park retiro

Park Retiro i znajdujący się w nim efektowny Pałac Kryształowy

Gdzie się wybrać na odpoczynek w Madrycie? Miejscem, które doskonale się sprawdzi z dala od zgiełku miejskich ulic jest królewski Park Retiro. To obszar zieleni, który został zagospodarowany z myślą o rozrywce odwiedzających gości i miejscowych, którzy szukają spokoju i chcą nacieszyć oczy cudami architektury obecnej na terenie parku. Zobacz, z czego słynie Park Retiro i co można zobaczyć w zielonym sercu Madrytu!

Zielone płuca Madrytu

Parque del Retiro to park zajmujący powierzchnię 125 hektarów, usytuowany w samym centrum Madrytu, dlatego często bywa nazywany zielonymi płucami miasta. Przestrzeń tą porasta aż ponad 15 000 drzew i roślin, które składają się na niezwykłe ogrody i tematyczne sektory zieleni. Oprócz ciekawych form roślinności, na terenie Parku Retiro można podziwiać wspaniałe przejawy sztuki, zarówno rzeźbiarstwa, jak i architektury. Miłośnicy poznawania hiszpańskiej kultury mogą wybrać się do Galerii sztuki, natomiast tuż przy parku znajdują się: Centrum Sztuki im. Królowej Zofii oraz Muzeum Prado.

Park na tym terenie założono w XVII wieku dla rządzącego króla Filipa IV. W tamtym okresie były to ogrody królewskie na wyłączność władcy i dworzan. Następnie podczas walk o niepodległość Hiszpanów, wiele z pięknie zadbanej przestrzeni uległo zniszczeniu. Park odbudowano i udostępniono do publicznego użytku dopiero w II połowie XIX wieku.

Więcej o Madrycie przeczytasz w naszym artykule: Co warto zobaczyć w Madrycie? Najlepsze atrakcje stolicy Hiszpanii

Termin „retiro” oznacza „zacisze”, „odludzie”, dlatego też miejsce to sprawia okazję do wypoczynku na świeżym powietrzu. Nie oznacza to jednak, że pośród zieleni można się nudzić. Na terenie Parku Retiro odbywa się wiele aktywności sportowych oraz zajęć dla dzieci. To doskonałe miejsce na piknik i zjedzenie lunchu w przerwie od pracy, z którego chętnie korzystają miejscowi i odwiedzający miasto turyści.

parque del retiro

Gdzie znajduje się Park Retiro?

Park Retiro znajduje się w centrum Madrytu, pośród ulic Menéndez Pelayo i Alfonso XII. Blisko zielonej przestrzeni miejskiej znajdują się: słynny łuk triumfalny Puerta de Alcalá, Muzeum Naval czy Królewski Ogród Botaniczny.

Jeśli zwiedzasz okolicę centrum, bezproblemowo możesz dojść do parku pieszo, choć dojazd znacznie ułatwi komunikacja miejska. Na stacji Retiro zatrzymuje się metro linii 2. Do parku dojedziesz również busem miejskim linii: 1, 2, 15, 19, 20, 26, 28, 51, 52, 61, 63, 68, 74 oraz 146.

Fauna i flora w Parku Retiro

Wiele roślin, które do dziś zdobią Park Retiro pochodzi jeszcze z czasów początków powstawania Ogrodów Pałacu Buen Retiro, choć przewaga roślinności na terenie parku to efekt nowego zagospodarowania terenu w XIX wieku. Można wyróżnić kilka sekcji parku poświęconych różnym rodzajom roślinności. Jaka flora zachwyca odwiedzających gości?

Ogród bylin to sektor, który gromadzi wiele wspaniałych wieloletnich okazów kwiatów i krzewów. Można odnaleźć tu iglaki, bukszpany, wrzosy, ale również piwonie i różne gatunki ziół. Do tej części ogrodu prowadzi Brama Dantego znajdująca się od wschodniej strony parku.

Spacer po parku oferuje możliwość podziwiania odmiennych gatunków drzew, krzewów i zgłębiania historii tego miejsca. Po drodze napotkasz ogrody: Cecilio Rodriguez, który został założony przez naczelnego ogrodnika dawnego parku czy Herrero Palacios, w którym przed wiekami znajdowały się egzotyczne zwierzęta, jak tygrysy, krokodyle i słonie. Obecnie można podziwiać w tym miejscu małpy, a resztę przestrzeni zajmuje prostokątny staw. Najpopularniejszym ogrodem na terenie Parku Retiro jest zdecydowanie Ogród Róż, który warto zobaczyć szczególnie wiosną!

retiro

Co warto zobaczyć w Parku Retiro?

Park Retiro to nie tylko piękne kwiaty i wypielęgnowane drzewa, choć to zdecydowanie one przykuwają wzrok wszystkich turystów i umilają chwile na terenie ogrodów! Jeśli chodzi o atrakcje dla odwiedzających Madryt, nie można pominąć zobaczenia Palacio de Cristal — wybudowanego na obszarze parku przeszklonego obiektu, który rozsławił to miejsce na cały świat. Do tego mnogość pawilonów o ciekawej zabudowie architektonicznej, posągi i zabytkowe fontanny sprawiają, że miejsce to jest bardzo atrakcyjne pod względem turystycznym. Rośnie tu najstarsze drzewo Madrytu, a wielokolorowe rosarium zachwyca nie tylko miłośników ogrodnictwa. Przedstawiamy propozycje atrakcji, których nie możesz pominąć podczas odwiedzin madryckiego Parku Retiro.

