Search The Query
Search

Seul – zwiedzanie stolicy Korei Południowej

stolica korei poludniowej

Jedna z największych i najbogatszych metropolii na świecie znajduje się półwyspie koreańskim. W cieniu prawdziwego konfliktu, dwóch zupełnie odmiennych światów, tuż przy najgorętszej granicy, niedaleko strefy zdemilitaryzowanej, położony jest Seul. Mimo to każdego roku przyciąga kilkanaście milionów turystów z całego świata. Co jest tak niezwykłego w tym miejscu, że przyciąga ono jak magnes i na długo nie pozwala zapomnieć o sobie? Zapraszamy na wycieczkę do Korei Południowej!

Seul – co warto wiedzieć?

Seul to stolica demokratycznej Korei Południowej. Niezmiennie od wielu już lat piastuje miejsce na podium najbardziej zaludnionych miast na świecie. Choć mieszka tu ponad 22 miliony osób, to każdego roku przybywa tu ponad 10 mln turystów, którzy chcą zgłębić tajemnicę koreańskiej metropolii. A spotkamy tu wszystko. To swoista przeplatanka nowoczesności z tradycją, chaosu z ponadczasowym spokojem, wysokich, szklanych wieżowców i typowo azjatyckiej zabudowy. Kontrasty widać na każdym rogu. Co zatem wybrać z bogatej oferty stolicy Korei Południowej? Jakie jej atrakcje są najczęściej odwiedzane przez przybyszów nawet z najdalej odległych zakątków świata? Ile czasu warto poświęcić aby wczuć się w atmosferę metropolii? Zobaczmy zatem na co należy zwrócić uwagę odwiedzając Seul!

Seul to dziś naprawdę światowa metropolia. Stolica Korei Południowej zajmuje ponad 600 kilometrów kwadratowych, więc przemierzenie całego miasta, z jednego krańca na drugi, jest nie lada wyczynem. To właśnie tu mieszka ponad 22 miliony osób, co w zestawieniu z zajmowaną powierzchnią daje imponujący wynik ponad 16 000 ludzi na każdym kilometrze kwadratowym. Taki wynik czyni z Seulu również jedną z najbardziej zaludnionych światowych aglomeracji. Tu naprawdę nie można liczyć na miejsca odosobnienia. Czy warto więc szukać tu wytchnienia?

korea południowa seul

Historia Seulu

Kiedy powstało największe miasto Korei Południowej? Co oznacza jego nazwa? Nazwa Seul tak naprawdę wywodzi się od połączenia dwóch archaicznych słów „Seobeol” lub „Seorabeol”, które wskazywało na stolicę i odnosiło się do najważniejszego miasta królestwa Silla – Gyeongju. Liczne zmiany w języku ugruntowały dzisiejszą formę. Warto pamiętać, że miasto Seul ma swoje korzenie jeszcze w okresie sprzed naszej ery. 

Pierwsze doniesienia na temat Seulu sięgają 18 roku p.n.e. Bogata historia, burzliwe dzieje, do dziś odciskają swoje piętno na dzisiejszych Koreańczykach. Da się to wyczytać we wszystkich przewodnikach, ale również można to odczuć podczas zwykłej, codziennej rozmowy z rdzennymi jego mieszkańcami. Potwierdzeniem słów są ciekawe, liczne muzea oraz niezwykle pamiątki, które możemy spotkać praktycznie na każdym rogu tutejszych ulic. 

Od samych początków miasto Seul położone było na głównych szlakach handlowych Azji. Nic zatem dziwnego, że pierwotnie była to obronna osada, która po rozbudowie nabrała zupełnie nowego charakteru. Prawdziwej tożsamości nadali władcy panujący w XIV wieku. Swoiste centrum dowodzenia zostało stworzone wokół nowo wybudowanego kompleksu pałacowego Joseon. 

Okupacja półwyspu przez Japończyków (1910-1945) skutkowała także zmianą nazwy stolicy – miasto określano terminem Gyeongseong (jap. Keijo). Po kapitulacji państw osi, Amerykanie przejęli władzę w Południowej Korei. Dynamiczne wydarzenia oraz ścieranie się interesów pomiędzy największymi zwycięzcami walk, USA i Rosją, sprawiło, że kraj podzielono na dwa państwa – Republikę Korei (z Seulem) oraz Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną. Agresywna postawa Kim Ir Sena, przywódcy komunistycznej części Korei, sprawiła, że stan wojny utrzymywał się na przestrzeni kolejnych lat. Dopiero w 1953 roku podpisano rozejm i ustanowiono strefę demarkacyjną. To utrwaliło na stałe podział półwyspu koreańskiego. Od tego czasu Seul stał się niekwestionowaną stolicą. Ale tak naprawdę, wydarzenia z 1988 roku, dopiero zwróciły światową uwagę na najważniejsze miasto Korei Południowej. Organizacja Igrzysk Olimpijskich dała swoistą siłę napędową, wzmocnioną Pucharem Świata (2002 r.) do dalszego rozwoju i podkreślenia swojej pozycji na arenie międzynarodowej. Wydarzenia sportowe wspierane wysiłkiem modernizacji kraju przyniosły znaczące rezultaty. Dziś Korea Południowa znana jest przede wszystkim z powszechnych nowoczesnych technologii, które na światowe rynki wprowadzały takie marki jak: Samsung, LG, Hundai czy Kia.

Jak dotrzeć do stolicy Korei Południowej?

Wycieczkę do Korei Południowej warto rozpocząć od stolicy. Seul to dziś centrum świata biznesu i turystyki. Największe lotnisko (Seul-Incheon) znajduje się 50 kilometrów od jego centrum. Stąd do miasta dojedziemy w niecałą godzinę wygodnym pociągiem ekspresowym lub autobusem czy taksówkami. 

Liczne połączenia lotnicze, sprawnie działający transport sprawiają, że zarówno przyjazd do Korei Południowej, jak i poruszanie się po jej terenie, jest proste i bezpieczne. Dobrze rozwinięta sieć połączeń gwarantuje, że przemieszczanie się nie nastręcza większych problemów. Należy mieć jednak na uwadze zaszłości historyczne i możliwość nieprzewidywalnej eskalacji napięcia pomiędzy dwoma krajami półwyspu.

Polacy jadący do Korei Południowej na krócej niż 90 dni, są zwolnienie z obowiązku posiadania wizy. Należy pamiętać o konieczności posiadania paszportu oraz poddania się procedurze pobierania odcisków palców, oraz wykonaniu zdjęcia twarzy. Na przełomie wiosny i lata w największych miastach występuje problem nadmiernego zanieczyszczenia powietrza (fale pustynnego żółtego pyłu niosące m.in. toksyczne substancje znad przemysłowych regionów Chin). Zalecane jest wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego, chociaż nie jest to obowiązkowe. Podobnie, nie ma szczególnych zaleceń dotyczących np. szczepień.

Udając się do Korei Południowej warto pamiętać o przesądach. Pomimo wysokiego stopnia rozwoju technologicznego i otaczającej nas na każdym kroku nowoczesności, tutejsi mieszkańcy należą do przesądnych ludzi. Prawdziwą „trzynastką” jest tu jednak cyfra „4”. Nie zdziwmy się, gdy spotkamy się z dezaprobatą, kiedy wybieramy czwarty dzień na podróż lub nie znajdziemy czwartego piętra w hotelu.

wycieczka do korei południowej

Jak wygląda życie w Seulu?

Każdy przyjezdny w stolicy Korei chce zobaczyć jak naprawdę wygląda tutejsze życie. Czy widać zaszłości historyczne? Jak ma się życie kulturalne? Co Koreańczycy robią w wolnych chwilach? Odpowiedzi na tak postawione pytania na pewno znajdziemy w Seulu. To swoista „Brama Azji”, która łączy nowoczesność z tradycją. Tu naprawdę nie ma czasu spać – miasto żyje 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu. A naprawdę jest co robić! Nie traćmy więc czasu, ruszamy!

Praktycznie od pierwszych chwil pobytu w Seulu zauważymy, że to światowa metropolia niczym nieróżniąca się od innych ważnych miejsc na świecie. Elegancja, pośpiech, determinacja – niewątpliwie mieszkańcy wiedzą dokąd zmierzają i robią to naprawdę szybko. Tu mamy poczucie, że przemieszczamy się do przyszłości. I to dosłownie – bo w Korei Południowej wszystko jest z przyszłości. Łącznie z ludźmi. Tu każdy noworodek w chwili urodzenia ma już jeden rok. Rzeczywista data przyjścia na świat nie ma większego znaczenia, wiek każdemu i tak liczy się od pierwszego stycznia! Im więcej lat tym można liczyć na lepsze traktowanie – tradycja i kultura Koreańczyków nakazuje okazywanie szczególnego szacunku starszym osobom. A to nie jedyne miejscowe zwyczaje…

Tego w Seulu naprawdę Ci nie darują

… wyrzucisz śmieci wprost na ulicę? Niby nic dziwnego, skoro w mieście trudno znaleźć odpowiednie miejsce na pozbycie się odpadków. Ale nie w Seulu – tu każdy swoje śmieci zanosi do domu. Kto łamie takie standardy może spotkać się nie tylko z napiętnowaniem przez świadków zdarzenia, ale również wysokimi karami. To najprostszy i najskuteczniejszy sposób aby zachować czystość w całym mieście. Dotkliwe kary spotkają także każdego, kto będzie chciał sobie zapalić papierosa na świeżym powietrzu. Palić nie wolno i koniec. Każda próba złamania obowiązującego prawa to duża grzywna. Dla palaczy wyznaczono specjalne miejsca – przy części dużych skrzyżowań ustawiono specjalne budki, w których można bezkarnie poddać się nałogowi.

Wchodząc do restauracji, w której obowiązuje jedzenie pałeczkami pamiętajmy, aby nie korzystać z drewnianych akcesoriów. W Korei Południowej pałeczki wykonane są ze stali nierdzewnej. Różnią się one także kształtem, są dłuższe i płaskie z licznymi tradycyjnymi zdobieniami. Nie wszystko można jeść przy ich użyciu. Tutaj np. ryż je się dużą łyżką.

korea seul

Seul – atrakcje

A na jakie atrakcje można liczyć przyjeżdżając do stolicy Korei Południowej? Gdzie warto się udać, aby możliwie najwięcej poznać miejscowej kultury, zaznajomić się ze zwyczajami czy po prostu odwiedzić najczęściej odwiedzane miejsca? Stałe punkty każdej wycieczki dotyczą: wieży widokowej N Seoul, pałaców Gyeongbokgung i Changdeokgung, jak również dzielnic Myeongdong oraz Gangnam. Zanim jednak zaczniemy zwiedzać poszczególne obiekty warto spojrzeć na wszystkie zabudowania z góry. Widok z lotu ptaka jest tu naprawdę niezapomniany!

Wieża N Seoul

Najwyższy punkt widokowy w stolicy Korei Południowej to wieża widokowa Nasman (zwana wieżą N Seoul). Wybudowana w 1969 roku, od początku istnienia, jest jedną z największych atrakcji turystycznych miasta. Położona na szczycie wzgórza, wysoka na 236,7 metrów, w samym geograficznym punkcie centralnym miasta, do dziś odpowiada za rozsyłanie sygnału telewizyjnego i radiowego w całej aglomeracji i najbliższej jej okolicy. Ten charakterystyczny punkt jest także celem wszystkich wycieczek. Każdego roku przybywa tu blisko 10 mln ludzi! Nic dziwnego, możliwość wjechania na taras widokowy, jest kuszący zarówno dla najmłodszych podróżników, jak i najstarszych uczestników wielu wycieczek. To właśnie stąd rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na całą okolicę.

Panoramiczne, duże okna, umożliwiają spojrzenie w każdym kierunku a zamontowane opisy pozwalają zidentyfikować najważniejsze miejsca. Chcesz poznać ich detale? Wejdź piętro wyżej. Na górnym poziomie (4F) zamontowano dodatkowo specjalne teleskopy pozwalające zapoznać się ze szczegółami poszczególnych obiektów.  Wieża ma jeszcze jedną niezwykle ciekawą funkcję. Dzięki wykorzystaniu najnowszej technologii LED, w nocy jest podświetlana licznymi lampkami układanymi w charakterystyczne wzory. 

Pałac Gyeongbokgung

Bez najmniejszego zawahania się, jeżeli trzeba wskazać największą atrakcję turystyczną Seulu, koniecznie należy wspomnieć o pałacu Gyeongbokgung. Zwiedzając Koreę Południową nie można go ominąć! To największy pałac wybudowany w czasach dynastii Joeson, który kilkakrotnie był niszczony i z największą starannością odbudowywany. Choć położony w centrum nowoczesnego miasta, to dzięki otaczającym go murem stanowi prawdziwą enklawę. Dziś znajduje się tu Muzeum Narodowe oraz Muzeum Folkloru, w którym znajdziemy szczegółowo przedstawione koreańskie zwyczaje. To także miejsce wielu wydarzeń kulturalnych, licznych koncertów i unikatowych pokazów. Codziennie odbywa się tu uroczysta zmiana warty, będąca magnesem przyciągającym turystów z całego świata. Nie każdy z nich wie, że wnętrza pałacu udostępniane są okresowo także po zmroku. Zwiedzanie historycznych budowli w świetle księżyca dostarcza naprawdę niesamowitych wrażeń.

Więcej o Pałacu Gyeongbokgung przeczytasz w naszym artykule: Gyeongbokgung – najpiękniejszy pałac w Seulu

pałac gyeongbokgung

Pałac Changdeokgung i ogrody

Jeden z pięciu wielkich pałaców Seulu. Na terenie parku Jongno-gu położony jest pałac Changdeokgung, często nazywany „Pałacem Wschodnim”. Ze względu na unikatową wartość cały kompleks, składający się z 13 budynków i 28 pawilonach, został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znajdują się one w doskonale utrzymanych, tradycyjnych azjatyckich ogrodach. To właśnie tu znajduje się m.in. Brama Donhwamun, Most Geumcheongyo (najstarszy w Seulu tego typu obiekt), skarbiec narodowy czy reprezentacyjna sala tronowa. 

Bukchon Hanok Village

Każdy, kto szuka tradycyjnej zabudowy Seulu powinien wybrać się na wzgórze znajdujące się pomiędzy pałacami Gyeongbok i Changdeok oraz świątynią Jongmyo. Znajdując się tu wioska doskonale odzwierciedla atmosferę i warunki panujące 600 lat temu. Na szczególną uwagę zasługują tradycyjne budynki wysokich urzędników państwowych żyjących w czasach panowania dynastii Joseon. Dziś stosunkowo mało jest tu mieszkańców żyjących od pokoleń. Dominują galerie, muzea, sklepiki czy drobne restauracyjki. Warto dołączyć do bezpłatnych wycieczek pieszych, które trwają nawet kilka godzin.

Dzielnica Myeongdong

Nocne życie Seulu skupia się przede wszystkim w dzielnicy Myeongdong. To nieustannie tętniący życiem fragment miasta, w którym dominuje handel. To właśnie tu znajdują się wszelkiej maści sklepy, luksusowe domy towarowe czy miejscowe drogerie. Tu także są liczne restauracje, bary, kafejki oraz dyskoteki. Dzielnica Myeongdong to również miejsce wydarzeń z kultury masowej. Kina, teatry, muzea także znajdują tu swoje miejsce. Tu naprawdę nie można się nudzić!

Dzielnica Gangnam

Kto z Was nie słyszał o Gangnam-style? Wypromowany przez azjatyckiego piosenkarza PSY teledysk, sprawił, że jedna z dzielnic Seulu została najbardziej rozpoznawalnym miejscem na świecie. Gangnam Seoul jest odmieniana przez wszystkie przypadki. Tekst utworu, w swojej treści nawiązujący do stylu tutejszych mieszkańców, stał się prawdziwą wizytówką metropolii. 

W dzielnicy Gangnam dominuje luksus, snobizm i moda. Nic dziwnego, że każdy, nawet najmniejszy, detal dzielnicy Gangnam musi być naj… Każdy, kto szuka markowe sklepy, najmodniejsze kluby, najdroższe samochody oraz lśniące drapacze chmur z siedzibami globalnych koncernów musi tu przyjechać. Tu także znajdują się najmodniejsze miejsca rozrywki i pełna gama koreańskiego i międzynarodowego jedzenia. Tu właśnie wybudowano najpopularniejsze kluby nocne oraz miejsca taneczne. Nic dziwnego, że wieczorami to właśnie tu ciągną tłumy młodych osób szukających niezapomnianych wrażeń. To najlepszy wybór, jeżeli chcesz bawić się do białego rana.

gangnam seoul

Co warto zjeść w stolicy Korei Południowej?

Będąc w Seulu warto skosztować azjatyckiej kuchni. Jej bazą jest zarówno ryż, jak i cienki makaron ryżowy. Dominujący jest intensywny aromat przypraw i wyrazisty smak. Będąc w Seulu koniecznie należy spróbować Kimchi – najpopularniejsze w Korei Południowej danie składające się z kiszonej kapusty pekińskiej i dodatków nadających im unikalnego charakteru, np. ostra wersja wykorzystuje pastę zrobioną z surowych papryczek chilli. Kolejną miejscową przystawką jest doenjang, pasta wyrobiona ze sfermentowanej soi. Innym równie znanym daniem są bulgogi (galbi), tradycyjna przystawka bazująca na marynowanym mięsie, które następnie jest grillowane i zawijane w wybrane warzywa. Do popijania najczęściej proponuje się herbatę. Osoby chcące wypić coś mocniejszego wybierają jedno z wielu północnokoreańskich piw czy nawet kieliszek miejscowej wódki ryżowej – soju. Czy wtedy będziecie mieć odwagę spróbować żywe ośmierniczki, czy mątwy?

Jeżeli chcesz poznać prawdziwy smak Azji wybierz się koniecznie do stolicy Korei Południowej. Seul oferuje wszystko to, co cały kontynent ma najlepszego. To nowoczesna metropolia, w której głośne i burzliwe życie trwa non stop. Tu naprawdę się nie można nudzić, a każda chwila pobytu wypełniona jest po brzegi. Niezależnie czy interesujesz się architekturą, kulturą czy po prostu chcesz robić interesy. A może przyjechałeś odpocząć? Wejdź w rytm Gangnam style i daj się porwać unikatowej atmosferze miasta!

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds