St.Gallen

St. Gallen (Szwajcaria) – odkryj miasto położone 700 m n. p. m.

Chcesz przenieść się w historyczne czasy Szwajcarii i lepiej poznać kulturę kraju? Wycieczka do St. Gallen będzie najlepszym pomysłem! Odkryj zabytkową zabudowę miasta zawierającą ślady działalności dawnego klasztoru benedyktynów, dzięki któremu powstały obiekty o zniewalającej architekturze i bogatym dziedzictwie. Co warto zobaczyć i jakich zabytków nie możesz pominąć podczas wizyty w mieście? Poznaj najciekawsze atrakcje turystyczne Sankt Gallen w Szwajcarii!

Historia szwajcarskiego miasta

St. Gallen to stolica kantonu o tej samej nazwie. Miasto położone jest w północno-wschodniej części Szwajcarii, między Jeziorem Bodeńskim i regionem Appenzell. Historyczne początki miasta sięgają VII wieku — irlandzki mnich Gallus założył miasto w 612 roku. Pustelnik przemierzał zbocza wysokiej doliny w poszukiwaniu swojego miejsca osiedlenia, gdy w pewnym momencie potknął się i wplątał w krzaki. W wydostaniu się z pomocą przyszedł niedźwiedź, który pomógł Gallusowi się wydostać, w zamian za co otrzymał chleb. Pustelnik wydarzenie to uznał za znak od boga i w miejscu tym wybudował kaplicę, przy której kolejno wzniesiono klasztor benedyktynów.

Życie miasta niemal przez cały czas związane było z opactwem, które funkcjonowało na tym terenie do 1524 roku i wprowadzenia reformacji w chrześcijaństwie. Następnie w 1803 roku St. Gallen ustanowiono stolicą kantonu, a od 1846 roku miasto jest siedzibą biskupa diecezji rzymskokatolickiego kościoła.

St. Gallen stare budownictwo

Co warto zobaczyć w St. Gallen?

Turyści odwiedzający szwajcarskie miasteczko St. Gallen poza krajobrazem górskich szczytów mogą zachwycić się wyjątkową architekturą miejskiej zabudowy. Najważniejszym punktem pobytu jest zwiedzanie Opactwa St. Gallen — katedry i biblioteki oraz pozostałych obiektów składających się na zabytkową starówkę. Spacer uliczkami miasteczka może przynieść wiele wrażeń, ponieważ projektanci miejskiego centrum postanowili zestawić tradycyjną architekturę z nowoczesnością, czego przykładem jest City Lounge. Nie zabraknie również sposobów na spędzenie dnia dla osób, które interesują się sztuką, a całość wyjazdu dopełnią wycieczki po okolicy regionu i podziwiania pięknych uroków kantonu Sankt Gallen.

Opactwo Sankt Gallen

Największym zabytkiem w mieście jest późnobarokowy zespół obiektów należących do opactwa, który powstał w XIII wieku. W miejscu tym istniał dawniej w Sankt Gallen klasztor benedyktynów z epoki średniowiecza, który założył św. Gall. Miasto zostało przekształcone w ośrodek zakonny około 720 roku, a już 27 lat później stało się opactwem benedyktynów. Nietuzinkowe walory historyczne zostały docenione przez organizację UNESCO, a od 1893 roku cały kompleks widnieje na liście światowego dziedzictwa i kultury.

W skład kompleksu budynków opactwa wchodzi Katedra św. Galla i Otmara z zachowaną kryptą pochodzącą z X wieku. Do budynku przylega dziedziniec składający się z obiektów tworzących miejską starówkę, wśród których najważniejsza jest biblioteka — jedna z najstarszych i najcenniejszych na świecie. Kompleks opactwa wzorowano na sztuce przedromańskiej, która rozwijała się od rządów cesarza Karola Wielkiego. Obiekty z czasem zostały zmodernizowane na styl późnego baroku niemieckiego, co możesz zauważyć we wnętrzach świątyni.

Serce wszystkich budynków opactwa stanowi katedra z rotundą w centralnym punkcie. Fasadę obiektu zwieńczają się dwie wieże, natomiast największe bogactwo znajduje się we wnętrzach kościoła. Sklepienie rotundy pokrywają malowidła, a ściany zdobią rekonstrukcje obrazów Josepha Wannenmachera. Niezwykły klimat to zasługa dwóch organów chóralnych, organów głównych, zdobionej kraty chórowej, późnobarokowej ambony i licznych dekoracji. Zwiedzanie katedry jest bezpłatne.

Opactwo Sankt Gallen

Biblioteka opactwa

Najważniejszą integralną częścią całego kompleksu jest Biblioteka opactwa św. Galla, która uznawana jest za jedną z największych i najstarszych bibliotek klasztornych na świecie. Na jej wnętrze składa się obszerna hala w stylu rokoko gromadząca około 170 tysięcy egzemplarzy ksiąg i 2 tysiące średniowiecznych manuskryptów. Niektóre z pozycji w zbiorach mają po tysiąc lat! Najcenniejszym dobytkiem jest Kodeks Sangalleński, który składa się z 198 pergaminowych kart zawierających tekst czterech Ewangelii w językach: greckim i łacinie z IX w, oryginalny plan opactwa oraz rękopis B Pieśni o Nibelungach.

Przed wejściem do sali bibliotecznej odwiedzający proszeni są o założenie nakrycia na obuwie, które zabezpiecza zabytkową drewnianą podłogę. Tuż obok drzwi znajduje się napis wykonany w języku greckim – „Apteka duszy”. Nie tylko regały z książkami zasługują na szczególną uwagę, a wnętrze bibliotecznej sali skrywa takie zabytki jak mumia Schepenese, która spoczywa w bibliotece od 1836 roku lub globus z XVI wieku o wysokości dwóch metrów.

Bibliotekę możesz zwiedzać codziennie, w godzinach: 10:00 – 17:00. Bilet wstępu obejmuje główną salę, piwnicę oraz salę wystawową, a jego cena to 18 CHF dla dorosłych i 12 CHF dla uczniów i studentów. Istnieje możliwość wykupienia biletu tylko do sali bibliotecznej.

Biblioteka opactwa

Miejski czerwony dywan, czyli City Lounge

Poczuć się jak w domu na mieście? Taki zamysł przyświecał Pipilotti Rist i architektowi Carlosowi Martinez — twórcom odpowiedzialnym za nową przestrzeń miejską w St. Gallen. City Lounge to obszar wydzielony pośród budynków administracyjnych, handlowych i mieszkalnych, który pokrywa warstwa czerwonego dywanu, a dokładniej granulatu tworzywa sztucznego o wyróżniającym się kolorze.

Dzielnica St. Galler Bleichi przemieniła się w czerwony plac, na którym dziś bawią się dzieci, a pracownicy okolicznych biurowców spędzają swoje przerwy. Wszystko zgodnie z zamiarem zatarcia granicy między wnętrzem a przestrzenią zewnętrzną i stworzeniem miejsca o przytulnej atmosferze. Wśród dostępnej infrastruktury znajdują się czerwone ławki, a także elementy dekoracyjne jak porsche 911. Całość prezentuje się tak, jakby ktoś nagle warstwą czerwonej płachty pokrył wszystko, co znajdowało się na ulicach. Miejsce to koniecznie trzeba zobaczyć podczas wizyty w St. Gallen, a czerwony kolor inspiruje do robienia zdjęć!

Dla miłośników sztuki współczesnej — Kunst Halle

KunstMuseum w St. Gallen to świetny sposób na poznanie nowoczesnej kultury i inicjatyw szwajcarskich twórców. Instytucja zyskała uznanie wśród wielu kustoszy sztuki, a zbiory obfitują w bogatą kolekcję obrazów i rzeźb lokalnych artystów. Dodatkowo organizowane są wystawy czasowe, wycieczki i warsztaty, które pozwalają lepiej zapoznać się z narodową twórczością. Muzeum czynne jest od wtorku do piątku, w godzinach: 12:00 – 18:00 oraz 11:00 – 17:00 w weekendy. W poniedziałku Kunst Halle jest zamknięte. Bilet wstępu to koszt 7 CHF lub 2 CHF dla uczniów i studentów za okazaniem legitymacji.

Widok na sześć państw — Szczyt Säntis

Z St. Gallen możesz wybrać się na najwyższy szczyt wschodniej Szwajcarii — Säntis o wysokości 2502 m n.p.m. Widoki z takiej wysokości są fascynujące, a przy dobrej pogodzie możesz dostrzec aż 6 krajów — Szwajcarię, Niemcy, Francję, Włochy, Lichtenstein i Austrię. Na sam wierzchołek dowiezie Cię kolejka liniowa Schwägalp–Säntis, a po podróży między wzniesieniami zachodnich Alp możesz posilić się w restauracji Panorama.

O każdej porze roku na turystów czeka wiele możliwości spędzania wolnego czasu. Zimą góra przemienia się w wyciąg narciarski. Organizowane są wyprawy kuligowe, a miłośnicy trekkingu mogą liczyć na przechadzkę między ośnieżonymi wzniesieniami. Latem również dostępnych jest wiele tras do pieszych wędrówek, a szczególnie popularny jest tutaj nordic walking. Największą atrakcją tego miejsca są piękne widoki i świeże górskie powietrze.

Szczyt Säntis

Informacje praktyczne

Do Sankt Gallen w Szwajcarii możesz dostać się na kilka różnych sposobów. Najwygodniejszą opcją transportu jest lot samolotem z Polski do Zurychu i podróż wewnątrz kraju kolejami. Możesz rozważyć również pokonanie tej trasy samochodem przez Czechy i Niemcy lub Austrię. Pamiętaj o zakupie winiet, które umożliwią Ci sprawne poruszanie się autostradami wewnątrz państwa. W Szwajcarii obowiązują strefy parkowania, dlatego zapoznaj się z kolorami i odpowiadającym im kosztom, zanim zostawisz samochód na płatnym parkingu, a oszczędzisz sobie dodatkowych kosztów związanych z płatnością mandatu.