Przejdź do treści
fontanna di trevi

Fontanna di Trevi – najpiękniejsza fontanna w Rzymie

Zwiedzanie Rzymu bez odwiedzenia Fontanny di Trevi i bez wrzucenia symbolicznej monety brzmi tak samo jak wyjazd do Włoch bez skosztowania pizzy lub klasycznej włoskiej pasty. Taka podróż absolutnie nie wchodzi w grę! Fontanna robi takie wrażenie na turystach, że musi znaleźć się na liście MUST SEE każdej osoby, która taki wyjazd planuje. W takim razie teraz jest czas na solidną dawkę podstawowej wiedzy i ciekawostek o fontannie miłości!

Fontanna di Trevi – nazwa

Często zdarza się, że turyści zastanawiają się nad znaczeniem nazwy konkretnego zabytku. Tutaj można się domyśleć, że „Fontanna di”, oznacza „fontannę”, a „Trevi” nie wzięło się z niczego. Nazwa fontanny najprawdopodobniej pochodzi od włoskiego słowa „Trivium”, które oznacza skrzyżowanie trzech ulic. Tymi ulicami są: Via Delle Muratte, Via Poli i Trevi to Via De’Crocicchi, jednak legenda ma inną „teorię”. Wiąże się ona z imieniem Trevia noszonym przez dziewicę, która odkryła źródło wody, które zostało wykorzystane przy budowie akweduktu.

Więcej na temat zabytków Rzymu przeczytasz w naszym artykule: Zwiedzanie Rzymu: najlepsze atrakcje i zabytki w Wiecznym mieście

Gdzie znajduje się Fontanna di Trevi?

Przez piękne zdjęcia krążące w książkach i w Internecie, turyści, którzy pierwszy raz jadą do Rzymu myślą, że fontannę będzie widać już z daleka. Nic bardziej mylnego! Klasycystyczno-barokowa Fontanna di Trevi znajduje się w centrum Placu di Trevi i otoczona jest niezwykle klimatycznymi kamienicami. Kierując się ku fontannie nie zobaczymy jej z oddali, jednak możemy usłyszeć charakterystyczny dźwięk wody. Dopiero później ukaże się spektakularny widok zapierający dech w piersiach. Adres fontanny to: Piazza di Trevi, 00187 Roma RM, Włochy, czyli jak większość zabytków Rzymu znajduje się w centrum. Do fontanny można dojechać komunikacją miejską i można sobie wybrać różne warianty:

  • metro linii A, trzeba wysiąść na przystanku „Barberini-Fontana di Trevi”
  • autobusy linii: 52, 23, 62, 63, 80, 83, 160 i 492 i należy wysiąść na przystanku o nazwie „Largo Chigi” lub „Tritone-Fontana di Trevi”
  • autobusy nocne linii: N4, N5, N12, N25 i należy wysiąść na tych samych przystankach, na których wysiada się po podróży autobusem w trakcie dnia

Oczywiście można się też wybrać samochodem, jednak zaparkować należy wcześniej, na płatnym parkingu i przespacerować się w kierunku fontanny. Trzeba pamiętać o tym, że jak w każdym większym i turystycznym mieście, może być problem z zaparkowaniem samochodu (oczywiście przez ilość samochodów).

fontana di trevi
Neptun i Trytony

Symbolika Fontanny di Trevi

Fontanna di Trevi jest „przymocowana” do budynku i tworzy jego fasadę (czyli przednią ścianę) o rozmiarach 20 metrów na 26 metrów. Na pierwszym planie jest Okeanos/Neptun, czyli główna rzeźba fontanny. Jest to rzymski Bóg deszczu, chmur i wód. Obok Okeanosa znajdują się kolejne postacie czyli Trytony, które symbolizują bohaterów mitologii rzymskiej. Mieli oni bronić miasta w czasie wojny, dlatego pełnią funkcję „ochronną”. Neptun stoi na specjalnym rydwanie, który jest zaprzęgnięty w pół-konie i pół-ryby czyli tzw. hippokampy. Pierwszy z nich jest niespokojny i symbolizuje mocno wzburzone morze (sztorm), a drugie stworzenie jest łagodne i symbolizuje spokojne wody morskie (cisza). Czyli głównym motywem przewodnim fontanny jest morze. Cztery statuy symbolizują cztery pory roku; wiosna, lato, jesień, zima. Na fontannie znajdują się też postacie kobiet, które odpowiadają za obfitość (po lewej) i za zdrowie (po prawej).

Historia powstania Fontanny di Trevi

Każdy kto odwiedzi konkretne miejsce, powinien zapoznać się z historią jego powstania. Jak się okazuje, Fontanna di Trevi sięga aż do czasów starożytnego Rzymu. W tamtych czasach to miejsce fontanny było punktem, w którym kończył się dopływ wody z Akweduktu. Cesarz August zarządzał sprowadzanie wody do okolicznych łaźni termalnych. Obecnie woda, która znajduje się w fontannie również sprowadzana jest z tego samego miejsca, czyli z Akweduktu. Jednak fontanna jaka jest nam znana obecnie powstała dopiero w XVIII wieku z polecenia papieża Klemensa XII, który ogłosił konkurs na najnowszą fontannę, która miała zastąpić istniejący na jej miejscu obiekt. Papieżowi najbardziej spodobał się projekt Niccolo Salvi i prace ruszyły już w 1735 roku, a odsłonięcie fontanny miało miejsce w 1765 roku podczas pontyfikatu papieża Klemensa VIII.

Booking.com

Fontanna di Trevi i monety turystów

Od dawien dawna istnieje pewien zwyczaj, który pielęgnowany jest przez turystów każdego dnia. Trudno powiedzieć skąd on się wziął, bo już w czasach starożytnych uważano, że fontanny są źródłem szczęścia i obfitości. A jak to robimy przy di Trevi? Każda osoba, która jest przy fontannie może wrzucić do niej monetę. Istnieją określone zasady i zwyczaje jak trzeba to zrobić. Należy stanąć tyłem do fontanny i prawą ręką przerzucić monetę przez lewe ramię. A co to oznacza?

Oznacza to, że na pewno jeszcze kiedyś wróci się do Rzymu. Teraz musimy sobie wyobrazić kilka tysięcy osób każdego dnia…każdy wrzuca chociażby 10 centów…oznacza to miliony pozostawione w wodzie. Jak się okazuje, każdego dnia monety są wyławiane przez władze miasta i przeznaczane na cele charytatywne (codziennie wyławia się kilka tysięcy Euro). To jeszcze nie koniec historii! Legenda głosi, że monety wrzucane do wody mają różną symbolikę. Jeśli wrzuci się jedną, zapewnia się sobie powrót do miasta, jeśli wrzuci się dwie, zapewnia się sobie „gorący romans” z Rzymianinem lub Rzymianką, a jeśli wrzuci się trzy to można liczyć na ślub z tą osobą! Którą opcję Wy wybierzecie?

di trevi
Turyści chcący wrócić kiedyś do Rzymu, wrzucają średnio 3 tysiące monet dziennie do fontanny

„La Dolce Vita” i kąpiel w fontannie

Miłośnik włoskiego kina już wie o co chodzi! „La Dolce Vita” czyli „Słodkie życie” to włoski film w reżyserii Federico Felliniego z 1960 roku. Podobno ten film jest listem miłosnym do Rzymu. Jedna z najbardziej znanych włoskich, filmowych scen została nakręcona przy Fontannie di Trevi w Rzymie. Dlaczego film warto zapisać na swoją listę „do obejrzenia” przed wyjazdem do tego miasta? W popularnej scenie zagrali znani i cenieni aktorzy, czyli Anita Ekberg i Marcello Mastroianni. Scena polegała na kąpieli w słynnej fontannie miłości! Podobno aktor nie mógł wytrzymać z zimna w tej fontannie i musiał ogrzać się sporą dawką alkoholu. Ta scena przyniosła jeszcze większą popularność Fontannie di Trevi i stała się ona popularna na całym świecie. Oczywiście tak naprawdę od zawsze kąpiel w fontannie jest całkowicie zabroniona i karana, ale czego się nie robi dla pięknego filmu i niezapomnianych scen.

Kiedy najlepiej obejrzeć Fontannę di Trevi?

Fontanna di Trevi jest jednym z najpopularniejszych miejsc w Rzymie, dlatego tłumy turystów nie są zaskoczeniem. Jeśli zależy Wam na pięknych widokach „z pierwszego rzędu” i pięknym pamiątkowym zdjęciu, musicie wybrać się na spacer wraz z obejrzeniem fontanny wcześnie rano. Rocznie odwiedza Rzym kilkanaście milionów ludzi i można to sobie wyobrazić ile osób jest przy fontannie. Jest to bezpłatny zabytek, „czynny” 24 godziny na dobę; czyli jak spotkacie tłumy pod fontanną w Rzymie, można się tam wybrać nawet w środku nocy. Jedno jest pewne: o każdej porze emocje i niezapomniane wrażenia są gwarantowane!

Ciekawostki o Fontannie di Trevi

Oprócz podstawowych informacji dotyczących Fontanny di Trevi w Rzymie, jest kilka ważnych ciekawostek związanych z tym niesamowitym miejscem. Fontanna została zaprojektowana na wzór Łuku Triumfalnego, a przy budowie fontanny wielu mężczyzn zostało rannych, a niektórzy nawet zginęli podczas pracy z ciężkimi kamieniami. Każdego dnia fontanna przelewa około 80 000 metrów sześciennych i obecnie woda jest poddawana obróbce recyklingowej, a ze względu na przepiękne oświetlenie fontanna wyjątkowe wrażenie robi tuż po zmroku.

Plac, na który znajduje się di Trevi i budynki dookoła fontanny, podkreślają wielkość budowli. W 1998 roku i w latach 2014-2015, Fontanna w Rzymie została odnowiona. Renowacja takiego zabytku kosztowała aż 2 miliony Euro. Cena zawierała instalację ponad 100 lamp LED, które miały na celu ulepszenie oświetlenia zabytku w nocy. Słynna Fontanna di Trevi była „gwiazdą” wielu ciekawych filmów związanych z Rzymem, jednak prawdziwym hitem ostatnich lat był pokaz mody na fontannie. Żaden miłośnik mody i zabytków się tego nie spodziewał. Na taki pomysł mógł wpaść tylko i wyłącznie sam Karl Lagerfeld, który ten pokaz zorganizował. Jak to wszystko wyglądało?

trevi fountain
Fontanna di Trevi – kompletna fasada

Był to wyjątkowy pokaz włoskiego domu mody założonego w 1918 roku. Odbyły się wtedy 90. urodziny marki. I jak to wszystko wyglądało? To właśnie wtedy nastąpił ten dzień, w którym w ogóle nie było turystów przy fontannie, ponieważ Dom Mody wynajął przestrzeń tylko dla zaproszonych gości. Pokaz był jedyny w swoim rodzaju i oglądało się go z przyjemnością. Jak oni to wszystko zrobili? Na fontannie został wybudowany i postawiony na tę specjalną okazję szklany wybieg, po którym w najnowszych kreacjach szły znane modelki. W pokazie mogliśmy zobaczyć Kendall Jenner, która w zwiewnej sukni przy TAKIEJ scenerii wyglądała jak księżniczka z bajki. Wyobrażacie sobie iść po tak słynnej i pięknej fontannie? Marzenie!

Jeśli już chcecie szukać biletów, pakujecie aparat i drobne monety do torebki, to oznacza jedno: Fontanna di Trevi czeka właśnie na Was! Pamiętajcie o przekazaniu podstawowych informacji waszym towarzyszom podróży i znajomym, którzy również mają w planach odwiedzić to magiczne miejsce. Wyobraźcie sobie siebie, z ukochaną osobą u boku lub paczką przyjaciół…siedzicie na placu, jecie włoskie gelato lub pizzę, rozkoszując się smakiem i widokiem na piękną Fontannę di Trevi! Widzicie? W takim razie pakujcie walizki.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.