Przejdź do treści
Stubaital

Stubaital — przedstawiamy najciekawsze ośrodki w austriackiej dolinie. Dowiedz się, gdzie poszusujesz w tym sezonie!

Austria to idealne miejsce dla miłośników sportów zimowych – ponad połowa kraju znajduje się w Alpach! Dolina Stubaital to trasy narciarskie, piesze i tory saneczkowe. Szusuj na nartach w otoczeniu ośnieżonych górskich szczytów i podziwiaj ogrom Alp ze sklepienia tyrolskiego lodowca. Jakie ośrodki narciarskie w Austrii wybrać? Przedstawiamy zestawienie najciekawszych tras narciarskich w dolinie Stubaital!

Stubaital — co warto wiedzieć przed przyjazdem?

Stubaital to dolina w Alpach położona w austriackim Tyrolu. Rozciąga się na długość 35 kilometrów, w otoczeniu lodowców i szczytów trzytysięczników. Stubaital leży w dogodnym miejscu – zaledwie pół godziny dzieli ją od centrum Innsbrucka. Alpy Stubajskie oferują wiele stoków narciarskich, zarówno dla osób dopiero zaczynających swoją przygodę ze sportami zimowymi, jak i dla zaawansowanych narciarzy. Położony u szczytu doliny Stubaital lodowiec stanowi największy tego typu teren narciarski w Austrii. W dolinie leżą malownicze miejscowości: Schönberg, Telfes, Fulpmes i Mieders i Neustift. Miejsce jest bardzo chętnie odwiedzane przez turystów z Polski, których przyciągają alpejskie stoki oraz liczne udogodnienia dla rodzin z dziećmi. Zastanawiasz się, gdzie w tym sezonie pojechać na narty? Austriacki Stubai zachwyci nawet najbardziej wymagających narciarzy!

Dolina Stubaital i jej cztery główne ośrodki narciarskie

Który ośrodek narciarski wybrać, planując w Austrii wypad na narty? Stubai to cztery ośrodki z kilkudziesięcioma trasami o zróżnicowanej trudności, które leżą na wysokości 1721-3150 m n.p.m. W dolinie znajdziesz kilkadziesiąt kolejek i wyciągów, rozbudowaną bazę gastronomiczną, wypożyczalnie sprzętu oraz szkółki narciarskie.

stubai

Lodowiec Stubai

Lodowiec Stubai to największy austriacki lodowcowy teren narciarski, z najwyższą stacją położoną na wysokości 2900 m n.p.m. Na ośnieżone stoki można wybrać się już od początku października!

Lodowiec Stubai trasy

Ośrodek narciarski to aż 34 trasy o wszystkich stopniach trudności, w tym trasy ekstremalne, przeznaczone tylko dla doświadczonych narciarzy alpejskich. Do dyspozycji entuzjastów sportów zimowych udostępniono 26 wyciągów, łącznie z nowoczesną kolejkę gondolową, która pokonuje trasę prawie 5 km w ciągu 12 minut. Specjalnie dla miłośników narciarskiego freestylu powstał snowpark Stubai Zoo, z którego korzystać mogą zaawansowani narciarze i snowboardziści. Znajdziesz tam infrastrukturę przygotowaną dla osób, które zdecydowały się na narty w Austrii z dziećmi: przedszkole, szkółka narciarska oraz rodzinne trasy zjazdowe.

austria stubai

Schlick 2000

Ośrodek określa się jako szczególnie przyjazny dla rodzin. Został wyposażony w 6-osobowy wyciąg narciarski z ogrzewanymi siedzeniami. Dolna stacja wyciągu jest położona na wysokości 1910 m n.p.m. Wyciąg dojeżdża w 3 minuty z dolnej stacji na wysokość 2240 m n.p.m. Do dyspozycji narciarzy udostępniono 8 niebieskich (łatwych) tras, 5 tras czerwonych (o średniej trudności), 3 trasy czarne (dla zaawansowanych narciarzy) oraz stoki dla freeridowców. Na terenie ośrodka znajduje się BIG Family Skizentrum, czyli szkółka nauki jazdy dla dzieci. Dorośli, którzy chcą poszusować na trudniejszych trasach, mogą skorzystać z usług świetlicy, która przyjmuje dzieci już od trzeciego miesiąca życia.

