Search The Query
Search

Szczyrk – atrakcje turystyczne. Poznaj górskie miasto z atmosferą i pyszną kuchnią!

szczyrk stok

Szczyrk to główne miasto turystyczne w Beskidzie Śląskim, do którego co roku z myślą o zimowym szaleństwie przyjeżdża tysiące Polaków oraz turystów spoza granic kraju. Największe dobro tutejszego regionu stanowią wysokie góry, zjazdowe trasy narciarskie i szlaki turystyczne, a pobyt uprzyjemnia mnogość małych knajp i lokalnych barów. Jak spędzić czas w Szczyrku? Aktywnie! Wypoczynek na stoku, podziwianie pięknych widoków i zwiedzanie miasta to atrakcje w górskim kurorcie, które sprawdzą się na każdą porę roku. 

Szczyrk – podstawowe informacje

Szczyrk to miasto, które znane jest ze swoich turystycznych walorów, a największą sławę i liczne odwiedziny urlopowiczów przez cały rok zapewnia mu niesamowite położenie. Miejscowość usytuowana jest w dolinie Żylicy i otaczają ją dwa górskie masywy – Skryczne oraz Klimczok, które stanowią główną atrakcję turystyczną miasta. Szczyrk położony jest na wysokości około 500 – 600 metrów n.p.m., a jego obszar aktualnie zamieszkuje 5734 mieszkańców. Na terenach tych początkowo rozwijało się głównie rolnictwo, a dopiero po zakończeniu się II Wojny Światowej nastąpił znaczący wzrost regionalnej turystyki, która dziś jest głównym sposobem zasilania miejskiego budżetu. Poza atrakcjami związanymi z przyrodniczym zagospodarowaniem terenu znajdują się tu zabytkowa świątynia oraz galeria sztuki regionalnej. 

Jak dojechać do Szczyrku?

Do Szczyrku najłatwiej dojechać samochodem osobowym, ponieważ miasto jest dobrze zlokalizowane z drogami szybkiego ruchu i autostradą. Podróżując z Wrocławia najlepiej kierować się trasami: A4 i kolejno S1. Najlepsze połączenia z północy Polski to podróż trasą S1. Do miasta ponadto co godzinę kursują autobusy z Bielska-Białej, które można znaleźć w rozkładzie jazdy przez cały rok. Osoby podróżujące komunikacją autobusową mogą rozważyć opcję dostania się do Szczyrku, szukając połączeń międzymiastowych właśnie do tego miasta w pierwszej kolejności. Bezpośrednio można dostać się na miejsce docelowe autobusem z Katowic. W Szczyrku nie ma dworca kolejowego, więc podróż pociągiem jest znacznie utrudniona. Można rozważyć dojazd tym środkiem transportu do pobliskiej miejscowości i kolejno podróż autobusem.

Szczyrk Miasto

Szczyrk – noclegi 

Dostępność miejsc zakwaterowania w Szczyrku jest bardzo duża, a turyści mogą wybierać wśród apartamentów, hoteli, pensjonatów i malowniczych górskich posiadłości. Koszt noclegów w Szczyrku zależny jest od standardu oraz ilości oferowanych udogodnień dla gości, a także usytuowania. Więcej pieniędzy zapłaci się za luksusowy pokój w centrum miasta oraz w niewielkiej odległości od narciarskich wyciągów niż za skromniejsze lokum na jego obrzeżach. Warto zarezerwować nocleg z wyprzedzeniem, ponieważ ceny w sezonie mogą być dość wysokie. 

Co zjeść w Szczyrku?

W Szczyrku restauracje i mniejsze punkty gastronomiczne można znaleźć niemal na każdym kroku. Menu opiera się w dużej mierze o dania kuchni regionalnej i typowo góralskiej. Placek po zbójnicku, kwaśnica a może golonka lub danie na bazie ryb to tylko nieliczne z propozycji lokalnych szefów kuchni. Podczas pobytu nie można również pominąć spróbowania tutejszych serów. Grillowany oscypek z żurawiną oraz góralska bryndza cieszą się największą popularnością i świetnie zaspokajają niewielki głód. Drobne przekąski dostępne są w mniejszych punktach gastronomicznych, dzięki czemu łatwo i szybko można cieszyć się przygotowanym w kilka minut specjałem na ciepło. 

Największe atrakcje w Szczyrku

Jak spędzić urlop w górach? W Szczyrku jest wiele możliwości do korzystania z wolnego czasu, choć najwięcej osób przyjeżdża do tego miasta, by oddać się radości z szusowania na stoku. Turyści mogą korzystać z wielu pieszych szlaków i rowerowych tras przebiegających przez górskie szczyty oraz doskonale poznać nieduże, choć zabytkowe miasto. 

Szczyrk – stoki 

Pobyt w Szczyrku to doskonałe miejsce do rozpoczęcia swojej przygody z zimowymi sportami. W mieście znajduje się około 10 ośrodków narciarskich, które dysponują stokami przeznaczonymi do jazdy zarówno wprawionych sportowców, jak i początkujących narciarzy i snowboardzistów. Najbardziej popularne z nich to Szczyrk Resort Mountain, Skrzyczne, Czyrna – Solisko oraz Beskid Sport Arena, a uznanie wśród przybywających turystów zyskują dzięki posiadaniu najdłuższych zjazdowych tras w całej Polsce. Dodatkowo miasto wyróżnia się posiadaniem nowoczesnej infrastruktury wyciągów, dzięki którym szusowanie jest znacznie przyjemniejsze, a znalezienie się na stoku nie zajmuje dużo czasu. Zjeżdżać można od rana do późnych godzin wieczornych, ponieważ większość tras jest odpowiednio oświetlona, dzięki czemu odbywają się również jazdy nocne. Dzieci mają możliwość korzystania z nauk w szkółkach narciarskich, które funkcjonują w obrębie narciarskich ośrodków. 

Szczyrk – trasy narciarskie

Dla dyspozycji przyjeżdżających do Szczyrku turystów wyznaczonych zostało około 40 tras narciarskich o różnym nachyleniu i stopniu trudności. Z reguły oznaczone są one kolorami ułatwiającymi rozróżnienie i dobór odpowiedniej do poziomu zaawansowania narciarzy. Przedstawiane są kolorami: czerwonym, zielonym, niebieskim oraz czarnym, który przeważnie zarezerwowany jest dla większych ośrodków narciarskich. Niektóre służą wyłącznie podziwianiu pięknych widoków, z kolei inne świetnie sprawdzą się dla profesjonalistów. Ponadto trasy narciarskie w Szczyrku charakteryzują się dużym urozmaiceniem, dzięki czemu nie można narzekać na brak możliwości i odpowiednich warunków do jazdy.

Szczyrk Stok Narciarski

Kolej linowa w Szczyrku

W Szczyrku wyciągi narciarskie to nieodłączny element korzystania z uroków jazdy po ośnieżonych stokach, który pozwala zaoszczędzić na czasie. Jedną z atrakcji turystycznych miasta jest kolej linowa na Skrzyczne, czyli wyciąg krzesełkowy na najwyższy szczyt gór Beskidu Śląskiego. Usytuowana w pobliżu centrum miasta przy ulicy Myśliwskiej zapewnia szybkie dotarcie na szczyt oraz punkt widokowy. Przejazd bogaty jest w piękne widoki, które rozciągają się na całe górskie pasmo, miasto i okolicę. Trasa na szczyt położony na wysokości 1257 metrów n.p.m. dzieli się na dwa odcinki. Pierwszy z nich wyznaczony jest między centrum Szczyrku a Halą Jaworzną i kolejno od Hali Jaworznej na Skrzyczne. W połowie trasy mieści się punkt widokowy oraz mini baza gastronomiczna. Całościowy przejazd trwa około 30 minut, a kolejka kursuje o każdej porze roku. Bilet to wydatek 6 złotych za podróż na punkt widokowy i 12 złotych za pełny przejazd. 


Szczyrk – szlaki turystyczne

Szczyrk piękny jest nie tylko zimą, a pozostałe pory roku służą pieszym wycieczkom turystycznymi szlakami! Gdzie warto się wybrać na trekking? Dobrym pomysłem będzie marsz na Skrzyczne oraz Klimczok, czyli dwa najwyższe wzniesienie otaczające miasto. Piękne widoki zapewni dotarcie do Przełęczy Karkoszczonke, Malinowej Skały, Malinowa i Przełęczy Salmopolskiej. Szlaki turystyczne podobnie jak trasy narciarskie oznaczone są różnymi kolorami odpowiadającymi stopniom trudności. Dobrze jest wyposażyć się w wygodne buty, nakrycie głowy, butelkę z wodą i przewodnik po górach Beskidu Śląskiego, który ułatwi poruszanie się i odnajdywanie ścieżek. Przedstawiamy kilka propozycji tras, którymi warto wybrać się na górską wędrówkę podczas pobytu w Szczyrku:

  • Szczyrk Centrum – Klimczok (schr. PTTK) przez Dolinę Biłej (czas przejścia: 1h 50 min) 
  • Szczyrk Salmopol (Solisko) PKS – Przełęcz Salmopolska (czas przejścia: 1 h)
  • Skrzyczne (schr. PTTK) – Malinowska Skała (czas przejścia: 1 h 45 min)
  • Klimczok (schr. PTTK) – Bystra Górna (czas przejścia: 1 h 30 min)
  • Przełęcz Karkoszczonka schr. – Przełęcz Salmopolska (czas przejścia: 2 h 30 min)
  • Malinowska Skała – Barania Góra (czas przejścia: 3 h)
  • Malinów – Przełecz Salmopolska (czas przejścia: 30 min)

Skocznia w Szczyrku

W wolnym czasie od podziwiania piękna regionu warto zobaczyć, jak wygląda szczyrkowska skocznia narciarska Skalite, która służy do wyczynowego uprawiania skoków narciarskich. Skocznia, a właściwie cały kompleks składający się z trzech konstrukcji o różnych rozmiarach. Skocznia Skalite swoją historią sięga 1937 roku, ponieważ właśnie wtedy odbyły się tu pierwsze zawody. Kolejno w pierwszej dekadzie XXI wieku obiekt wyremontowano i dziś dostępne są dla skoczków i kibiców tej dyscypliny trzy obiekty:

  • skocznia normalna 
  • skocznia średnia 
  • skocznia mała

Po dwóch stronach skoczni znajdują się sędziowskie wieże oraz budynek, w którym zawodnicy przygotowują się do startu. Na szczyt skoczni zawodnicy mogą dostać się za pośrednictwem linowej kolei dwuosobowej. Pod skocznią Skalite znajdują się trybuny, na których może zgromadzić się jednorazowo ponad 1400 kibiców. Rekordy długości skoków w sezonie letnim i zimowym należą do dwóch polskich skoczków – Macieja Kota i Krzysztofa Lei. Dotychczas odbywają się tu zawody, a obiekt można zwiedzać, wybierając się na spacer w okolice deptaku nad Żylicą w centrum Szczyrku.

Szczyrk – atrakcje dla dzieci

Największą atrakcją dla najmłodszych turystów przybywających do Szczyrku jest jazda po ośnieżonych stokach od rana do wieczora lub nauka dla tych, którzy do tej pory nie mieli styczności z tym rodzajem zimowych aktywności. Jakie inne atrakcje sprawdzą się wśród najmłodszych towarzyszy pobytu i umilą im czas? Świetną propozycją atrakcji dla dzieci w Szczyrku jest kulig, czyli górska przygoda z końmi w towarzystwie muzyki i przy gorącej herbacie. Turyści odwiedzający miasto latem mogą wybrać się całą rodziną na rowerową przejażdżkę o niskim stopniu trudności lub spróbować swoich sił na kortach tenisowych. 

Co jeszcze warto zobaczyć w Szczyrku?

Wyjazd do Szczyrku nie zawsze musi wiązać się uprawianiem zimowych sportów i aktywnością w terenie, a wiele turystów przyjeżdża tu odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku, pooddychać górskim powietrzem i nacieszyć żołądki smacznym jedzeniem. Osoby chętne odkrywania góralskiej kultury i zwyczajów wystarczy, że wyruszą na spacer do miasta, a z pewnością znajdą atrakcyjną rozrywkę dopasowaną do ich upodobań. Zabytkowy Kościół, miejskie pomniki a może Galeria Sztuki Beskidzkiej? Sprawdźmy, czym zachwycają przyjezdnych atrakcje w centrum miasta.

Kościół w Szczyrku

Turyści odwiedzający miasto koniecznie powinni odwiedzić Sanktuarium św. Jakuba – najstarszy kościół w Szczyrku, który wybudowano w latach: 1797-1800. To jedyny tego rodzaju zabytek znajdujący się w regionie, a wszystkich odwiedzających zachwyca niezwykła architektura drewnianej konstrukcji. Obiekt powstał na niedużym wzniesieniu i w swojej historii był przebudowywany przed wybuchem II Wojny Światowej. W 2011 roku kościół mianowano tytułem sanktuarium, w którym stale odprawiane są msze święte i nabożeństwa. Na szczególną uwagę zasługuje barokowe wnętrze świątyni z zabytkową kropielnicą chrzcielną i amboną. Ponadto warto wyróżnić boczny ołtarz, który zawiera obraz przedstawiający Jana Nepomucena z XVIII wieku. W kościele obecne są również relikwie świętego prezbitera. Przed sanktuarium wznosi się drewniana wieża z dzwonem kościelnym pochodzącym z 1820 roku.

Beskidzka Galeria Sztuki

W Szczyrku swoją siedzibę ma również Beskidzka Galeria Sztuki – Bator Art Gallery, czyli miejsce pełne regionalnej kultury obfitujące w dzieła współczesnego malarstwa i ceramiki. Najważniejszym atutem tego miejsca jest zbiór prac lokalnych artystów, których działalność jest promowana i wystawiana do oglądania przez turystów z całego świata. Można znaleźć tu także piękną biżuterię, rzeźby oraz inne formy rękodzieła związane ze sztuką folkloru. W galerii można zostać słuchaczem podczas organizowanych wieczorów poetyckich i uczestnikiem lokalnych imprez folklorystycznych. Beskidzka Galeria Sztuki znajduje się w centrum Szczyrku przy ulicy Myśliwskiej. 

Szczyrk – atrakcje latem

Wycieczka do Szczyrku to dobry pomysł na dłuższy weekend nie tylko podczas trwania zimowego sezonu, a krajobraz gór pokrytych zieloną roślinnością wprawia w zachwyt turystów odwiedzających to miasto latem. Wiele pieszych tras i ścieżek rowerowych sprzyja aktywnemu wypoczynkowi i podziwianiu uroków regionu Beskidu Śląskiego w promieniach słońca.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds