lichtenstein

Księstwo Liechtenstein – co warto zobaczyć?

Liechtenstein to niewielkie europejskie państwo leżące pomiędzy Austrią a Szwajcarią. Zachodnią granicę wyznacza rzeka – Ren, a od wschodu rozciągają się malownicze łańcuchy górskie Alp. Językiem urzędowym jest niemiecki, a liczba ludności to zaledwie ok. 38 557. Liechtenstein to idealne miejsce na krótki wypad. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Dla aktywnych czekają dobrze wyposażone stoki narciarskie oraz piękne trasy trekkingowe, a dla zwolenników odpoczynku liczne muzea i punkty widokowe.

Vaduz – stolica Liechtensteinu

Stolicą Księstwa Liechtenstein jest drugie co do wielkości miasto – Vaduz. Znajduje się przy zachodniej granicy państwa. Jest ośrodkiem kulturalnym i finansowym oraz siedzibą wielu spółek i przedsiębiorstw, nawet tych zagranicznych. Warto pospacerować w centrum Vaduz, gdzie znajduje się Ratusz z charakterystyczną rzeźbą trzech koni „Tre Cavalii”. Podążając na południe tą samą ulicą znajduje się Liechtenstein Museum of Fine Arts (The Kunstmuseum Liechtenstein). To państwowe muzeum sztuki nowoczesnej i współczesnej. Jego historia sięga roku 1967, kiedy to państwo Liechtenstein otrzymało w prezencie dziesięć obrazów. Kolekcja sztuki zaczęła się powiększać, aż w końcu dzięki władzom Vaduz i Liechtensteinu oraz licznym darczyńcom rozpoczęto budowę Muzeum. Oficjalnie otwarto je 12 listopada 2000 roku. Charakterystyczny budynek przyciąga uwagę turystów. To prosta bryła z elementami barwionego betonu i czarnego bazaltu. Ciekawostką jest to, że w zewnętrznych częściach budynku umieszczono kamienie rzeczne, nawiązując do bliskości doliny Renu. Twórcami Kunstmuseum byli szwajcarscy architekci – Meinrad Morger, Heinrich Degelo oraz Christian Kerez.

Dzięki Fundacji Hilti Art w 2015 roku dobudowano dodatkowy budynek wystawienniczy, który jest integralną częścią The Kunstmuseum Liechtenstein. Znajduje się tam ważna wystawa obejmująca wybitne dzieła klasycznego modernizmu i sztuki współczesnej. W Muzeum można podziwiać dzieła, rzeźby i obrazy sztuki nowoczesnej i współczesnej obejmujące okres od XIX w. do współczesności. Idąc dalej na południe, nie sposób ominąć dość ciekawej i nieoczywistej rzeźby autorstwa rzeźbiarza Gunthera Stillinga. Jest to Rzeźba Afrykańskiego Króla. Naprzeciwko niej znajduje się Muzeum Pocztowe, do którego wejście jest bezpłatne. Muzeum to zostało otwarte w 1936 roku, a w swojej kolekcji posiada znaczki wydane przez państwo Liechtenstein od 1912 roku. Oprócz ciekawej kolekcji pięknych znaczków, zwiedzający mają okazję poznać historię usług pocztowych w tym kraju. Podążając tą samą uliczką z pewnością nie da się pominąć kolejnego muzeum, tym razem o historii i kulturze państwa. The Liechtenstein National Museum, czyli Muzeum Narodowe mieści się w budynku z 1438 roku, gdzie wcześniej znajdował się sąd. Budynek został odrestaurowany i przekształcony w muzeum. W 42 salach wystawowych zwiedzający mają okazję poznać artefakty dotyczące kultury, historii i przyrody państwa Liechtenstein. Na końcu ulicy znajduje się charakterystyczny budynek o zwieńczeniu w kształcie trójkąta. Jest to siedziba Parlamentu. Budynek pochodzi z 2008 roku i został zaprojektowany przez amerykańskiego architekta. Na koniec zwiedzania centrum Vaduz można udać się do pięknej Katedry św. Floryna. Ten neogotycki kościół został wybudowany w 1873 roku, a status katedry posiada dopiero od 1997 roku. Wstęp do katedry jest bezpłatny.

Zamek w Vaduz

To symbol Liechtensteinu i siedziba rodziny królewskiej. Robi wrażenie, ponieważ położony jest wysoko nad miastem, 570 m n.p.m. na tle pięknych szczytów. Prawdopodobnie jego najstarsza część powstała już w XII wieku. Zamek niestety nie jest dostępny dla zwiedzających, ale warto wjechać na wzgórze, na którym stoi i przyjrzeć się murom z bliska. Z tego miejsca rozciąga się również piękny widok na miasteczko i góry.

vaduz
Zamek w Vaduz – duma Liechtensteinu

Liechtenstein zabytki

Oprócz pięknej neogotyckiej katedry św. Floryna, interesującego budynku Ratusza oraz Zamku w Vaduz warto zobaczyć również stary most na Renie oraz Zamek Gutenberg.

