amalfi coast

Co musisz zobaczyć na Wybrzeżu Amalfitańskim?

Costiera Amalfitiana, czyli Wybrzeże Amalfitańskie to jedno z bardziej urokliwych miejsc na terenie Włoch, które położone jest nad zatoką Salerno. Otaczają je wody Morza Tyrreńskiego i piaszczyste plaże, a widoki z pobliskich miasteczek w tym regionie, wprawiają w zachwyt każdego odwiedzającego turystę. Bogactwo krajobrazu, górskie zbocza, piękna architektura i niespotykana w innych częściach Europy roślinność – to wszystko czyni to miejsce wartym odwiedzenia zakątkiem świata

Amalfi

Jedno z miasteczek położone centralnie nad Wybrzeżem Amalfitańskim, to znana na cały świat potęga papieru i ryżu. Do dziś jedną z atrakcji turystycznych jest możliwość zobaczenia dawnej fabryki w Muzeum della Carta. Amalfi położone jest na południu Włoch, w regionie Kampanii, tuż u przecięcia dawnych szlaków handlowych – zachodnioeuropejskiego, bizantyjskiego oraz arabskiego, co miało duży wpływ na rozwój i urbanistykę tego małego miasteczka. Historia pokazuje, że obecny handel pomógł uniezależnić się od Bizancjum i stać się morską potęgą.

Miasto posiada wiele ciekawych atrakcji dla turystów, a na jego terenie odbywa się wiele imprez, które zrzeszają odwiedzających. Dla mieszkańców Amalfi bardzo ważną postacią jest św. Andrzej Apostoł, który patronuje miasteczku. Każdego roku w czerwcu, na pamiątkę wyswobodzenia przez niego tego miejsca z rąk piratów świętuje się na jego cześć. Region ten słynie także z organizowanych regat, w których biorą udział załogi czterech miast: Wenecji, Genui, Pizy oraz Amalfi.

Od czego zacząć zwiedzanie tego miasta? Dla osób, które cenią zabytki kultury, głównym punktem wycieczki na Półwysep Amalfi będzie odwiedzenie miejsc religijnego kultu i historycznych pozostałości, gdyż właśnie tego rodzaju budowle cieszą się tu największą sławą. Pierwszą budowlą, nawiązującą do różnych stylów w sztuce, bowiem romańskiego, baroku oraz rococo jest Katedra Duomo di Amalfi. Wewnątrz, na dziedzińcu znajduje się także klasztor, otoczony małym, bogatym w palmy ogrodem. Miejsce to można podziwiać codziennie za niewielką opłatą, a w czasie świąt kościelnych i odprawianych obrzędów wstęp jest darmowy. Z ciekawostek, można tu dowiedzieć się, jak przebiegał proces produkcji papieru, ponieważ miasto w czasach swojej świetności stanowiło główny, produkcyjny ośrodek wyrobu tego surowca. Obecnie wszystkie tajniki można poznać, wybierając się do Muzeum Papieru.

Amalfi to jeden z piękniejszych lecz drogich turystycznych kurortów na terenie Włoch. Za wstęp na małą, ale urokliwą plażę należy zapłacić, choć główna jej część została zagospodarowana przez znajdujące się na wybrzeżu hotele. Poza odpoczynkiem plażowym warto wybrać się na spacer po tętniących życiem uliczkach oraz podziwiać wybudowane kolorowe domy, liczne stragany i smakować włoskich specjałów.

Najwygodniejszą i szybką opcję transportu z Polski stanowi lot samolotem, a okazyjnie można znaleźć naprawdę tanie bilety i korzystne oferty zakwaterowania. Poza tym, możliwa jest także podróż samochodem, przez Czechy i Austrię, jednak należy liczyć się z długim czasem jazdy i dodatkowymi kosztami, wynikającymi z opłat za przejazd autostradami. Najlepsza pogoda występuje od maja do września.

amalfi włochy
Panorama miasteczka Amalfi

Salerno

Salerno to mało znana miejscowość na terenie Kampanii, przez co odwiedza ją rocznie znacznie mniej turystów niż inne kurorty Półwyspu Amalfi, ale zdecydowanie warto, choć przejazdem w drodze do Neapolu zatrzymać się tu na trochę dłużej i podziwiać uroki malowniczego regionu. Wśród interesujących atrakcji nie braknie architektonicznych obiektów, wznoszących się nad wybrzeżem.

W pierwszej kolejności koniecznie należy odwiedzić Katedrę San Mateo – największy sakralny budynek na terenie miasteczka. Znajdują się tu szczątki jednego z czterech ewangelistów – św. Mateusza, a także papieża Grzegorza VII. Wejście zdobią lwie posągi, symbolizujące miłość, a tuż w pobliżu katedry postawiono zabytkową dzwonnicę. Panoramę Morza Tyrreńskiego i całej okolicy można oglądać, wspinając się na zbocze, na którym umiejscowiony jest Castello Di Arechi – zamek wznoszący się nad Salerno, którego budowlę datuje się na VI wiek. W czasach średniowiecza, forteca służyła ochronie przed najazdami wrogów.

Obiekt wznosi się aż 300 metrów n.p.m., ale widok ze szczytu wynagrodzi cały trud, włożony w wędrówkę do tego miejsca. Na zboczu znajduje się muzeum oraz restauracja. W ramach spaceru można udać się w stronę portu, który prezentuje nowsze oblicze miasta, a także przejść się główną morską promenadą. Po drodze, odpoczynku można zaznać, udając się do kawiarni lub na drinka. Dla miłośników zieleni zwiedzanie warto zacząć od historycznej części miasta, której teren zdobią Ogrody Minerwy. Botaniczny ogród obfituje w śródziemnomorską roślinność, a rośnie tu około 300 gatunków roślin. Na miejscu znajduje się także laboratorium ziołowych herbat, w którym ręcznie przygotowywane są ziołowe mieszanki, możliwe do zakupienia.

Z Salermo istnieje dobre komunikacyjne połączenie do Amalfi, będącej docelowym przystankiem wielu autobusów. W ramach urozmaicenia podróży można także skorzystać z oferty rejsów łodzią, które odbywają się w sezonie wakacyjnym, a przy dobrych warunkach także jesienią i wiosną.

Positano

Do malowniczych miejscowości, położonych nad morskim wybrzeżem południowych Włoch należy Positano, oddalone o około 50 kilometrów od Neapolu. Romantyczna oaza, bogata w klimatyczne knajpy i piękne widoki jest odwiedzana przez turystów z całego świata, a miejsce to szczególnie przypadło do gustu zakochanym parom. Wśród atrakcji tego miasteczka, można wyróżnić spacer wzdłuż okolicy, portu i plaży, w czasie którego można podziwiać wznoszące się na zboczach gór domostwa tutejszych mieszkańców. Po drodze można napotkać zabytkową strażnicę, położoną w niedalekiej odległości od portu, a także ruiny willi założyciela Positano. Podstawą zwiedzania w tym miasteczku jest Kościół Santa Maria Assunta, powstały w XIII wieku. Eksponatem, który przyczynił się do rozsławienia tego obiektu jest odzyskana z rąk piratów ikona Czarnej Madonny.

positano włochy
Port w Positano

Większa część plaży powstała z wyrzucanych przez morze kamieni, jednak są odcinki, które w całości pokrywa piasek. Najbardziej znaną część tego wybrzeża stanowi Spiagga Grande, w samym centrum Positano. Latem rozkładane są na niej leżaki i parasole, umożliwiające relaksujący wypoczynek. Do Fornillo – plaży z widokiem na całą zatokę i archipelag LiGalii można dostać się łodzią, gdyż znajduje się ona w drugiej części miasta. To świetne miejsca do aktywnego wypoczynku i korzystania z wodnych atrakcji.

Do Positano można dostać się za pośrednictwem promu, autobusu a także linii kolejowych. Pociąg dowozi turystów najdalej do Vico Equense, a następnie trzeba wsiąść w taksówkę lub miejską komunikację. Do miasta można także dostać się samochodem, jednak należy wówczas uwzględnić opłaty autostradowe.

Ravello

Ravello to kolejne włoskie miasteczko Wybrzeża Amalfi, które mieści się pomiędzy dwoma dolinami – Reginna i Dragone. Miejscowość wznosi się około 350 metrów n.p.m, co warunkuje niezwykłe widoki na Morze Tyrreńskie i okolicę, a wśród niektórych opinii panuje przekonanie o wyższości Ravello nad innymi pobliskimi miastami. Z ciekawostek historycznych, miejscowość ta ma ponad tysiąc lat, a dawniej stanowiła centrum włókienniczego przemysłu. Słynie z licznych odwiedzin znanych osobistości ze świata kultury i polityki, którzy w rajskim klimacie zażywali komfortowego wypoczynku. Do najbardziej znanych zabytków można zaliczyć Piazza Centrale, czyli urokliwy rynek. W jego centrum znajduje się pochodząca z XIX wieku katedra, zniszczona w wyniku trzęsienia ziemi i ponownie odbudowywana. Podobnie, jak inne budowle regionu Kampanii, nawiązuje formą do połączenia stylów: baroku i romańskiego. W podziemiach Katedry Ravello znajduje się muzeum. Warte zobaczenia są także Ogrody Villa Rufolo, na terenie których odbywają się nieraz wydarzenia muzyczne i koncerty oraz kościoły: Santa Maria a Gradillo oraz Kościół św. Augustyna.

Miejscowość położona jest bezpośrednio nad morzem, więc posiada dostęp do plaży, a dla aktywnie spędzających urlop można znaleźć tu także wiele miejsc do pieszych wędrówek. Spacer można zaplanować do pobliskich miast: Minori, Atrani, czy Scala, ponieważ miejscowości te dzielą małe odległości. Z łatwością do Ravello można dostać się autobusem, taksówką lub łodzią. Podróżując autem należy zachować ostrożność, gdyż uliczki miasta są bardzo wąskie.

wybrzeże amalfitańskie
Urokliwe, wąskie uliczki w miasteczku Ravello

Minori

Małe miasteczko, które będzie świetnym wakacyjnym miejscem dla turystów, preferujących spokój i ciszę to Minori. Do głównych zabytków tej miejscowości należą: Kościół San Sacramento, Bazylika św. Trofimenta oraz zdobiąca promenadę fontanna mauretańska. Blisko stąd to miejscowości Maiori, w której znajduje się największa plaża Wybrzeża Amalfińskiego. Z ciekawostek o Minori wiadomo, że zasłynęło z produkcji makaronu, którego koniecznie trzeba spróbować w tutejszych restauracjach. Ponadto miejsce to zdobią plaże o szarym piasku, wąskie uliczki i nadmorska roślinność. Nie brak sklepików z pamiątkami, a ceny w tym regionie przystępne są dla podróżujących.

Furore

Furore – miejscowość z niezwykłym dostępem do plaży w małej zatoce, przypominającej z ukształtowania terenu fiord. Nie bez powodu nazywana jest przez Włochów i odwiedzających Fiordo di Furore. Znajduje się w pobliżu miast Praiano oraz Conca dei Marini. Malownicze miasteczko otaczają górzyste wzniesienia, na których rozproszone są pojedyncze domy mieszkańców. Cały urok tego miejsca zawdzięcza się wąwozowi, powstałemu na skutek działalności morza, w którego dolinie znajduje się malownicza plaża. Dawniej miejsce to pełniło funkcję portu i stanowiło centrum działalności przemysłowej i handlowej. Według legend, stacjonowali tu również ukrywający się piraci. W tej niezwykłej scenerii powstało wiele zdjęć i filmów, a w mieście tym gościli najbardziej znani aktorzy i producenci. Ponadto Furore cechuje pyszna kuchnia, a słynne danie tego regionu to połączenie ziemniaków i kalmarów, które swój kunszt skrywa w prostocie przygotowania i łączenia smaków. Jest tu wiele winnic, alejek i widokowych tarasów, do których można urządzać piesze wędrówki. Dojazd możliwy jest drogą krajową, która łączy wszystkie miejscowości Wybrzeża Amalfi.