Search The Query
Search

St. Gallen (Szwajcaria) – odkryj miasto położone 700 m n. p. m.

St.Gallen

Chcesz przenieść się w historyczne czasy Szwajcarii i lepiej poznać kulturę kraju? Wycieczka do St. Gallen będzie najlepszym pomysłem! Odkryj zabytkową zabudowę miasta zawierającą ślady działalności dawnego klasztoru benedyktynów, dzięki któremu powstały obiekty o zniewalającej architekturze i bogatym dziedzictwie. Co warto zobaczyć i jakich zabytków nie możesz pominąć podczas wizyty w mieście? Poznaj najciekawsze atrakcje turystyczne Sankt Gallen w Szwajcarii!

Historia szwajcarskiego miasta

St. Gallen to stolica kantonu o tej samej nazwie. Miasto położone jest w północno-wschodniej części Szwajcarii, między Jeziorem Bodeńskim i regionem Appenzell. Historyczne początki miasta sięgają VII wieku — irlandzki mnich Gallus założył miasto w 612 roku. Pustelnik przemierzał zbocza wysokiej doliny w poszukiwaniu swojego miejsca osiedlenia, gdy w pewnym momencie potknął się i wplątał w krzaki. W wydostaniu się z pomocą przyszedł niedźwiedź, który pomógł Gallusowi się wydostać, w zamian za co otrzymał chleb. Pustelnik wydarzenie to uznał za znak od boga i w miejscu tym wybudował kaplicę, przy której kolejno wzniesiono klasztor benedyktynów.

Życie miasta niemal przez cały czas związane było z opactwem, które funkcjonowało na tym terenie do 1524 roku i wprowadzenia reformacji w chrześcijaństwie. Następnie w 1803 roku St. Gallen ustanowiono stolicą kantonu, a od 1846 roku miasto jest siedzibą biskupa diecezji rzymskokatolickiego kościoła.

St. Gallen stare budownictwo

Co warto zobaczyć w St. Gallen?

Turyści odwiedzający szwajcarskie miasteczko St. Gallen poza krajobrazem górskich szczytów mogą zachwycić się wyjątkową architekturą miejskiej zabudowy. Najważniejszym punktem pobytu jest zwiedzanie Opactwa St. Gallen — katedry i biblioteki oraz pozostałych obiektów składających się na zabytkową starówkę. Spacer uliczkami miasteczka może przynieść wiele wrażeń, ponieważ projektanci miejskiego centrum postanowili zestawić tradycyjną architekturę z nowoczesnością, czego przykładem jest City Lounge. Nie zabraknie również sposobów na spędzenie dnia dla osób, które interesują się sztuką, a całość wyjazdu dopełnią wycieczki po okolicy regionu i podziwiania pięknych uroków kantonu Sankt Gallen.

Zobacz także: Berno – poznaj atrakcje nieoficjalnej stolicy Szwajcarii

Opactwo Sankt Gallen

Największym zabytkiem w mieście jest późnobarokowy zespół obiektów należących do opactwa, który powstał w XIII wieku. W miejscu tym istniał dawniej w Sankt Gallen klasztor benedyktynów z epoki średniowiecza, który założył św. Gall. Miasto zostało przekształcone w ośrodek zakonny około 720 roku, a już 27 lat później stało się opactwem benedyktynów. Nietuzinkowe walory historyczne zostały docenione przez organizację UNESCO, a od 1893 roku cały kompleks widnieje na liście światowego dziedzictwa i kultury.

W skład kompleksu budynków opactwa wchodzi Katedra św. Galla i Otmara z zachowaną kryptą pochodzącą z X wieku. Do budynku przylega dziedziniec składający się z obiektów tworzących miejską starówkę, wśród których najważniejsza jest biblioteka — jedna z najstarszych i najcenniejszych na świecie. Kompleks opactwa wzorowano na sztuce przedromańskiej, która rozwijała się od rządów cesarza Karola Wielkiego. Obiekty z czasem zostały zmodernizowane na styl późnego baroku niemieckiego, co możesz zauważyć we wnętrzach świątyni.

Serce wszystkich budynków opactwa stanowi katedra z rotundą w centralnym punkcie. Fasadę obiektu zwieńczają się dwie wieże, natomiast największe bogactwo znajduje się we wnętrzach kościoła. Sklepienie rotundy pokrywają malowidła, a ściany zdobią rekonstrukcje obrazów Josepha Wannenmachera. Niezwykły klimat to zasługa dwóch organów chóralnych, organów głównych, zdobionej kraty chórowej, późnobarokowej ambony i licznych dekoracji. Zwiedzanie katedry jest bezpłatne.

Opactwo Sankt Gallen

Biblioteka opactwa

Najważniejszą integralną częścią całego kompleksu jest Biblioteka opactwa św. Galla, która uznawana jest za jedną z największych i najstarszych bibliotek klasztornych na świecie. Na jej wnętrze składa się obszerna hala w stylu rokoko gromadząca około 170 tysięcy egzemplarzy ksiąg i 2 tysiące średniowiecznych manuskryptów. Niektóre z pozycji w zbiorach mają po tysiąc lat! Najcenniejszym dobytkiem jest Kodeks Sangalleński, który składa się z 198 pergaminowych kart zawierających tekst czterech Ewangelii w językach: greckim i łacinie z IX w, oryginalny plan opactwa oraz rękopis B Pieśni o Nibelungach.

