rzym w jeden dzień

Jak zwiedzić Rzym w jeden dzień?

Wieczne miasto każdy powinien zobaczyć przynajmniej raz, aby bliżej poznać światowe dziedzictwo nieprzezwyciężonego rzymskiego Imperium. Co, jeśli podczas podróży na zwiedzanie można przeznaczyć tylko jeden dzień? Oto nasz plan wycieczki po najważniejszych atrakcjach Rzymu, który idealnie sprawdzi się podczas weekendowych wakacji i krótkiego urlopu w tym mieście. Zabytki warte zobaczenia, dojazd i ceny biletów – wszystkie najważniejsze informacje o atrakcjach na trasie można znaleźć właśnie tutaj!

Czy da się zwiedzić Rzym w jeden dzień?

Rzym to miasto, które jest prawdziwą potęgą, jeśli chodzi o ilość ciekawych miejsc. Jego założenie datuje się na 753 rok p.n.e., a od tych czasów do współczesności powstało tu naprawdę wiele interesujących zabudowań, które stale są odrestaurowywane i ponownie udostępniane dla odwiedzających turystów. Ciężko w jeden dzień zobaczyć wszystko to, co zostało utworzone na przełomie kilku tysiącleci, a mówiąc szczerze, kilka miesięcy mogłoby nie być odpowiednio wystarczające na poznanie wszystkich uroków włoskiej stolicy. Podczas krótkiego czasu spędzonego w mieście, który zamierza się poświęcić na poznanie, chociaż części rzymskiej architektury, sztuki i historii, warto zdecydować się na odwiedzenie najważniejszych atrakcji kulturowego dziedzictwa Rzymu, trzymając się dobrze wytyczonego planu zwiedzania.

Więcej na temat atrakcji Rzymu przeczytasz w naszym artykule: Zwiedzanie Rzymu: najlepsze atrakcje i zabytki w Wiecznym mieście

rzym zwiedzanie jeden dzień
Panorama Rzymu i Bazylika Świętego Piotra

Jednodniowa wycieczka po mieście to sztuka wyboru – trudno zdecydować się, jakie z zabytków będą bardziej warte zobaczenia niż inne, szczególnie podczas pierwszej wizyty w tym mieście. Wybierając trasę po starożytnym Rzymie, nie można nastawiać się na eksplorowanie Watykanu i odwrotnie, ponieważ nie będzie to opłacalne w czasie. Mimo że można by było przejechać taki odcinek miejską komunikacją, taka decyzja spowodowałaby utratę możliwości zobaczenia wielu innych, ciekawych zabytków. Nasza propozycja trasy zakłada wizytę w najbardziej popularnych miejscach – tak zwanych „must see”, które położone są względem siebie w bliskiej odległości i nie można pominąć ich podczas pobytu w Rzymie. Wiadomo, że czas nie jest przyjacielem turystów, dlatego ułożyliśmy plan w taki sposób, aby nie tracić go na przemierzanie dalekich odległości, a zobaczyć wszystko to, co najpiękniejsze do zaoferowania posiada wieczne miasto!

Jak najlepiej zwiedzać Rzym mając do dyspozycji tylko jeden dzień?

Poruszanie się po Rzymie nie stanowi problemu nawet dla osób przyjeżdżających tu po raz pierwszy oraz tych, którzy nie znają języka. Całe miasto jest dobrze skomunikowane, a wiele z odcinków można przejść spacerem, szczególnie w okolicy centrum. Do większości atrakcji można dojechać, korzystając z miejskich połączeń tramwajowych, autobusowych lub metra, które posiadają swoje stacje w bardzo bliskiej odległości od planowanych odwiedzenia destynacji. Wybierając tramwaj i autobus, jako środek komunikacji można przy okazji zobaczyć, jak wyglądają miejskie ulice i niektóre z placów. Podziemne metro nie daje niestety takiej możliwości. Ciekawą opcją dla aktywnych turystów jest przemierzanie poszczególnych odległości między zabytkami rowerem, co z pewnością pozwoli zaoszczędzić trochę więcej cennego czasu.

Co zobaczyć w Rzymie w jeden dzień? Trasa zwiedzania

Rzym w jeden dzień naszymi oczami to odwiedzenie najważniejszych zabytków imperium starożytnego miasta, w tym słynnego Koloseum, Forum Romanum czy Panteonu, a także zabytków pochodzących z okresu średniowiecza i nowożytności. Podróżując według planu można znaleźć się na dwóch z siedmiu wzgórz, na których powstało miasto oraz najsłynniejszych miejskich placach, które ozdabiają zabytkowe monumenty. Przewidziane są przerwy na odpoczynek i posiłek, a trasa prowadzi przez urokliwą okolicę miasta, w której można spróbować dań kuchni włoskiej w prawdziwie klimatycznych restauracjach. Warto dostosować swój ubiór do pogody i założyć wygodne buty, ponieważ trasa zakłada wiele spacerów. Przyda się także butelka wody i dobry humor – z takim wyposażeniem można ruszać na podbój Rzymu.

Koloseum

Starożytne miasto znajduje się w samym sercu dzisiejszego Rzymu, a większość atrakcji położonych jest od siebie zaledwie kilka bądź kilkanaście minut pieszej drogi. Pierwszym punktem na trasie są odwiedziny najbardziej rozpoznawalnej konstrukcji wzniesionej na Palatynie, która stanowi symbol miasta obecny na wielu zdjęciach i pamiątkowych widokówkach. Koloseum – jeden z siedmiu cudów świata nowożytnego zdobi miejski obszar od niemal dwóch tysięcy lat! Nie bez powodu trasa zaczyna się właśnie tu, ponieważ nie można być w Rzymie i nie zobaczyć starożytnego amfiteatru Flawiuszów. Miejsce to, dzięki ogromnej popularności często bywa bardzo zatłoczone, dlatego nie bez powodu umieściliśmy je na początku trasy, gdyż warto wybrać się zwiedzić ten zabytek w godzinach porannych.

Więcej na temat Koloseum przeczytasz w naszym artykule: Koloseum w Rzymie – największy starożytny amfiteatr na świecie

Najlepiej będzie rozpocząć jednodniowe zwiedzanie w godzinach 08:00 – 09:00, co pozwoli w szybszym tempie zakupić bilet. Można także rozważyć kupno biletu online, dzięki czemu zaoszczędzi się więcej wolnego czasu. Wycieczkę warto zaplanować od poniedziałku do piątku, ponieważ właśnie w te dni od 10:30 do 16:30 obiekt jest czynny. Bilet wstępu kosztuje 24€ dla osoby dorosłej oraz 2€ dla studentów do 25 roku życia. Wstęp dla młodzieży do 18 roku życia w większości rzymskich atrakcji jest darmowy, a w ramach zakupu biletu do Koloseum można kontynuować zwiedzanie Forum Romanum. Do Koloseum można dojechać metrem linii B, tramwajem nr 3 oraz autobusami linii: 75, 81, 175, 204 i 673.

zwiedzanie rzymu w jeden dzień
Koloseum – najpopularniejszy zabytek Rzymu

Forum Romanum i Plac Wenecki

Kolejny przystanek to starożytne Forum Romanum, które znajduje się w bardzo bliskiej odległości od Koloseum. Wystarczy podążać wzdłuż ulicy Via dei Fori imperiali, a po lewej stronie będzie można dostrzec pozostałości wzniesionych budynków na jednym z najstarszych zabudowanych placów starożytnego miasta. Miejsce to świetnie pokazuje, jak wyglądał Rzym za czasów życia potężnej cywilizacji i daje wyobrażenie o jednym z głównych miejsc spotkań pierwszych mieszkańców. Obecnie teren ten stanowi stanowisko archeologiczne, na którym wciąż prowadzone są badania, mające na celu poszukiwanie artefaktów z życia dawnej społeczności.

Co można tu jeszcze zobaczyć? Na terenie Forum Romanum wzniesionych zostało wiele triumfalnych łuków, w tym słynny Łuk Septymiusza Sewera a także 9 świątyń i kilka bazylik. Zabytkowy plac otwarty jest dla turystów codziennie – w sezonie letnim od 09:00 do 19:00, natomiast zimową porą od 09:00 do 15:00. Na Palatynie i Kapitolu – wzgórzach, między którymi wzniesiono forum znajdują się doskonałe widokowe punkty. Kolejno należy kontynuować trasę wzdłuż ulicy, na której końcu znajduje się Plac Wenecki, utworzony w okresie renesansu. Największą atrakcją tego miejsca jest Ołtarz Ojczyzny z posągiem króla Wiktora Emanuela II, za którym wznosi się wielki Pałac Wenecki.

Kapitol

Z Piazza Venezzia dalsza trasa prowadzi na Kapitol. Aby się tam dostać należy bezpośrednio z placu kierować się w kierunku południowo-zachodnim na ulicę Via del Teatro di Marcello. Następnie wchodząc w pierwszą uliczkę po lewej stronie dociera się do placu Piazza del Campidoglio i Kapitolu, na którym wznoszą się największe pałace i muzea. Dawniej miejsce to wybrano na wybudowanie świątyni ku czci najpotężniejszego ze starożytnych bogów – Jowisza. Obecnie w jej miejscu odnaleźć można pomnik Vittoriano, który powstał by upamiętnić zjednoczenie ojczyzny oraz oddać cześć królowi Wiktorowi Emmanuelowi II. Ponadto znajdują się tu wierne kopie posągów Marka Aureliusza oraz Wilczycy Kapitolińskiej. Miłośnicy sakralnej budowli będą zachwyceni Kościołem Santa Maria in Aracolei pochodzącym z VII wieku, a wytrwali turyści mogą wspiąć się po jego 124 schodkach. Dawniej na jego miejscu znajdowała się Świątynia Junony.

Zobacz także: Wzgórze Kapitolińskie w Rzymie – symbol miasta i wspaniały punkt widokowy

Na Kapitolu można odkryć różne formy sztuki i eksponaty z XVIII-XX wieku w Muzeum Kapitolińskim. Ze wzgórza świetnie widać całe Forum Romanum, a miejsce to można odwiedzać przez cały rok, w godzinach: 09:30 – 18:00. Bilet wstępu to wydatek 5€ dla osoby dorosłej i 2,50€ dla studentów. Po odwiedzeniu tego miejsca warto udać się na przerwę obiadową. W okolicy znajduje się kilka włoskich restauracji serwujących specjały włoskiej kuchni oraz kawiarni, w których można odpocząć przed kolejnymi etapami wycieczki z filiżanką espresso.

Hiszpańskie schody i fontanna di Trevi

Następne miejsca na trasie jednodniowej wycieczki po Rzymie to Schody Hiszpańskie oraz podziwianie Fontanny Di Trevi, która stanowi najsłynniejszy renesansowy zabytek. Drogę do tych dwóch punktów można pokonać pieszo, a spacer powinien zająć około 30 minut. W tym celu należy powrócić na Plac Wenecki i kierować się na Via del Corso. Przejście tą ulicą to dłuższy odcinek do pokonania, o długości około 800 metrów. Następnie należy skręcić w prawo w Via Borgognona i kolejno w lewo na plac Piazza di Spagna. W tym momencie już powinny ukazać się oczom pięknie usytuowane Hiszpańskie Schody. Dla tych, którzy nie przepadają za wędrówkami po mieście – odcinek ten można również przemierzyć, korzystając z komunikacji miejskiej. Z Piazza Venezzia odjeżdża co około 12 minut autobus linii 80, który zatrzymuje się na pobliskim przystanku L. Go Chigi.

Więcej na temat słynnych schodów przeczytasz w naszym artykule: Schody Hiszpańskie w Rzymie – jedna z głównych atrakcji Wiecznego Miasta

Słynne schody na Placu Hiszpańskim zostały wzniesione w latach 1723-1725 i stanowią jedno z chętniej odwiedzanych miejsc, szczególnie przez młodzież, choć od 2019 roku obowiązuje dotychczas zakaz przesiadywania na nich. Schody prowadzą do majestatycznego Kościoła Trinità dei Monti na wzgórzu Pincio. Będąc w tym miejscu można odwiedzić dwa mniejsze muzea, których znajdują się zbiory poświęcone angielskim poetom romantycznym. Dalsza trasa obejmuje wizytę przy Fontannie di Trevi, do której na spokojnie można przejść się pieszo. Należy iść w południowym kierunku na plac Piazza di Trevi.

Barokowa fontanna to najpiękniejszy rzymski wodny obiekt, który zdobią liczne rzeźby, a cała otoczka miejsca wprowadza w bardzo romantyczny nastrój. Nie można pominąć obowiązkowego zwyczaju, który towarzyszy turystom odwiedzającym ten zabytek, czyli wrzucenia do zbiornika Fontanny di Trevi pieniążka. Zgodnie z tradycją jedna moneta zapewni kolejne odwiedziny Rzymu, dwie – miłość, a trzy – ślub i wesele.

jak zwiedzić rzym w jeden dzień
Fontanna di Trevi

Panteon

Zabytkiem, który doskonale przetrwał próbę czasu i stanowi najlepiej zachowany obiekt wybudowany w starożytnym imperium jest Panteon – kolejny punkt na naszej wycieczkowej trasie. Spacer spod Fontany di Trevi zajmuje około 7 minut, a żeby zobaczyć tę budowlę należy kierować się w stronę centrum, cały czas prosto wzdłuż Via delle Muratte, przez Piazza S. Ignazio i Via del Seminarium, docierając do Piazza della Rotonda. Panteon to wzniosła budowla, której dach stanowi piękna, okrągła kopuła. Choć nie jest do końca znany cel, dla którego wybudowano obiekt, przyjmuje się, że była to świątynia, a eksplorując jej wnętrze można podziwiać znajdujący się ołtarz. Zwiedzanie Panteonu odbywa się bez konieczności kupowania biletu, ponieważ zabytek jest publicznie otwarty dla wszystkich odwiedzających. Na placu usytuowanym przed nim wznosi się pokryty egipskimi hieroglifami obelisk z XIII wieku oraz Fontanna del Pantheon. W pobliżu wybudowano wiele zabytkowych kościołów, galerii oraz kawiarni, które ulokowane są na małych lecz urokliwych rzymskich uliczkach.

Więcej na temat Panteonu przeczytasz w naszym artykule: Panteon – najlepiej zachowany budynek starożytnego Rzymu

Piazza Navona

Następnym turystycznym celem jest wizyta na placu Piazza Navona. Znaleźć się można tutaj, udając się na wschód od Panteonu, a miejsca ta dzieli jedynie 500 metrów. To kolejny plac, który wyróżnia się na tle innych unikalnym zagospodarowaniem, ponieważ jego zabudowa przypomina obiekt teatralny. W czasach starożytnych mieścił się tutaj Stadion Domicjana, którego pozostałości można dostrzec, przechadzając się wzdłuż i wszerz. Niewątpliwie największą atrakcją jest znajdująca się w centralnym środku Placu Navona Fontanna Czterech Rzek, którą zaprojektował wybitny barokowy artysta – Jan Bernini.

Wodny zbiornik ozdobiony jest przez wzniesioną na skale rzeźbę, przedstawiającą czterech mężczyzn. Pośrodku nich do nieba wznosi się wysoki obelisk, nawiązujący stylem do egipskich monumentów, który sprowadzono z pozostałości po cyrku Maksencjusza – mniejszego brata dostojnego Circus Maximus. Na najwyższym punkcie obelisku ulokowano wykonany z brązu gołąb, który trzyma w dziobie gałązkę oliwną. Element ten został zaczerpnięty z herbu papieża Innocentego X, który jest fundatorem pięknego wodotrysku. Fontannie przypisywana jest specjalna symbolika, a każdy z mężczyzn odpowiada innemu kontynentowi – Afryce, Azji, Europie i Ameryce oraz czterem rzekom: Nilowi, Dunajowi, Gangesowi i Rio de Plato. Wodny obiekt zdobią motywy roślinne oraz zwierzęce. Uważni obserwatorzy będą w stanie dostrzec krokodyla, konia a nawet lwa.

Na Piazza Navona znajduje się także zabytkowy Kościół Sant’Agnese in Agone, którego fasadę zaprojektował inny barokowy twórca – Borromini. Między dwoma artystami istnieje pewna zależność, a według opowieści rywalizowali oni przeciw sobie o to, kto jest większym artystom. Istnieje nawet pewna teoria mówiąca o tym, że figury z fontanny Berniniego odwrócone są głowami od kościoła, przy którym pracę sprawował Borromini na znak negacji wobec działań rzeźbiarza.

Piazza Navona to jeden z piękniejszych i bardziej dostojnych placów rzymskim o bardzo dużej powierzchni. W bliskiej odległości znajdują się dwie mniejsze fontanny – Merkurego i Neptuna, które można oglądać podczas wizyty w tej części miasta.

Kolacja na Zatybrzu

Zwieńczenie całodniowej wycieczki powinno odbyć się w klimatycznym miejscu, w którym można poczuć w pełni kulturę włoskiego miasta. Tak właśnie będzie, jeśli zdecydujecie się podążać tą trasą, ponieważ ostatnim przystankiem na naszej turystycznej mapie Rzymu w jeden dzień jest zwiedzanie Zatybrzu i kolacja w jednej z lokalnych restauracji. Jak podaje sama nazwa, ta awangardowa dzielnica położona jest w pobliżu rzeki Tyber, więc aby się do niej dostać należy rozpocząć pieszą wędrówkę na południe miasta, następnie przejść zjawiskowym mostem poprowadzonym przez rzekę i prosto wzdłuż Viala di Trastevere. Zaoszczędzić trochę czasu można przemieszczając się z Piazza Navona miejską komunikacją bądź rowerem. W tym celu należy podejść kawałek na przystanek Arenula/ Cairoli, skąd odjeżdża tramwaj nr 8, a następnie wysiąść na stacji Trastevere/Min. P. Istruzione przy Zatybrzu.

jeden dzień w rzymie
W Zatybrzu serwują najlepszą pizzę w całym Rzymie

To bardzo różnorodna, wielokolorowa i dość modna dzielnica miasta, w której zawsze jest gwarno i można poczuć prawdziwe uroki życia tutejszych mieszkańców. Choć w tej części nie odnajdzie się zabytków antycznego Rzymu, do ciekawych atrakcji okolicy należą: Ogród Botaniczny, Wzgórze Janiculum a także piękna Bazylika Najświętszej Maryi Panny i Bazylika św. Cecyli na Zatybrzu. Miejsce to nie stroni od małych sklepików, galerii oraz antykwariatów a głównym powodem, dla którego dzielnica ta znalazła się na końcu trasy zwiedzania jest mnogość cudownych restauracji, knajp i barów. Obszar ten tętni życiem od rana do wieczora! To dobre miejsce, by kupić pamiątki z podróży na straganach lokalnych artystów i nacieszyć się chwilami spędzonymi w miejscu o unikalnym klimacie, tradycji i historii.