Przejdź do treści
andora

Andora – księstwo ukryte w Pirenejach

Monako, Liechtenstein, San Marino, Andora. Niewielkie państwa, ledwo dostrzegalne na mapach Europy. Wydają się być naprawdę intrygujące i warte odwiedzenia. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się Andora – malutkie księstwo położone w Pirenejach, niemalże całkowicie pokryte górami, łąkami i lasami. Pomimo niewielkiej powierzchni, oferuje turystom wiele malowniczych krajobrazów.

Księstwo Andory – historia powstania

Początki księstwa Andory sięgają czasów Karola Wielkiego. W nagrodę za waleczność mieszkańców w trakcie walk z Maurami oraz innymi ludami muzułmańskimi nadał on prawa miejskie Andorze. W 1133 r. zaczął nią władać biskup z La Seu, a w 1419 r. dzięki złożonemu wniosku przez ludność, został powołany lokalny parlament, który nazwano Radą Terytorialną. Po latach parlament ten został przekształcony w Radę Generalną.

Pomimo tego, że księstwu Andory podczas II wojny światowej zagrażała niemiecka okupacja, pozostawało ono neutralne. Dopiero w 1958 r. państwo ogłosiło pokój z Niemcami. Od 1993 r. po dziś dzień Andora jest członkiem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ).

Gdzie leży Andora?

Andora, państwo w Pirenejach, jest niewielkim księstwem położonym w południowo-zachodniej Europie. Graniczy z Hiszpanią i Francją, a jej powierzchnia wynosi 468 km². Ze względu na to, że jest to państwo położone w Pirenejach, całą powierzchnię Andory obejmują doliny oraz obszary górskie. Najwyższym szczytem położonym w tym kraju jest szczyt Coma Pedrosa (2952 m n.p.m.), z kolei najniższym – Riu Runer (840 m n.p.m.).

andorra
Andora – księstwo w Pirenejach

Andora – atrakcje

Andora to małe państwo w Pirenejach, jednak pomimo niewielkiej powierzchni jest popularnym rejonem turystyczno-wypoczynkowym. Znajdziemy w nim m.in. ośrodek narciarski oferujący świetne trasy, a także kościoły i malownicze widoki.

Stolica Andory – Andorra la Vella

Stolicą księstwa w Pirenejach jest Andorra la Vella. Miasto to leży na wysokości 1023 m n.p.m. oraz 199 km na północ od Barcelony. Znajdziemy w nim wiele atrakcji – za najciekawszą uznaje się jednak kamienny budynek z XVI wieku, zwany Casa de la Vall.

Booking.com

Casa de la Vall

Casa de la Vall to zabytkowy, kamienny dom mieszczący się w zachwycającym księstwie w Pirenejach. Był niegdyś własnością jednej ze szlacheckich rodzin (Busquets), jednak obecnie pełni funkcję siedziby rządu i sądownictwa Andory. Prezentuje się wręcz wyjątkowo – wnętrze pokryte jest późnogotyckimi freskami, a w Sali Posiedzeń znajduje się tzw. Szafa Siedmiu Kluczy, w której to przechowywane są symboliczne klucze do siedmiu parafii księstwa.

Ośrodek narciarski GrandValira

Największy ośrodek narciarski w Pirenejach mieści się właśnie w Andorze. Obejmuje aż 6 miejscowości, czyli blisko 2000 ha. Przygotowanych jest 119 stoków, 210 km tras, 64 wyciągi oraz 3 snowparki. Jest to prawdziwy raj dla osób, które lubią jeździć na nartach. Co ciekawe, w roku 2010 Andora organizowała Mistrzostwa Świata w Ski Tourach, a z kolei w roku 2009 – gościli tutaj kolarze Tour de France. GrandValira w wielu aspektach przewyższa markowe ośrodki narciarskie w Europie oraz zapewnia turystom najwyższym poziom usług, niemal na wszystkich płaszczyznach – rozpoczynając od jazdy na nartach, a kończąc na atrakcjach tj. SPA.

andora narty
Andora – ośrodek narciarski GrandValira

Caldea

Pobyt w Andorze to nie tylko narty. Znajdziemy tam również wiele innych atrakcji, tj. Caldea, będąca czymś w stylu futurystycznego aquaparku. Stanowi największy tego typu ośrodek w całej południowej Europie. Turyści przyjeżdżają do tego miejsca zarówno w celach turystycznych, jak i terapeutycznych. Cały kompleks termalny zaprojektował architekt Jean Michel Ruols. Jest on usytuowany pod szklaną piramidą. Znajdziemy w nim ciepły basen o powierzchni 500m², jacuzzi oraz szereg dodatkowych atrakcji, tj. kaskady, gejzery, punkty inhalacji perfum czy prysznice parowe.

Andora – zakupy

Andora jest strefą bezcłową, jednak aleje zakupowe stanowią praktycznie kilka ulic i bez większych problemów każdy może się przemieszczać. Aleje te umożliwiają zaopatrzenie się w szereg produktów w promocyjnych cenach – począwszy od alkoholu i tytoniu, a skończywszy na sprzęcie elektronicznym. Coraz więcej turystów robi zakupy zarówno w celach rozrywkowych, jak i po to, by zapewnić sobie warunki do życia i zaopatrzyć się w produkty stosowane na co dzień.

państwo w pirenejach
Andora – widok z punktu widokowego Roc Del Quer

Andora – lotnisko

Niestety w Andorze nie ma lotniska. Znajdziemy je w sąsiadujących Państwach, czyli we Francji oraz Hiszpanii. Najbliższe porty to Tuluza-Blagnac, Barcelona-El Prat oraz Girona.

Port lotniczy Tuluza-Blagnac

Port lotniczy Tuluza-Blagnac znajduje się we Francji i jest położony 8 km od centrum Taluzy. Każdego roku obsługuje miliony pasażerów, pomimo tego, że nie jest wielkim lotniskiem. Siatka połączeń krajowych i międzykrajowych oferuje z niego 34 linii lotniczych. Z powodzeniem możemy dolecieć na to lotnisko z Polski – standardowy lot zająłby wówczas około 5 godzin. Z kolei z portu Tuluza-Blagnac do Andory możemy dostać się np. samochodem, co zajęłoby 2-3 godziny, a autokarem – maksymalnie 5.

Port lotniczy Barcelona-El Prat

Lotnisko Barcelona-El Prat w Hiszpanii jest jednym z najchętniej odwiedzanych portów lotniczych w całej Europie. Lot z Polski w to miejsce nie trwa długo, ponieważ są to około 2-3 godziny. Do księstwa Andory możemy dostać się autobusem bądź autokarem. Możliwe jest również wynajęcie samochodu, jednak wówczas należy się liczyć ze znacznie większymi kosztami. Podróż autokarem do stolicy Andory zajęłaby około 3-4 godziny.

Port lotniczy Girona

Port lotniczy Girona również znajduje się w Hiszpanii. Mieści się około 90 km na północ od Barcelony. Nie ma bezpośredniego lotu z Polski do tego miejsca – dostępne są jedynie loty z przesiadką. Podróż wówczas znacznie się wydłuża i jest również droższa – jeśli więc mamy możliwość, wybierzmy któreś z wyżej wspomnianych lotnisk. Jeśli chodzi o transport z portu Girona do Andory, dostępny jest m.in. autobus, który powinien dojechać na miejsce w ciągu maksymalnie 3-4 godzin. Wynajęcie samochodu w Hiszpanii również jest możliwe.

Andora jest przepięknym i malowniczym państwem, które warto odwiedzić. Każdy znajdzie w nim atrakcję odpowiadającą jego potrzebom – jazda na nartach, aquapark, sauna, góry – wybierz coś dla siebie!

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.