kwirynał

Kwirynał – najwyższe z siedmiu rzymskich wzgórz

Odwiedzenie Kwirynału to jeden z głównych punktów wycieczki do Rzymu a najwyższe z wszystkich siedmiu wzgórz, na których powstało miasto ma dla turystów wiele do zaoferowania i owiane jest pewną legendą. Tu można zobaczyć, jak wygląda siedziba prezydenta Włoch wraz z całym pałacowym kompleksem i otaczającymi go ogrodami oraz poznać jedno z ważniejszych politycznie miejsc całego miasta, którego początki sięgają czasów starożytnych.

Legenda o porwaniu Sabinek

Legenda związana z Kwirynałem mówi o tym, że dawniej miasto zamieszkiwali wyłącznie mężczyźni, a na jednym z siedmiu wzniesień – Kwirynale rozwijała się osada Sabines. Romulus – pierwszy, rzymski król zaprosił do miasta ludność tej osady na uroczystość. Zgodnie z legendą, kobiety Sabines zostały wówczas porwane, natomiast mężczyzn wyrzucono z miasta. Po upływie kilku lat nastała wojna i król Sabines – Tytus Tatius mierzył się z Romulusen jednak konflikt między przywódcami został zażegnany dzięki kobietom Sabines, które wybiegły z prośbą o zaprzestanie wojennych działań, trzymając na rękach swoje dzieci posiadane z Rzymianami. Królowie się pojednali, a ludność wioski wzniosła na wzgórzu wiele świątyń poświęconych Kwirynałowi – rzymskiemu bogowi wojny, co następnie przełożyło się na nazwę wzgórza królującego nad miastem.

palazzo del quirinale

Gdzie znajduje się wzgórze Kwirynalskie?

Wzgórze Kwirynał mieści się w północno-wschodniej części miasta i stanowi najbardziej wysunięte na północ wzniesienie. Znajduje się na placu Piazza del Quirinale, na który łatwo trafić z okolic położonej niedaleko Fontanny di Trevi. Wystarczy kierować się Via di S. Vincenzo a następnie Via della Dataria. W pobliżu znajdują się także takie atrakcje, jak Schody Hiszpańskie a nieco dalej można zobaczyć słynne Koloseum, Forum Romanum i piękny Plac Wenecki. Na samym szczycie Kwirynału przecinają się drogi, a miejsce to nazywa się skrzyżowaniem Czterech Fontann, które wiąże się z urbanistycznym planem papieża Sykstusa VI.

Więcej o Rzymie przeczytasz w naszym artykule: Zwiedzanie Rzymu: najlepsze atrakcje i zabytki w Wiecznym mieście

Kwirynał – historia

Wzmianki o wzgórzu Kwirynalskim pochodzą już z czasów początków miasta, kiedy teren ten zamieszkiwany był przez wioskę Sabinów, za których życia powstało wiele ciekawych obiektów i świątyń. Około VI wieku p.n.e. wzgórze oficjalnie stało się częścią miasta, ponieważ włączono je do obszaru odgrodzonego obronnymi murami miejskimi. Wśród starożytnych budowli, po których do dziś nie został żaden ślad znajdowały się: Świątynia Marsa, Ogrody Salustiusza i wybudowany dużo później przez Konstantyna kompleks łaźni cesarskich, pełniących tę samą funkcję, co Termy Karakali. W kolejnych stuleciach wygląd zabudowań zmienił się znacząco. W XVI wieku powstał tu Pałac Kwirynalski, jako jedna z rezydencji letnich papieża Grzegorza XIII, a następnie zamieszkiwała go królewska rodzina. Od czasów zjednoczenia Włoch miejsce to stało się siedzibą państwowego rządu. W pobliżu można podziwiać Palazzo Barberini oraz kościół San Carlo alle Quattro Fontane.

Pałac Kwirynalski – największa atrakcja wzgórza Kwirynał

Zwiedzając Kwirynał nie może zabraknąć wizyty w tym miejscu! Pałac Kwirynalski, czyli najbardziej rozpoznawalna budowla wzgórza stanowi jeden z większych budynków będących centrum władzy danego kraju. Poza ciekawie urządzonymi komnatami i biurami można zobaczyć wiele wystaw, drogocennych mebli i posągów, które zachowały się w jego wnętrzach na przełomie kilku wieków.

