Przejdź do treści
piazza navona

Piazza Navona – najpiękniejszy barokowy plac w Rzymie

Zabytkowe centrum starożytnego miasta, a w nim wielki barokowy plac. Piazza Navona to ważne miejsce spotkań dzisiejszego Rzymu, które z wielką chęcią odwiedzane jest nie tylko przez turystów, ale również miejscowych. Można zaobserwować tu, jak kwitnie życie w stolicy Włoch, spróbować dań lokalnej kuchni, czy napić się aromatycznego espresso. Plac Piazza Navona to jeden z większych dobytków średniowiecznej kultury, na którym można podziwiać wiele ciekawych monumentów, a każdy z nich zachwyca swoim wyglądem, znaczeniem i historią!

Piazza Navona – obowiązkowy punkt podczas wizyty w Wiecznym Mieście

Być w Rzymie i nie zobaczyć, jak wygląda słynny plac Piazza Navona to wielka strata, ponieważ miejsce to stanowi ważny element miasta. Pomimo że plac nie powstał w czasach rozkwitu potężnego, rzymskiego imperium a dopiero kilka stuleci później, można oglądać tu kunszt dwóch znamienitych artystów barokowych – Borrominiego i Berniniego. Wyjątkowe wrażenie zapewnia wieczorowa bądź nocna wizyta w tym miejscu, ponieważ wiele świateł tworzy niezwykły i romantyczny klimat podczas ciemniejszej aury. Na Piazza Navona można wybrać się każdego dnia i przez cały rok, a plac jest ogólnie dostępny dla zwiedzających. Na turystów czekają tu znane zabytki, takie jak Fontanna Czterech Rzek, a także Fontanna Maura i Neptuna oraz Kościół Sant’ Agnese in Agone. W pobliżu można znaleźć inne atrakcje wiecznego miasta, wśród których są Zamek św. Anioła wraz z Mostem św. Anioła, Panteon i Mauzoleum Augusta. Lokalizacja pozwala na szybkie dostanie się w tą okolicę, bez konieczności przemieszczania się środkami miejskiej komunikacji, ponieważ centrum Rzymu służy pieszym spacerom.

piazza navona rzym
Piazza Navona

Gdzie znajduje się plac Navona?

Piazza Navona mieści się w centrum włoskiej stolicy, w dzielnicy Rione Parione. Najłatwiejszą opcją dostania się na miejsce jest spacer po urokliwym sercu Rzymu, ponieważ przy samym miejscu nie znajduje się żadna stacja metra. Najbliższa położona jest około 15 minut pieszej drogi – Spagna, więc dla turystów wyruszających na podbój placu Piazza Navona z odległych przedmieść jest to dobry sposób na skrócenie trasy do miejsca docelowego. Ponadto jest kilka miejskich autobusów, które zatrzymują się w niedalekiej odległości od zabytkowej przestrzeni, w tym linie: 40, 60 i 64.

Więcej o atrakcjach Rzymu przeczytasz w naszym artykule: Zwiedzanie Rzymu: najlepsze atrakcje i zabytki w Wiecznym mieście

Plac zbudowany na ruinach starożytnego stadionu

Początki pięknego placu Piazza Navona datuje się na około 80 rok n.e., jednak obszar ten posiadał całkiem inne przeznaczenie niż znane dzisiejszej ludności. Pierwotnie był to stadion, który powstał z polecenia ówczesnego cesarza – Domicjana. Tu rozgrywały się najważniejsze lekkoatletyczne zawody, których pomysł zaczerpnięto z Grecji i tamtejszych igrzysk olimpijskich. Stadion Domicjana składał się z areny o długości 265 metrów i szerokości 106 metrów. Całość była murowana, wykorzystując w tym celu cegłę i trawertyn. Do dziś spacerując wzdłuż zabudowań można zauważyć charakterystyczny kształt. Obiekt w ten sposób funkcjonował do V wieku, choć późniejszym okresie również można było zauważyć przejawy gimnastycznej działalności. Wiele uszkodzeń powstała na skutek pożaru około 217 roku podczas rządów Makrynusa, a niektóre z zabudowań odnowiono w kolejnym roku i następnie w 228r.

Następne stulecia doprowadziły do upadku miejsca, a ze stadionu pozyskiwano materiały potrzebne do budowy nowych obiektów. Powstałe w tym miejscu konstrukcje stały się częścią innych kościołów i pałaców. W XV wieku przestrzeń została wybrukowana, by miejsce to mogło służyć za miejski targ, który przeniesiono tu z Kapitolu. W tym czasie przyjął bardziej owalny kształt. Największa zmiana dokonała się, gdy głową Kościoła katolickiego był w XVII wieku papież Innocenty X, za którego przebudowano większą część placu i dokonano urbanistycznych reorganizacji. W tym okresie kształtowała się piękna barokowa przestrzeń, której powstaniu przyczynili się najsłynniejsi artyści. Obecnie miejsce to stanowi swego rodzaju otwarte muzeum, w którym można podziwiać wiele rodzajów sztuki okresu baroku oraz centrum życia towarzyskiego tutejszych mieszkańców.

Architektura Pizza Navona

Na placu Piazza Navona została zachowana dawna architektura stadionu cesarza Domicjana wraz z wieloma nowszymi budynkami, które powstawały kolejno do XVIII wieku. Nie brak na tej przestrzeni mniejszych kościołów i pałaców, ale miejsce to w głównej mierze słynie z wodnych obiektów, a na jego obszarze można podziwiać aż 3 fontanny, które zasilane są wodą z akweduktu virgo. Jedna z nich – najbardziej rozpoznawalna i stanowiąca jedno z większych barokowych dzieł to Fontanna Czterech Rzek Berniniego, która mieści się w środkowym punkcie placu. Z kolei na dwóch przeciwległych końcach miejskiej przestrzeni usytuowane są: Fontanna Neptuna oraz Fontanna Maura. Wyróżnić warto również zabytkowy Kościół Sant’ Agnese in Agone, którego fasadę zaprojektował Borromini. Sakralny obiekt znajduje się w pobliżu fontann i stanowi prawdziwą skarbnicę sztuki i architektury.

Fontanna Czterech Rzek

Fontana dei Quattro Fiumi, czyli Fontanna Czterech Rzek to słynny wodny wodotrysk zdobiący centrum placu Piazza Navona. Obiekt został zaprojektowany przez Gian Lorento Berniniego na życzenie papieża Innocentego X, który wybrał jego pracę w konkursie. Rzeźba przedstawiająca czterech mężczyzn osadzona jest na trawertynowej skale i przypisuje się jej wyjątkową symbolikę. Każdy z mężczyzn umieszczonych przez artystę na głównym planie stanowi inną rzekę oraz kontynent przez który przepływa. Tym sposobem można podziwiać Nil – przedstawiający Afrykę, Dunaj – nawiązujący do Europy, Ganges – odpowiadający Azji oraz Rio de Plate – symbolizujący dwie Ameryki. Poza dostojnymi mężczyznami, na pomniku znajdują się rzeźby przedstawiające motywy zwierzęce i roślinne, nawiązujące do danego obszaru świata. Miedzy nimi – na samym środku fontanny wznosi się obelisk, który według historyków początkowo zdobił Kwirynał a następnie Cyrk Maksencjusza, by kolejno znaleźć się na Piazza Navona. Na jego czubku znajduje się wyrzeźbiona postać gołębicy, trzymającej oliwną gałązkę. Miejsce to od odsłonięcia w 1651 roku wywołuje wielki zachwyt i tworzy niesamowicie romantyczny klimat całej przestrzeni. Zabytek ten koniecznie należy zobaczyć podczas wizyty w Rzymie!

fontanna czterech rzek
Fontanna Czterech Rzek

Fontanna Maura

Na Placu Piazza Navona znajdują się jeszcze dwie fontanny i choć nie są tak wzniosłe, jak Fontana dei Quattro Fiumi tworzą cudowną atmosferę tego miejsca. Pierwszą z nich jest Fontanna Maura stojąca w południowym krańcu obszaru placu. Wznosząca się nad zbiornikiem wody postać mężczyzny umieszczona jest w niewielkiej muszli, a otacza ją czterech greckich bogów morza. Fontanna jest projektem Giacomo della Porta, który powstał w 1575 roku.

Fontanna Neptuna

Fontanna Neptuna, zwana dawniej jako Fontanna dei Calderari zdobi północną część Piazza Navona. Wodny obiekt podobnie jak Fontanna Maura powstał z projektu Giacomo della Porta w 1574 roku. Jej górna część została wykuta w kamieniu, natomiast dolną część fontanny zbudowano z białego marmuru. Rzeźby pojawiły się dopiero 300 lat później, dzięki pracy Antoniego della Bita, który stworzył pomnik walki Neptuna z ośmiornicą oraz Greggori’emu Zappale, dorabiającego mitologiczne postacie.

Booking.com

Kościół Sant’Agnese in Agone

Wzniosłą budowlą na placu Piazza Navona jest pochodzący z XVII wieku barokowy Kościół Sant’ Agnese in Agone. Budowa rozpoczęła się w 1652 roku, choć ostateczne pracę nad świątynią zakończyły się w 1672 roku, a udział w nich brali trzej architekci – Rainaldi, Borromini i Carlo. Budynek stoi na planie greckiego krzyża i cechuje się bogato zdobionym wnętrzem, jak przystało na barokowy zabytek. W jego środku podziwiać można wiele ściennych malowideł, pomników i rzeźb a także obrazów znamienitych artystów. Nazwa kościoła nawiązuje do odbywających się tu dawniej zawodów, gdyż „in Agone” można przetłumaczyć z języka greckiego, jako miejsce odbywania zawodów. Podobnie funkcjonuje to w przypadku nazwy placu, dawniej znanego pod tą samą nazwą, która na przestrzeni lat ewoluowała do znanego dziś „Navona”. Obiekt jest chętnie odwiedzany przez turystów, a podczas wizyty na placu warto zajrzeć do jego wnętrza!

plac navona
Kościół Sant’Agnese in Agone

Piazza Navona a życie nocne

Obecnie Piazza Navona stanowi jedno z bardziej popularnych miejsc w Rzymie nie tylko wśród turystów, ale i miejscowych! Jest to idealna przestrzeń na wieczorne wyjścia i towarzyskiego spotkania. W zabudowie placu można znaleźć niejedną restaurację lub kawiarnię, a kolacja w takich okolicznościach sztuki zapewnia jeszcze większe kulinarne doznania. Plac szczególnie przypadł do gustu ludziom młodym, według których – „Jeśli nie ma Cię wieczorem na Piazza Navona – nie istniejesz”. To centrum rozrywki i serce Rzymu, które wiecznie tętni życiem oraz posiada swój unikalny klimat. Podczas pobytu w mieście nie można pominąć spaceru w tej urokliwej jego części!

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.