tequila jak pić

Jak pić tequilę? Czy tequila sunrise to najpopularniejszy drink na bazie tego alkoholu?

Wakacje, słońce, plaża, chwile beztroski i odpoczynku – to wszystko zamknięte w jednej butelce, która może być u ciebie na półce z alkoholami. Mowa tutaj o królowej meksykańskich trunków, czyli o tequili, która z każdą konsumpcją przeniesie cię do Ameryki Północnej, a konkretnie do Meksyku. Jak się okazuje napój, o którym mowa ma bardzo ciekawą historię, a spożywanie go nie musi być nudne…są różne kombinacje, dzięki którym zabłyśniesz na wieczorze ze znajomymi. Zaczynamy więc od początku!

Więcej o atrakcjach Meksyku przeczytasz w naszym artykule: Co warto zobaczyć będąc w Meksyku? 10 najciekawszych miejsc!

Tequila – meksykański alkohol

Tequila czyli meksykańska wódka, „pochodzi” z XIX wieku, a wyprodukowano ją w miejscowości Guadalajara. Miejscowość, z której słynie ten konkretny alkohol znajduje się w zachodnio-pacyficznej części Meksyku i to nie tam trunek zdobył największą sławę. Po czasie to właśnie Stany Zjednoczone zachwycały się tequilą i zaczęły eksportować ją na cały świat. Nazwa wódki pochodzi od miasteczka Tequila, które stanowiło największe centum produkcji trunku. Napój poddaje się podwójnej destylacji, czyli są to dwa etapy wytwarzania.

Pierwszy etap kończy się na 20% zawartości alkoholu, w drugim natomiast zwiększa się do 55%. Pierwsza destylacja trwa około 2 godzin, druga może trwać maksymalnie 4 godziny. Najdroższa odmiana tego alkoholu leżakuje nawet do 10 lat, przez co cena jest znacznie wyższa od „klasyka”, ale warta wszystkiego!

Z czego robi się tequilę?

Od dłuższego czasu chodziły plotki, że ten trunek powstaje z kaktusa, jednak jest to absolutny mit. Królowa meksykańskich alkoholi powstaje z upieczonego środka niebieskiej agawy i tylko taki alkohol może nosić miano tequili. Przed destylacją, piecze się korzenie agawy, po to by zachować jej naturalny smak i uniknąć karmelizacji. Przed zakupem ważne jest to, aby pamiętać, że oryginalna tequila zrobiona jest w 100% z agawy. Jeśli na butelce zobaczycie napis „mixto”, oznacza to, że napój jest butelkowany i sprzedawany hurtowo. Dlatego warto czytać skład i etykiety, które czasami wydają się całkowicie zbędne.

drinki z tequili

Rodzaje tequili

Jest kilka rodzajów omawianego trunku:

  • Tequila Silver (blanco) jest to najpopularniejsza tequila najniższego gatunku. Procesie destylacji poddawana jest dwa razy, a długość leżakowania to około 2 miesiące od tego procesu. Smak: bardzo intensywny.
  • Tequila Gold (joven) podobnie jak srebrna jest to alkohol najniższego gatunku. Joven po hiszpańsku znaczy „młody” i jak sama nazwa wskazuje proces leżakowania nie jest długi. Często jest to mieszanka rocznej tequili z blanco; najważniejszym elementem produkcji tej odmiany jest barwienie wódki na złoto przy użyciu aromatu drewna, fruktozy lub odrobiny karmelu. Smak: intensywny.
  • Tequila Reposado jest odmianą złotej tequili o delikatniejszym smaku, a zależy to od długości leżakowania. Smak, kolor i aromat pozyskiwany jest dzięki dębowym beczkom, w których leżakuje.
  • Tequila Anejo to kolejna odmiana złotej tequili, jednak wysoko klasyfikowana. W beczce leżakuje do 3 lat.
  • Tequila muy anejo czyli ostatnia odmiana złotej tequili, a to oznacza, że jest najwyżej klasyfikowana, ponieważ leżakuje do 9 lat! Oznacza to, że cena butelki nie jest zadowalająca dla portfela, jednak po spróbowaniu chce się więcej.

Dodatkowo oprócz wyżej wymienionych „klasyków”, można skosztować tequili smakowych, które przypominają domowe likiery i nalewki. Należą do nich: tequila o smaku czekolady, o smaku chilli i czekolady, a nawet o smaku kawy!

Jak pić tequile?

Jak i z czym pić konkretną tequilę? Pierwsza myśl to sól i cytryna, jednak zależy to od gatunku. Jest sporo kombinacji, które możecie przetestować. „Silver” najczęściej spożywa się z limonką i solą, jednak bardzo często możemy dodać ją do drinka. „Gold” używa się do drinków, przez intensywność smaku, jednak odważni piją ją w postaci shotów. „Reposado” tak jak wyżej wymienione spożywa się w czystej postaci shotów lub w drinkach. „Anejo” ze względu na smak i aromat pija się tak jak whisky delektując się i sącząc trunek. Jeśli w meksykańskim barze poprosicie Anejo w drinku lub w postaci kieliszka „na raz”, kelner uzna to za barbarzyństwo, więc nie warto próbować! Tak samo jak odmianę „Muj anejo” sączy się z pięknych kieliszków do tequili, oczywiście rozkoszując się każdym łykiem.

Drinki z tequilą

Oprócz klasycznego spożywania tej wódki, mogą pojawić się również drinki z tequilą w roli głównej. Do najpopularniejszych drinków należą: Margarita, Tequila Sunrise, Tequila Sour i Tequila Cassis.

Margarita

Margarita, która podawana jest w specjalnym kieliszku do tequili. Występują różne odmiany tego drinka, np.: margarita klasyczna, margarita truskawkowa klasyczna, margarita mango, czy margarita arbuzowa. To od klasycznej się wszystko zaczęło i powstały różne odmiany tego drinka. Klasyk jest bardzo wytrawny i kwaskowy, a brzeg kieliszka obtoczony jest solą, a nie cukrem tak jak w owocowych odmianach. Drink idealny do nachosów!

Tequila Sunrise

Tequila Sunrise to ładny drink dla miłośników słodkich wersji. W skład niego wchodzi: tequila, sok pomarańczowy, grenadina, plaster pomarańczy i lód. Drink perfekcyjny na domową imprezę lub wakacje przy basenie!

tequila sunrise
Tequila Sunrise

Tequila Sour

Tequila Sour jest bardziej skomplikowanym drinkiem, jednak również można przygotować go w warunkach domowych- o ile w skład twojego kuchennego wyposażenia wchodzi shaker. Tequila anejo, syrop z agawy, sok z limonki, białko z kurzego jaja, kostki lodu i dodatkowo bitters czyli gorzkie, alkoholowe krople. Jeśli jesteś weganinem, nie jest to drink dla ciebie, pozostań wtedy, np. przy Margaricie.

Tequila Cassis

Tequila Cassis to coś dla fanów kwaskowatych trunków. Oprócz królowej czyli tequili białej, dodajemy sok z limonki, likier pomarańczowy i porzeczkowy, sok pomarańczowy i kruszony lód. Tequila jest głównym składnikiem, jak polecają barmani, resztę proporcji dodajemy według uznania (mogą to być małe kieliszki do tequili), natomiast na koniec wszystko miksujemy. Brzegi szklanki pocieramy skórką z limonki i mamy swój „mały Meksyk” w domu- smacznego!

Mówi się, że konkretny kraj poznaje się przez nowe smaki i zapachy. Czy królowa meksykańskich trunków zachęciła Cię do odwiedzenia słynnego Tulum lub Mexico City? Czy już wyobrażasz sobie siebie z drinkiem podanym w przepięknym kieliszku? Czy opowiesz znajomym jak i z czym pije się tequilę? Jeśli odpowiedź brzmi „tak” to jesteś idealnie przygotowany na własną podróż- trzymamy kciuki!