Search The Query
Search

Quesadilla – jedno z najprostszych dań kuchni meksykańskiej

quesadilla

Meksykańska kuchnia jest smaczna, prosta i przygotowywana nie tylko w Północnej Ameryce, ale na całym świecie, a wiele z jej dań doskonale można odtworzyć w domowej kuchni – bez konieczności wykosztowywania się na kulinarne produkty typowe dla tego regionu. Potrawą, którą można zjeść na obiad, kolację a także w formie przekąski jest quesadilla – serowy przysmak Meksykanów, który da się przygotować na wiele sposób. Sprawdźmy „z czym to się je” oraz dlaczego danie to jest tak popularne nie tylko na Półwyspie Jukatan!

Czym jest quesadilla?

Quesadilla to tradycyjne danie meksykańskiej kuchni, opierające się o zastosowanie wielu intensywnych smaków mieszkańców tego regionu. Główną bazę do przygotowania tej potrawy stanowią placki tortilli, wypiekane z mąki kukurydzianej. Najważniejsze jest nadzienie, a w oryginale stanowi je ser Oaxaca, ostre papryczki jalapeño a niekiedy także fasola, grzyby i kukurydza. W środku może znaleźć się także drobiowe mięso lub mięsne dodatki, takie jak chorizo lub meksykańska wędlina. Istotny jest także sposób podawania quesadilli. Farsz zamknięty jest między dwoma plackami tortilli lub jednym, który następnie składa się na pół i kroi w kolejnym etapie na trójkąty. Zdecydowania taka forma podania usprawnia jedzenie.

Można wykonać również ciekawe salsy bądź dipy, np. guacamole. W zależności od regionu Meksyku można wyróżnić kilka rodzajów tej narodowej potrawy. Istnieje nawet spór wśród mieszkańców kraju, czy oryginalny przepis zakłada użycie sera, czy też można ten posiłek przygotować bez niego. Nie jest rozstrzygnięty, choć pochodzenie nazwy zdecydowanie wskazuje na obecność tego składnika, co omówimy w dalszej części artykułu. Niektóre warianty smakowe dopuszczają użycie zupełnie innych dodatków i składników bazowych. Przykładem są: quesadilla gringa, quesadilla de flor de calabaza, a także quesadilla pocha, sinaloa lub sonora.

Quesadilla gringa

Popularną regionalną odmianą tradycyjnej potrawy jest Quesadilla gringa. Najczęściej ten typ przygotowuje się z dwóch tortilli powstałych z mąki pszennej zamiast kukurydzianej, wypełnionych mięsem i dodatkami. Wyglądem odmiana ta jest bardzo podobna do taco, które w kolejnych etapach przygotowania jest składane w taki sam sposób jak quesadilla i następnie grillowane. Nadzieje quesadilli gringa składa się głównie z mięsa „al pastor”, czyli marynowanej wieprzowiny, plasterków ananasa oraz sera. Jak najbardziej wskazane są także inne dodatki, choć ta wersja uchodzi za najbardziej tradycyjny wariant w regionie. Nazwa „gringa” nawiązuje do mieszkańców, którzy preferują mączne tortille na północ od granicy z Meksykiem.

quesadilla z serem
Quesadilla gringa

Quesadilla de flor de calabaza

Niezwykle popularna w środkowej części Meksyku jest quesadilla de flor de calabaza, którą koniecznie należy wyróżnić za unikalne dodatki. Do nadzienia dodaje się kwiaty dyni bądź cukinii, które wprowadzają na zupełnie inny level smakowy, dające posmak ziemistości współgrającej wspaniale z rozpływającym się serem. Kwiat squasha używany jest w szeregu dań kuchni nie tylko meksykańskiej, a nazwa ta odnosi się do kwiatów różnych dyniowatych roślin, które są powszechnie wykorzystywane podczas przygotowania posiłków. Tradycyjny wariant zakłada użycie jedynie pąków kwiatów i sera, choć można pokusić się o dodatkowe składniki, by doznania smakowe były jeszcze bardziej ciekawe.

Skąd nazwa quesadilla i jak ją poprawnie wymawiać?

Badając pochodzenie wyrazu „quesadilla” w języku hiszpańskim można stwierdzić, że nazwa ta składa się z dwóch członów – „queso”, który oznacza „ser” oraz „dilla” – przyrostku, który zaczął być zauważalny w języku od około XV wieku. Podobnie, termin „quesada” oznacza „sernik”, a słowo to pochodzi z północnego regionu Hiszpanii. Takie pochodzenie tłumaczyłoby zawartość sera, jako głównego składnika, jednak w związku z tym, że język hiszpański traci często w Meksyku swoje pierwotne znaczenie, niektórzy zakładają serwowanie quesadilli bez dodatku sera, a w wielu restauracjach na terenie Meksyku, dodatek ten dostępny jest jedynie na żądanie. Nazwa meksykańskiego dania nie jest jednak jednoznaczna i są pełne wątpliwości dotyczące jej pochodzenia.

W słowniku języka hiszpańskiego używanego w Meksyku, wydanym przez Kolegium Meksyku można przeczytać, że nazwa „quesadilla” nie pochodzi w żadnym razie z języka nahuatl a australijskiego przepisu „casadiella”, który odnosił się do przygotowywania słodkich pierogów z francuskiego ciasta. Może podobna forma składania deserowego ciasta tak, jak kukurydzianych tortilli przyczyniła się to nadania właśnie takiej nazwy dla meksykańskiej potrawy.

Wśród Polaków wiele trudności powoduje również wymowa nazwy serowej quesadilli. Ważne jest, aby wiedzieć, że w pierwszym członie „que” nie należy wypowiadać litery „u”, a dla tych, którzy chcą zgłębić jeszcze jedną ciekawostkę językową – dzieje się tak zawsze, gdy „u” w wyrazie występuje po literze „q”. Zamiast „que”, powinno wybrzmieć proste i krótkie „ke”. Następna część słowa również po poznaniu zasady przestanie być problematyczna. Gdy w słowie występuje podwojona litera „l”, wówczas te dwie litery odczytuje się jako „j”. Ostatecznie prawidłowa wymowa słowa quesadilla powinna wybrzmiewać „kesadija”, a zasadę tą można stosować także podczas nazywania quesadillowych placków – „tortiji”.

Z czym najczęściej mylona jest quesadilla?

W kuchni meksykańskiej można znaleźć wiele dań, które opierają się o wykorzystanie tortilli jako bazy, dlatego wielu nieświadomych oryginalnego przepisu i metody składania błędnie myli quesadillę z innymi potrawami. Najczęściej są to taco lub burrito, które nazywa się potocznie quesadillą i odwrotnie, a każda z nich cechuje się innym od pozostałych sposobem wykonania. Quesadillę po złożeniu należy zamknąć i zapiec, natomiast taco podaje się w luźno złożonej tortilli. W przypadku burrito – formuje się je na kształt „wrapa”, a do obu tych dań wykorzystuje się inny rodzaj mięsa, składników i dodatków.

quesadilla serowa

Jak prawidłowo przygotowuje się quesadillę?

W tradycyjnej meksykańskiej kuchni placki tortilli kukurydziane przygotowuje się samemu, a potrzebne do nich są: mąka kukurydziana, woda, tłuszcz piekarski, który ewentualnie można zastąpić smalcem. Składniki miesza się ze sobą, a następnie formuje elastyczne ciasto, które następnie należy rozwałkować na cienkie, okrągłe krążki i usmażyć na suchej patelni. Dla tych, którzy wolą nie forsować się w kuchni, ponieważ nie jest ona ich mocną stroną – kukurydziane placki dostępne są w ofercie większych supermarketów.

Następnie należy zdecydować się na wybraną formę quesadilli – może być składana na pół lub przykrywana kolejną tortillą. W obu przypadkach należy dobrać składniki do nadzienia! Najważniejszy jest ser i mimo że w niektórych częściach Meksyku nie jest ona tak serwowana to uważamy, że warto postawić na ten dodatek, by jeszcze bardziej wyeksponować smak. Nie musi to być Oaxaca, a dobrze sprawdzi się również mozzarella i każdy inny ser, który dobrze się roztapia. Dla mięsożerców kolejny dodatek to mięso – tu warto postawić na drób, ewentualnie meksykańskie chorizo lub regionalną wędlinę. Wegetarianie również mogą skomponować pełnowartościowy posiłek, używając zamiast mięsa w nadzieniu fasoli – czarnej bądź czerwonej. Ponadto warto dodać trochę ostrości, w postaci papryczek jalapeno, ponieważ meksykańska kuchnia lubi pikantność. Wedle uznania można dodać świeże warzywa. Całość należy zamknąć bądź przykryć kolejnym plackiem i zapiec z dwóch stron na suchej patelni. Gotowe!

Quesadilla – z czym podawać?

Quesadilla z serem w zależności od wielkości i ilości dodatków może stanowić przekąskę jak i główne danie, ale warto pomyśleć o tym jak urozmaicić jej spożywanie! Wraz z serwowaniem nadziewanych placków można podać ciekawe salsy i dipy. Możliwości jest wiele i warto spróbować kilku opcji. Proponujemy podawanie quesadilli z jogurtem naturalnym bądź dipem na jego bazie a także z pomidorową salsą lub guacamole. Można także pojedyncze kawałki skropić sokiem z limonki.

Co jeszcze warto wiedzieć o quesadilla?

Meksykańskie danie posiada swoje międzynarodowe święto! 25 sierpnia obchodzony jest dzień quesadilli. Trójkątny kawałek quesadilli posiada około100-150gramów, a 100 g gotowej potrawy posiada około 295 kcal, więc danie to nie jest szczególnie polecane przy diecie ze względu na wysoką wartość energetyczną i dużą ilość sera. Nie mniej jednak dostarcza dużo potasu, magnezu i błonnika! Niektórzy Meksykanie nadziewali quesadillas dynią i wypiekając w piecu, czynili z niej słodki deser. Tradycyjne danie jest bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych, a wersja którą zajadają się mieszkańcy tego państwa posiada mięso z indyka.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds