Search The Query
Search

Piramida Cestiusza w Rzymie – jedyna ocalała piramida rzymska

piramida rzym

Choć piramidy kojarzą nam się najczęściej tylko z Egiptem, możemy je zobaczyć także w innych miejscach na świecie. Często ogromne i dobrze zachowane pokazują nam rozwój budownictwa i cywilizacji. Są też tłem dla przygód m.in. Indiany Jonesa. Chociaż Jones swoje przygody przeżywał na dalekiej egipskiej pustyni, Ty swoją możesz przeżyć w Rzymie, odwiedzając piramidę Cestiusza.

Kim był Cestiusz?

Zanim wejdziesz do środka piramidy w Rzymie, warto dowiedzieć się dla kogo ją zbudowano. Gajusz Cestiusz żył w 44 r. p.n.e. i był przeciwnikiem Marka Antoniusza. Dodatkowo był pretorem i trybunem ludowym. Zmarł jako banita pozbawiony praw. Dlaczego Cestiusza wygnano? Prawdopodobnie „zalazł za skórę” Antoniuszu, a ten w przypływie gniewu wyrzucił go z Rzymu.

Historia Piramidy Cestiusza

Piramida, którą można zobaczyć podczas zwiedzania Rzymu została zbudowana w 12 r. p.n.e. niektóre źródła piramidę datują na 18–12 r. przed Chrystusem. Ciekawe jest, że motywacją zbudowania piramidy było nie tylko uczczenie Cestiusza, ale również inspiracja Egiptem z małą różnicą. Zapytasz pewnie jaką? Od 18. r. p.n.e. wprowadzono zakaz wkładania do piramid cennych przedmiotów, ale pozwolono przed nią stawiać posągi z brązu jej fundatorów.

Piramida Cestiusza nie była jedyną rzymską piramidą, ale stała się jedyną zachowaną. Zastanawiasz się, co się stało, że grobowiec Cestiusza nie zniknął z panoramy Rzymu? Ok. III wieku przed Chrystusem został włączony do Murów Aureliańskich. Pomogła jej też lokalizacja – postawiono ją przy Via Ostia – ulicy prowadzącej do portu.

Więcej o Rzymie przeczytasz w naszym artykule: Zwiedzanie Rzymu: najlepsze atrakcje i zabytki w Wiecznym mieście

W średniowieczu do komory wcześniej zamurowanej udało się wejść przez specjalny tunel. W tym czasie niestety część dekoracji zniszczono. Średniowieczne remonty piramidy wykonano na polecenie jednego z papieży – Aleksandra VII.

Piramida Cestiusza

Z czego zbudowano piramidę?

Jednym z materiałów użytych do budowy były marmurowe bloki. Piramida, którą można zobaczyć podczas zwiedzania Rzymu ma kształt ostrosłupa o wysokości ok. 35 m na planie kwadratu. W środku znajduje się komora grobowa. Dzisiaj można zobaczyć w niej freski – Wiktorie z wieńcami laurowymi w dłoniach.

Rzymski grobowiec pretora Gajusza Cestiusza Epulona

Pretor, Epulon, Gajusz, to kim on właściwie był? – zapytasz. Wyjaśnijmy, co oznaczają tytuły Cestiusza i dlaczego powstała piramida na jego cześć.

  1. Pretor, czyli wyższy urzędnik mogący wydawać edykty. Gdy konsulów nie było, w mieście sprawował najwyższą władzę.
  2. Epulon – jeden z członków zgromadzenia kapłanów. Był odpowiedzialny za organizowanie tzw. biesiad kultowych.
  3. Gajusz – to po prostu imię Cestiusza.

No dobrze, ale kto mu wybudował grobowiec, skoro umarł na banicji? Jego spadkobiercy, wypełniając jego ostatnią wolę, wybudowali dla niego grobowiec w ok. 330 dni. Zapis w testamencie dawał na budowę miejsca spoczynku 35 dni więcej. Zasadniczo nie wiadomo, czy Cestiusz został skremowany, czy nie. Urnę z jego prochami znaleziono w piramidzie w średniowieczu. Do dzisiaj jej nie odnaleziono – być może ją skradziono lub po prostu zaginęła.

Napisy na piramidzie

Tzw. napis dedykacyjny wyryto na wschodnim i zachodnim murze. Pierwsza część napisu informuje kim był fundator, druga o zakończeniu prac. W napisach na piramidzie wymieniono także spadkobierców Cestiusza i informację o pracach remontowych z 1663 roku.

Zwiedzanie piramidy

Podczas zwiedzania Rzymu wnętrze piramidy można zobaczyć po wcześniejszym umówieniu się u zarządcy tylko w zorganizowanej grupie. Koszt wejścia to ok. 5,50 euro + 2 euro za rezerwację. Gdy wejście rezerwuje grupa, opłata wynosi 40 euro, a maksymalna wielkość grupy to 20 osób.

Piramida Bilety

Gdzie jest Piramida Cestiusza?

Do piramidy najłatwiej dojechać metrem lub autobusem miejskim. Można także spróbować dostać się w jej okolice z portu w Ostii lub podczas spaceru po mieście.

Powiesz: Sama piramida to nie wszystko… zobaczyłbym coś jeszcze. Atrakcji w okolicy jest kilka, są to m.in.:

  • Termy Karakalli – najlepiej zachowane termy w Rzymie zbudowano ok. 206 roku n.e. Cała budowla zajmowała ok. 12 ha! Czas można było spędzać w bibliotekach, na palestrze, w salach masażu i  wypoczynku lub na otwartej przestrzeni.
  • Circus Maximus – najstarszy i największy cyrk w Rzymie starożytnym położony w okolicach Palatynu. Był przebudowywany kilkanaście razy. Dobudowano lożę senatorską i cesarską oraz postawiono obelisk.
  • Usta Prawdy – medalion z marmuru o średnicy ponad 1,5 m z brodatym bóstwem. Przez wieki miał różne funkcje, był m.in.:
    • miejscem składania przysięgi,
    • pokrywą wejścia do wodociągu,
    • skrzynką na „sąsiedzkie donosy”.
Booking.com

Z Ustami Prawdy wiąże się średniowieczna legenda: Gdy ktoś włożył dłoń do ust i skłamał… usta odgryzały mu rękę! I już wiadomo skąd nazwa Usta Prawdy…

Poza tym, jak to w Rzymie w okolicy znajdziesz kawiarnie, w których będziesz mógł wypić pyszne włoskie espresso i podziwiać panoramę miasta. Niedaleko piramidy możesz również zjeść pyszny obiad.

Choć Cestiusza z dawien dawna nie ma już wśród żywych, jego piramida stała się jednym z bardziej oryginalnych miejsc Wiecznego Miasta. Jako jedyna zachowana rzymska piramida jest miejscem przyciągającym uwagę.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds