwiema zatokami, co sprawia, że jej specyficzne położenie przyciąga odwiedzających z całego świata.

Eurostat podaje, że w tzw. wielkim mieście mieszka 243 083 osób. Historycznie obecność ludzi na wyspie zaczyna się w 1530 roku od Joannitów. W 1557 roku miasto zaczął budować Jean Parisot de la Valette, od którego nazwiska pochodzi nazwa. Pierwszym budynkiem był kościół Matki Bożej Zwycięskiej.

Co przyciąga do Valletty? Z pewnością jedną z tych rzeczy jest nagromadzenie zabytków – ponad 300 ciekawych miejsc w jednym mieście to sporo. Kolejna rzecz to widok z miasta na Morze Śródziemne – błękitną wodę i statki zawijające do portu oraz pyszne jedzenie.

Atrakcje i zabytki Valletty

Co można zobaczyć w mieście pełnym zabytków? Po pierwsze, kościoły. Historyczne budynki z ciekawymi dziejami, to idealne miejsce dla miłośnika historii. Po drugie, zajazdy. To piękne budynki pełne opowieści o rycerzach zakonu maltańskiego oraz zakonnych intryg. Po trzecie, biblioteki i muzea. To miejsca pełne historii i charakteru, które sprawiają, że można lepiej poznać ten wyspiarski kraj.

Pałac Wielkiego Mistrza

Pałac Wielkiego Mistrza to centrum administracji państwa. Obecnie mieszka w nim prezydent. Powstał w 1571 roku i był siedzibą Wielkiego Mistrza Zakonu Maltańskiego. To katolicki zakon rycerski istniejący do dziś. Pałac jest otwarty dla zwiedzających od poniedziałku do niedzieli, wyjątkiem są uroczystości państwowe lub posiedzenia rządu odbywające się w pałacu.

Zbrojownia

Zbrojownia pałacowa to jedna z największych kolekcji militariów na świecie. Zbiory znajdują się od samego początku w swoim pierwotnym miejscu. Zbrojownia powstała w 1604 roku jako arsenał na tyłach pałacu. W 1860 roku zaczęła funkcjonować jako muzeum. Jej niezwykłość polega na tym, że łączy ekwipunek rycerski – kompletną zbroję rycerzy Zakonu Maltańskiego oraz współczesne elementy uzbrojenia, nie tracąc nic ze swojej historyczności. W 1942 po bombardowaniu, które uszkodziło część zbiorów, by je zabezpieczyć, przeniesiono je do piwnic pałacu.

valletta malta

Konkatedra świętego Jana

Konkatedra to drugi najważniejszy kościół danego miejsca. Ta w Valletce zbudowana została w 1573–1578 jako kościół szpitalników. Ma 9 kaplic, w pierwszej z nich znajduje się obraz Matki Boskiej z Filerimos, pozostałe 8 jest poświęconych każdemu z języków joannitów.

Górne ogrody Barrakka

To bliźniacze ogrody z Dolnymi Ogrodami Barraka, które powstały w górnej części bastionu Piotra i Pawła w 1560 roku. Na samym początku swojego istnienia były miejscem wypoczynkowym dla rycerzy Języka Włoskiego. Dla zwiedzających otwarto je w 1800 roku.

W parku znajdują się pomniki wybitnych osób znanych z historii – Winstona Churchilla oraz wybitnych polityków Malty. Codziennie w ogrodzie członkowie maltańskiego towarzystwa rekonstrukcyjnego ubrani w mundury Artylerii Brytyjskiej oddają salut armatni.

Saluting Battery (Bateria Armatnia)

Valletta słynie z nagromadzenia zabytków, jednym z nich jest Bateria Armatnia to bateria artyleryjska zbudowana w XVI wieku niedaleko miejsca, w którym stała bateria turecka podczas oblężenia Malty w 1565 roku. Bateria turecka miała jedno zadanie: ostrzeliwać zakon w Forcie San Angelo.

Gdy Brytyjczycy zajęli Maltę zaczęto z Baterii oddawać codziennie 3 strzały sygnałowe – wschód i zachód słońca oraz południe. W 2004 roku stworzono małe muzeum.

Pałac Casa Rocca Piccola

Dom rodziny de Piro – szlachty pochodzącej z Europy został zbudowany w XVI wieku. Ma 50 pokoi, z których większość jest otwarta dla zwiedzających. W pałacu można zobaczyć salon zimowy i letni, sypialnię z baldachimem, tunele w podziemiach oraz prywatną kaplicę. Na tyłach pałacu znajduje się ogród z drzewami pomarańczowymi.

Zatoka Grand Harbour

Grand Harbour to międzynarodowy port na Malcie. Jest drugim największym portem pasażerskim i handlowym Malty, a jego korzenie sięgają starożytności. Po pojawieniu się joannitów port zmienił nazwę na Fort St Angelo. Przy porcie funkcjonowała stocznia wojenna, która została zamknięta w 1958 roku.

malta stolica

Nabrzeże Valletty

Stolica Malty to nie tylko piękne i historyczne budynki, ale również nabrzeże, na którym znajduje się ponad 10 restauracji i barów. W 1752 roku jeden z Wielkich Mistrzów rozbudował nabrzeże, stawiając 19 składów i kościół. Budowle zostały w latach II wojny światowej zniszczone, ale częściowo je odnowiono. Odrestaurowano fasady budynków i ich kolorowe drzwi. Kolory wejścia do budynku wskazują na towary, które tam przechowywano, np. niebieski należy do ryb, zielony do produktów rolnych, a czerwony do wina.

Narodowe Muzeum Archeologiczne

Muzeum jest umieszczone w budynku Zajazdu Prowansalskiego. Jako muzeum został otwarty w 1958 roku. W zbiorach muzeum znajdują się eksponaty związane z historią Malty – od neolitu po Okres Świątyń. Unikaty w Muzeum to głównie figurki oraz fenickie trumny z drewna. Muzeum zwiedza się stosunkowo krótko, bo ok. 1,5 godz.

Fort św. Elma – Narodowe Muzeum Wojny

Valletta może pochwalić się gwiaździstym Fortem św. Elma. Od 1488 roku na murach Fortu znajduje się wieża obserwacyjna zbudowana przez Aragończyków. Zapraszając jednego z Czternastu Świętych Wspomożycieli, być może chcieli zapewnić mieszkańcom skutecznego orędownika u Boga i obrońcę zdrowia. Fortyfikacje projektował architekt Piusa V, włączone je do murów obronnych miasta. W 2008 roku fort trafił na Watch List, czyli listę najbardziej zagrożonych zabytków. Rok później zaczęto prace renowacyjne.

W tych częściach fortu, które funkcjonują jako Muzeum Wojny, można zobaczyć eksponaty, które pochodzą i z dawnych i współczesnych czasów.

Kwatera brytyjskiej armii z II wojny światowej

W czasie II wojny światowej wojska różnych krajów, miały swoje kwatery główne w różnych i często nietypowych miejscach w Europie. Jednym z takich miejsc jest Lascaris War Rooms, czyli tunele i pomieszczenia podziemne. W czasach wojennych stąd kierowano obroną wyspy, później użytkowało je NATO, a teraz są muzeum. Lascaris War Rooms były miejscem, z którego Eisenhower i Montgomery kierowali operacją Husky. W muzeum można zobaczyć: Salę Obrony, Salę Łączności oraz salę z mapami.

Vittoriosa – Muzeum Morskie

Vittoriosa to największe muzeum Malty i jego głównym celem jest pokazanie historii morskiej wyspy. Powstało w budynku dawnej piekarni dla marynarki wojennej. Charakterystycznym punktem budowli jest wieża zegarowa, która kryje aż 3 dzwony. W eksponatach znajdują się m.in.: przedmioty związane ze starożytnością, okresem Zakonu św. Jana, czasów francuskich i brytyjskich oraz tradycyjnych łodzi maltańskich.

la valetta

Pałac Inkwizytora

Siedziba inkwizycji w latach 1574–1798. Inkwizytorzy, którzy tu mieszkali, przebudowywali pałac. Po wielkim trzęsieniu ziemi w 1693 roku pałac przebudowywano i naprawiano. Choć pałac ma wiele stylów, najbardziej widoczne są wpływy stylu rzymskich pallazzio. Od 1926 roku jest muzeum, w którym można zobaczyć, np. sypialnię inkwizytorów, ekwipunek inkwizytorski oraz wiele innych. Pałac w Valletcie jest jedynym tego typu obiektem na świecie otwartym dla publiczności.

Teatr Manoel

To połącznie teatru i opery, które jest maltańskim teatrem narodowym. Nazwa pochodzi od nazwiska jednego z Wielkich Mistrzów Zakonu Maltańskiego, który sfinansował jego budowę – Antionio Manoela.

Valletta – praktyczne informacje

  1. Z Polski na Maltę można dostać się liniami Wizzair, Ryanair oraz LOT z Krakowa, Gdańska lub Poznania.
  2. By koszty pobytu były niskie, warto szukać terminów poza sezonem turystycznym, czyli np. we wrześniu lub grudniu.
  3. Z lotniska i na lotnisko można dojechać 4 ekspresowymi liniami autobusowymi.
  4. Transport zbiorowy jest szybki i niedrogi, co pozwala wygodnie poruszać się po wyspie.

The Malta Pass

The Malta Pass to karta turysty uprawniająca do bezpłatnego wejścia do 40 atrakcji turystycznych, zniżek w restauracjach oraz centrach sportów wodnych. Kartę można kupić na 1, 2 lub 3 dni w centrum turystycznym w Valletcie. Jej koszt waha się od 104 do 207 zł.

Autobus Hop on – Hop off

Czerwony autobus na Malcie jest świetną propozycją dla tych, którzy lubią tzw. sightseeing. Całodzienny przejazd tego typu autobusem kosztuje dla dorosłego 20 euro, a dla dziecka do 15-stego roku życia – 13 euro. Bilet jest ważny przez cały dzień.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds