Search The Query
Search

Padwa – poznajcie urokliwe miasto św. Antoniego

Padwa

Co łączy świętego Antoniego, średniowieczną architekturę i Aperol? Odpowiedź jest jedna: Padwa! Stolica prowincji słynie z pięknych kamienic, klimatycznych uliczek oraz mnóstwa muzeów i innych atrakcji. Jak najlepiej zwiedzać miasto? Świetnym rozwiązaniem jest spacer lub wycieczka rowerowa. Wówczas będzie okazja do odkrycia wszystkich tajemnic miasta. Sprawdź, jak dojechać do Padwy oraz które zabytki i atrakcje warto umieścić w planie wycieczki!

Co warto wiedzieć o Padwie?

Padwa to zarówno miasto, jak i gmina na północy Włoch. Leży na Nizinie Padeńskiej w regionie Wenecji Euganejskiej. Rzeka, która przepływa przez miasto to Bacchiglione. Pod względem liczby ludności jest trzecim miastem w regionie, zaraz po Wenecji i Weronie. Padwa jest oddalona od Wenecji o 40 kilometrów na zachód oraz 29 kilometrów na południowy wschód od Vicenzy.

Patronem miasta jest święty Antoni – portugalski franciszkanin, który większość życia spędził właśnie w tym regionie. Padwa miała również ogromny wpływ na znanych pisarzy. Oscar Wilde zatytułował jedno ze swoich dzieł „Księżna Padwy”, natomiast Szekspir umiejscowił tu akcję „Poskromienia złośnicy”. W stolicy regionu jest również Uniwersytet Padewski, który został założony w 1222 roku. W latach 1592-1610 wykładowcą był Galileo Galilei. Z Padwy pochodzi też kompozytor Arrigo Boito – autor między innymi „Mefistofelesa” opartego o „Fausta” Goethego.

Padwa słynie przede wszystkim ze zachwycającej architektury średniowiecznej i renesansowej. W mieście można znaleźć zabytki związane zarówno z kulturą kościelną, jak i świecką. Co jeszcze zawdzięczamy Padwie? Aperol! Popularny włoski trunek pochodzi właśnie z tego regionu. Wiele barów ma w swojej ofercie drinki oparte właśnie o ten alkohol.

bazylika św. antoniego w padwie

Jak dojechać do Padwy?

Planując wyjazd do Padwy, pamiętaj, że najbliższe lotnisko znajduje się w Wenecji i jest oddalone o około 50 kilometrów. Warto obrać więc właśnie Wenecję za punkt orientacyjny lub docelowy. Do Padwy dotrzesz zarówno pociągiem, jak i autobusem. Oba środki transportu odjeżdżają z dworca w odstępie zaledwie kilku minut.

Port lotniczy Wenecja-Marco Polo obsługuje loty między innymi linii American Airlines, British Airways, EasyJet, Emirates, KLM, Lufthansa, Qatar Airways, Ryanair oraz LOT.

Nieco dalej jest również lotnisko w Bolonii. Złap autobus, aby dostać się na dworzec. Stamtąd dotrzesz bezpośrednio do Padwy za pomocą pociągu Frecciarossa – podróż trwa około godziny. Bilety można zakupić online. Taka forma płatności jest bardziej opłacalna, cena w dworcowej kasie może być wyższa nawet o kilka euro. Możesz wybrać też usługi Regionale Veloce, który jest tańszy, jednak podróż trwa około półtorej godziny.

Port lotniczy Bolonia znajduje się w regionie Emilia-Romania. Loty, jakich linii obsługuje? Wizz Air (loty między innymi z Katowic lub Warszawy), Turkish Airlines oraz Ryanair.

Jak zwiedzać Padwę?

Padwa świetnie nadaje się do zwiedzania pieszo lub poprzez przejażdżki rowerowe. Tajemnice średniowiecznych, wąskich uliczek da się odkryć jedynie przez dotarcie do nich samodzielnie. Jadąc samochodem lub komunikacją miejską, można nie zauważyć, jak wielka różnorodność pod względem architektury panuje w tym regionie. Niedaleko klimatycznych i nieco ukrytych ścieżek, znajdują się pałace z okresu renesansu, które niewątpliwie robią wrażenie. Co więcej, za rogiem możesz znaleźć typowo młodzieżowe kluby i restauracje. Piesza wycieczka po Padwie pozwala na poznanie różnych epok!

W mieście znajdziesz mnóstwo ścieżek rowerowych oraz miejsc, w których możesz wypożyczyć rower miejski. Lokalni kierowcy samochodów są przyzwyczajeni do dużej liczby rowerów na ulicy, więc nie musisz się obawiać o kłopoty na drodze. Jak wypożyczyć rower miejski w Padwie? Zasady są podobne do tych, które obowiązują w Polsce. Na początku trzeba opłacić abonament. Pierwsze minuty jazdy są darmowe, dopiero później zaczyna się właściwy czas wypożyczenia i naliczana jest opłata.

Jeśli mimo wszystko wolisz poruszać się komunikacją miejską, jest taka możliwość. Po Padwie możesz jeździć autobusami oraz tramwajami. Dostępne są różne rodzaje biletów, w zależności od tego, jak często i jak długo zamierzasz podróżować po ulicach miasta. Gdzie można je kupić? W każdym kiosku! Punkty z biletami często znajdują się również wewnątrz punktów usługowych lub na dworcu.

padova

Padwa – zabytki

Padwa przyciąga każdego roku wielu turystów, którzy są ciekawi najważniejszych budowli tego regionu. Zabytkami zachwyceni są również mieszkańcy, którzy dbają o to, aby każdy obiekt stanowił ciekawą atrakcję. Jeżeli spotkasz ich podczas spaceru po mieście, śmiało możesz zapytać napotkane osoby o historię konkretnego miejsca. Z pewnością odpowiedzą, wskazując dodatkowo najszybszą trasę. Mimo że to Uniwersytet w Padwie jest najbardziej rozpoznawalnym miejscem, warto odwiedzić także pozostałe zabytki. Mówi się, że wizyta w mieście nie może być w pełni zakończona, jeśli nie obejrzy się Bazyliki świętego Antoniego oraz Ogrodu Botanicznego! A Ty, od którego miejsca rozpoczniesz zwiedzanie?

Bazylika św. Antoniego w Padwie

Bazylika świętego Antoniego jest największym kościołem w Padwie. Co roku przybywają tam liczne pielgrzymki, mimo że oficjalnie bazylice nie nadano statusu głównego kościoła tego miasta. Nie zdziw się, jeżeli na ulicy usłyszysz określenie „Il Santo” w kontekście tego miejsca. Oznacza to po prostu „święty”. Właśnie w ten sposób lokalna ludność określa tę bazylikę. Co można obejrzeć wewnątrz? Głównym punktem jest miejsce, w którym znajduje się grób świętego Antoniego Padewskiego.

Kiedyś w miejscu bazyliki znajdował się kościół Santa Maria, który obecnie jest przekształcony w kaplicę wewnątrz budowli. W 1229 roku założono klasztor franciszkanów, który znajduje się obok głównego wejścia. Zwiedzanie wnętrza jest darmowe, jednak aby zwiedzić dziedzińce i muzeum, należy kupić bilet.

Pod względem architektury bazylika jest podzielona. Jedna część określana jest nawową, natomiast druga – absydową. Wewnątrz można obejrzeć liczne freski. Część nawowa jest bardziej przestronna, umożliwiono też zwiedzanie galerii oraz transeptu. Spróbuj odnaleźć polskie akcenty! Przy ołtarzu umieszczono relikwiarze świętego Jana Pawła II.

Uniwersytet w Padwie

Uniwersytet Padewski został założony w 1222 roku przez profesorów, którzy odeszli z Uniwersytetu Bolońskiego. Przyświecała im „Libertas scholastica”, czyli potrzeba wolności akademickiej. Uczelnia w Padwie charakteryzowała się wolnością myśli, a także wyrażania opinii. Pod względem roku powstania, jest drugą najstarszą uczelnią we Włoszech.

W 1399 roku Uniwersytet podzielono na dwie części. Jedna z nich stanowiła instytucję zajmującą się prawem cywilnym, teologią oraz prawem kanonicznym. Druga część była odpowiedzialna za nauczanie retoryki, gramatyki, medycyny, filozofii oraz dialektyki. W 1813 roku ponownie połączono wydziały.

Na Uniwersytecie Padewskim wykładał Galileusz. Wśród znanych osób, które ukończyły uczelnię, znajdują się między innymi: Jan Zamoyski, Jan Kochanowski oraz Mikołaj Kopernik.

padwa uniwersytet

Ogród Botaniczny w Padwie

Ogród Botaniczny został założony w 1545 roku. Pod koniec XX wieku, a dokładnie w 1997 roku, wpisano go na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ogród uznano za inspirację dla innych miejsc tego typu, nie tylko we Włoszech, ale i w całej Europie. Mimo że miejsce jest własnością prywatną, opiekę nad nim sprawuje Uniwersytet. Ogrodnicy, którzy stanowią personel uczelni, utrzymują porządek i odpowiedni rozwój roślin, natomiast wszelkie działania finansuje gmina.

W Ogrodzie Botanicznym można zobaczyć rośliny (w tym te egzotyczne) z różnych krajów zarówno Europy, jak i świata. Są wśród nich między innymi: lilak pospolity z Persji, agawa amerykańska, słonecznik zwyczajny czy hiacynt wschodni pochodzący z Azji. Ogród został otoczony murem ze względu na liczne kradzieże. Co więcej, do dziś przetrwała najstarsza część. Jest w niemal niezmienionym stanie!

Kaplica Scrovegnich

Z czego słynie kaplica Scrovegnich? Przede wszystkim z malowideł autorstwa Giotta. Był włoskim malarzem i architektem. Jego dzieła można obejrzeć również w Asyżu lub we Florencji. To właśnie w Padwie znajduje się pierwsza praca artysty. Uznawana jest za jego najwybitniejsze osiągnięcie. „Zwiastowanie”, „Ostatnia Wieczerza”, „Ukrzyżowanie” oraz „Wniebowstąpienie” to tylko część z wielu dzieł, które znajdują się w kaplicy. Ściany budowli pokryte są malunkami przedstawiającymi 36 scen z życia Joachima i Anny, Maryi oraz Jezusa.

Plac Prato della Valle

To ogromny plac, który stanowi symbol Padwy. Jego eliptyczna powierzchnia zajmuje prawie 100 000 metrów kwadratowych. Uznawany jest więc za jeden z największych placów nie tylko w Europie, ale też na świecie. W jednym z rogów znajduje się Bazylika Santa Giustina – jest prawie największym kościołem chrześcijańskim świata.

Podczas ciepłych i słonecznych dni, na placu można spotkać wielu ludzi, którzy relaksują się na kocu w otoczeniu znajomych. Miejsce stanowi więc ważny punkt spotkań dla ludzi właściwie w każdym wieku. Dzięki temu, że jest chętnie odwiedzane przez mieszkańców, również turyści tłumnie spędzają na nim czas.

Plac otoczony jest zabytkowymi kamienicami, które powstały w różnych epokach. Można tu znaleźć typowe średniowiecznie uliczki oraz renesansowe elewacje. W okolicy  jest mnóstwo kawiarni, restauracji, a także deptaków spacerowych, które tworzą kontrast do klimatycznych uliczek. Niektóre są typowo studenckie, inne zaś nawiązują do romantycznej atmosfery. W pobliżu mieści się Lodge Amuela, który jest zajmowany przez miejskie władze. Aby zwiedzić wszystkie pobliskie atrakcje, warto udać się na długi spacer, a na placu wypić aromatyczną włoską kawę.

Plac Prato della Valle

Ratusz Palazzo della Ragione

Palazzo della Ragione to zabytkowy ratusz znajdujący się w regionie Wenecji Euganejskiej. Budynek jest częścią historycznego centrum Padwy. Prawdopodobnie zbudowano go w średniowieczu. Co znajdowało się wcześniej w jego miejscu? Rzymskie forum! Było najważniejszym miejscem publicznym miasta. Prowadzono tam dyskusje, debaty polityczne, a także oficjalne spotkania. Najwybitniejszą budowlą tego typu jest Forum Romanum znajdujące się w Rzymie.

Palazzo della Ragione od początku stanowiło ważne miejsce na mapie Padwy. W zależności od piętra można było zdobyć wewnątrz odmienne przedmioty. Na parterze były sale sądowe oraz gabinety zarządców. Wyżej znajdowały się trzy sale. W 1420 roku w wyniku pożaru spaleniu uległ dach oraz inne elementy konstrukcji. Kiedy podejmowano decyzję o odbudowie, powstała największa średniowieczna hala w Europie. Obecnie odbywają się w niej wystawy oraz spotkania artystyczne.

W pobliżu ratusza znajdują się targi spożywcze, gdzie można kupić między innymi produkty od lokalnych sprzedawców. To świetna okazja, aby poznać włoską kuchnię od ludzi, którzy znają ją jak nikt! W ofercie są też alkohole oraz gotowe dania charakterystyczne dla Padwy.

Plac Katedralny

Plac Katedralny (Piazza Duomo) znajduje się w samym centrum Padwy. Podczas zwiedzania tej części miasta, warto odwiedzić również okoliczne budynki. Które? Przede wszystkim Katedrę, Muzeum diecezjalne oraz kościół świętego Jana Chrzciciela.

Bazylika Katedralna Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej została wzniesiona w IV wieku i do dziś poddawano ją wielu pracom renowacyjnym. Wewnątrz znajdują się eliptyczne kopuły oraz kaplica świętego Krzyża. Muzeum diecezjalne zawiera artefakty diecezji rzymskokatolickiej. Zbiory datuje się na IX-XIX wiek. Budynek jest podzielony tematycznie na osobne piętra. W katedrze poświęconej świętemu Janowi Chrzcicielowi zachował się jeden z najważniejszych fresków z XIV wieku. Jego autorem jest Giusto de Menabuoi.

Piazza Duomo

Najciekawsze muzea w Padwie

Najpopularniejszym kompleksem muzealnym w Padwie jest Muzeum Eremitani – Musei di Padova Civici. Znajduje się na terenie dawnego klasztoru Eremitani. Co zawiera się w składzie kompleksu? Przede wszystkim sale z eksponatami archeologicznymi z tego regionu. Niedaleko można również zwiedzić muzeum nowoczesnej i średniowiecznej sztuki użytkowej. W Pinakotece znajdują się dzieła wybitnych malarzy, np. Quentina Metsysa, Lorenzo Veneziano czy Girolamo Romano. Jest również szansa na zobaczenie „Krucyfiksa” Giotto, „Madonny z dzieciątkiem” Boccaccio Boccaccino oraz „Kolację w domu Szymona” i „Ukrzyżowanie” autorstwa Jacopo Tintoretto.

Które muzea również warto odwiedzić?

  • Arena Romano di Padova – to ruiny starożytnego rzymskiego amfiteatru. Nazywa się je areną, ponieważ można odnaleźć tam przedmioty nawiązujące do przeszłości, na przykład do walk gladiatorów. Rozsypany żwir i piach otacza ściana z wapiennych bloków. Obiekt został zbudowany około 70 roku naszej ery. W średniowieczu zburzono go, a pozostałości wykorzystano do budowy kamieniołomu. Gdyby nie to, Padwa do dziś mogłaby się szczycić wyjątkowym amfiteatrem!
  • Palazzo Zuckermann – to muzeum z bogatą wystawą obejmującą monety, medale, kolekcje sztuki użytkowej i dekoracyjnej, a także przedstawiającą dziedzictwo miasta. Pałac, w którym można obejrzeć wszystkie eksponaty, został zbudowany w latach 1912-1914 na zlecenie Enrico Zuckermanna. Całość podzielona jest na dwa piętra: na parterze i pierwszym znajduje się muzeum sztuki użytkowej, natomiast na drugim piętrze jest Muzeum Bottacin. Nicola Bottacin był bogatym kupcem. Wystawę podzielono na dwie trasy. Jedna przeprowadza odwiedzających przez eksponaty numizmatyczne, zaś druga odnosi się do historii mieszczańskiej. Przedstawione dzieła reprezentują głównie styl tradycyjny i akademicki.

Noclegi w Padwie

Wszystkie najważniejsze atrakcje Padwy znajdują się właściwie w jednym miejscu – w okolicy historycznego starego miasta. To właśnie tam najlepiej szukać noclegu, aby nie tracić czasu na dojazd do najpopularniejszych obiektów. Wybranie miejsca noclegowego zawsze powinno się ustalać z uwzględnieniem własnego budżetu oraz upodobań. Spanie w pobliżu najważniejszych miejsc tego regionu może być nieco droższe.

Wokół starego miasta znajduje się wiele pensjonatów oraz mniej lub bardziej ekskluzywnych apartamentów. Niektóre znajdziesz w historycznych kamienicach, natomiast inne są zlokalizowane w tradycyjnych mieszkaniach. W typowo turystycznych lokalizacjach można znaleźć windę, a większość pokoi ma własną łazienkę. Jeżeli zależy Ci na niższej cenie noclegu, rozważ wynajęcie miejsca w stancji, która oferuje współdzieloną łazienkę lub pokój wieloosobowy. To świetna okazja, aby poznać miasto od innej strony!

Tańsze noclegi można zazwyczaj znaleźć w pobliżu placu Prato Della Valle. Budynki, które się tam znajdują, nie zachwycają nowoczesną elewacją lub wymyślnymi kształtami. Są jednak świetnym miejscem na spędzenie nocy. W około 15-25 minut dotrzesz pieszo na przykład do Pałacu Sprawiedliwości (Palazzo della Regione).

Dobrym miejscem na nocleg są również okolice dworca głównego. Są świetnie skomunikowane oraz zlokalizowane blisko najważniejszych punktów Padwy. Do wielu atrakcji dotrzesz w zaledwie 20 minut. W pobliżu znajduje się mnóstwo pensjonatów i hoteli w konkurencyjnych cenach.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds