Przejdź do treści
hintertuxer gletscher

Hintertux — co warto wiedzieć o austriackim kurorcie zimowym? Najważniejsze informacje o cenach, stokach narciarskich, snowparkach i wyciągach!

Austriackie trasy narciarskie znane są na całym świecie. Hintertux to wioska otoczona chłodnymi trzytysięcznikami, w której przez cały rok miłośnicy sportu i aktywnego spędzania czasu mogą delektować się pięknem Alpejskich szczytów lub odwiedzić jaskinię Spannagel. Planujesz wyjazd na narty, ale nie jesteś pewien, który region będzie odpowiedni? Poniżej przedstawiamy fakty i ciekawostki o malowniczym Hintertux!

Gdzie leży Hintertux i co warto o nim wiedzieć?

Hintertux to wioska położona w powiecie Tux na końcu doliny Zillertal. Znajduje się u podnóży lodowca o tej samej nazwie, który nawet latem daje miłośnikom sportów zimowych możliwość korzystania ze swoich uroków. Kurort Hintertux posiada łącznie ok. 60 km tras narciarskich z różnymi poziomami trudności i 21 wyciągów. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Stoki narciarskie w Austrii są częstym celem podróży wielu turystów nie tylko z Europy.

Poznaj możliwości Hintertux – 21 wyciągów i 60 km tras

Niezależnie od upodobań, nawet najbardziej wymagający pasjonat nart spędzi ciekawie czas w okolicach lodowca Hintertux. Spośród 21 wyciągów, aż siedem to wyciągi orczykowe, jeden dywanowy i po sześć z krzesełkowego i gondolowego. Na 60 km tras, trasy o średniej trudności mają łącznie 35 km. Znajdzie się też kilka tras łatwych i bardzo trudnych. Na Hintertux warunki pogodowe sprzyjają przejazdom przez cały rok.

hintertux glacier

Tuxerjoch

Dla początkujących dobrym wyborem będzie udanie się na stoki Tuxerjoch. To tam najczęściej trenują szkółki narciarskie pod opieką wykwalifikowanych trenerów, a czteroosobowa kanapa wywozi początkujących narciarzy na wysokość 2460 m. W sezonie zimowym trasa 1a zaprowadzi nas oznakowaną drogą z restauracji Tuxer-Joch-Haus aż do samego Tux. Z tego punktu, można przedostać się na wysokość 2660 m do znanej na całym świecie jaskini Spannagel… ale o tym później.

Gefrorene-Wand

Spośród wielu atrakcji, jedną z popularniejszych jest zjazd z Gefrorene-Wand do wioski Hintertux leżącej u podnóży Alp Zillertalskich. Trasa ma aż 12 kilometrów długości i wybierają ją najczęściej doświadczeni już narciarze. Poza sezonem często można tam spotkać kadry trenujące na czerwonych i czarnych szlakach Gefrorene-Wand.

Kaserer

Kaserer to przyjemne miejsce dla osób, które cenią sobie bezwietrzne przejazdy i ładne widoki. Prowadzą z niego cztery trasy: dwie niebieskie dla początkujących, czerwona i czarna.

zillertal arena skipass

Olperer

Na łagodnych zboczach Olperer można spotkać młodych adeptów narciarstwa. 

Najpopularniejszą trasą jest ta prowadząca znad Tuxer Fernehaus. Stroma, ale bezpieczna trasa prowadzi aż na sam parking. Uwaga, dostępna jest tylko w zimnych miesiącach.

Na terenie całego kurortu znajdują się dwa snowparki. Usytuowany ponad 3200 metrów nad poziomem morza Betterpark, przez wielu uznawany jest za najlepszy snowpark w Alpach. Jest to miejsce spotkań snowboardzistów i osób wykonujących freeskiing od kwietnia aż do grudnia z przerwą w sierpniu. Familypark to miejsce dla młodych snowboardzistów dopiero rozpoczynających swoją przygodę z freestylem.

Rozrywka dla najmłodszych

Oprócz wspomnianego wcześniej Familypark Hintertux oferuje najmłodszym park rozrywki Eggalm. Dzieci mają do dyspozycji ściankę wspinaczkową, tor z przeszkodami i staw, po którym mogą pływać przygotowanymi wcześniej łódkami. Nad wodą zawieszone są też linki do balansowania i inne atrakcje, do których zachęca system pieczątek z nagrodami. Park otwarty jest od końca czerwca do początku października. Na terenie Hintertux znajduje się też Playarena z krytą salą zabaw dla najmłodszych i doświadczonymi opiekunami. Na przestrzeni obejmującej ponad 1200 m2 znajdują się trampoliny, ścianki wspinaczkowe, zjeżdżalnie i wiele, wiele innych.

Co oprócz sportów zimowych?

Dolina Zillertal nie jest tylko i wyłącznie miejscem do aktywnego spędzania czasu. Oprócz różnorodności stoków kurort ma do zaoferowania swoim gościom wycieczkę po tajemniczej lodowej jaskini i pobyt w źródłach leczniczych. Ci, którzy nie przepadają za podbijaniem stoków na nartach, odpoczną na leżakach z widokiem na Alpy lub na jednym z dwóch lodowisk.

lodowiec hintertux kamery

Źródła lecznicze

Okolice lodowca Hintertux zachęcają do siebie licznymi źródłami leczniczymi i najpopularniejszą jaskinią lodową w tych okolicach. Na Hintertux znajduje się najwyżej położone źródło wody termalnej w Europie, przez co okolica ta ma do zaoferowania liczne źródła lecznicze.

Jaskinia Spannagel

Odkryta przez Romana Erlera jaskinia lodowa znajduje się tuż pod stokiem narciarskim Hintertux. Odkryte 10 kilometrów jaskini kryje w sobie tajemnicze lodowe korytarze i pomieszczenia. Dla oka turysty udostępniona jest tylko część przestrzeni, między innymi obszerna lodowa komnata ukazująca zejście do kanału. Do brzegu przycumowany jest ponton, którym turyści mogą przepłynąć 90-metrowy zbiornik wodny. Rzecz, o której trzeba pamiętać to odpowiednie ubranie — w szczelinie temperatura ma 0 stopni Celsjusza. Wycieczka odbywa się tylko i wyłącznie pod okiem przewodnika, który cały czas pilnuje czy każdy uczestnik wyprawy jest odpowiednio zabezpieczony.

hintertux lodowiec

Ceny karnetów

Hintertux jest kurortem o dużej powierzchni z ogromną ilością atrakcji dla każdego. Cena, jaką trzeba zapłacić za jednodniowy karnet, zależy od wieku narciarza, godziny, o której wchodzi na teren kompleksu i sezonu. Zimą, ceny diametralnie się różnią od tych podczas okresu wakacyjnego. Do wyboru jest kilka rodzajów biletów, ale poniżej skupimy się na tych, które pozwalają na nielimitowane przejazdy po stokach lodowca.

Lato

Dorośli narciarze za jednodniowy karnet na Hintertux muszą zapłacić 49€. Osoby do osiemnastego roku życia zapłacą 39,50€, a dzieci do piętnastego roku życia 22,50€.

Zima

Zimą, dorośli zapłacą 59,50€ za całodniowy karnet na Hintertux, młodzież 47,50€, a dzieci 26,50€.

Dostępne do kupienia są też Zillertal Activcard, karnety umożliwiające wstęp na wszystkie dostępne stoki i atrakcje. Trzydniowy bilet dla osoby dorosłej kosztuje 67€, a dla dzieci pomiędzy siódmym a piętnastym rokiem życia 33,50€.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.