Przejdź do treści
Mediolan

Mediolan – zakochaj się we włoskim mieście! Poznaj najważniejsze zabytki i atrakcje

Włoskie miasto, ściągające turystów swoją historią i zabytkami, dziełami sztuki największych renesansowych artystów oraz wszechobecną modą; brzmi ciekawie, prawda? Tak można opisać Mediolan, to jednak tylko wierzchołek tego, co można odkryć w stolicy Lombardii. Jeśli jesteś ciekaw, co zobaczyć w Mediolanie, jak zwiedzać miasto i gdzie się wybrać, sprawdź poniższy artykuł.

Mediolan – kilka słów o kolebce Włoch

Mediolan to drugie największe miasto Włoch z ponad 1 mln 300 tys. mieszkańców. Jest również niezwykle ważnym punktem na turystycznej mapie kraju – co roku miasto odwiedza ponad 9 mln zwiedzających z całego świata, co daje mu 16 miejsce w rankingu najczęściej odwiedzanych miejsc na świecie.

Mediolan Arakcje

Mediolan jest uważany za stolicę mody; to tutaj swoje początki mieli Gucci, Prada, czy Versace, a co roku odbywa się tutaj słynny na całym świecie Fashion Week. Na ulicach miasta znajdziesz butki wszystkich cenionych projektantów i domów mody, a wraz z Paryżem, Nowym Jorkiem i Londynem tworzy tzw. Wielką Czwórkę.

Ponadto Mediolan stanowi centrum gospodarczo-finansowe – w mieście znajdziesz krajową giełdę, siedziby największych korporacji (np. prywatny koncern telewizyjny Mediaset) i banków.

Mediolan atrakcje słynnego włoskiego miasta

Co warto zobaczyć w Mediolanie? Odpowiedź na to pytanie jest niejednoznaczna i obszerna, dlatego poniżej dowiesz się jakie atrakcje nie mogą umknąć Twojej uwadze podczas wycieczki do lombardzkiej stolicy.

Katedra Mediolan

Zatrzymaj się na Piazza del Duomo i podziwiaj największy skarb włoskiego miasta, niebywałą katedrę, jeden z największych kościołów na świecie. Powstała na ruinach poprzedniego kościoła, w 1386 roku rozpoczęto budowę, która trwała blisko 500 lat, aż do czasów napoleońskich. Cesarz był w niej koronowany w 1805 roku.

Budowla charakteryzuje się niezwykłą strzelistością i ogromnymi oknami mieszczącymi niebywałe witraże (również jedne z największych na świecie), które są typowe dla gotyku. Zarówno dach jak i fasada budynku są niezwykle ozdobne; gargulce i pinkle służą za dekoracje zadaszenia, natomiast front budynku w pierwszych wiekach budowy był ten sam, nierozebrany po poprzedniej świątyni. Został usunięty dopiero w XVII wieku, ostatecznie ustalono wygląd nowej fasady w 1790 roku. Aby dokładniej odkryć historię tego zabytku, odwiedź muzeum katedralne, znajdujące się w Pałacu Królewskim.

Będąc w katedrze, koniecznie wybierz się na jej dach, widoki z tego miejsca są niezapomniane. Pamiętaj, że im później tu trafisz, tym dłuższa kolejka może Cię czekać; dodatkowo od jakiegoś czasu wstęp do katedry jest biletowany.

Katedra Mediolan

Mediolan Bergamo – urokliwe okolice Mediolanu

Urokliwa miejscowość znajdująca się godzinę jazdy pociągiem od stolicy Lombardii to miejsce, w którym warto spędzić chociaż jeden dzień, będąc na północy Włoch.

W Bergamo koniecznie przejedź się kolejką z Dolnego do Górnego Miasta i wybierz się na spacer starymi włoskimi uliczkami. To coś, dzięki czemu od razu się zrelaksujesz i poczujesz jak na prawdziwie włoskich wakacjach, a przy okazji odkryjesz wszystkie najważniejsze atrakcje miasta. Wystarczy spacerować, reszta dzieje się sama!

Pinakoteka Ambrozjańska

Kilkuminutowy spacer od katedry, może Cię przenieść do najważniejszego muzeum sztuki we Włoszech. Powstało w 1618 roku w Budynku Biblioteki Ambrozjańskiej z inicjatywy Fryderyka Boromeusza. Odwiedzając muzeum, zobaczysz wiele dzieł światowej sztuki artystów – Carravagio, Da Vinci, Tycjana, Brueghela, Botticellego i wielu innych, chociaż największym skarbem wśród bezcennych eksponatów jest Kodeks Atlantycki – zbiór odręcznych notatek Leonarda Da Vinci.

Pinakoteka Ambrozjańska

La Scala Mediolan

Jeśli chcesz posłuchać włoskiej opery na żywo, zrób to właśnie tutaj. XVIII-wieczna opera jest znana na całym świecie, wiele spektakli powstawało z zamysłem wystawiania ich na deskach La Scala, np. Nabucco i Otello, Verdiego oraz Turek we Włoszech Rossiniego. Aby dowiedzieć się więcej o operze, koniecznie odwiedź Muzeum Teatro La Scala. W ramach zwiedzania będziesz mógł odwiedzić lożę znajdująca się na trzecim piętrze, z której można podziwiać główną scenę.

Galeria Wiktora Emanuela II

Niektóre centra handlowe wymagają, aby poświęcić im chociaż chwile. Nie inaczej jest z tym znajdującym się w Mediolanie. Będąc w środku, możesz poczuć się bardziej jak w pałacu albo galerii sztuki niż miejscu, do którego przychodzi się na zakupy. Poza zachwycającymi sklepowymi witrynami nie zapomnij spojrzeć w górę, na przeszklony dach, a także dekorowane ściany, ozdobione malowidłami. Co ciekawe, jest to galeria, na której trzecim piętrze mieści się jedyny 7-gwiazdkowy hotel – The TownHouse Galleria. W środku obiektu znajdziesz muzeum poświęcone twórczości Leonarda Da Vinci.

Galeria Wiktora Emanuela II

Zamek Sforzów

Ceglany, XV-wieczny zamek w centrum miasta to jednocześnie symbol najlepszych i najgorszych lat w historii Mediolanu. Za czasów panowania włoskiego rodu, w zamku częstymi gośćmi bywali najlepsi artyści i architekci odrodzenia, w tym Leonardo Da Vinci. Razem z upadkiem rodziny i wkroczeniu do miasta wojsk francuskich, aż do XIX wieku, zamek stał się symbolem opresji – stacjonowały tu wojska hiszpańskie i austriackie.

Zamek odremontowano i odbudowano dopiero po zjednoczeniu Włoch, dziś jego komnaty służą za grupę muzeów. Obejrzysz tutaj zbiory broni, instrumentów oraz antycznej sztuki, a także niedokończoną rzeźbę Michała anioła – Rondanini Pieta. Zwiedzanie zamku zajmie około 3 godzin.

Łuk triumfalny Arco della Pace

Wychodząc z zamku Sforzów udaj się do niedalekiego parku miejskiego Sempione, który kryje w sobie kilka godnych uwagi atrakcji i zabytków. Sam park został utworzony wraz z XIX-wieczną przebudową zamku; na jego terenie możesz znaleźć zazwyczaj okrążone przez dzieci akwarium, Muzeum Designu Muzeum La Triennale di Milano, punkt widokowy na wieży Torre Branca, a także za zachodnim krańcu parku Łuk Triumfalny Arco della Pace. W dosłownym tłumaczeniu nazwa obiektu oznacza łuk pokoju i powstał na polecenie Napoleona Bonaparte. Rozpoczęcie budowy miało miejsce w 1807 roku i pierwotnie miał być Łukiem Zwycięstwa. Finalnie został poświęcony pokojowi, jaki osiągnięto na Kongresie Wiedeńskim w 1815 roku. Łuk jest skierowany w stronę francuskiej stolicy.

Łuk triumfalny Arco della Pace

Jak zwiedzać Mediolan?

Jeśli jesteś nastawiony na odkrywanie kolejnych dzieł sztuki, odwiedzaniu kilku muzeów dziennie i pochłanianiu historycznych atrakcji Mediolanu, to miejsce jest w sam raz dla Ciebie. Wszystkie atrakcje Mediolanu znajdujące się w obrębie murów starego miasta, będziesz mógł odwiedzić pieszo, ponieważ nie znajdują się w dużej odległości od siebie. Jeśli chcesz korzystać z komunikacji miejskiej, możesz rozważyć zakup biletu 24-godzinnego lub 3-dniowego, co będzie bardziej opłacalne na więcej podróży. Inną opcją jest podróżowanie rowerami miejskimi.

Aby dostać się do Mediolanu, najwygodniejszą opcja jest podróż samolotem. Loty Mediolan-Warszawa czy Mediolan-Kraków nie wymagają przesiadek i zajmują około 2 godzin.

Mediolan to miasto łączące w sobie odrodzenie i nowoczesność, niezwykły kunszt artystyczny dostrzegalny nawet w najdrobniejszych aspektach architektury. Będąc w mieście, wręcz zatopisz się w jego renesansowym klimacie i dasz się omamić nietuzinkowym atrakcjom z przeszłości. Gdzie jeszcze będzie na Ciebie czekać taka przyjemność? Przyjedź i przekonaj się sam!

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.