zoo wiedeń

Najlepsze ZOO na świecie? Poznaj ogród zoologiczny w Wiedniu i jego mieszkańców!

Ogród zoologiczny z bujną historią. Jeden z najciekawszych zabytków stolicy Austrii. Najstarsze istniejące zoo na świecie. Najnowocześniejsze i uważane za najpiękniejsze. Pandy, żyrafy, lwy, żółwie, krokodyle, małpy, setki gatunków ryb, a nawet endemity z Australii. Wszystko w samym centrum Wiednia.

Historia ZOO w Wiedniu

ZOO w Wiedniu jest najstarszym ogrodem zoologicznym świata. Jego historia sięga 1745 roku, kiedy Książę Eugeniusz zlecił zbudowanie menażerii w parku Belwederu. Obiekt składał się z dwunastu wybiegów oraz z budynku administracyjnego z ogrodem. W 1752 roku cesarz Franciszek I Stefan odwiedza ZOO. Kilka lat później powstaje ośmioboczny pawilon, staje się to centrum historycznego budynku i służy jako sala śniadaniowa i towarzyska, dla najważniejszych gości.

Więcej o atrakcjach w Wiedniu przeczytasz w naszym artykule: Stolica Austrii, czyli dawne centrum imperium Habsburgów

Ciekawostką jest fakt, iż od 1949 roku do dziś, sala służy jako restauracja, możemy się więc poczuć niczym cesarz w XVIII wieku. W 1770 roku w ZOO zamieszkuje pierwszy słoń. W 1778 roku menażeria zostaje otwarta bezpłatnie, w niedzielę dla „przyzwoicie ubranych ludzi”. W 1781 roku pojawiają się wilki i niedźwiedzie, zaś w 1800 roku, przybywają kangury, hieny, wielkie koty i niedźwiedzie polarne, oraz kolejne słonie. W tamtym momencie ZOO cieszyło się już dużą popularnością i możliwością codziennej wizytacji, a także odwiedzającymi nie tylko z Wiednia. W 1828 roku jako prezent od wicekróla Egiptu ZOO otrzymało pierwszą żyrafę, co ciekawe to wydarzenie zapoczątkowało w Wiedniu modę na ubrania i fryzury z motywami żyraf. W ciągu kilku następnych lat pojawia się małpiarnia, nosorożce, hipopotamy, tapiry, foki, dzikie koty i wiele innych. W 1858 roku na świat przychodzi pierwsza żyrafa wiedeńskiego ZOO.

Administracja przeprowadza budowy, usprawniające zwiedzanie, poprawę życia zwierząt oraz techniczne zmiany. W 1906 roku rodzi się pierwszy słoń. Wtedy ogród zoologiczny jest najsławniejszym i najpiękniejszym ZOO świata z liczbą 3500 zwierząt i 717 gatunków. Niestety pierwszą wojnę światową przetrwało czterysta zwierząt. Dzięki wielu datkom i pomocy nawet mieszkańców Wiednia, udało się utrzymać ZOO. Liczba zwierząt ponownie zwiększyła się i wydawało się, że wszystko idzie w dobrym kierunku, jednak podczas II wojny światowej ZOO zostało zbombardowane. Wiele budynków dla zwierząt zostaje zniszczonych, ginie ponad tysiąc zwierząt. Po wojnie odbudowę wspierają radzieckie i brytyjskie siły. Przez kolejne lata odbudowano ZOO i powiększono o kilka pomieszczeń. Turyści znowu zaczęli napływać z różnych części Europy, powstało centrum edukacyjne i był to najnowocześniejszy ogród zoologiczny na świecie. W 1996 roku zespół pałacu Schönbrunn, zoo i park pałacowy został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

wiedeń zoo
Czy ZOO w Wiedniu jest najlepszym ZOO na świecie?

ZOO w Wiedniu – atrakcje

Na 17 hektarach zoo żyje ponad 700 gatunków zwierząt, część jest bardzo zagrożona. Najbardziej popularnymi mieszkańcami są pandy olbrzymie, które były podarunkiem od Chińskiej Republiki Ludowej. Na terenie ogrodu znajduje się dom z lasem deszczowym, w którym flora i fauna przypomina prawdziwe tropiki. W polarium znajdują się foki, pingwiny, niedźwiedzie polarne, tam możemy obserwować nawet ich wodne życie. W wiedeńskim ZOO mieszka wiele niesamowitych gatunków zwierząt. Znajdzie się tu również wiele atrakcji dla naszych dzieci. Pracownicy oferują organizowanie przyjęć urodzinowych, warsztaty komunikowania się z końmi, jazdę konną, specjalne wycieczki z przewodnikiem dla rodzin i wiele wiele innych.

Więcej na temat atrakcji dla dzieci w Wiedniu przeczytasz w naszym artykule: Wiedeń z dziećmi – Czy to miasto ma do zaoferowania coś więcej niż nudne muzea?

