galeria umberto

Galleria Umberto I (Neapol) – odwiedź słynną galerię handlową

Jedną z najpopularniejszych destynacji w południowych Włoszech jest Neapol. Zabytki tego miasta nieustannie kuszą turystów z całego świata. Jednym z nich jest zachwycająca Galeria Umberto I, która wraz z historycznym centrum znalazła się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Dlaczego warto ją odwiedzić i jaka jest jej historia? Przekonaj się, czytając artykuł!

Gdzie znajduje się Galleria Umberto I?

Galleria Umberto I to publiczna galeria handlowa, która znajduje się w samym centrum tętniącego życiem Neapolu. Można ją znaleźć pomiędzy gmachem Teatro di San Carlo, Pałacem Królewskim a słynną drogą Via Toledo. Doskonała lokalizacja sprawia, że obiekt ten trudno przeoczyć podczas zwiedzania Neapolu. W jej okolicy można zobaczyć jeszcze Piazza del Plebiscito i Castel Nuovo.

Neapol galleria umberto

Historia włoskiej galerii

Galerię budowano w latach 1887-1891. Jej architektem był Emanuele Rocco, który przy tworzeniu projektu inspirował się Galerią Vittorio Emanuele II w Mediolanie. Powstanie Gallerii Umberto I było ważnym krokiem w wieloletniej odbudowie Neapolu.

Charakterystyczna budowla, a w szczególności jej dach, miała chronić tamtejszą ludność przed ptakami roznoszącymi cholerę. Nazwę obiektu wzięto od imienia ówczesnego króla Włoch – Humberta I.

Społeczne centrum miasta

Głównym celem, jaki przyświecał twórcom obiektu, było stworzenie miejsca do spotkań, czyli społecznego centrum miasta. Dlatego na terenie galerii umiejscowiono liczne sklepy, biura i kawiarnie. Miało to służyć skupianiu w tym miejscu jak największej liczby osób.

Zachęcający do odwiedzenia był, i nadal jest, charakterystyczny wygląd galerii, która dziś jest jednym z najpiękniejszych symboli Neapolu. Warto udać się do tego miejsca tylko po to, by je obejrzeć. Nie trzeba robić zakupów ani korzystać z kawiarni. Sama architektura jest atrakcją zdecydowanie godną uwagi.

róża wiatrów galleria umberto

Charakterystyka wspaniałej budowli

Galeria zajmuje powierzchnię ponad tysiąca metrów kwadratowych. Została stworzona w stylu neorenesansowym. Posiada jeden z największych na świecie szklanych dachów. Ponad 56-metrowa kopuła robi naprawdę ogromne wrażenie. Jest wzmocniona 16 metalowymi żebrami.

Cały obiekt zbudowano na planie krzyża. Każde ze skrzydeł posiada własne wejście, a wewnętrzna otwarta przestrzeń pozwala na dowolne przechodzenie między nimi. Każde skrzydło umożliwia wyjście na inną stronę Neapolu.

Podłogi ozdobione są imponującymi mozaikami, które przedstawiają m.in. znaki zodiaku. Choć wzorowana na słynnej galerii w Mediolanie, budowla w Neapolu jest nieco nowocześniejsza.

Szklane sklepienie to element, który zachwyca najbardziej. Galeria szczególnie pięknie prezentuje się w słoneczne dni, kiedy przez transparentny sufit wpadają do wewnątrz promienie światła ozłacające budynek. Dziś uważa się, że czasy świetności tamtejszych sklepów i restauracji już minęły. Zdecydowana większość odwiedzających skupia się jedynie na architekturze wspaniałej budowli i unika pobytu w drogich kawiarniach.