Przejdź do treści
Bolzano

Bolzano – malownicza prowincja północnych Włoch

Włochy to jeden z najczęściej wybieranych przez Polaków celów podróżniczych. Prowincja Bolzano należy do niezwykłych miejsc w Południowym Tyrolu, w którym można usłyszeć nie tylko język włoski, ale i niemiecki. Poznaj Włochy od nowej strony i wejdź do świata atrakcji tego urokliwego regionu. Co zobaczyć w Bolzano (Bozen), jak tam dojechać i jak zwiedzać region, nad którym czuwają majestatyczne góry? Odpowiedzi w artykule!

Bolzano (Włochy) – atrakcje

Bolzano to miasto i gmina we Włoszech, której historia sięga średniowiecza. Było to wtedy miasto targowe, które kilkakrotnie zmieniało swoich władców. W 1809 roku Napoleon włączył Bolzano do Królestwa Włoch. Później stało się ono częścią Austrii, by po I wojnie światowej znowu powrócić do Italii. W 1969 roku Bolzano stało się miastem autonomicznym i do dziś każdego roku przyciąga mnóstwo turystów z całego świata. Oto kilka miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć, odwiedzając ten  wyjątkowy region Włoch.

Muzeum Archeologiczne Południowego Tyrolu

Jednym z najpopularniejszych miejsc w Bolzano jest zdecydowanie Muzeum Archeologiczne Południowego Tyrolu. Obiekt został otwarty w 1998 roku i skupia się wokół człowieka z lodu, którego zwie się Ötzi. Jest to bardzo dobrze zachowana naturalna mumia z około 3300 r. p.n.e. Ciało w muzeum jest przetrzymywane w specjalnej klimatyzowanej komorze, w której temperatura osiąga -6 stopni Celsjusza, a wilgotność wynosi aż 98%. Warunki te imitują warunki lodowcowe, w których znaleziono mumię. Badania nad ciałem wykazały wiele interesujących faktów. Ostatnim posiłkiem mężczyzny przed śmiercią było mięso jelenia i kozicy, cierpiał on na miażdżycę tętnic, miał nietolerancję laktozy, a w jego organizmie znajdowały się bakterie wywołujące boreliozę. W 2011 roku dokonano rekonstrukcji twarzy mumii. W muzeum archeologicznym znajduje się mnóstwo eksponatów, do których zaliczają się zarówno przedmioty znalezione wraz z ciałem, jak i liczne modele czy rekonstrukcje. Na najwyższym, trzecim piętrze obiektu organizowane są wystawy czasowe.

Bilet normalny kosztuje 9 euro, a ulgowy 7 euro. Dzieci do 6. roku życia mogą wejść na teren muzeum za darmo. Wszystkie dodatkowe informacje oraz godziny otwarcia można sprawdzić na oficjalnej stronie Muzeum Archeologicznego Południowego Tyrolu.

Muzeum Civico Bolzano
Muzeum Civico

Bolzano – stare miasto

Bolzano słynie ze swojego urokliwego i malowniczego Starego Miasta. Stolica Południowego Tyrolu wypełniona jest wąskimi uliczkami i klimatycznymi budynkami, z których duża część pochodzi jeszcze ze średniowiecza. Jednym z charakterystycznych punktów jest Via dei Portici, czyli 300-metrowa ulica z arkadami, wśród których kryją się małe sklepy. Kolorowe budynki tworzą tam niezwykły, włoski klimat, co sprawia, że to miejsce idealne na spacer, którego zwieńczeniem może być np. Piazza del Grano. Jest duża szansa, że trafisz tam na targ z lokalnymi przysmakami i wyrobami.

Głównym placem miasta jest Plac Walthera. Jego nazwa pochodzi od poety Walthera von der Vogelweide’a. Na środku placu znajduje się marmurowy pomnik przedstawiający sylwetkę artysty. W tym miejscu można skorzystać z kawiarnianych i restauracyjnych ogródków oraz wziąć udział w wydarzeniach kulturalnych. Każdego roku organizowany jest tam jarmark bożonarodzeniowy, bieg sylwestrowy BOclassic czy festiwal jazzowy. W średniowieczu plac Walthera znajdował się poza murami miasta, na obrzeżach Bolzano. Dziś jest to idealne miejsce do rozpoczęcia zwiedzania uliczek Starego Miasta.

Katedra

Gotycka katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Bolzano to najbardziej okazały symbol miasta. Monumentalna budowla, której przebudowa rozpoczęła się w XIII wieku, zachwyca zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Wieża kościelna powstała w XVI wieku. Kaplicę Łaski Pańskiej zbudowano natomiast w XVIII wieku. Historia całego miejsca sięga jednak kilka wieków wstecz. Katedra została mocno zniszczona w trakcie II wojny światowej, ale dziś  prezentuje się bardzo dobrze. Wewnątrz znajdują się m.in. ambona z piaskowca z płaskorzeźbami czterech Ojców Kościoła i portretami Ewangelistów oraz różnorodne freski. Katedrę można odwiedzać od poniedziałku do piątku od 7:30 do 18:00 i w niedziele od 8:00 do 20:00. istnieje możliwość umówienia się na zwiedzanie wieży z przewodnikiem.

Bolzano Katedra

Muzeum Sztuki współczesnej

Museion to Muzeum Sztuki Współczesnej otwarte w 2008 roku. Nowoczesny budynek w zabytkowym mieście Południowego Tyrolu ma symbolizować połączenie sztuki i architektury nowoczesnej ze starą częścią Bozen. Muzeum posiada ponad 4500 eksponatów autorstwa lokalnych i zagranicznych artystów. Nowatorską, przeszkloną budowlę warto odwiedzić nie tylko ze względu na wystawy, ale sam wygląd i ciekawą architekturę. Muzeum jest czynne wtorku do niedzieli od 10:00 do 18:00. W czwartki od 18:00 do 22:00 wstęp jest darmowy dla wszystkich. Poza tym obowiązuje cennik: bilet normalny – 7 euro, bilet ulgowy – 3,5 euro. Grupowe wycieczki z przewodnikiem kosztują 60 i 90 euro w zależności od liczby uczestników i czasu trwania zwiedzania.

Messner Mountain Museum

Messner Mountain Museum  to muzeum założone przez włoskiego alpinistę – Reinholda Messnera. Celem, który przyświeca temu miejscu, jest zapoznanie ludzi z historią alpinizmu, przekazanie wiedzy na temat gór oraz osadnictwa górskiego. Główny oddział muzeum to Firmian, znajdujący się w Zamku Sigmundskron. Niezwykła lokalizacja jest dodatkowym atutem obiektu. Ekspozycja skupia się na oddaniu relacji człowieka z górami. Więcej na temat muzeum można przeczytać na oficjalnej stronie. Znajduje się tam także nagranie prezentujące oddział Firmian. Bilet normalny kosztuje 12 euro, ale istnieje też kilka opcji zniżek. Łącznie Messner Mountain Museum składa się z sześciu oddziałów.

Kolejny oddział, który jest szczególnie warty uwagi, to Corones. Jego położenie jest absolutnie wyjątkowe – znajduje się on bowiem na szczycie Plan de Corones, 2.275 metrów n.p.m. W charakterystycznym budynku autorstwa Zahy Hadid można prześledzić historię alpinizmu. Widok rozciągający się z Plan de Corones jest jednym z najpiękniejszych w całych Alpach. Budynkowi muzeum można przyjrzeć się w specjalnym wideo. Cena normalnego biletu wynosi 10 euro.

Kolejka Kohlerer Bahn

Dużą popularnością wśród turystów cieszy się kolejka, która została oddana do użytku w 1908 roku. To czyni ją jedną z najstarszych kolejek osobowych na świecie. Łączy ona stolicę Południowego Tyrolu z górską miejscowością Kohlern. Od czasu otwarcia kolejka kilka razy była wymieniana, by zapewnić jak najwyższy poziom bezpieczeństwa. Bilet na wjazd w jedną stronę kosztuje 4 euro, a w dwie strony 8 euro.  Przy dolnej stacji można podziwiać zabytkowe stuletnie kabiny. Po wjeździe na górę można podziwiać takie szczyty jak: Rittner Horn, Hirzer, Schlern, Sarner Scharte czy Rosengarten.

Kolejka Kohlerer Bahn

Pomnik zwycięstwa w Bolzano

Na Piazza della Vittoria znajduje się pomnik w kształcie łuku triumfalnego. Powstawał w latach 1926-1928. Upamiętnia przejęcie przez Włochy Tyrolu po I wojnie światowej. Pomnik jest okazem architektury faszystowskiej, co przez lata wzbudzało niemałe kontrowersje. Łuk padł ofiara ataku bombowego, ale został odrestaurowany i dziś ma na celu symboliczne zbliżenie ludności włoskiej i niemieckojęzycznej.

Bolzano – ciekawe miejsca w okolicy

Włochy zachwycają swoją różnorodnością. Bajeczne plaże, malownicze jeziora i najpiękniejsze szczyty na terenie jednego państwa sprawiają, że jest to kraj idealny na pobyt w każdej porze roku. Zwiedzając Bolzano, warto poświęcić też nieco czasu na poznanie okolicy miasta Południowego Tyrolu. Miejscem, które zdecydowanie warto odwiedzić, jest jezioro Kalterer See. To najcieplejsze jezioro kąpielowe ulokowane w Alpach. Latem woda osiąga nawet 28 stopni Celsjusza. Poza zwykłymi kąpielami i relaksem na plaży można skorzystać z rowerów wodnych, żaglówek czy kajaków. To także świetna baza wypadowa na spacery po okolicy. Miejsce idealne dla osób w każdym wieku i zarówno tych podróżujących samotnie, jak i dla całych rodzin.

Na obrzeżach miasta znajduje się średniowieczny, gotycki Zamek Runkelstein. Został zbudowany w XIII wieku na zlecenie braci Friedricha i Berala von Wangenów. Bracia Niklaus i Franz Vintlerowie, członkowie bogatej rodziny kupieckiej Bozen, nabyli budowlę w 1385 roku i zlecili malowanie w zamku fresków. Budynek charakteryzuje się ciekawym położeniem. Zbudowano go bowiem na skale, nad rzeką Talvera. Pod koniec XVII wieku zamek od wschodu został zniszczony przez pożar. Aktualnie jest odnowiony otwarty dla turystów. Wewnątrz można podziwiać m.in. wspomniane już świeckie freski, które stanowią  świadectwo ówczesnego dworskiego życia, arystokratycznych strojów czy popularnych turniejów. Jednym z najciekawszych pomieszczeń jest pokój kąpielowy, który można oglądać tutaj w widoku 360 stopni. Normalny bilet wstępu do zamku kosztuje 8 euro. Bilet ulgowy to koszt 5,5 euro. Jeśli chcesz zwiedzać z przewodnikiem, za każdą osobę należy doliczyć 2,7 euro. Bilet rodzinny (2 osoby dorosłe i 2 dzieci) kosztuje 16 euro.

Południowy Tyrol to kraina włoskich win. Znajdziemy tam mnóstwo lokalnych winnic, w których rosną różnorodne szczepy winogron. Można spotkać np. vernatsch czy lagrein. Warto poświęcić choć jeden dzień na wycieczkę do pobliskiej winnicy, by posmakować najpyszniejszych trunków w wyjątkowym miejscu we Włoszech.

Uliczka w bolzano

Jak się dostać do Bolzano?

Bolzano to jedno z tych miast we Włoszech, do których nie polecimy bezpośrednio z Polski. Loty do Bolzano możliwe są jednak z włoskich miast, do których w atrakcyjnych cenach można się dostać z naszego kraju. Bardzo popularne jest też przedostanie się np. do Monachium, Innsbrucku, Mediolanu czy Bolonii i skorzystanie z tamtejszych autobusów i pociągów, których celem jest Południowy Tyrol. Niektórzy decydują się także na wynajem samochodu w którymś z tych miast i komfortowe dotarcie do celu w zaledwie kilka godzin. Podróż samochodem z Polski jest niestety dość długa, ale trasa oferuje wiele ciekawych miejsc także po drodze. Wycieczka do regionu Bolzano samochodem może być naprawdę ciekawą przygodą.

Gdzie spać w Bolzano?

Południowy Tyrol ma do zaoferowania wiele typów noclegów. Właściwie każdy podróżny znajdzie coś dopasowanego do swoich preferencji i możliwości. W centrum Bolzano można zatrzymać się w nowoczesnych apartamentach oraz luksusowych hotelach, ale nie tylko. Można wynająć też pokoje u osób prywatnych za znacznie niższą cenę. Bardzo popularne w Południowym Tyrolu jest nocowanie w agroturystykach znajdujących się na obrzeżach miasta. Noclegi, które dają możliwość obcowania z naturą, wytwarzają niepowtarzalny klimat. Bolzano to idealne miejsce dla osób, które cenią sobie piękne widoki z okna. Łatwo tam o niesamowity widok na góry. Odwiedzając Włochy (i nie tylko), pamiętaj, by planując swój nocleg korzystać ze sprawdzonych stron pośredników lub rezerwować zakwaterowanie przez oficjalne strony hoteli. W Bolzano z pewnością znajdziesz coś dla siebie!

Bolzano (Włochy) – ciekawostki

Regiony takie jak Południowy Tyrol to zwykle nie tylko ładne miejsca, ale też ciekawa historia, wyjątkowa atmosfera i szczegóły wyróżniające je na tle innych krain geograficznych. Bolzano jest miastem, którego dotyczy mnóstwo ciekawostek, np.:

 • poza włoskim i niemieckim, w Bolzano można usłyszeć także język ladyński, którym posługują się pierwotni mieszkańcy Dolomitów;
 • w Bolzano co roku organizowany jest słynny Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Ferruccio Busoniego;
 • Bolzano jest uznawane za jedno z najlepszych pod względem standardu życia miast do zamieszkania we Włoszech;
 • Salewa, czyli firma zajmująca się sprzętem i odzieżą górską, pochodzi właśnie z Bolzano;
 • alpinista Reinhold Messner urodził się w Bressanone, w prowincji Bolzano;
 • miastem partnerskim Bozen jest węgierskie Sopron;
 • z Południowego Tyrolu pochodzi znany drink Hugo na bazie prosecco, syropu z czarnego bzu, wody gazowanej i mięty;
 • Bolzano to zwykle w trakcie lata najcieplejsze włoskie miasto;
 • w Bolzano znajduje się najstarsza europejska mumia;
 • pochodzi stamtąd klub hokejowy HC Bolzano;
 • Bolzano słynie z hutnictwa aluminium i żelaza.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.