Search The Query
Search

Jeden z siedmiu cudów świata. Poznaj meksykańską wioskę Majów Chichen Itza

chichen itza

Chichen Itza to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Meksyku, stanowiące kolebkę cywilizacji Majów, którzy dawniej zamieszkiwali tereny półwyspu Jukatan. Wycieczka do tego miejsca wiąże się nie tylko z podziwianiem architektonicznych pozostałości miasta, w którym żyła jedna z pierwszych, wysokorozwiniętych osad, ale także ze zwiedzaniem jednego z obecnych siedmiu cudów świata.

Chichen Itza – ogólne informacje

Chicken Itza – „U ujścia studni Itza” to jeden z największych, zachowanych kompleksów miast Majów, znajdujący się w Ameryce Środkowej, na półwyspie Jukatan. Ruiny pozostałe po starożytnych przodkach rozciągają się od gwatemalskiej dżungli po kraniec kontynentu. Od 2007 roku Chichen Itza wraz z sześcioma innymi obiektami, klasyfikuje się jako siedem cudów nowożytnego świata. Podaje się, że miasto zostało utworzone około IV – VI wieku, a zachowane zabytki powstały w zależności od kultury, żyjącej w danej części miasta.

Początkowo Majowie przyczynili się do utworzenia większości formacji, szczególnie od strony zachodniej i południowej, natomiast później, niektóre z budowli dobudowane zostały przez Tolteków. Od około 550 do 800 roku miasto pełniło funkcję głównego centrum obrzędów i ceremonii, które odprawiali Majowie. Następnie, z niewyjaśnionych dotychczas powodów na okres około stu lat, teren ten został opustoszony, by blisko 900 roku ponownie zostać zamieszkały. Tolketowie najechali tę część lądu około roku 1000, ale byli otwarci na idee, głoszone przez cywilizację Majów, jednak od tego momentu można podzielić miasto na dwie części: Chichen Viejo, czyli stare oraz Chichen Nuevo – nowe. Chichen Viejo położone jest od południowej strony Las Monjas i udostępnione zostało tylko archeologom. Wśród architektury tej części można znaleźć wiele nawiązań do czczonego przez Majów boga deszczu – Chaaca. Z kolei Chichen Nuevo to miasto, które zostało odbudowane, a wiele formacji nawiązuje do boga Kukulcana – węża przyozdobionego w pióra.

chichen itza meksyk
Rzeźba przedstawiająca boga Kukulcana

Szczyt rozwoju miasta i jego najlepszy czas datuje się na XI i XII wiek, a kolejne stulecia stopniowo przyczyniały się do pogorszenia jego znaczenia i funkcjonowania do tego stopnia, że w XVI wieku zostało całkowicie opustoszałe. Starożytne miasto ponownie zostało odkryte przez amerykańskiego archeologa – Edwarda Herberta Thompsona u schyłku XIX wieku, a zachowane budowle pomimo upływu tysięcy lat, przypominają o tętniącym życiu pierwszej cywilizacji. W skład całego kompleksu wchodzi około 50 obiektów i świątyń, a niemal wszystkie z nich, powstały z kamienia.

W tej części kontynentu pogoda występuje niemalże cały rok, a czasem słońce świeci na tyle mocno, że należy szukać schronienia przed jego promieniami. Najlepiej będzie wybrać się na zwiedzanie tego obiektu w godzinach porannych – w ten sposób z pewnością można uniknąć dokuczliwego upału oraz tłumu oblegających to miejsce turystów. Warto także wiedzieć, że od czerwca do października, w okolicach Karaibów występują huragany, choć nie zawsze wiatry są silne i porywające, a czasem ustępują, podobnie jak przelotne ulewy. Chichen Itza udostępnione jest do zwiedzania codziennie, w godzinach: od 08:00 do 16:30. Za całodzienny bilet wstępu należy zapłacić około 480 pesos, a podróżując swoim samochodem dodatkowo opłata parkingowa to koszt około 30 pesos. Opłata może zostać naliczona za wniesienie na teren miasta kamery, ale bez poniesienia dodatkowych kosztów można wziąć aparat z możliwością nagrywania filmów.

Chichen Itza – atrakcje

Najbardziej znaną i rozpoznawalną atrakcją w całym starożytnym mieście jest El Castilo, czyli piramida Kukulkan. Budowla ta przypomina tradycyjną kwadratową piramidę, ale zakończona jest ściętym wierzchołkiem. Konstrukcja wysoka jest na około 23 metry i składa się z 9 poziomów, które rozdzielone są schodkami. Ilość schodów wynosi 365 i nie przypadkowo jest to liczba odpowiadająca liczbie dni w roku. Majowie utworzyli tę budowlę głównie do celów astronomicznych, a ciekawostką jest, że podczas równonocy wiosennej i jesiennej słońce około piętnastej godziny oświetla zachodnią balustradę, w taki sposób że na jej ścianie układa się charakterystyczny cień. Siedem oświetlonych, równoramiennych trójkątów układa się w kształt ciała węża, który łączy się u podstawy schodów z wyrzeźbioną, kamienną głową. W związku z pogorszeniem infrastruktury piramidy, związaną z eksploracją turystów, obecnie nie można wchodzić na jej wierzchołek, a odwiedzającym pozostaje ogląd kunsztu Majów z wytyczonej odległości.

Majowie oprócz tego, że byli doskonałymi budowlańcami znali się i często grywali w różne sportowe konkurencje, czego ślad pozostał w Chichen Itza. Znajduje się tu pozostałość boiska, które nie posiada zadaszenia oraz ciągłości, pomiędzy ścianami, ale panuje w nim niesamowita akustyka, której zagadka jest niewyjaśniona do dzisiejszego dnia.

Kolejnym punktem zwiedzania miasta starożytnej cywilizacji jest Tzompatli, czyli świątynia czaszek. W środku znajdują się głowy ofiar, które – według wierzeń, składano bogom w ofierze. Ściany zdobią piękne płaskorzeźby.

chichén itzá
Tzompatli – świątynia czaszek

W Chichen Itza występuje wiele formacji, które wymieniane są jako platformy. Pierwotnie funkcja ich związana była z odbywaniem się różnych uroczystości i obrzędów, w których służyły za podium. Najbardziej wartymi zobaczenia platformami są: Platforma Orłów i Jaguarów oraz dwie Platformy Wenus.

Do dziś na półwyspie znajduje się wodny zbiornik o powierzchni 3600 m², do którego Majowie urządzali pielgrzymki. Święte miejsce nazywa się Cenote Sagrodo i dawniej miało wielkie społeczne i religijne znaczenie. Spacerując po mieście, można podziwiać także pozostałości rynku lub parowych łaźni. Rynek stanowi sporych rozmiarów kolumnowa budowla, posiadająca dziedziniec, a przed jednym z wejść znajduje się patio o dużej powierzchni. Z kolei pozostałości łaźni, to tak naprawdę możliwa namiastka sauny Majów, na której obecności wskazuje bardzo małe wejście. To tylko nieliczne z obiektów, które wprawiają w zachwyt nad geniuszem mieszkającej tam przed wiekami ludności, ale cały kompleks stanowi niesamowicie dobrze zachowane kulturowe dziedzictwo.

Chichen Itza – jak zwiedzać?

Przy wejściu, za opłatą około 25 pesos można wypożyczyć słuchawki do jednoczesnego tłumaczenia opisu zwiedzania na 4 języki: angielski, francuski, niemiecki oraz włoski. W ofercie dostępne są także tłumaczenia prosto z języka, używanego przez Majów. Dodatkowo, zanim wkroczy się na obszary zamieszkane, przez dawną cywilizację można zostawić rzeczy i walizki w przygotowanych szafkach. Warto zabrać wygodne buty, bo przejście całego kompleksu to nie lada wyzwanie nawet dla najwytrwalszych podróżników. Przyda się nakrycie głowy i butelka z wodą, a przed wyjściem warto zastosować na skórę ochronę słoneczną. W okolicy znajdują się targi i stoiska z pamiątkami, więc w celu zakupu pamiątek można zabrać ze sobą pieniądze, jednak kompleks Chichen Itza przestrzega przed kupnem rzemiosła od sprzedawców, którzy nielegalnie pozyskują klientów na terenie parku. Zwiedzać można 365 dni w roku, zabroniona jest jedynie wspinaczka po piramidzie Kukulkan, a każdego wieczoru odbywają się tu dźwiękowo – świetlne pokazy.

meksyk chichen itza
Chichen Itza

Chichen Itza – jak dotrzeć?

Jest kilka opcji, które umożliwią dotarcie na miejsce życia starożytnych Majów. Pierwsza z nich zakłada wybranie się wraz z innymi zwiedzającymi, w ramach wycieczki organizowanej. Z pewnością jest to duże ułatwienie pod względem planowania oraz dla tych, którzy mają problem z dogadaniem się w obcym kraju. Istnieją nawet biura podróżnicze na Jukatanie, które oferują polskiego przewodnika. Kolejną opcją dojazdu jest podróż na własną rękę, najczęściej samochodem. Dodatkowe opłaty związane będą z przejazdem autostradą oraz miejscem parkingowym, ale zdecydowanie opcja ta jest najwygodniejsza. Dla osób bez prawa jazdy, pozostałym rozwiązaniem jest skorzystanie ze środków komunikacji. Z Playa del Carmel codziennie o 08:00 rano kursują autobusy, zawożące turystów do Chichen Itza na godzinę 10:00, a powrotny transport odjeżdża o godzinie 16:00. Autobusem można dojechać także z Meridy i Cancún.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds