Przejdź do treści
laguna bacalar

Bacalar i Laguna Siedmiu Kolorów

Miejsce, w którym rodzi się niebo – tak Majowie opisywali malowniczo położoną Lagunę Siedmiu Kolorów, czyli jezioro znajdujące się w meksykańskim miasteczku Bacalar. Woda w zbiorniku jest płytka, a niezwykłe jest to, że mieni się wieloma barwami – od odcieni szmaragdu, po turkus aż do jasnego błękitu, a całość otoczenia wywołuje prawdziwą ucztę dla ciała i zmysłów. Rajski krajobraz w zacisznym miejscu na Półwyspie Jukatan – może to już jest niebo?

Bacalar – tam, gdzie rodzi się niebo

Bacalar to miasto znajdujące się w Meksyku, w stanie Quintana Roo, które słynie z przepięknie usytuowanego jeziora o tej samej nazwie, mieniącego się niezwykłymi kolorami. Pomimo że w bliskiej odległości od miejscowości znajduje się Morze Karaibskie, zbiornik Bacalar w żaden sposób nie łączy się z jego wodami i stanowi samodzielne jezioro słodkowodne. Charakterystyczną cechą podłoża, które powoduje mnogość kolorów wody jest piaszczyste, białe dno zasilane krystalicznie czystymi wodami pochodzącymi z podziemnych cenot, które bardzo często występują w regionie Meksyku. Jedną z otwartych publicznie dla zwiedzających krasowych studni na obszarze Półwyspu Jukatan jest znajdująca się w pobliżu Chichen ItzaCenote Ik Kil.

Jezioro Bacalar posiada dużą powierzchnię, ponieważ jest długie aż na 55 kilometrów i szerokie na 2 kilometry, więc z pewnością jest gdzie zażywać spokojnej kąpieli bez wchodzenia na głowę wakacyjnemu sąsiadowi. Problem dostępu stanowi jedynie jego wybrzeże, które nie posiada dobrego zejścia do wody i plaży. Bez obaw – wydzielone zostały specjalnie strefy do kąpieli, do których można dostać się z łatwością, a ciekawym rozwiązaniem jest wypłynięcie na wody jeziora w kajaku bądź łódce. Poza urokliwie rozległym jeziorem można tu podziwiać prawdziwe naturalne skarby, ponieważ właśnie w Bacalar zachowały się jedne z najstarszych ziemskich skamieniałości – stromatolity, czyli unikalne formacje skalne będące miejscem dla rozwoju glonów. Bardzo ciekawym miejscem jest również nadrzecze rzeki, która wpada do jeziora, czyli Los Rapidos. To doskonałe miejsce na swobodny wypoczynek na hamaku lub wypłynięcie w wakacyjny rejs po lagunie. Mieści się tu dobrze rozwinięta turystyczna infrastruktura – jest wiele knajp i barów, które tętnią życiem! Bacalar to także miasto ciekawe historycznie, można odnaleźć w jego centrum liczne zabytki lub muza, więc z pewnością nie można narzekać na brak sposobów na spędzanie wolnego czasu.

Lokalizacja i dojazd

Bacalar położone jest na południu Półwyspu Jukatan, w niedalekiej odległości od granicy z Belize. Z Polski najszybszą opcją dostania się do Meksyku jest lot samolotem. Najwięcej lotniczych połączeń odbywa się do portu lotniczego w Cancun, które jest największym międzynarodowym lotniskiem w regionie, obsługującym dużą ilość lotów z wszystkich stron świata. Możliwe jest także podróżowanie do Playa del Carmen, które znajduje się znacznie bliżej docelowego miejsca. Wylatując z Warszawy możliwe jest znalezienie bezpośredniego połączenia, choć w zależności od rodzaju lotu niektóre połączenia opierają się o lądowania międzymiastowe, z przesiadką w takich miastach, jak Londyn, Zurych lub Frankfurt. Najbliżej Bacalar położone jest lotnisko Chetumal, jednak jest bardzo mała szansa na znalezienie dogodnego połączenia.

Z Playa del Carmen do Bacalar można dostać się autobusem, a dziennie istnieje wiele połączeń na tej trasie w obu kierunkach. Koszt biletu to około 300 pesos. Podobnie bezproblemowo kursują autobusy z Cancun. Warto także wypożyczyć samochód, ponieważ docelowa miejscowość jest dość rozległa, co znacznie ułatwi przemieszczanie się w obrębie miasta.

Dlaczego Laguna Bacalar ma 7 kolorów?

Kolor Laguny Bacalar fascynuje niejednego turystę przybywającego zażyć rajskich kąpieli w tym mieście. Jakie zjawisko odpowiada za tak niezwykły kolor wodnego zbiornika? Na wyjątkowe zabarwienie jeziora wpływ ma wiele czynników, a najbardziej znaczący jest typ podłoża wyścielającego dno rajskiego akwenu. W wielu miejscach składa się ono z innych rodzajów gleby a w miejscach, w których jezioro posiada najjaśniejszy kolor dno pokrywa jasnobiały, drobny piasek odpowiadający za błękitne barwy. Dużą rolę odgrywa także poziom wód. Jezioro stanowi płytki zbiornik, dzięki czemu doskonale widać jednolite dno. Ta właściwość czyni to miejsce idealnym dla nieprofesjonalnych nurków lub tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tą wodną aktywnością. Można spotkać tu wiele osób zanurzających się w wodzie z rurką, praktykujących tak zwany snorkeling. Dodatkowo niespotykanie czyste wody i promienie słoneczne oświetlające lagunę uzupełniają jej bajkowy koloryt.

laguna bacalar
Zjawiskowa Laguna Bacalar

Jak zwiedzać Lagunę Siedmiu Kolorów?

Najważniejszą atrakcją Jezioro Bacalar, która pozwoli zwiedzić cały obszar Laguny Siedmiu Kolorów jest rejs łodzią. Miejsce jest doskonale zorganizowane, jeśli chodzi o takie wycieczki i nie brak ofert wypożyczalni wodnego sprzętu. Wiele z wycieczek prowadzi przez największe atrakcje laguny, takie jak cenoty i Kanał Piratów, a całość wprawy trwa około 4 godzin. Niektóre z łodzi dysponują bufetem i barem, z którego korzystanie zawarte jest w cenie takiej podróży. Kosz takiej wycieczki to średnio od 300 do 500 pesos za osobę plus napiwki, dla przewodników prowadzących wycieczkę!

Można także podróżować na własną rękę, wypożyczając motorówkę bądź kajak i swoim tempem przemierzać wodną dolinę. Godzina pływania kajakiem to koszt około 100 pesos, natomiast wypożyczenie go na cały dzień to wydatek rzędu 350 pesos. Jak najbardziej Lagunę Siedmiu kolorów można także zwiedzać wpław, choć żeby rozpocząć swoją przygodę z pływaniem w magicznych okolicznościach natury, należy najpierw wypłynąć w głąb jeziora, korzystając z wodnego sprzętu lub znaleźć się w punkcie, z którego drewniany podest lub most prowadzi bezpośrednio do jeziora. Są także wyznaczone obszary kąpielisk, z których można korzystać za niewielką opłatą.

Miasteczko Bacalar

Bacalar poza niezwykle zachwycającym usytuowaniem geograficznym może poszczycić się tytułem Pueblos Magicos – wyróżnieniem narodowym przyznawanym za kulturowe bogactwo miejsca, jego ciekawą historię i tradycję, naturalne dziedzictwo przekazywane w ręcznym rzemiośle oraz regionalnej kuchni a także wyjątkowe położenie. W meksyku 111 miast zostało określonych tym mianem. W Bacalar żyje na co dzień około 11 tysięcy mieszkańców, a miasto utrzymane jest w dość prowincjonalnym klimacie, choć rozwinięcie turystycznej infrastruktury przyczyniło się do zagospodarowania w większej mierze linii brzegowej wybrzeża przez hotele i apartamenty.

Miasto nie jest tak często eksplorowane przez turystów jak słynne Tulum czy też Playa del Carmen, dlatego można liczyć tutaj na więcej spokoju. Nie należy także obawiać się o bezpieczeństwo – warto strzec swoich cennych rzeczy lecz bez obaw o rozboje lub inne przykre incydenty, o których mówi się, że występują w Meksyku. Można ze spokojem wybrać się coś zjeść do jednej z lokalnych restauracji i napić się drinka w miejskim barze. Mieszkańcy tego regionu serwują wyśmienitą meksykańską kuchnię, której koniecznie należy spróbować podczas pobytu w Bacalar. Najlepszym okresem do odwiedzin tej części Meksyku jest czas od grudnia do marca. W mieście jest ciepło, a opady nie występują.

Bacalar to nie tylko jezioro – co jeszcze warto zobaczyć?

Poza pięknie położoną Laguną Siedmiu Kolorów, Bacalar oferuje turystom kilka miejscowych atrakcji, których zwiedzanie może stanowić przerwę od wodnego relaksu. Ciekawe historycznie obiekty, muzea a może wyprawa po okolicznych cenotach i nurkowanie w ich głębokich wodach? Zobaczmy, czym jeszcze może zachwycić meksykańskie miasto!

Fort San Felipe

Jednym z miejsc narodowego dziedzictwa w mieście Bacalar jest Fort San Feliepe, którego historia sięga XVI wieku, a lokalizacja blisko zdumiewającej laguny pozwala odwiedzić to miejsce podczas wypoczynku w tym regionie. Fort powstał z polecenia króla Hiszpanii – Filipa II, a jego wybudowaniu przyświecał cel ochrony miasta przed atakami piratów i korsarzy z Anglii, Francji i Holandii, którzy żeglowali po wodach Morza Karaibskiego, polując na złoto i srebro regionu Bacalar. W swojej historii służył przez pewien czas także jako więzienie. Kompleks nienaruszonych budynków można podziwiać do dziś, a od 23 marca 1983 roku we wnętrzu Fortu San Feliepe mieści się lokalne Muzeum Historyczne. Kolejne lata obfitowały w wiele prac renowacyjnych, dzięki którym poprawił się stan techniczny obiektu oraz wprowadzono ciekawe, innowacyjne rozwiązania, przydatne w działalności muzealnej. Wybierając się do muzeum można na sześciu ogromnych ekranach video oglądać ekranizacje przedstawiające historię miasta i pirackie najazdy. Fort San Felipe mieści się w zachodnim krańcu Avenida General Gregorio Luperón. Obiekt i muzeum można zwiedzać codziennie, poza poniedziałkiem, w godzinach: 09:00 – 19:00.

bacalar meksyk
Fort San Felipe

Cenota Azul

Piękne przyrodnicze zjawisko, które bywa odwiedzane często przez turystów goszczących w Bacalar, ponieważ znajduje się tylko 5 kilometrów na południe od centrum miasta to jedna z nielicznych studni o otwartej przestrzeni powstała na skutek krasowienia skał i wodnej działalności w ramach okresu zlodowacenia – Cenota Azul. Miejsce to słynie z możliwości zażywania kąpieli w naturalnych warunkach przyrody, ponieważ powstałe zagłębienie w ziemi wypełnione jest wodą opadową, która przy wapiennym podłożu odznacza się wyjątkową czystością i turkusowym kolorem. Cenota Azul stanowi dość duży obszar i cechuje się wyjątkowo dużą głębokością, więc w miejscu tym relaksacyjnych kąpieli mogą zażyć osoby o dobrych umiejętnościach pływackich. Szacuje się, że cenota jest jedną z najgłębszych studni na Półwyspie Jukatan, a jej głębokość to aż 24 metry! Przy kąpielisku znajduje się restauracja i bar, w których można spokojnie usiąść i nacieszyć się okazałym widokiem. Cenota Azul czynna jest codziennie od godziny 10:00 do 18:00, a bilet wstępu dla osoby dorosłej wynosi 25 pesos.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.