Zwiedzanie pałacu Kwirynalskiego

Palazzo del Quirinale położony jest wokół obszernego dziedzińca, na którym wznosi się wieża zegarowa i dzwonnica. Najbardziej atrakcyjną częścią pałacu jest zdecydowanie wschodnia część obiektu, w której można podziwiać ozdobne sale. W całym obiekcie mieści się ich aż 1200, a jego powierzchnia zajmuje ponad 11 hektarów. Przy wejściu znajduje się Loża Błogosławieństwa, w której tworzeniu brał udział Bernini, natomiast we wnętrzu rozciąga się hall z salami, które urządzono za życia przebywających w nim głów państwa. To swego rodzaju muzeum, w którym można zobaczyć zachowane różne artefakty. Istnieją dwie trasy zwiedzania. Pierwsza z nich prowadzi przez parter i wyjątkowe sale oraz na wystawę poświęconą historii pałacu, z kolei druga trasa zakłada odwiedziny około 30 sal parteru, ogrodów, wystawę zastawy stołowej oraz wizytę w Muzeum powozów. Zwiedzanie pałacu ścieżką nr jeden kosztuje jedynie 1,50€ z tytułu rezerwacji miejsca, natomiast druga opcja to koszt 10€.

pałac kwirynalski
Pałac Kwirynalski jest oficjalną siedzibą prezydentów Włoch

Co jeszcze zobaczyć?

Pałac Kwirynalski to nie wszystko, co czeka turystów na Wzgórzu Kwirynalskim, ponieważ miejsce to stanowi jedną z bogatszych dzielnic i z łatwością można znaleźć obiekty warte zainteresowania. Kościoły, pałace, zabytki – czyli to, co warto zobaczyć przy okazji zwiedzania rządowej rezydencji.

Kościół św. Andrzeja na Kwirynale

Wart uwagi jest znajdujący się na Kwirynale barokowy kościół św. Andrzeja, który powstał w XVII wieku i uważany jest za jeden z ładniejszych zabytków tego okresu. Fasadę zdobi monumentalny portyk, a wnętrze składa się z sześciu kaplic. W jednej z nich znajduje się urna ze szczątkami św. Stanisława Kostki. Całość to piękne sztukateryjne dzieło ozdobione wzniosłymi marmurami.

Fontanna Dioskurów

Jednym z mniej popularnych wodnych obiektów na terenie Rzymu jest Fontanna Dioskurów, choć jej zabytkowy wygląd z pewnością wart jest większego rozgłosu i popularności. Przy zbiorniku wznosi się wysoki obelisk, który ozdabiają rzeźby dwóch rumaków i panujących nad nimi mężczyzn. Projektantem obiektu był Raffael Stern, a Plac Kwirynalski ozdabia od 1818 roku.

kwirynał atrakcje
Fontanna Dioskurów

Pałac Barberini

Ciekawym obiektem jest wzniesiony w XVII wieku Pałac Barberini, który łączy elementy bogatej rezydencji i miejskiego gmachu. Dziś w jego wnętrzu mieści się Muzeum Narodowe Sztuki Dawnej, a odwiedzający to miejsce mogą oglądać około 2000 malarskich dzieł, które powstawały już od XII wieku. Ponadto w środku jest wiele ściennych malowideł i zabytkowych ikon. Bilet wstępu to koszt 12€.

Piazza Barberini i fontanna z rzeźbą Trytona

Pałac Barberini wznosi się przy placu Piazza Barberini, który stanowi jedną z bardziej rozpoznawalnych miejskich przestrzeni, którą można zobaczyć w filmowych produkcjach. Najważniejszą atrakcją tego miejsca jest barokowa Fontana del Tritone, której twórcą był Bernini. Fontanna przedstawia posąg syna Posejdona – Trytona, uważanego za greckie bóstwo morskie. Zwiedzając Kwirynał, koniecznie warto zobaczyć ten wodny obiekt!