Przejdź do treści
Phnom Penh kambodza

Stolica Kambodży – podróż do Phnom Penh

Jedną z najchętniej wybieranych destynacji w południowej części Azji jest Kambodża. Warto przyjrzeć się jej stolicy – Phnom Penh, tak często pomijanej przez turystów wybierających bajeczne plaże. Stolica ma mroczną, intrygującą historię i wiele pięknych zabytków. Co warto tam zobaczyć, na co zwrócić uwagę i co zjeść na miejscu? To wszystko w poniższym artykule!

Kiedy najlepiej podróżować do Kambodży?

Kambodża znajduje się w Azji Południowo-Wschodniej, co sprawia, że występują w niej dwie pogodowe pory roku – sucha i deszczowa. Tamtejszy klimat to klimat zwrotnikowy monsunowy. Monsun panujący od maja do października powoduje ogromne deszcze. Od listopada do marca wiatry słabną, wilgotność powietrza jest niska, a opady zdarzają się rzadko. W trakcie pory suchej jest najcieplej, ponieważ temperatury wahają się od około 21°C do 30°C. Najwyższe liczby na termometrach notuje się tuż przed rozpoczęciem pory deszczowej, kiedy temperatura wzrasta nawet do około 40°C.

Najlepsze miesiące na wizytę w Kambodży to listopad, grudzień i styczeń, ze szczególnym uwzględnieniem listopada. W listopadzie rozpoczyna się pora sucha, deszcze zdarzają się sporadycznie, a temperatura jest idealna do zwiedzania (23-30°C). Ciepło jest także w nocy, gdy temperatura utrzymuje się na poziomie około 20°C. Zaletą listopada są jeszcze niższe ceny, ponieważ nie jest to miesiąc, na który przypada szczyt sezonu turystycznego (ten zaczyna się w grudniu). Na dodatek w listopadzie odbywa się Festiwal Wody. Na rzece Tonle Sap w Phnom Penh ścigają się wtedy ze sobą łodzie wyścigowe.

stolica kambodży

Bezpieczeństwo i informacje praktyczne

Podróżując do odległych krajów wielu turystom towarzyszą liczne obawy. Wyjątku nie stanowi Kambodża. Bezpieczeństwo w tym państwie zastanawia wszystkich planujących podróż w tamte tereny. Okazuje się jednak, że obawy są zazwyczaj zbędne. Kambodża, podobnie jak Tajlandia, to kraj otwarty na turystów i bardzo im przyjazny. Oczywiście należy uważać na kieszonkowców czy naciągaczy, ale takie osoby spotkać można wszędzie. Do kradzieży czy oszustw najczęściej dochodzi w zatłoczonych, turystycznych miejscach. Wzmożona uwaga i pilnowanie swoich rzeczy jest tam jak najbardziej wskazane.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo zdrowotne, należy unikać picia tamtejszej wody z kranu. Nie są wymagane żadne konkretne szczepienia, ale zaleca się przyjęcie szczepionki na wirusowe zapalenie wątroby typu A i B oraz tyfus. Koniecznie uważaj na jezdniach, ponieważ jakiekolwiek zasady ruchu drogowego nie są tam przestrzegane. Najgorzej sytuacja transportowa wygląda w czasie tamtejszych świąt, kiedy z dużych miast mieszkańcy masowo podróżują do mniejszych, rodzinnych wiosek.

Kambodża – wiza

Polacy są objęci obowiązkiem wizowym. Dokument umożliwiający wjazd do Kambodży można uzyskać na kilka sposobów. Pierwszy to udanie się do Ambasady Kambodży, drugi to uzyskanie wizy podczas wjazdu do kraju, a trzeci – najwygodniejszy i najbezpieczniejszy, czyli złożenie wniosku przez Internet.

Trudna historia

Stolica Kambodży, Phnom Penh, została założona w 1372 roku. Słynie ze swojej niechlubnej historii, której świadectwa można oglądać do dziś. Oto miejsca, z którymi koniecznie musisz się zapoznać:

kambodża ciekawostki

Pola Śmierci

Pola Śmierci to miejsca, w których masowo zabijano ludzi w czasach komunistycznych, kiedy rządzili tam Czerwoni Khmerowie. Do ludobójstw dochodziło tam w latach 80. XX wieku. Liczba ofiar nie jest dokładnie znana, ale jej wartość szacuje się w granicach 2 milionów osób.

Czerwoni Khmerowie chcieli stworzyć zupełnie nowe społeczeństwo. Osoby, które nie spełniały ich założeń lub sprzeciwiały się ich władzy, były po prostu likwidowane. Nawet drobne występki czy działania polityczne skutkowały kierowaniem osób do obozów tortur, w których zwykle kończyli swoje życie. Zabijano przedstawicieli inteligencji i wszystkich, u których chociażby podejrzewało się połączenia z poprzednim rządem.

Ludzi zabijano na różne sposoby – m.in. katowano ich siekierami, młotami, bambusowymi kijami, podcinano im gardła czy duszono. Małe dzieci ginęły poprzez uderzanie nimi w drzewa. Mordowali zazwyczaj młodzi ludzie pochodzenia chłopskiego. Wszystkich zamordowanych chowano w masowych mogiłach. Niektórym ofiarom kazano samodzielnie kopać swój grób.

Najbardziej znane pole śmierci znajduje się 17 kilometrów od Phnom Penh. Nazywa się Choeung Ek. Znajduje się tam przeszklony pomnik wypełniony kilkoma tysiącami ludzkich czaszek, kośćmi i ubraniami, które znaleziono w masowych grobach. Można tam zobaczyć także wgłębienia po mogiłach.

Muzeum Tuol Seng

Kolejnym miejscem świadczącym o tragicznej przeszłości stolicy Kambodży jest muzeum Tuol Seng. Pierwotnie była to szkoła średnia, którą później przedstawiciele Czerwonych Khmerów przekształcili w Więzienie Bezpieczeństwa. Aktualnie w obiekcie znajdują się eksponaty dokumentujące reżim panujący tam w latach 70. XX wieku.

Na ścianach muzeum można obejrzeć zdjęcia zabitych tam osób. Z kilkunastu tysięcy więźniów ocalało zaledwie kilkunastu. W niektórych pomieszczeniach znajdują się stare łóżka czy przedmioty, którymi torturowani byli ludzie. Najsłynniejszym eksponatem była jednak mapa Kambodży ułożona z czaszek i kości ofiar, która została rozebrana w 2002 roku.

kambodża historia

Phnom Penh – co jeszcze warto zobaczyć

Phnom Penh to nie tylko mroczna historia Kambodży, ale też wiele zachwycających swoim pięknem miejsc. Poniżej znajdują się opisy kilku atrakcji, których nie możesz pominąć. Oto atrakcje Kambodży!

Srebrna Pagoda

Jednym z najpiękniejszych obiektów w stolicy Kambodży jest Srebrna Pagoda, która należy do kompleksu budynków królewskich. Można tam zobaczyć liczne złote posągi Buddy, w tym najbardziej znane, czyli kryształowy oraz ozdobiony diamentami. Nazwa obiektu pochodzi od srebrnych płytek, którymi za czasów króla Sihanouka pokryto podłogę budynku.

Pałac Królewski

Pałac Królewski to drugi za Srebrną Pagodą najpopularniejszy budynek kompleksu. Jest doskonałym przykładem architektury khmerskiej z francuskim akcentem. Budowano go w latach 1866-1870, po tym, jak król Norodom przeniósł stolicę królewską z Oudong do Phnom Penh. To okazały, imponujący budynek, w którym znajduje się m.in. Sala Tronowa. Odbywają się w niej królewskie i religijne wydarzenia. Wewnątrz swoi też tron, na którym musi usiąść każdy król Kambodży.

Pałac królewski kambodża

Bazar centralny

Punktem orientacyjnym Phnom Penh jest żółty budynek bazaru centralnego, który powstał w 1937 roku. Obiekt w stylu art deco ma 26-metrową kopułę, pod którą znajduje się mnóstwo korytarzy. W nich sprzedawcy ustawiają swoje stragany, gdyż obiekt do dziś pełni funkcję rynku. Przy wejściach prowadzących do wewnątrz handlarze oferują różnorodne pamiątki, natomiast w środku można nabyć bardziej kosztowne przedmioty, takie jak klejnoty czy elektronikę.

Stary bazar

Stary bazar to lokalny rynek, który nastawiony jest na sprzedaż artykułów dla lokalnych mieszkańców. Można tam kupić żywność, ubrania, sprzęty domowe i wiele więcej. Nie jest to miejsce zorientowane na ruch turystyczny, dlatego polecamy je osobom, które chcą jeszcze mocniej poczuć lokalny klimat i zobaczyć, gdzie toczy się życie tamtejszej społeczności.

Lokalne przysmaki

Curry, Pad Thai, Sushi… Kuchnia azjatycka jest niezwykle szeroka i cały czas gromadzi coraz większą liczbę swoich miłośników. Co jednak warto zjeść w Kambodży? Tamtejsza kuchnia ma do zaoferowania naprawdę ciekawe smaki, ale też dania, które dla Europejczyków mogą wydać się nieco dziwne. Do takich należy np. Balut, czyli jajko ugotowane z zarodkiem kaczki wewnątrz czy smażone na głębokim tłuszczu świerszcze. W Kambodży znajdziesz mnóstwo robaków przyrządzonych na różne sposoby.

Co jest warte skosztowania?

  • Wieprzowe szaszłyki i inne grillowane mięsa;
  • Lok lak – smażone mięso i sałatka warzywna, całość często zawinięta w liść sałaty;
  • Bułka przygotowywana na parze z nadzieniem wieprzowym i jajkiem;
  • Amok rybny – ryba w liściu bananowca w curry, z wyrazistymi ziołami;
  • Zupy rybne;
  • Przepyszne, soczyste owoce.

Teraz już wiesz, jakie atrakcje oferuje Kambodża i co możesz robić w Phnom Penh. Planując swoją podróż do Południowo-Wschodniej Azji, nie możesz pominąć tej stolicy!

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.