Przed wejściem do sali bibliotecznej odwiedzający proszeni są o założenie nakrycia na obuwie, które zabezpiecza zabytkową drewnianą podłogę. Tuż obok drzwi znajduje się napis wykonany w języku greckim – „Apteka duszy”. Nie tylko regały z książkami zasługują na szczególną uwagę, a wnętrze bibliotecznej sali skrywa takie zabytki jak mumia Schepenese, która spoczywa w bibliotece od 1836 roku lub globus z XVI wieku o wysokości dwóch metrów.

Bibliotekę możesz zwiedzać codziennie, w godzinach: 10:00 – 17:00. Bilet wstępu obejmuje główną salę, piwnicę oraz salę wystawową, a jego cena to 18 CHF dla dorosłych i 12 CHF dla uczniów i studentów. Istnieje możliwość wykupienia biletu tylko do sali bibliotecznej.

Biblioteka opactwa

Miejski czerwony dywan, czyli City Lounge

Poczuć się jak w domu na mieście? Taki zamysł przyświecał Pipilotti Rist i architektowi Carlosowi Martinez — twórcom odpowiedzialnym za nową przestrzeń miejską w St. Gallen. City Lounge to obszar wydzielony pośród budynków administracyjnych, handlowych i mieszkalnych, który pokrywa warstwa czerwonego dywanu, a dokładniej granulatu tworzywa sztucznego o wyróżniającym się kolorze.

Dzielnica St. Galler Bleichi przemieniła się w czerwony plac, na którym dziś bawią się dzieci, a pracownicy okolicznych biurowców spędzają swoje przerwy. Wszystko zgodnie z zamiarem zatarcia granicy między wnętrzem a przestrzenią zewnętrzną i stworzeniem miejsca o przytulnej atmosferze. Wśród dostępnej infrastruktury znajdują się czerwone ławki, a także elementy dekoracyjne jak porsche 911. Całość prezentuje się tak, jakby ktoś nagle warstwą czerwonej płachty pokrył wszystko, co znajdowało się na ulicach. Miejsce to koniecznie trzeba zobaczyć podczas wizyty w St. Gallen, a czerwony kolor inspiruje do robienia zdjęć!

Zobacz także: Bazylea (Szwajcaria) — 10 najlepszych atrakcji miasta

Dla miłośników sztuki współczesnej — Kunst Halle

KunstMuseum w St. Gallen to świetny sposób na poznanie nowoczesnej kultury i inicjatyw szwajcarskich twórców. Instytucja zyskała uznanie wśród wielu kustoszy sztuki, a zbiory obfitują w bogatą kolekcję obrazów i rzeźb lokalnych artystów. Dodatkowo organizowane są wystawy czasowe, wycieczki i warsztaty, które pozwalają lepiej zapoznać się z narodową twórczością. Muzeum czynne jest od wtorku do piątku, w godzinach: 12:00 – 18:00 oraz 11:00 – 17:00 w weekendy. W poniedziałku Kunst Halle jest zamknięte. Bilet wstępu to koszt 7 CHF lub 2 CHF dla uczniów i studentów za okazaniem legitymacji.

Widok na sześć państw — Szczyt Säntis

Z St. Gallen możesz wybrać się na najwyższy szczyt wschodniej Szwajcarii — Säntis o wysokości 2502 m n.p.m. Widoki z takiej wysokości są fascynujące, a przy dobrej pogodzie możesz dostrzec aż 6 krajów — Szwajcarię, Niemcy, Francję, Włochy, Lichtenstein i Austrię. Na sam wierzchołek dowiezie Cię kolejka liniowa Schwägalp–Säntis, a po podróży między wzniesieniami zachodnich Alp możesz posilić się w restauracji Panorama.

Szczyt Säntis

O każdej porze roku na turystów czeka wiele możliwości spędzania wolnego czasu. Zimą góra przemienia się w wyciąg narciarski. Organizowane są wyprawy kuligowe, a miłośnicy trekkingu mogą liczyć na przechadzkę między ośnieżonymi wzniesieniami. Latem również dostępnych jest wiele tras do pieszych wędrówek, a szczególnie popularny jest tutaj nordic walking. Największą atrakcją tego miejsca są piękne widoki i świeże górskie powietrze.

Informacje praktyczne

Do Sankt Gallen w Szwajcarii możesz dostać się na kilka różnych sposobów. Najwygodniejszą opcją transportu jest lot samolotem z Polski do Zurychu i podróż wewnątrz kraju kolejami. Możesz rozważyć również pokonanie tej trasy samochodem przez Czechy i Niemcy lub Austrię. Pamiętaj o zakupie winiet, które umożliwią Ci sprawne poruszanie się autostradami wewnątrz państwa. W Szwajcarii obowiązują strefy parkowania, dlatego zapoznaj się z kolorami i odpowiadającym im kosztom, zanim zostawisz samochód na płatnym parkingu, a oszczędzisz sobie dodatkowych kosztów związanych z płatnością mandatu.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds