Search The Query
Search

Murano – co kryje antyczna włoska wyspa, słynąca z tradycji wytwarzania szkła?

Murano

Wyspy słynące z technik wyrobu ozdobnego szkła, które przez lata były owiane tajemnicą. Współcześnie turyści mają okazję podejrzeć tajniki miejscowego rzemiosła artystycznego i zachwycić się wielobarwnymi naczyniami, majestatycznymi żyrandolami i jedyną w swoim rodzaju biżuterią. Przedstawiamy Murano – skupisko małych wysp położonych na Lagunie Weneckiej, które słynie z tradycyjnych hut i pozwoli Ci z bliska poznać historię wyjątkowych szklanych ozdób.

Wyspa Murano – kilka słów o antycznej wyspie

Historia Murano sięga antyku, ponieważ już wtedy wyspy położone na Lagunie Weneckiej były zamieszkiwane przez ludzi. Murano to w rzeczywistości siedem wysepek oddzielonych od siebie charakterystycznymi dla tamtych regionów kanałami, jednak bardzo często określa się je jako całość. Niezwykłe miejsce słynące z artystycznego rzemiosła jest położone około jednego kilometra od Wenecji i z tego względu może być ciekawym urozmaiceniem wycieczki do miasta znanego z romantycznych rejsów gondolą i wielobarwnego karnawału.

Obecnie nieco ponad 1 km² całkowitej powierzchni Murano liczy sobie około 5 tysięcy mieszkańców. Historia kompleksu wysp wiąże się z przeniesieniem w tamte rejony wszystkich hut produkcji szkła weneckiego u schyłku XIII wieku. Powodem tej decyzji miało być uchronienie tajemnicy sekretnych sposobów wyrobu szkła. Mówi się także o przeniesieniu ludności skupionej wokół przemysłu wytwórczego na wyspę, aby zmniejszyć ryzyko pożarów niemal całkowicie drewnianych wówczas zabudowaniach Wenecji, jednak mógł to być jedynie pretekst w celu zwiększenia kontroli nad tym niezwykle cennym przetwórstwem.

Wyspa Murano

Zabytki na Murano

Mimo, że wyspa Murano jest niewielka, znajduje się tam kilka zabytków, które powinieneś uwzględnić na liście miejsc do odwiedzenia w okolicach Wenecji. Jak zostało już wspomniane, grupa małych wysp słynie przede wszystkim ze szklanych wyrobów, dlatego warto poznać tajniki tamtejszego rzemiosła, co możesz zrobić w muzeum oraz obserwując miejscowe huty i stragany ze szklanymi pamiątkami. Wybierając się na Murano warto również zwrócić uwagę na kilka innych miejsc wyróżniających się zabytkami sztuki sakralnej.

Zobacz także: Wenecja – najciekawsze miejsca, najpiękniejsze punkty widokowe i najważniejsze informacje!

Museo del Vetro – Muzeum Szkła

Muzeum Szkła mieści się w zabytkowym pałacu na ulicy Fondamenta Marco Giustinian. Turystom prezentowany jest tam niegdyś tajny proces różnych technik wyrobu szklanych ozdób oraz historia przemysłu wytwórczego na Murano. Na szczególną uwagę zasługują między innymi finezyjne żyrandole, rzeźby, naczynia i korale stworzone przez mistrzów rzemiosła na przestrzeni wieków. Wstęp do Museo del Vetro jest płatny. Za bilet dla osoby dorosłej należy zapłacić 11 euro, natomiast wejście dla studentów i osób po 65 roku życia kosztuje 8,50 euro. Aby uniknąć kolejek, które potrafią być długie w szczególności latem, kiedy wyspę zalewa fala turystów, możesz kupić bilety przez Internet.

Bazylika Santi Maria e Donato

Jednym z piękniejszych zabytków włoskiej wyspy Murano jest wybudowana w VII wieku bazylika Santi Maria e Donato. Swój obecny wygląd kościół zawdzięcza w znacznej mierze przebudowie w 1141 roku i renowacji wnętrza w XVIII wieku – nadano mu wówczas cechy stylu barokowego. Budynek warto zobaczyć nie tylko z zewnątrz, ponieważ mury bazyliki kryją między innymi niezwykły krzyż wykonany ze szkła, pokryte mozaiką posadzki oraz zdobione freskami ściany. Co więcej, znajdująca się na kopule bazyliki mozaika bizantyjska stanowi znakomity przykład sztuki weneckiej. Wstęp do kościoła jest bezpłatny.

Kościół San Pietro Martire

Ceglany kościół San Petro Martire to kolejny zabytek sakralny na Murano, na który powinieneś zwrócić uwagę. Pierwotnie budynek pochodził z XIV wieku, jednak bryła budowli niemal 100 lat później uległa zniszczeniu na skutek pożaru. Jego obecny wygląd jest wynikiem odbudowy w pierwszych latach XVI wieku. Wnętrza kościoła ozdobiono licznymi obrazami, w tym dziełami autorstwa jednego z naczelnych przedstawicieli XVI-wiecznej szkoły weneckiej oraz renesansowymi malunkami włoskiego malarza Giovanniego Bellini. Co ciekawe, zakrystia kościoła pełni rolę Muzeum Parafialnego, w którym znajdują się między innymi obrazy, naczynia liturgiczne i gobeliny pochodzące z innych świątyni.

Kościół San Pietro Martire

Faro di Murano

Pod nazwą Faro di Murano skrywa się latarnia morska ze szklaną kopułą, która została wybudowana w 1934 roku. Budynek jest urokliwy, jednak nie można go zwiedzać od wewnątrz. Polecamy jednak zatrzymać się przy latarni na krótki odpoczynek połączony z podziwianiem wód Laguny Weneckiej. Przy Faro di Murano znajduje się stacja, z której odpływają promy na słynące z kolorowych zabudowań i produkcji koronek Burano.

Zobacz także: Najlepszy portfel podróżny

Szkło z Murano

Szkło z wysp Murano bez wątpienia jest wyjątkowe, a owiana tajemnicą historia jego wyrobu od lat fascynuje miłośników rzemiosła artystycznego. Rzemieślnicy z Republiki Weneckiej byli izolowani od reszty świata na wyspach, których nie mieli prawa opuszczać, aby żadna z praktykowanych na Murano technik nie dostała się w ręce osób trzecich. Zdradzenie tego sekretu miało wiązać się z karą więzienia, a niektóre źródła mówią nawet o karze śmierci. W zamian za poświęcenie, tak zwani dmuchacze szkła cieszyli się wieloma przywilejami, przede wszystkim wysokim statusem społecznym, korzyściami finansowymi oraz możliwością zawarcia związku małżeńskiego z patrycjuszami.

Położona na wodach okalających Wenecję wyspa Murano zasłynęła jako miejsce odkrycia cristallo, czyli szkła transparentnego. Dynamicznie rozwinęły się tam także różne techniki barwienia, dmuchania i zdobienia szklanych wyrobów. Tajemnicę produkcji murańskiego szkła udało się zachować przez stulecia, chociaż zdarzały się przypadki śmiałków uciekających z wysp, którzy później otwierali zakłady rzemieślnicze w innych europejskich miastach. Jednak dopiero stopniowe odkrywanie nowych ścieżek handlowych skutkowało rozprzestrzenieniem się tajników murańskich technik wyrobu szkła, a ostateczny koniec tamtejszego rzemiosła artystycznego nastąpił wraz z wkroczeniem na tereny Wenecji wojsk napoleońskich u schyłku XVIII wieku.

Do wskrzeszenia rzemiosła artystycznego na wyspach Murano przyczyniło się otwarcie Museo del Vetro, które powstało już w XIX wieku oraz włączenie Wenecji do Włoch w późniejszych latach. Obecnie turyści mogą podejrzeć pracę w miejscowych hutach szkła, a niegdyś skrupulatnie strzeżone tajemnice technik wyrobu naczyń, żyrandoli, korali i innych ozdób stanowią znak rozpoznawczy Murano.

Szkło z Murano

Pamiątki z Murano – jak się nie pomylić i kupić PRAWDZIWE weneckie szkło?

Drobna biżuteria, naczynia czy wazony pochodzące z Murano to wyjątkowa pamiątka i jedyny w swoim rodzaju prezent, jednak jak w niemal każdym turystycznym miejscu, również we Włoszech turyści narażeni są na zakup tak zwanych podróbek. Jak rozpoznać murańskie szkło? Prawdziwe szkło pochodzące z Murano to owoc pracy rzemieślników artystycznych, dlatego każdy przedmiot jest unikalny i jedyny w swoim rodzaju. Oczywiście za jakość i wykorzystanie historycznych technik należy sporo zapłacić, dlatego autentyczne produkty pochodzące z weneckiej wyspy są bardzo drogie, a tańsze, jednakowe egzemplarze sprzedawane na straganach mogą nie być oryginalne.

Cechą charakterystyczną szkła powstającego na Murano jest przejrzystość i intensywne barwy, dzięki czemu niektórzy twierdzą, że wnętrze szklanych przedmiotów wygląda, jakby świeciło. Warto również zwrócić uwagę na to, czy szkło jest malowane. Wykorzystanie tamtejszych technik barwienia nie wymaga późniejszych wykończeń farbą dlatego, jeśli wazon, kolczyki czy „murańska” biżuteria są pomalowane, nie jest to autentyczne szkło produkowane na wyspie. W identyfikacji oryginalnych produktów pomagają specjalne naklejki firm pochodzących z Murano. W przypadku, gdy nie znajdziesz żadnej etykiety potwierdzającej autentyczność pamiątki, możesz poprosić sprzedawcę o pokazanie certyfikatu (certyfikaty określają pochodzenie i technikę wykonania danego wyrobu i są w języku włoskim).

Zobacz także: Plac Świętego Marka – wszystko, co musisz wiedzieć o największym i najważniejszym placu w Wenecji

Transport publiczny w Lagunie Weneckiej – jak dopłynąć na Murano?

Spędzając wakacje w magicznej Wenecji można urozmaicić swój wyjazd wizytą na wyspach Murano i Burano, na które można dotrzeć korzystając z Vaporetto, czyli włoskiego tramwaju wodnego. To typowy dla tego regionu sposób przemieszczania się po mieście i jego okolicach, stanowiący środek transportu nie tylko dla turystów, ale i dla mieszkańców Wenecji. Stacja Vaporetto, które odpływają na Murano znajduje się między innymi na Placu Rzymskim, gdzie należy wsiąść do tramwaju linii numer 3 lub 4.1. Za pojedyncze bilety w dwie strony zapłacisz 15 euro, a podróż na wyspę zajmie około pół godziny. Jeśli zamierzasz aktywnie zwiedzać Wenecję, a w międzyczasie odwiedzić kilka wysp, warto zdecydować się na zakup biletu dziennego, za który należy zapłacić 20 euro.

Weneckie Murano to świetny przerywnik od zwiedzania przepięknych weneckich uliczek i wzbogacenie wyjazdu o fascynującą atrakcję o ciekawej historii, która spodoba się w szczególności miłośnikom sztuki i rzemiosła. Sama podróż włoskim Vaporetto przez Lagunę Wenecką pozwoli Ci podejrzeć kawałek życia codziennego mieszkańców tego fascynującego regionu.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds