madryt atrakcje

Co warto zobaczyć w Madrycie? Najlepsze atrakcje stolicy Hiszpanii

Jakie miasto świetnie sprawdzi się na wakacyjną wycieczkę i pozwoli odkryć uroki zachodniej Europy w promieniach gorącego słońca? Doskonałym pomysłem na wyjazd jest wizyta w stolicy Hiszpanii – Madrycie. Zabytkowe place i ruchliwe uliczki, na których można odnaleźć mnóstwo atrakcji turystycznych, muzeów i ciekawych architektonicznie budynków. Miasto tętni życiem przez całą dobę a o tym, co koniecznie trzeba zobaczyć podczas pobytu, można dowiedzieć się w tym przewodniku po Madrycie.

Miasto muzeów, futbolu i życia nocnego

Madryt to stolica Hiszpanii położona niemal w samym sercu państwa na Wyżynie Kastylijskiej, u podnóży pasma górskiego Sierra de Guadarrama. Miasto zamieszkuje ponad 3 miliony Hiszpanów, a na jego obszarze znajduje się centrum administracyjne kraju. Cały kompleks miejski stanowi bardzo zadbaną przestrzeń, obfitującą w wiele skwerów zieleni, parków ale także miejsc codziennych spotkań mieszkańców, jak targowiska. Turyści mogą liczyć na sporą dawkę kulturalnych doznań, ponieważ w stolicy można wybrać się do wielu galerii sztuki i muzeów gromadzących dzieła światowej klasy. Hiszpanie to głośny naród, który nie stroni od hucznych imprez lecz największą miłością darzy piłkę nożną. W Madrycie mieści się stadion drużyny Real-Madryt – mistrza narodowej ligi piłkarskiej. Podczas zwiedzania miasta nie można pominąć spróbowania specjałów lokalnej kuchni serwowanych w urokliwych restauracjach w centrum.

Krótka historia miasta

Historia Madrytu rozpoczyna się już w II wieku p.n.e., gdy społeczność Imperium Rzymskiego postanowiła założyć na tej ziemi swoją osadę przy przepływającej do dziś rzece Manzanares. Pierwsze historyczne wspomnienie na temat miasta pochodzi z X wieku i wiąże się z Zamkiem Madżrid, który kolejno przechodził z rąk Aragończyków do Maurów, aż ostatecznie wpadł w posiadanie króla Kastylii Alfonsa IV. Madryt uzyskał prawa miejskie w 1118 roku, a osada zaczęła się prężnie rozwijać, choć największy wzrost gospodarczy nastąpił dopiero w XVI wieku. W 1561 roku miasto objęło status stolicy, a niedługo później stało się największym krajowym potentatem handlu. Przez kolejne trzy stulecia Madryt rozbudowywano, stawiając nowe fortyfikacje i budując połączenia międzymiastowe i nowe drogi.

W 1936 roku wybuchła w mieście wojna domowa i jednocześnie wiele ze zniszczeń powstało na skutek trwającej II Wojny Światowej, po której skończeniu rozpoczęto rozbudowę miasta. To był czas największego rozwoju hiszpańskiej stolicy, a wiele dużych firm wybrało właśnie ten obszar na założenie swojej siedziby. Do dziś Madryt cechuje dynamiczny przemysł, a wiele korzyści płynie z położenia w centrum państwa.

Dojazd z lotniska do centrum miasta

Z Polski do Hiszpanii najłatwiej jest dostać się samolotem, a w Madrycie znajduje się lotnisko obsługujące największą ilość lotów, więc znalezienie połączenia nie powinno stanowić problemu. Port lotniczy znajduje się około 15 kilometrów od centrum, a przejechanie tej trasy samochodem zajmuje około 30 minut. W pobliżu znajdują się dwie autostrady oraz droga bezpośrednio łącząca miasto z portem lotniczym. Można skorzystać z wypożyczalni samochodów znajdujących się przy lotnisku lub wybrać ofertę komunikacji miejskiej. Istnieją trzy opcje transportu – metro, autobus lub taksówka. Ostatni środek komunikacji zdecydowanie będzie cechował się największym kosztem przejazdu lecz dużym komfortem podróży. Taksówkarze ustawiają się samochodami w niedalekiej odległości od wyjścia.

Dla tych, którzy wolą zaoszczędzić na przejeździe, z dwóch przystanków przy lotnisku odjeżdża tramwaj linii 8. Opłata przejazdu wynosi 1 euro, a podróż trwa około 15 minut. Można również wsiąść w autobusy linii: 101, 200, 201, 204, 89 i N4, które kursują w różne części miasta o różnych porach dnia. Alternatywą dla wymienionych środków komunikacji jest przejazd pociągiem. Stacja kolejowa znajduje się na poziomie -1 portu lotniczego, a do miasta odjeżdża kolej linii C1. Czas przejazdu wynosi 25 minut, a za bilet należy zapłacić około 2,40 euro.

stolica hiszpanii
Madryt jest trzecim co do wielkości miastem w Unii Europejskiej

Poruszanie się po Madrycie

Każdy przewodnik po Madrycie powie to samo, a my potwierdzamy, że najłatwiejszym sposobem przemieszczania się w obrębie miasta jest podróżowanie metrem. Funkcjonuje bardzo dobrze rozwinięta sieć połączeń, dzięki której odwiedzenie wszystkich najbardziej wartych zobaczenia miejsc i atrakcji nie powinno stanowić problemu. Pojedynczy bilet kosztuje około 1,50 euro, a dla turystów zjeżdżających miasto wzdłuż i wszerz dobrą opcją jest zakup biletu na więcej przejazdów. Za niecałe 13 euro można podróżować aż 10 razy. Przez Madryt kursują liczne miejskie autobusy o dużej ilości przystanków rozmieszczonych po całej stolicy oraz autobusy turystyczne typu hop-on-off, podjeżdżające pod największe zabytki w Madrycie. Poruszania się takim rodzajem komunikacji jest sprawne, choć często przejazd uzależniony jest od natężenia ruchu drogowego. W centrum miasta podczas pięknej pogody warto postawić na miejski rower lub spacer po gwarnych uliczkach, by w jeszcze lepszy sposób móc poznać miasto.

Jak przygotować się do zwiedzania Madrytu?

Jak najlepiej zaplanować wycieczkę po Madrycie? Przedstawiamy kilka praktycznych porad dotyczących wakacji w hiszpańskiej stolicy. W pierwszej kolejności należy ustalić termin przylotu. Madryt cechuje się dość surowym klimatem, co wynika z położenia w pobliżu gór, dzięki czemu występują tu duże skrajności. Potrafi tu być naprawdę gorąco lub chłodno – w zależności od pory roku. Najlepszy czas na zwiedzanie miasta to wiosna lub wczesna jesień, a w maju dodatkowo odbywa się wiele ciekawych wydarzeń w mieście, więc warto rozważyć podróż właśnie w tym okresie. Słońce góruje na niebie cały czas, więc koniecznie należy wyposażyć się w okulary, krem z filtrem i nakrycie głowy oraz posiadać przewiewne ubranie. W całej Hiszpanii obowiązującą walutą jest euro, a ceny usług gastronomicznych i hotelowych zbliżone są do tych występujących w większych miastach Polski. Warto z wyprzedzeniem rozważyć też zarezerwowanie noclegu.

Jak zwiedzać miasto? Większość atrakcji usytuowana jest w centrum i jego pobliżu, dzięki czemu przemieszczanie się z jednego miejsca do drugiego nie zajmuje dużo czasu. Dwa dni powinny wystarczyć, by zobaczyć najważniejsze zabytki, choć aby w pełni móc poznać miasto i wszystkie jego walory proponujemy przeznaczyć na wycieczkę minimum trzy dni. Madryt to miasto przychylne turystom, a wstęp do wielu atrakcji, w szczególności instytucji kulturalnych nie podlega opłatom, dzięki czemu można wiele zaoszczędzić. Warto przed wyjazdem zapoznać się z ich ofertą, ponieważ niektóre z muzeum nie pobierają opłat wyłącznie w niektórych godzinach, co pomoże ustalić plan zwiedzania.

Ciekawym rozwiązaniem dla turystów, które pozwoli zaoszczędzić zarówno na czasie jak i pieniądzach jest zakup karty Madrid City Pass. Posiadaczowi przysługuje wiele zniżek na bilety wstępu do objętych ofertą atrakcji, biletów komunikacji miejskiej oraz pominięcie oczekiwania w kolejkach. W ramach karty przysługuje również bezpłatne wejście na stadion drużyny Real-Madryt a także przejazd taksówką z lotniska do miejsca noclegu.

Najlepsze atrakcje i zabytki Madrytu

Madryt – co zwiedzić i zobaczyć w stolicy Hiszpanii? Możliwości jest wiele, a spośród licznych propozycji wybraliśmy te, których nie można przegapić podczas pobytu w mieście! Wymienione atrakcje znajdują się zarówno w historycznej jak i nowej części miasta, dzięki czemu kompleksowo można je zobaczyć z każdej strony. Popularne dzielnice, piękna architektura, zabytki i światowej klasy muzea – oto przewodnik po Madrycie i 10 miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić!

Pałac Królewski

Przykładem niezwykłej architektury i jedną z bardziej reprezentacyjnych budowli w Madrycie jest Pałac Królewski. To siedziba króla Hiszpanii i miejsce odbywania się ważnych państwowych uroczystości, choć obecnie w miejscu tym na stałe nie mieszka rodzina królewska. Budynek powstał w XVIII wieku z polecenia króla Filipa V Burbona, a jego wnętrze mogą podziwiać przybywający do miasta turyści. W jego wnętrzu mieści się aż 2800 sal, ale tylko wybrane można zobaczyć w trakcie zwiedzania. Najatrakcyjniejsze z nich to: Sala Bankietowa, Sala Tronowa, Biblioteka Królewska, Apteka Królewska, Muzeum Powozów i Zbrojownia. Na szczególną uwagę zasługuje również widokowy taras, z którego rozpościera się panorama na zieloną część miasta i okolice. Wnętrza są bardzo bogato zdobione i urządzone na miarę najznamienitszych władców, więc jest czym zająć swoje spojrzenie. Pałac Królewski można zwiedzać codziennie, od października do marca w godzinach: 10:00 – 18:00 i od kwietnia do września – od 10:00 do 20:00. Bilet wstępu to wydatek od 6 do 13 euro w zależności od rodzaju i sezonu.

Więcej o Pałacu Królewskim w Madrycie przeczytasz w naszym artykule: Pałac Królewski w Madrycie – imponujący pałac, który powstał w osiemnastym wieku

Plaza Mayor

Plaza Mayor to główny plac w Madrycie, który stanowi bardzo popularne miejsce odwiedzin turystów. Jego historia powstania sięga XVII wieku choć to, co można dziś podziwiać jest efektem prac pod koniec XVIII wieku. Miejsce to służyło odbywaniu się ważnych uroczystości, jak koronacje królów, ale także publicznych egzekucji, corrid i wystaw sztuki. Dziś przyjmuje kształt prostokąta, otoczonego przez wysokie, trzykondygnacyjne budynki zwieńczone czerwoną fasadą. Miejsce to tętni życiem – znajduje się tu wiele restauracji i barów, w którym można zatrzymać się na posiłek lub kawę. Najbardziej charakterystycznym budynkiem jest Casa de la Panaderia usytuowany pośrodku północnej części głównego placu.

Więcej o Plaza Mayor przeczytasz w naszym artykule: 8 najważniejszych rzeczy do zobaczenia i zrobienia w okolicy Plaza Mayor

madryt zabytki
Plaza Mayor

Puerta del Sol

W czasie zwiedzania miasta można odwiedzić wiele słynnych przestrzeni miejskich, które wpisują się w architektoniczny styl całej stolicy. Kolejnym z ważnych i popularnych miejsc jest Puerta del Sol, czyli Plac Słońca. To skwer znajdujący się w samym centrum miasta a także całej Hiszpanii! Nazwa nawiązuje do wznoszącej się na nim Bramy Słońca. Wśród atrakcji mieszczących się na placu są: pomnik księcia Parmy i króla Neapolu – Karola III oraz figura ulubionego symbolu miasta – niedźwiedzia wspinającego się po owoce drzewa truskawkowego. Dodatkowo charakterystyczny dla placu Puerta del Sol jest zegar o 3-metrowym wahadle, a wśród budynków siedziba Poczty Królewskiej. Tu również można posilić się w drodze przed dalszym przemierzaniem miasta.

Więcej o Puerta del Sol przeczytasz w naszym artykule: Puerta del Sol – serce Madrytu i centrum całej Hiszpanii

Gran Via

Turystyczne centrum miasta na jednej ulicy? Tylko w Madrycie wybierając się na Gran Via można znaleźć się w samym środku kulturalnego świata! To właśnie jedna z ważniejszych i reprezentatywnych ulic, na której znajdują się kina, teatry, ale także hotele i wiele sklepów, a wszystko wyróżnia się architekturą w stylu art-deco. Mówi się, że ta madrycka ulica nawiązuje do nowojorskich dzielnic sprzed 100 lat i czuć tu podobny klimat. Gran Via powstała w XIX wieku i do dziś cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród miejscowych, jak i odwiedzających miasto turystów. To obowiązkowy punkt, który powinien znaleźć się w planie zwiedzania każdego gościa przybywającego do Madrytu!

