Przejdź do treści
plaza mayor

8 najważniejszych rzeczy do zobaczenia i zrobienia w okolicy Plaza Mayor

Madryt to bardzo często wybierana destynacja podróżnicza, gdyż zachwyca przyjezdnych świetną pogodą i mnogością atrakcji. Jedną z największych jest Plaza Mayor, czyli główny plac miasta. W artykule przybliżam historię tego miejsca oraz obiekty, które koniecznie musisz tam zobaczyć. Zapraszam na wycieczkę do centrum Madrytu!

Plaza Mayor – główny plac Madrytu

Plaza Mayor to najbardziej znany plac w Madrycie, który w średniowieczu pełnił funkcję targowiska. Kiedy w 1561 roku Filip II uczynił Madryt stolicą Hiszpanii, zdecydował, że miejsce to stanie się placem reprezentacyjnym miasta. To właśnie tam miały odbywać się wszystkie ważne uroczystości państwowe.

Władca zatrudnił do prac nad placem Juana de Herrerę i Francisca de Morę. Zarządzanie placem i wprowadzanie kolejnych zmian przejął później Filip III, a na Plaza Mayor od XIX wieku widnieje pomnik ku jego czci. Dzisiejszy wygląd placu ukształtował się pod koniec XVIII wieku.

Więcej o Madrycie przeczytasz w naszym artykule: Co warto zobaczyć w Madrycie? Najlepsze atrakcje stolicy Hiszpanii

Plaza Mayor było miejscem koronacji królów, wystawiania sztuk teatralnych, egzekucji czy corrid. Dziś prostokątny plac o wymiarach 129 × 94 m stanowi jedną ze sztandarowych atrakcji w Madrycie. Wszystkie otaczające go budynki są odrestaurowane, a w ich wnętrzach znajdują się liczne restauracje i kawiarnie. Co niedzielę na placu organizowany jest targ, na którym można nabyć hiszpańskie pamiątki.

plaza mayor madryt

Jak dojechać do Plaza Mayor?

Zwiedzając Madryt, niezależnie od miejsca naszego postoju, zazwyczaj konieczne jest skorzystanie z komunikacji miejskiej. Na szczęście w tym mieście transport publiczny jest doskonale zorganizowany i z łatwością można dotrzeć do interesujących nas atrakcji. Można tam skorzystać z pociągów, autobusów, tramwajów czy metra.

Na Plaza Mayor najłatwiej dostać się kierując się na stację Sol. Obsługuje ona zarówno pociągi, jak i metro. Do celu można dotrzeć dzięki linii turkusowej, żółtej i czerwonej. Jeśli planujesz korzystać z komunikacji miejskiej wielokrotnie, warto kupić bilet kilkudniowy.

Do Plaza Mayor można dotrzeć też samochodem, jednak pojazd należy zostawić na jednym z pobliskich parkingów. Najbliżej znajduje się Parking Plaza Mayor. Nieco dalej można zaparkować także w Garaje Fermar. Ten drugi oddalony jest od celu 300 metrów. Minusem jest jednak wysoka cena parkingów, która zależna jest od długości postoju.

Ciekawym sposobem na zwiedzanie Plaza Mayor jest także skorzystanie z elektrycznego tuk-tuka.

Co robić na Plaza Mayor?

Plaza Mayor to jedna z najpopularniejszych i najpiękniejszych atrakcji w mieście, ale co tak właściwie warto zobaczyć na placu? Poniżej obiekty, na które musisz zwrócić uwagę!

plaza mayor madrid

Biuro informacji turystycznej

Pierwszy punkt wycieczki jest dość nietypowy. Warto jednak udać się do Biura Informacji Turystycznej, które będzie doskonałym początkiem madryckiej przygody. W tym miejscu można odebrać darmowe mapy i broszury, które ułatwią poruszanie się po mieście i będą stanowić idealne uzupełnienie wiedzy o różnych zabytkach czy atrakcjach.

Pracownicy Biura Informacji Turystycznej chętnie udzielą informacji na temat zwiedzania, środków transportu czy pomogą zaplanować trasę wycieczki.

Targ San Miguel

Targ San Miguel jest usytuowany przy jednym z wejść na Plaza Mayor. To charakterystyczny, przeszklony budynek, w którym znajduje się mnóstwo stoisk z jedzeniem. Można tam kupić świeże produkty, skosztować pysznej hiszpańskiej kuchni czy wypić drinka. Różnorodność oferowanych tam produktów z pewnością sprosta oczekiwaniom wszystkich podróżnych.

Pomnik Filipa III

Filip III Habsburg był królem Hiszpanii w latach 1598-1621. Pomnik przedstawiający jego sylwetkę powstał w 1616 roku, a od XIX wieku stoi w samym centrum Plaza Mayor. Jego autorami są Giambologna i Pietro Tacca. Wcześniej znajdował się w Casa de Campo, czyli największym parku miejskim w Madrycie. Pomnik wykonany z brązu przedstawia władcę w królewskim stroju, siedzącego na koniu.

Pomnik Filipa III

Lokalne restauracje

Jak przystało na typowo turystyczne miejsce, wokół Plaza Mayor znajduje się mnóstwo świetnych restauracji. By spróbować lokalnej kuchni warto udać się m.in. do Restauracji Arrabal, Mesón del Champiñon czy Gustos Madryt Plaza Mayor. W każdej z nich spróbujesz typowych hiszpańskich dań, takich jak paella czy wysokiej jakości owoce morza.

Katedra Matki Bożej Almudena

To główna świątynia rzymskokatolicka w Madrycie. Neoklasyczną budowlę ukończono w 1993 roku. Główne wejście zlokalizowane jest od strony Pałacu Królewskiego. W 2004 roku świątynię ozdobiły neobizantyjskie malunki i witraże. Wewnątrz znajdują się ołtarze poświęcone różnym świętym. Katedra w 1993 roku została poświęcona przez Jana Pawła II.

Plac Puerta del Sol

Plac Puerta del Sol to kolejny ważny plac w stolicy Hiszpanii. Nazwano go „Brama Słońca”, ponieważ w XV wieku było to miejsce wjazdu do miasta od wschodniej części. Na placu można zobaczyć pomnik Karola III i statuę niedźwiedzia, który wspina się na drzewo truskawkowe. Znajduje się tam także Urząd Pocztowy, a plac stanowi miejsce zgromadzeń oraz różnych uroczystości. Organizuje się tam np. zabawę sylwestrową.

Plac Puerta del Sol

Pałac Królewski

Pałac Królewski powstał w XVIII wieku. Wnętrza budynku oraz jego i otoczenie utrzymane są w stylu klasycystycznym i rokoko. To oficjalna siedziba króla Hiszpanii, która składa się z prawie 3 tysięcy pomieszczeń, a niektóre z nich mogą odwiedzać turyści.

Święta Bożego Narodzenia na placu

Boże Narodzenie jest obchodzone w Madrycie bardzo hucznie. Miasto jest pełne dekoracji w postaci choinek i lampek, a ulice wypełnione są ludźmi. Na Plaza Mayor największą atrakcję stanowi jarmark, na którym można nabyć wiele świątecznych ozdób, wyrobów rzemieślniczych czy żywność.

Stoiska, które znajdują się na Plaza Mayor, są niezwykle kolorowe i bogato dekorowane. Całość dopełniają rozwieszone wszędzie lampki, co tworzy przytulny, świąteczny klimat i sprawia, że miejsce to cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców i turystów.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.