Pomnik Alfonsa XII

Od 1922 roku Park Retiro wyróżnia niesamowita rzeźba — Pomnik Alfonsa XII ofiarowany w ramach hołdu dla władcy. Monument składa się z półkola opartego o kolumny w stylu jońskim. Posąg zdobią płaskorzeźby przedstawiające herby prowincji oraz przedstawicieli ważnych zawodów. W środkowej części umieszczono wieżę wznoszącą się na 20 metrów, którą zwieńcza konny posąg Alfonsa XII. Monument ozdabia brzeg jeziora, a za jego wykonanie odpowiedzialny był Mariano Benlliure. Projekt posągu powstał na podstawie projektów Wiktora Manuela II oraz Wilhelma I i stanowi najważniejszą rzeźbę w Parku Retiro.

Pałac Kryształowy

Najbardziej znany obiekt Parku Retiro to Pałac Kryształowy zaprojektowany przez Ricardo Velázqueza Bosco — architekta, który wzorował się londyńskim szklanym pałacem. Obiekt powstał w 1887 roku z okazji wystawy roślin filipińskiej flory, a metalowo-szklana konstrukcja służy dziś za jedną z filii Muzeum Królowej Zofii.

Pałac Kryształowy w Madrycie został zbudowany na planie krzyża greckiego. Jego podstawę stanowi ceglana konstrukcja, natomiast obiekt niemal w całości wykonany jest ze szkła utrzymującego się na żelaznej ramie. Dach pałacu zwieńcza szklana kopuła, dzięki której budynek wznosi się aż na 22 metry. Początkowo w miejscu tym wystawiono niezwykłe okazy egzotycznych roślin, natomiast dziś w jego wnętrzu można podziwiać wystawę nowoczesnej sztuki.

Pałac Kryształowy znajduje się w samym środku Parku Retiro, w okolicy jeziora, do którego prowadzą schody. Odwiedzający ogrody mogą zejść bezpośrednio na brzeg i bliżej przyjrzeć się zamieszkującym jezioro kaczkom, gęsiom, czarnym łabędziom i żółwiom.

pałac kryształowy madryt

Palacio de Velázquez

Na terenie Parku Retiro wznosi się jeszcze jeden pałac, za który odpowiedzialny jest architekt Pałacu Kryształowego. Mowa o Palacio de Velázquez, który został zbudowany w XIX wieku z myślą o wystawie narodowej poświęconej górnictwu, hutnictwu, ceramice oraz szklarstwu. Gdy wystawa się zakończyła, hiszpański rząd postanowił przemienić ten obiekt w muzeum eksponatów zagranicznych. Dziś można w nim oglądać wystawy organizowane przez Muzeum Królowej Zofii.

Wiele elementów architektonicznych Palacio de Velázquez zostało wykonanych z ceramiki, a charakterystyczne zdobienia z wielokolorowych płytek wyróżniają obiekt od tradycyjnych ceglanych budowli.

Domek Rybaka

Najbardziej tajemniczym obiektem w Parku Retiro jest La Casito del Pescador, czyli Domek Rybaka. To niepozorna, mała budowla otoczona zielenią i niedużym stawem, usytuowana na sztucznej wysepce. Domek powstał za czasów prywatnego ogrodu królewskiego i dedykowany był Królowi Ferdynandowi VII.

Domek Rybaka przykuwa uwagę, dzięki niezwykłej kolorystyce konstrukcji. La Casito del Pescador jest barwy pomarańczo-czerwonej, a jego ściany pokrywają ozdobne freski. Tutaj członkowie rodziny królewskiej spędzali wolne popołudnia na wędkarstwie. W miejscu tym jeszcze niedawno mieściła się informacja turystyczna, natomiast obecnie przestrzeń ta ma zostać wykorzystana jako Miejski Ośrodek Adopcji Zwierząt Domowych.

Drzewo Montezumy

Park Retiro bogaty jest w najrozmaitsze gatunki drzew i krzewów, jednak pewien okaz zasługuje na szczególną uwagę. To cypryśnik meksykański zwany Drzewem Montezumy, które uznaje się za najstarsze drzewo w Madrycie! Na obszarze ogrodów rośnie od 1633 roku, a w momencie posadzenia osiągał wysokość 2 metrów. Dziś cypryśnik wzrasta w górę aż na 30 metrów i jest częstym powodem do odwiedzin oraz fotografowania!

Ogród różany

La Roseleda de Retiro, czyli ogród różany to przestrzeń parku, która umożliwia podziwianie ponad 4000 kwiatów z całego świata. Rosarium zostało zaprojektowane w 1915 roku przez Cecilio Rodrígueza. Miejsce to najlepiej odwiedzić w maju bądź czerwcu, ponieważ właśnie wtedy przypada okres pełnego rozkwitu róż i prezentuje się najpiękniej.