Park Retiro i Kryształowy Pałac

W sercu miasta dumnie rozprzestrzenia się Park Retiro, którego powstanie datowane jest na czasy rządów Króla Filipa IV, a miejsce to bywa przez niektórych nazywane zielonymi płucami Madrytu. Park liczy ponad 12 hektarów powierzchni, a jego teren porasta około 15 tysięcy różnych drzew i krzewów. Ciekawostką jest, że rośnie tu najstarsze drzewo w Madrycie, które liczy 400 lat i jest nim cypryśnik meksykański – drzewo Montezumy. Jedną z atrakcji jest rosarium La Roselada o kolekcji ponad 4 tysięcy róż, choć na największą uwagę zasługuje Kryształowy Pałac. Konstrukcja powstała w XIX wieku i prezentowała w tym okresie wystawę hiszpańskich kolonii. Budowla została odnowiona pod koniec XX wieku, a dziś można oglądać w tym miejscu wystawy sztuki współczesnej. Na wyróżnienie zasługują ozdobne dekoracje wykonane ze szkła i ceramiki oraz malownicze położenie obiektu w otoczeniu zieleni i jeziora z fontanną.

Więcej o Parku Retiro przeczytasz w naszym artykule: Park Retiro i znajdujący się w nim efektowny Pałac Kryształowy

Dworzec kolejowy Atocha

Madryt, atrakcje turystyczne a wśród nich dworzec kolejowy? Mogłoby się wydawać, że punkt ten znalazł się tu przez pomyłkę, jednak miasto może poszczycić się jedną z piękniejszych stacji w Europie, która stanowi dodatkowo największy dworzec w całej Hiszpanii. Czym wyróżnia się to miejsce od innych, podobnych obiektów? To niezwykłe zagospodarowanie przestrzeni odpowiada za urokliwe walory, a w centrum wielkiej hali mieści się prawdziwa tropikalna dżungla! W 1992 roku pod dużym sklepieniem utworzono ogród składający się z rzadkich gatunków tropikalnych drzew, w tym palm, bananowców czy daktylowców. Dziś w miejscu tym rośnie ponad 100 roślin, które wywierają na podróżnych niesamowite wrażenie. To idealny sposób na poznanie nieznanych rodzajów drzew bez konieczności opłat za wstęp, jak w przypadku palmiarni czy ogrodów botanicznych. Miejsce to cieszy się dużą popularnością i jest ewenementem na światową skalę.

atrakcje madrytu
Dworzec kolejowy Atocha

Egipska świątynia Debod

Wszystkie zabytki w Madrycie wiekiem i historią przewyższa znajdująca się w centrum miasta egipska świątynia Debod, której powstanie datuje się na początki czasów naszej ery. To przywieziony z samego Egiptu obiekt wybudowany na cześć bogini Izydy i boga Amona, który za sprawą budowy Tamy Asuańskiej musiał zostać przetransportowany w inne miejsce. Zabytek zdobi Madryt od 1968 roku, a na miejsce jego ponownego ustawienia wybrano park Parque de la Montaña, w którym można odnaleźć ją do dziś. Konstrukcję wzmocniono i udostępniono do zwiedzania turystom. Do głównego budynku wchodzi się przez dwie bramy, a kolejno można zobaczyć kaplice, z których najokazalsza jest tak zwana Kaplina. W jej wnętrzu znajdują się zachowane płaskorzeźby przedstawiające rytuały Egipcjan. Wstęp jest darmowy, a wejście możliwe jest przez większość dni w roku.

Więcej o Świątyni Debod przeczytasz w naszym artykule: Świątynia Debod – starożytna egipska świątynia w centrum Madrytu

El Escorial

W niedalekiej odległości od Madrytu, w odosobnieniu od miejskiego gwaru wznosi się zabytkowa budowla Klasztoru El Escorial. To obiekt na kształt pałacu o niezwykłej renesansowej architekturze, który gromadzi potężne zbiory biblioteczne z całego świata. Ponadto w dobytku klasztoru znajdują się również cenne dzieła cenionych artystów, takich jak: El Greco, Velázquez, Rogier van der Weyden, Tycjan czy Tintoretto. Na cały kompleks składa się kościół, klasztor i biblioteka, a we wnętrzu El Escorial można podziwiać Panteon królów stanowiący grobowiec władców Hiszpanii z Habsburgów i Burbonów, Panteon książąt i piękne ogrody wraz z domkiem księcia.

Więcej o Escorial przeczytasz w naszym artykule: Escorial – niezwykły kompleks pałacowo-klasztorny w pobliżu Madrytu

Wnętrze cechuje się prostotą – brak w nim bogatych zdobień, a wśród ozdobnych elementów można wyróżnić piętrzące się kolumny. Klasztor dysponuje dwoma muzealnymi instytucjami. W pierwszej z nich można oglądać elementy, które posłużyły budowie obiektu – narzędzia, plany i makiety, natomiast druga przedstawia dzieła sztuki malarskiej. El Escorial można zwiedzać od soboty do niedzieli, w godzinach: 10:00-18:00 i w pozostałe dni tygodnia, od 10:00 do 16:00. Bilet wstępu to koszt 6 euro dla osoby dorosłej i 3 euro dla uczniów, studentów oraz seniorów. Wstęp na teren ogrodów nie podlega opłatom.

zwiedzanie madrytu
Klasztor El Escorial, położony jest około 30 km na północny zachód od Madrytu

Klasztor klarysek Descalzas Reales

Kolejne miejsce, które prezentuje prawdziwe dzieła sztuki i odznacza się wyjątkową historią to Klasztor klarysek Descalzas Reales w Madrycie. Jest to jeden ze starszych klasztorów w mieście, który powstał w 1559 roku. W swoich zbiorach obiekt posiada dzieła hiszpańskich mistrzów manieryzmu oraz niderlandzkich malarzy. Turyści mogą podziwiać pięknie malowane freski i dekoracyjne tkaniny, którymi ozdobiono wnętrza. Cały budynek stanowi dawny pałac króla Karola V, który powstał z polecenia Joanny Austriackiej – siostry króla Filipa II. Jej misji przyświecało stworzenia miejsca dla kobiet z majętnych rodów potrzebujących pomocy. Wstąpienie do zakonu wymagało od nich zrzeczenia się całego majątku na rzecz Kościoła. Wstęp do klasztoru to koszt 6 euro, a obiekt czynny jest dla zwiedzających od wtorku do niedzieli, w godzinach: 10:00 – 14:00 i 16:00 – 18:30.

Estadio Santiago Bernabéu – stadion Realu Madryt

Niektórzy miłośnicy sportu przybywają do Madrytu tylko w jednym celu, a odwiedzenie pozostałych atrakcji jest wyłącznie miłym urozmaiceniem całego wyjazdu. Główną atrakcją dla tych turystów jest odwiedzenie Estadio Santiago Bernabéu, czyli stadionu drużyny Real Madryt. Ten sportowy obiekt powstał w 1947 roku, a jego nazwa bezpośrednio nawiązuje do prezesa klubu pełniącego urząd w czasie wybudowania stadionu. Niedługo po otwarciu jednorazowo mecz mogło oglądać 75145 kibiców, natomiast rozbudowanie i powiększenie trybun przyczyniło się do tego, że dziś stadion jednej z najlepszych piłkarskich drużyn może pomieścić aż 81 000 widzów!

Zwiedzanie stadionu odbywa się w dwóch etapach. Pierwsza część to wizyta na stadionie właściwym – turyści mogą zobaczyć trybuny, murawę czy też wejść do szatni zawodników i zobaczyć, jak wygląda wszystko to, co widać podczas wywiadów na szklanym ekranie. Kolejna część to zwiedzanie muzeum, w którym znajdują się trofea, koszulki piłkarzy, buty czy piłki z minionych rozgrywek. Całość dopełnia mnogość elementów interaktywnych, które przedstawiają piłkarską historię drużyny. Stadion Santiago Bernabéu można odwiedzać codziennie, a bilet wstępu to wydatek od 18 do 25 euro.