Ogród zoologiczny oferuje różnego rodzaju spotkania. Jednym z nich jest Noc polarna. Rozpoczyna się przyjęciem koktajlowym. Podczas wieczoru poznajesz zwierzęta polarne w wyjątkowej scenerii symulującej biegun. Później udajesz się na magiczną złożoną z czterech dań kolację. Koszt to 130 euro za osobę. Kolejną atrakcją jest spotkanie z żyrafami na poziomie ich głów, warsztaty, poznanie ich biologii, a nawet karmienie. Koszt to również 130 euro.

ZOO w Wiedniu – wycieczki specjalne

ZOO w Wiedniu oferuje wachlarz wycieczek tematycznych. Można wybrać zwierzęta, temat, a nawet porę dnia, która Cię interesuje. Rodzaje wycieczek:

  • Zagrożenie wyginięciem – podczas tej wycieczki poznamy najbardziej zagrożone gatunki, dowiadujemy się jak je ratować i o nie dbać.
  • Młode zwierzęta i ich matki – tutaj dowiemy się jak wyglądają pierwsze dni życia maluchów, kto o nie dba, jaką rolę ma samiec w tej sytuacji oraz na jakie niebezpieczeństwa mogą napotkać najmłodsi mieszkańcy ZOO.
  • Ostre pazury i spiczaste zęby – wycieczka poświęcona drapieżnikom. Dowiemy się, jakie są różnice między kotami, psami, niedźwiedziami i fokami, czy naprawdę jedzą tylko mięso?
  • Safari w Afryce – poznamy zwierzęta afrykańskiej sawanny; żyrafy, hipopotamy, lwy, zebry, słonie. Przyjrzymy się, jak funkcjonują w takim środowisku, dlaczego żyją w stadach i wiele innych ciekawostek.
  • Zwierzęta polarne – jak przeżywają największe mrozy, czy ekstremalne temperatury to dla nich nic strasznego. Poznamy pingwiny, foki i niedźwiedzie polarne.
  • Roślinożerne, mięsożerne i wszystkożerne – wycieczka zapoznaje nas z menu różnych zwierząt.
  • Giganty – czyli wycieczka pokazujące największe i najcięższe zwierzęta lądowe, takie jak słonie, nosorożce, hipopotamy i strusie. Poznajemy jak żyją i jakich mają wrogów.
  • Pustynia żyje – specjalna wycieczka, mająca miejsce w pustynnym krajobrazie z kaktusami, domami jaszczurek, żółwi i innych małych mieszkańców pustyni.

Czas trwania takiej wycieczki to 1,5 godziny, grupa może mieć 15 osób. Koszt to 85 euro plus bilet wstępu, dla dorosłych 20 euro, dla dzieci i młodzieży 10 euro, a dla najmłodszych, czyli poniżej 6 roku życia bezpłatnie.

tiergarten schönbrunn
Lemur katta – dość rzadko spotykane zwierzę w europejskich ZOO

Panoramatrain – kolejka dla turystów

Po parku zamkowym i wiedeńskim ZOO turyści mogą poruszać się kolejką, która przewozi przez dziewięć stacji. Wycieczka trwa około godziny. Pociąg kursuje od 10.00 do 18.00. Bilet kosztuje dla dorosłych 9 euro, dla dzieci i młodzieży do lat czternastu 5 euro.

ZOO Wiedeń – praktyczne informacje

ZOO otwarte jest codziennie od 9.00 do 16.30 lub 18.30, zależnie od pory roku. Ogród zoologiczny możemy odwiedzać nawet w dni wolne od pracy, takie jak święta państwowe. Dzieci poniżej 14 roku życia muszą być pod opieką dorosłych. Na teren ZOO psy mają całkowity zakaz wstępu, chyba że jest to pies asystujący, a właściciel posiada jego pełną dokumentację.

ZOO znajduje się w parku pałacowym Schönbrunn, główne wejście leży przy Hietzinger Tor. Jeżeli odwiedzamy atrakcję stolicy Austrii podróżując komunikacją miejską, możemy dojechać tramwajami numer: 10, 58, 60, autobusami: 51A, 56A, 56B, 58A, zaś metrem to linia U4. Jeżeli przyjeżdżasz samochodem, w niedalekiej odległości, (kilka stacji metrem) od ZOO znajdują się parkingi o charakterze parkuj i jedź. Najbliższy parking, położony tuż przy ZOO, to Seckendorff-Gudent-Weg, jednak tam liczba miejsc jest ograniczona.

vienna zoo
W Wiedniu mają nawet pingwiny

ZOO Wiedeń ceny

Bilety jednodniowe dla dorosłych to koszt 22 euro, dla dzieci, młodzieży, emerytów i rencistów 10 euro. Najmłodsi do lat 6 mają wstęp bezpłatny. ZOO oferuje karnety 5 dniowe, ważne rok od wystawienia, dla dwóch dorosłych i trójki dzieci, koszt to 65 euro. Posiadając kartę Vienna City Card, czyli kartę, którą wcześniej wykupujemy na określony czas, pozwala ona na dostęp do ponad 60 atrakcji stolicy Austrii, jesteśmy upoważnieni do wejścia do ZOO poprzez okazanie jej.