Elfer

Elfer to stosunkowo niewielki ośrodek narciarski, położony w Neustift na wysokości 2080 m n.p.m. Elter wyróżnia się długą trasą zjazdowa, zjeżdżając którą pokonasz aż 1000 metrów różnicy wysokości. Ośrodek posiada dwie czerwone trasy narciarskie o średniej trudności, na które można dojechać wyciągami orczykowymi i kolejką gondolową. Dla początkujących narciarzy udostępniono dwa wyciągi treningowe w Neustift i Krößbach. Ośrodek Elfer to nie tylko trasy narciarskie, ale przede wszystkim saneczkarstwo. Odbywa się tam festiwal poświęcony właśnie temu sportowi, a dla zaawansowanych saneczkarzy udostępniono Freaky Eleven, czyli wymagający stok, gdzie mogą poćwiczyć jazdę.

stubai Elfer

Serles

Ośrodek położony przy miejscowości Mieders oferuje cztery łatwe i dwie trudne trasy narciarskie o łącznej długości niemal 6 km. Do dyspozycji narciarzy przygotowano kolejkę gondolową, która jest czynna również latem oraz trzy wyciągi orczykowe. Oprócz oferty stoków jest to idealne miejsce dla miłośników pieszych wędrówek górskich.

Zobacz także: Hintertux — co warto wiedzieć o austriackim kurorcie zimowym? Najważniejsze informacje o cenach, stokach narciarskich, snowparkach i wyciągach!

Jakie inne atrakcje znajdziesz w Stubaital?

Dolina Stubaital to przede wszystkim ogrom alpejskich stoków narciarskich, jednak znajdziesz tam mnóstwo innych atrakcji. Ośrodki narciarskie zachęcają do spróbowania jazdy na torze saneczkowym lub wędrówki pieszej malowniczymi trasami w Serles. Odwiedzający austriacką dolinę mogą podziwiać panoramę pokrytych śniegiem alpejskich szczytów z platformy widokowej Top of Tyrol, położonej na wysokości 3210 m n.p.m. lub spróbować swoich sił w paralotniarstwie w ośrodku Elfer.

Tory saneczkowe w Stubaital

Ciekawą odmianą dla narciarzy jest jazda na sankach. W Stubaital znajduje się wiele naturalnych torów saneczkowych, które są przygotowywane do komfortowej jazdy. W Serles znajdziesz cztery tory saneczkowe, które będą idealnym wyborem dla rodzin z dziećmi. Wyjątkową atrakcją jest jazda na sankach oświetloną trasą, która jest czynna do 2:00 w nocy. Słynący z festiwalu saneczkarskiego ośrodek w Elfer to pięknie położone tory saneczkowe. Najdłuższy z nich ma długość ośmiu kilometrów i prowadzi do centrum Neustift. Tory saneczkowe o średniozaawansowanym poziomie trudności to propozycja zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, którzy będą mogli odpocząć od wymagających tras narciarskich i podziwiać panoramę Alp prosto z sanek.

stubai trasy

Zimowe trasy piesze

W Stubaital znajduje się wiele tras pieszych do wędrówek letnich i zimowych. Miłośnicy wypraw górskich mogą wybrać jedną z wielu sieci tras o zróżnicowanym czasie przejścia. Zwolennicy tego typu aktywności powinni wybrać się do wcześniej wspomnianego Serles, słynącego z malowniczych tras pieszych, gdzie przy górnej stacji Koppeneck znajduje się początek wszystkich ścieżek. Dla osób ceniących sobie zimowe krajobrazy ponad letnie, w okolicach kolejek Serles dostępna jest oferta wędrówek w rakietach śnieżnych z przewodnikiem. Najwyższy punkt trasy znajduje się na wysokości 1878 m n.p.m. Za wędrówkę z przewodnikiem trzeba zapłacić 15 euro (cena zawiera jazdę wyciągiem lub sankami w dół oraz rakiety śnieżne i kijki), a czas jej trwania to około 4 godziny. Jednym z najładniejszych szlaków pieszych jest 14-kilometrowy szlak dookoła Jöchl, który zapewnia niesamowite widoki na rozległe Alpy.

Wędrówka na lodowcu

Na terenie kurortu narciarskiego Stubaier Gletscher organizowane są wędrówki po lodowcu, na wysokości ponad 3000 m n.p.m. Z lodowcowych tras można podziwiać panoramę aż 109 trzytysięczników. Proponowane są trzy typy szlaków:

Spacer po Lodowcu, Stubai

Szlak lodowcowy – Top of Tyrol

Mimo, że wędrówka po lodowcu brzmi dość ekstremalnie, trasa szlakiem lodowcowym o średnim poziomie trudności nadaje się także dla rodzin z dziećmi. Przejście ze stacji początkowej (stacja górna Eisgrat) do stacji końcowej (restauracja Jochdohle) zajmuje około godziny. Podczas wycieczki będziesz mógł odwiedzić najwyżej położoną restaurację górską w Austrii, która stanowi jednocześnie stację końcową wędrówki.

Zobacz także: Stolica Austrii, czyli dawne centrum imperium Habsburgów

Ścieżka lodowcowa

Wędrówka ścieżką lodowcową zaczyna się w stacji pośredniej Fernau, a kończy w stacji górnej Eisgrat, położonej na wysokości niemal 3000 m n.p.m. Jest to nieco bardziej wymagająca trasa, prowadząca wzdłuż moreny. Podczas wędrówki pokonasz 600 metrów różnicy wysokości, co zajmie Ci około 2 godziny. Możliwy jest odpoczynek w restauracji Eisgrat lub w schronisku.

Lodowcowe tury

Są to całodniowe wyprawy o różnym stopniu trudności, które możesz pokonać samodzielnie lub z przewodnikiem. Głównym celem jest najwyższy szczyt Alp Sztubajskich, czyli Zuckerhütl. Możesz zdecydować się także na odwiedzenie sąsiednich szczytów Wilde Pfaff i Apere Pfaff lub pokonać trasę przez Stubaier Wildspitze ciesząc się pięknymi widokami. Należy pamiętać, że poruszanie się po Alpach może być niebezpieczna dlatego, jeśli nie jesteś doświadczony w wędrówkach górskich, lepiej zdecydować się na wyprawę w towarzystwie przewodnika.

Trasa Lodowiec, Stubai

Ceny karnetów w Stubaital

Dolina Stubai jest nazywana najbardziej przyjaznym dla rodzin terenem narciarskim w Austrii, co podkreśla również w swojej polityce cenowej, oferując bezpłatne wejścia na stoki dla dzieci poniżej 10 roku życia. Ceny biletów różnią się w zależności od wybranego pakietu i sezonu. Poniżej przedstawiamy kwoty, jakie należy zapłacić za całodniowy karnet w sezonie wysokim.

  1. Lodowiec Stubai

Sezon zimowy w ośrodku rozpoczyna się już 10 października 2021 i trwa do 7 maja 2022. Cena karnetu jednodniowego dla osoby dorosłej to 53,50€, seniorzy zapłacą 42,80€, młodzież 34,80€, a wejście dla dzieci powyżej 10 roku życia będzie kosztować 26,80€.

  1. Schlick 2000

Sezon wysoki w Schlick 2000 zaczyna się 19 grudnia 2021 i trwa do 5 marca 2022 roku. Karnet jednodniowy dla dorosłych to koszt 43,00€, dla seniorów 36,60€, dla młodzieży 30,10€, a dla dzieci 21,90€.

  1. Elfer

Sezon zimowy trwa tam od maja do 12 października. Aby skorzystać z wyciągów w Elfer, należy zapłacić 31,00€ za osobę dorosłą. Koszt karnetu dla młodzieży to 23,00€, a za dziecko zapłacisz 15,00€.

  1. Serles

Karnety wstępu w sezonie zimowym obowiązują od 18 grudnia 2021 do 20 marca 2022. Osoba dorosła zapłaci za całodzienne szusowanie 37,00€. Cena karnetu dla seniorów to 31,50€, dla młodzieży 28,80€, a dla dzieci 20,30 €.

Korzystną opcją jest zakup Ski Plus City Pass Stubai, dzięki któremu skorzystasz z tras aż 13 ośrodków narciarskich, w tym wszystkich położonych w austriackim Stubaiu. Karnet jest ważny od 01.10.21 do 08.05.22 r. Cena dwudniowego karnetu dla dorosłych to 117,00€, dla seniorów 99,00€, młodzież zapłaci 82,00€, a karnet dla dzieci kosztuje 59,00€.

Austria zachęca do przyjazdu ośrodkami narciarskimi z rozwiniętą infrastrukturą i mnóstwem atrakcji dla najmłodszych. Jeśli planujesz rodzinne szaleństwo na nartach, doskonałym wyborem będą austriackie stoki narciarskie w Dolinie Stubaital.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.