Muzea znane na całym świecie

Madryt to prawdziwa europejska stolica kultury, która posiada ogromną liczbę placówek i instytucji udostępniających turystom swoje zbiory. Wśród nich znajdują się trzy, których nie można pominąć podczas eksplorowania kulturowego dobytku miasta. Nie bez powodu zostały nazwane „Trójkątem sztuki”, a tworzą je:

  • Muzeum Prado – jedno z największych muzeów na świecie, będące zbiorem hiszpańskiej sztuki i dzieł malarzy z całej Europy. Kolekcje prezentują ponad 20 000 eksponatów, a na wizytę w tym miejscu warto przeznaczyć zdecydowanie więcej niż jedną godzinę.
  • Muzeum Królowej Zofii – w tym obiekcie prezentowana jest światowa kolekcja sztuki odzwierciedlającej czasy od epoki średniowiecza do współczesności. Kolekcja jest bogata i zawiera dzieła wielu światowych artystów, takich jak: Picasso, Rembrandt czy van Gogh.
  • Muzeum Thyssen-Bornemisza – podobnie jak Muzuem Prado przedstawia sztukę hiszpańską oraz europejską, a w swoich zbiorach liczy około 18 000 eksponatów. Ekspozycje dzielą się na trzy części i dotyczą kolejno lat: 1900-1945, 1945-1968 oraz 1962-1982.

Więcej o madryckich muzeach przeczytasz w naszym artykule: 9 najlepszych muzeów w Madrycie – niesamowita sztuka w stolicy Hiszpanii

Ponadto warto zainteresować się szeroką ofertą wystaw i ekspozycji prezentowaną przez: Narodowe Muzeum Archeologiczne, Muzeum Sorolla, Muzeum Cerralbo, Muzeum Lazaro Galdiano, Muzeum del Aire, Muzeum del Romanticisimo, Casa Museo Lope de Vega. Jak widać wybór jest ogromny i każdy z pewnością znajdzie obiekt, który trafia w jego zainteresowania i przedstawia unikalne eksponaty, możliwe do zobaczenia tylko podczas odwiedzin Madrytu.

Co zjeść w Madrycie?

Kuchnia hiszpańska jest wielobarwna i pełna wyrazistych smaków o czym można się przekonać, próbując w Madrycie lokalnych dań i przekąsek. Podczas zwiedzania warto uzupełniać energię, sięgając po tapas serwowane przez uliczne knajpki i stragany. To jedna z najbardziej popularnych form posiłków w mieście. Cechują się dużą różnorodnością, a najbardziej znane i smaczne z nich to: nadziewane ostre papryczki del padron, pieczone ziemniaki w różnych sosach i z dodatkami, kanapka z kalmarami a także znana wszystkich tortilla. Na deser niewątpliwie chrupiące churros w czekoladzie – to prawdziwy przysmak, który serwowany jest do kawy lub w formie przekąski.

co warto zobaczyć w madrycie
Callos a la madrilena – jeden z regionalnych przysmaków

Na obiad warto wybrać się do lokalnej restauracji i spróbować tradycyjnego gulaszu na bazie flaków, chorizo oraz często innych gatunków mięs. To bardzo sycące i aromatyczne danie. Polecane są także mini chrupiące krokiety nadziewane szynką – Croquetas cesaras oraz paella z owocami morza.

Madryt – ciekawostki

  • Madryt to największe miasto w Hiszpanii i jednocześnie druga najwyżej położona stolica w Europie, która znajduje się na 667 metrach n.p.m.
  • Symbolem miasta jest niedźwiedź wspinający się na drzewo truskawkowe, którego pomnik można odnaleźć na terenie miasta. Jego postać nawiązuje do zwierzęcia ustrzelonego przez króla Alfonsa IV podczas początków miasta.
  • Według danych Księgi Rekordów Guinessa w Madrycie można odwiedzić najstarszą restaurację świata, która została otwarta w 1725 roku, a od tego czasu poza właścicielem zmieniła się jej nazwa. Dziś na kulinarnej mapie miasta widnieje jako Sobrino de Botin.
  • Mieszkańców Madrytu potocznie nazywa się „el gato”, czyli koty. Historia tego przydomku wiąże się z obroną miasta przez zwinnych obywateli podczas najazdu zbrojnego Arabów w XI wieku.
  • Madryt to miasto nocnego życia. Mieszkańcy nie stronią od zabaw trwających od wieczoru do świtu, a nawet przez cały dzień. W mieście jest pełno klubów i barów, w których rozbrzmiewa muzyka i nikt nie stroni od tańca.
  • Istnieją plany wybudowania w mieście błękitnej laguny! Projekt otrzymał zielone światło, dzięki czemu już w niedalekiej przyszłości, w centrum miasta Madryt ma powstać plaża! Miejsce to poza wypoczynkiem nad wodą ma służyć uprawianiu wodnych aktywności i stanowić nowe miejsca pracy dla mieszkańców stolicy.