meksyk zwiedzanie

Co warto zobaczyć będąc w Meksyku? 10 najciekawszych miejsc!

Dzięki bajecznym plażom, starożytnym ruinom, kuszącej kulturze, dynamicznym miastom pełnym kolonialnej architektury i pikantnej przepysznej kuchni, Meksyk jest prawdziwym tropikalnym skarbem. Jest nieskończenie wiele powodów dla których warto odwiedzić Meksyk. Sprawdź jakie miejsca i miasta w tym kraju zasługują na szczególną uwagę!

Dlaczego warto pojechać do Meksyku?

Meksyk to kwitnący kraj z wyjątkową historią i kulturą. Przyciąga największą liczbę turystów w Ameryki Łacinskiej. Zwiedzanie Meksyku oferuje różnorodne możliwości odkrywania starożytnych, historycznych zabytków lub skorzystania z jednego z wielu unikalnych kurortów na wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej lub Oceanu Spokojnego. Meksyk to miejsce, w którym każdy znajdzie coś specjalnego.

zabytki meksyku
Wylegiwanie się na rajskiej plaży czy odkrywanie starożytnych kultur? Co wybierzesz?

Miasta i miejsca w Meksyku, jakie koniecznie trzeba odwiedzić!

Atrakcje Meksyku są tak różne, że trudno jest zdecydować się co odwiedzić podczas pobytu w tym kraju. Od luksusowych kurortów, pięknych rezerwatów przyrody, przez wspaniałe plaże i fascynujące starożytne miejsca. Czego nie można przegapić? Jakie zabytki Meksyku odwiedzić?

Chichén Itzá

Chichén Itzá to zrujnowane starożytne miasto Majów zajmujące obszar 10 km2 w południowo-środkowym stanie Jukatan w Meksyku. Uważa się, że było to religijne, militarne, polityczne i handlowe centrum, które w szczytowym okresie liczyło 35 tysięcy mieszkańców. To, co kiedyś było ludnym miastem Majów i ruchliwym centrum handlowym, jest teraz zbiorem zapierających dech w piersiach starożytnych ruin. Chichen Itza zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Podczas wizyty nie można dotykać ani wspinać się na żadną z piramid ani budynków. Ma to na celu ochronę ruin przed zniszczeniem i zapewnienie, że będą one dostępne dla przyszłych pokoleń. Chociaż miejsce to cieszy się dużą popularnością i zwykle jest pełne turystów i sprzedawców pamiątek, spacer wśród gigantycznych piramid kamiennych to surrealistyczne przeżycie, któremu warto poświęcić czas.

Więcej o Chichén Itzá przeczytasz w naszym artykule: Jeden z siedmiu cudów świata. Poznaj meksykańską wioskę Majów Chichen Itza

Tulum

Tulum leży na półwyspie Jukatan. Miasto było głównym ośrodkiem handlowym i religijnym między XI a XVI wiekiem i jest jednym z najbardziej imponujących stanowisk archeologicznych Majów w Meksyku. To królewskie miasto, położone na wapiennych skałach, jest warte odwiedzenia ze względu na wspaniały widok i urok jego zabudowy. Tulum oferuje różnorodne zakwaterowania, od luksusowych nieruchomości z wysokiej klasy spa po ekologiczne domki na drzewie. Łączy je jednak silne zaangażowanie w ochronę Tulum i ograniczenie wpływu na środowisko, w przeciwieństwie do sąsiednich turystycznych miast na północy. Sporty wodne w okolicy obfitują, w morzu i pod ziemią. Cenoty – sekcje podziemnych systemów jaskiń i tuneli, które docierają na powierzchnię, oferują odświeżająco chłodną kąpiel w wyjątkowym otoczeniu.

Więcej o Tulum przeczytasz w naszym artykule: Atrakcje w Tulum: kompletny przewodnik po Meksykańskim raju

miasta w meksyku
W swoich czasach Tulum był ważnym centrum handlowym

Uxmal

Uxmal to zrujnowane, starożytne miasto Majów w stanie Jukatan w Meksyku. Jest to największe, najbardziej eleganckie i najważniejsze miejsce ruin w rejonie Puuc. Nazwa Uxmal oznacza w języku Majów „trzykrotnie zbudowany”. Odnosi się ona do budowy jego najwyższej konstrukcji, Piramidy Maga, która została zbudowana na szczycie istniejących piramid. Uxmal i inne okoliczne tereny Puuc rozkwitły w późnym okresie klasycznym (około 600-900 n.e.), zanim zostały zdominowane przez sąsiednie osady. Będąc w Uxmal nie można przegapić Pałacu Gubernatora, który jest uważany za jeden z najlepszych przykładów istniejącej architektury Puuc. Uxmal jest znacznie spokojniejszym miejscem niż jego popularna siostra – Chichen Itza.

Więcej o Uxmal przeczytasz w naszym artykule: Uxmal – starożytne miasto Majów i Piramida Czarownika

Cenote Ik Kil

Cenote Ik-Kil znajduje się w bliskiej odległości od ruin Majów Chichen Itza, przy autostradzie do Valladolid. Ik Kil to prawdopodobnie jedna z najpiękniejszych cenot w Meksyku. Cenoty to naturalnie występujące zjawiska, zapadliska w powierzchni ziemi powstałe w wyniku zawalenia się dachu wypełnionej wodą jaskini. Szacuje się, że na półwyspie Jukatan w Meksyku znajduje się 7 tysięcy cenot. Ich duża liczba wynika z tego, że półwysep składa się głównie z porowatego wapienia. Został on pożarty przez miliony lat opadów, tworząc dużą sieć podziemnych jaskiń. Wody Ik Kil były uważane przez Majów za święte – składali tu oni ofiary z ludzi dla boga deszczu. Cenoty były również głównym źródłem świeżej wody dla starożytnej cywilizacji Majów. Pływanie w cenocie to święte, niemal mistyczne doświadczenie. Nie dziwi więc fakt, że niegdyś wierzono, że są one bramami do zaświatów.

Więcej o Cenote Ik Kil przeczytasz w naszym artykule: Niesamowite cenote Ik Kil – miejsce, które musisz odwiedzić będąc w Meksyku

Laguna Bacalar

Bacalar w stanie Quintana Roo, w południowo-wschodnim Meksyku, znajduje się w pobliżu granicy z Belize. Mimo braku dostępu do morza jest to niesamowicie, turystyczne miasto. Jezioro ma tą samą nazwę, ale znane jest również jako „Laguna Siedmiu Kolorów” ze względu na wiele niebieskich i turkusowych odcieni. Laguna Bacalar jest częścią systemu lagun o długości około 55 kilometrów, który łączy się z zatoką Chetumal przez rzekę Hondo i ujście rzeki Chaac. To krystalicznie czyste jezioro z dnem pełnym lśniącego, białego piasku, oferuje możliwości biwakowania, kąpieli, pływania kajakiem i po prostu leniuchowania, pośród palety kolorów błękitów, zieleni i połyskujących bieli, które wydają się być surrealistyczne. Na tym ogromnym obszarze bardzo popularne jest nurkowanie z rurką, jest to bezpieczne ze względu na małą głębokość wody i jej doskonałą przejrzystość.

Więcej o Lagunie Bacalar przeczytasz w naszym artykule: Bacalar i Laguna Siedmiu Kolorów

meksyk co zobaczyć
Laguna Bacalar znana także jako Laguna Siedmiu Kolorów

Teotihuacan

Teotihuacan i jego dolina są wyjątkowym świadectwem przedmiejskich struktur starożytnego Meksyku. Ludzka okupacja doliny Teotihuacan rozpoczęła się przed erą chrześcijańską, ale dopiero między I a VII wiekiem naszej ery osada rozwinęła się w jedno z największych starożytnych miast w obu Amerykach, liczące co najmniej 25 tysięcy mieszkańców. Teotihuacan to starożytne mezoamerykańskie miasto położone 50 km na północny wschód od Miasta Meksyk. Zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1987. Aztekowie nazwali miasto Teotihuacan – co oznacza „miejsce, w którym stworzono bogów”. Główne budynki Teotihuacan są połączone Aleją Umarłych skierowaną bezpośrednio na pobliski święty szczyt Cerro Gordo – wygasły wulkan. W mieście znajduje się kilka dużych, ważnych budowli: Piramida Księżyca, Piramida Słońca, Ciudadela („Cytadela”) i Świątynia Quetzalcoatla (Pierzastego Węża).

Więcej na temat Teotihuacan przeczytasz w naszym artykule: Teotihuacan: ogromne piramidy w pobliżu Mexico City

Park Narodowy Palenque i Agua Azul

Ciekawe miejsca w Meksyku to też kwitnące miasto Palenque w stanie Chiapas, które jest doskonałą bazą wypadową do zwiedzania okolicy. Ruiny Palenque, wędrówki po dżungli i zwiedzanie wspaniałych wodospadów Palenque, w tym wodospadu Agua Azul, to tylko niektóre z atrakcji Palenque. Adua Azul to prawdopodobnie najbardziej znany wodospad w Chiapas. Jego nazwę tłumaczy się jako „niebieska woda”, można więc spodziewać się, że jej kolor zachwyca. Ten niebieski wodospad jest w rzeczywistości serią wodospadów, które kaskadowo spadają na miękko toczące się skały ukształtowane przez wysoką zawartość minerałów.

Więcej na temat Palenque przeczytasz w naszym artykule: Palenque – ruiny dawnego miasta Majów w sercu dzikiej dżungli

Wodospady tworzą szerokie baseny, które zachęcają do kąpieli. Po okolicy porozrzucane są punkty widokowe, na których można zrobić piękne, pamiątkowe zdjęcia i zobaczyć atrakcje Meksyku. W Parku Narodowym Palanque znajdują się również ruiny Majów, które wyróżnia lokalizacja w dżungli. Przez klimat tropikalny często są spowite mgłą, co potęguje ich tajemnice. W Palenque można de facto wejść na każdy obiekt, na każdą piramidę, co jest obecnie zabronione w wielu innych ruinach.

Campeche

Campeche, miasto, port w Zatoce Meksykańskiej i stolica Campeche estado (stan) w południowo-wschodnim Meksyku. Leży na półwyspie Jukatan, na zachodnim krańcu żyznej równiny w naturalnym amfiteatrze utworzonym przez wzgórza z widokiem na zatokę Campeche. Hiszpańskie miasto zostało założone w 1540 roku na miejscu wioski Majów, której pozostałości są nadal widoczne. Historyczne centrum miasta zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1999 roku. Zostało wymienione ze względu na dobrze zachowane kolonialne historyczne centrum, jego mury i fortecę, które są głównymi atrakcjami turystycznymi miasta. Campeche jest uważane za najbezpieczniejsze miasto w Meksyku. Każdy jego zakątek jest jak z obrazka – mógłby być częścią bajek Disneya. Kolorowe domy i fasady, mury i fortece oraz urocze małe samochody sprawiają, że jest to raj dla fotografów. Stan Campeche obejmuje 17 stanowisk archeologicznych – w tym Calakmul, największe miasto Majów, jakie kiedykolwiek odkryto.

meksyk atrakcje turystyczne
Campeche jest uważane za najbezpieczniejsze miasto w Meksyku

Mexico City

Miasto Meksyk jest prawdopodobnie jednym z najbardziej niedocenianych miejsc w Meksyku. Często określa się je jako niebezpieczne, mało interesujące lub zbyt trudne do odwiedzenia przez ludzi, którzy planują podróż przez Meksyk. Miasto jest często pomijane na rzecz rajów plażowych takich jak Cancun. Tymczasem zwiedzanie Meksyku nie jest wcale trudne. Mexico City ma świetny system metra, który sprawia, że poruszanie się po nim jest bardzo łatwe. Zabytki w Meksyku oferują ciekawie spędzony czas. Dla miłośników archeologii wizyta w Muzeum Templo Mayor jest obowiązkowa. W muzeum znajdują się jedne z najwybitniejszych wykopalisk w historii ludzkości. Katedra Metropolitalna Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Mexico City to kolejne wspaniałe miejsce do odwiedzenia podczas pobytu w mieście, szczególnie dla chrześcijan. Palacio de Bellas Artes to miejsce, do którego powinien udać się każdy fan sztuki. Będąc w Mexico City należy zwiedzić także serce miasta Meksyku – Bosque de Chapultepec – park, który jest zielony przez cały rok.

Playa del Carmen

Playa del Carmen to przyjemne nadmorskie miasteczko na meksykańskim półwyspie Jukatan, będącym częścią klasycznej trasy Riwiery Majów wzdłuż wybrzeża. Playa del Carmen jest mniej rozpoznawalna na arenie międzynarodowej niż jej północne miasto siostrzane – Cancun. Wiąże się to z wieloma dodatkowymi korzyściami. W przeciwieństwie do Cancun, które ma reputację niezwykle turystycznego, Playa del Carmen zachowuje autentyczny meksykański klimat ze względu na mniejszy rozmiar. Quinta Avenida, zwana także po angielsku 5th Avenue, to główna arteria turystyczna w Playa. Jest to brukowana ulica wyłącznie dla pieszych, która rozciąga się na około 20 przecznic. Wzdłuż 5th Ave znaleźć można wiele restauracji, barów, klubów, sklepów i różnych usług. W Playa prawie wszystko zaczyna się od tej ulicy. Najpopularniejszymi aktywnościami w mieście jest nurkowanie, pływanie w orzeźwiających wodach tutejszych cenot, kosztowanie tradycyjnej kuchni meksykańskiej czy relaks na jednej z wielu plaż.

Więcej o Playa del Carmen przeczytasz w naszym artykule: Jak najlepiej spędzić wakacje w Playa del Carmen?