Najmniejsze państwa Europy

Szukacie oryginalnego pomysłu na wyjazd? Chcielibyście spojrzeć na Europę z mniej popularnej perspektywy? Mamy dla Was propozycję – podróż po najmniejszych państwach Starego Kontynentu. Przedstawiamy siedem niewielkich krajów i podpowiadamy, dlaczego warto je odwiedzić.

1. Andora (468 km² powierzchni)

Szósty pod względem wielkości kraj w Europie położony jest we wschodnich Pirenejach, pomiędzy Francją a Hiszpanią. Co ciekawe, Andora jest rządzona przez dwóch władców – współksiążąt. Jednego wybiera strona hiszpańska i jest to każdy kolejny biskup katalońskiej diecezji Urgel, natomiast drugim władcą jest osoba namaszczana bezpośrednio przez prezydenta Francji. Andora słynie z atrakcyjnej polityki fiskalnej dla zarejestrowanych na jej terytorium firm, jest więc rajem dla wielu przedsiębiorców. To także strefa wolnocłowa – mnóstwo towarów można tam kupić w wyjątkowo niskich cenach. Nie możemy nie wspomnieć o pięknych terenach rekreacyjnych i kurortach zimowych obleganych w sezonie przez narciarzy z całego kontynentu, którzy korzystają ze świetnych warunków do jazdy, delektując się przy okazji wybitnym brandy. Aż 80% PKB Andory stanowią wpływy z turystyki.

Więcej o Andorze przeczytasz w naszym artykule: Andora – księstwo ukryte w Pirenejach

Średnia wysokość terenu Andory to 1996 m n.p.m.

2. Malta (316 km²)

Ten wyspiarski kraj położony na Morzu Śródziemnym jest znany z wyjątkowo czystych plaż, doskonałej kuchni z owocami morza i niezwykle sprzyjającej pogody. Większość populacji Malty mieszka na głównej wyspie, gdzie znajduje się stolica Valletta. Miasta tego kraju to architektoniczne perełki. Tysiące lat oddziaływania kilku kultur (Malta, ze względu na swoje położenie, była m.in. bardzo ważną bazą morską) odbiło się na różnorodności znajdujących się w nich zabytków, które trudno zliczyć. To państwo bardzo chętnie wybierane przez scenarzystów Hollywood jako miejsce kręcenia kinowych hitów. Nagrano tam m.in. sceny do „Gladiatora”, „Hrabiego Monte Christo” czy „Gry o Tron”.

Więcej artykułów na temat tego kraju znajdziesz u nas w kategorii Malta

Marsaxlokk – maltańska wioska rybacka

3. San Marino (61 km²)

Maleńki kraj-enklawa na terytorium Włoch. San Marino jest uważane za najstarsze zachowane suwerenne państwo, a także najstarszą konstytucyjną republikę na świecie, która swoje początki miała w 301 roku. Obowiązkowym punktem dla każdego podróżnika jest stolica kraju – San Marino. Brukowane uliczki, średniowieczne mury i liczne zabytki przeniosą zwiedzających na chwilę do innej epoki. Region jest górzysty, a więc turystów otaczają przepiękne widoki. San Marino jest bardzo ciekawe również pod względem gospodarczym – ma najniższy w Europie wskaźnik bezrobocia, a budżet państwa corocznie notuje nadwyżki. Nie istnieje tam także dług publiczny.

Więcej o San Marino przeczytasz w naszym artykule: San Marino – najstarsza republika na świecie!

Twierdza La Rocca o Guaita

4. Liechtenstein (160 km²)

Czas na jedno z najbogatszych państw świata. Lichtenstein słynie z niskich podatków i doskonałych warunków do uprawiania sportów zimowych. Leży niemal w całości Alpach, dzieląc Szwajcarię i Austrię. Co ciekawe, to jedno z dwóch państw (obok Uzbekistanu), którego sąsiedzi nie mają dostępu do morza (czyli tzw. kraj podwójnie śródlądowy). Warto odwiedzić stolicę Lichtensteinu – Vaduz to pięknie położone miasto pełne średniowiecznej architektury, której najjaśniejszym punktem jest zamek z XII wieku.

Więcej o Liechtensteinie przeczytasz w naszym artykule: Księstwo Liechtenstein – co warto zobaczyć?

Vaduz – malownicza stolica Liechtensteinu

5. Monako (2,02 km²)

Otoczone zapierającymi dech w piersiach błękitnymi wodami Księstwo Monako leży na Riwierze Francuskiej. Jest to drugi najmniejszy kraj świata, znany ze swoich kasyn (pierwsze otwarto w 1858 r.), Grand Prix Formuły 1 i luksusu przyciągającego milionerów z różnych części globu. Bogacze chętnie kupują rezydencje w Monako, ponieważ kraj ten nie pobiera podatków dochodowych od osób fizycznych. W rezultacie z łatwością znajdziemy tam sklepy z najmodniejszymi markami, znakomite restauracje i pięciogwiazdkowe hotele. Nie możemy jednak zapomnieć o pięknym położeniu tego państwa – linia brzegowa jest zachwycająca!

Więcej o Liechtensteinie przeczytasz w naszym artykule: Monako i Monte Carlo – co warto zobaczyć? Poznaj mały kraj pełen przepychu!

Monte Carlo

6. Watykan (0,44 km²)

Z formalnego punktu widzenia, niewielka otoczona murami enklawa Watykanu nie jest krajem, lecz „suwerennym państwem-miastem” rządzonym przez dowolnego papieża, który obecnie sprawuje urząd. W każdym razie, z zaledwie ok. 1000 mieszkańcami, jest to najmniejsze niezależne państwo na świecie, zarówno pod względem obszaru, jak i liczby ludności. Połowa jego terytorium to ogrody, można więc śmiało zastosować powiedzenie, że małe jest piękne! Podczas wizyty w Watykanie koniecznie zobaczcie Bazylikę Świętego Piotra, odwiedźcie Muzea Watykańskie i zróbcie zdjęcie z Gwardią Szwajcarską.

Więcej artykułów na temat tego kraju znajdziesz u nas w kategorii Watykan

Watykan – Plac Świętego Piotra

7. Gibraltar (6,55 km²)

Gibraltar nie jest uznawany za samodzielne państwo. Jest to brytyjskie terytorium zależne, czyli pozostałość po imperium kolonialnym Wielkiej Brytanii. Jednak od kilku lat Gibraltar zyskuje coraz większa autonomię, a przy okazji Brexitu coraz głośniej mówi się o jego dekolonizacji. Położone na południowym skraju Półwyspu Iberyjskiego terytorium kojarzy się przede wszystkim z majestatyczną Skałą Gibraltarską, z której szczytu rozpościera się cudowny widok na zatokę, a przy dobrej pogodzie można nawet dojrzeć wybrzeże Afryki. Jedną z największych atrakcji Gibraltaru jest znajdująca się we wspomnianej skale Jaskinia Świętego Michała, odwiedzana co roku przez ok. 1 mln turystów. Charakterystyczne dla tego terytorium są również magoty, czyli jedyne żyjące na wolności małpy w Europie.

Więcej o Gibraltarze przeczytasz w naszym artykule: Gibraltar – brytyjskie terytorium zamorskie na półwyspie iberyjskim

Skała Gibraltarska – jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc Europy.
Lp.KrajPowierzchniaLudnośćGęstość
1Andora468 km²78 014164,42 osób/km²
2Malta316 km²475 7001505 osób/km²
3San Marino61 km²33 020541 osób/km²
4Liechtenstein160 km²37 937237 osób/km²
5Monako2,02 km²37 55018 775 osób/km²
6Watykan0,44 km²1 0001914 osób/km²
7Gibraltar6,55 km²29 2584490 osób/km²