Drewniany most na Renie

Od 1867 roku zaczęto budować drewniane kryte mosty na rzece Ren. Takich mostów zbudowano aż 13, jednak do dziś przetrwał tylko jeden. Znajdujący się w Sevelen drewniany most został zbudowany w 1871 roku i obecnie udostępniony jest wyłącznie dla ruchu pieszego i rowerowego. Jest to najstarszy zachowany most w dolinie Renu.

Zamek Gutenberg

Podczas zwiedzania zabytków Liechtensteinu nie można zapomnieć o pięknym zamku, usytuowanym na skalistym wzgórzu w centrum miasteczka. Zamek Gutenberg (Burg Gutenberg) położony jest w miejscowości Balzers na południu Księstwa Liechtenstein. Budowla ta przetrwała do dnia dzisiejszego w prawie nienaruszonym stanie. Uroku temu miejscu dodaje piękne otoczenie, ponieważ zamek położony jest na 70 – metrowej wolnostojącej skale, wokół której rozbudowane jest malownicze miasteczko. Stąd rozpościera się cudowny, sielski widok na domki i krajobraz górski.

W średniowieczu zamek służył jako kościół. Z biegiem lat zmieniał swoich właścicieli, którzy sukcesywnie dobudowywali części zamku, takie jak wieża czy mury obronne. W latach 1905 – 1912 Zamek Gutenberg przeszedł gruntowną renowację pod wodzą architekta Egona Rheinbergera, co sporo powiększyło budynek. W 1979 roku budowla została wykupiona przez władze Liechtensteinu na cele państwowe. Z zamku utworzono muzeum dostępne dla turystów. W niektórych częściach budynku można zorganizować imprezy kulturalne czy nawet wesele.

lichtensztajn
Zamek Gutenberg

Przedzamcze można zwiedzać przez cały rok, a kaplica zamkowa i ogród różany dostępne są dla zwiedzających w sezonie letnim w każdą niedzielę.

Liechtenstein – atrakcje

Nie da się ukryć, że Liechtenstein kojarzy się głównie z pięknym trasami trekkingowymi oraz stokami narciarskimi. Ten kraj to taki mały raj dla osób aktywnych, lubiących wypoczywać poprzez ruch na łonie natury. W centrum Vaduz niedaleko Muzeum Narodowego znajduje się Informacja Turystyczna, gdzie można pobrać darmowe broszury na temat zwiedzania zabytków i szlaków wędrówek pieszych.

Ośrodek narciarski Malbun

Malbun to małe miasteczko znajdujące się w południowo – wschodniej części Liechtensteinu, na wysokości 1600 m n.p.m. Zimą staje się królestwem miłośników sportów zimowych, gdzie w dobrze wyposażonym ośrodku narciarskim można spędzić cały dzień. Na terenie ośrodka funkcjonuje szkółka, więc jest to idealne miejsce dla dzieci czy początkujących narciarzy.

Trasy trekkingowe

Dla osób lubiących górskie wycieczki z plecakiem czeka dobrze rozwinięta sieć szlaków pieszych. Na terenie całego księstwa istnieje wiele ciekawych i dobrze oznaczonych tras. Podczas takiej wycieczki można podziwiać urokliwe miasteczka, a także zachwycać się widokiem majestatycznych gór.

liechtenstein atrakcje
Szlaki turystyczne w Liechtensteinie posiadają jedne z najpiękniejszych widoków na świecie

Wino

Niewiele osób kojarzy Liechtenstein z produkcją aromatycznego wina. Doskonałą atrakcją przy okazji pobytu w księstwie jest degustacja wina w winnicy znajdującej się w Balzers u stóp Zamku Gutenberg.

Liechtenstein – jak dojechać?

Do Liechtensteinu można dostać się jadąc samochodem przez Niemcy (jest to dłuższa, ale za to wygodniejsza trasa) lub przez Czechy i Austrię. Liechtenstein posiada łatwe połączenie z miastami:

Z Polski do Vaduz można pojechać również dalekobieżnym autobusem, np. z Krakowa, jednak trzeba liczyć się z tym, że podróż potrwa ok. 18 godzin.

Liechtenstein – lotnisko

Liechtenstein nie posiada swojego lotniska, najlepiej udać się do Zurychu. Po wylądowaniu należy przesiąść się w pociąg jadący do miejscowości Sargans, a tam wsiąść do autobusu (linia nr 12), który jedzie do stolicy księstwa. Drugą opcją jest wynajęcie samochodu, dzięki któremu w ciągu godziny można dostać się do Vaduz.

Liechtenstein to głównie piękne krajobrazy górskie, piesze szlaki turystyczne i sielski klimat, idealne miejsce dla tych, którzy lubią na chwilę oderwać się od pracy i odetchnąć pełną piersią.