Przejdź do treści
madryd muzea

9 najlepszych muzeów w Madrycie – niesamowita sztuka w stolicy Hiszpanii

Sprawdź 9 najlepszych muzeów, które warto odwiedzić podczas wycieczki do Madrytu! W tym hiszpańskim mieście znajduje się Trójkąt Sztuki – to obszar, na którym znajdują się trzy najlepsze instytucje kultury. Jeżeli obawiasz się o budżet, to koniecznie zobacz, jak zwiedzić niemal wszystkie te muzea całkowicie za darmo. Madryt i jego artystyczna kultura czeka właśnie na Ciebie! Co może być lepsze na przykład podczas wakacji?

Darmowe wejścia do muzeów w Madrycie

Jeżeli planujesz wycieczkę do Madrytu, mapę atrakcji koniecznie oprzyj o zwiedzanie lokalnych muzeów. Względem innych miast, to właśnie w Madrycie jest ich najwięcej. W tym przypadku jakość idzie w parze z ilością. Duży wybór obiektów kulturalnych sprawia, że nawet jeśli odwiedzasz miasto któryś raz z rzędu, możesz odkryć sekrety, o których wcześniej nie miałeś pojęcia. Dobra wiadomość jest taka, że większość z nich można zwiedzić praktycznie za darmo.

Wiele muzeów oferuje darmowe zwiedzanie w konkretne dni tygodnia. Przykładowo: Muzeum Prado zapewnia bezpłatny wstęp na wystawy stałe od poniedziałku do soboty w godzinach 18:00-20:00 oraz w niedziele w godzinach 17:00-19:00. Pałac Królewski zwiedzisz natomiast bez opłat od poniedziałku do czwartku w godzinach 16:00-18:00. Skąd takie informacje? Instytucje oferują darmowe zwiedzanie około dwie godziny przed zamknięciem obiektu. Jeśli więc nie przeraża Cię stanie w długiej kolejce do wejścia, możesz skorzystać z takiego rozwiązania.

Więcej o Madrycie przeczytasz w naszym artykule: Co warto zobaczyć w Madrycie? Najlepsze atrakcje stolicy Hiszpanii

Aktualne informacje odnośnie do konkretnych terminów darmowego zwiedzania znajdziesz zawsze na stronie internetowej wybranego miejsca. Wtedy masz pewność, że odpowiednio zaplanujesz swoją wycieczkę i nie ominą Cię żadne atrakcje.

madryt muzeum

Trójkąt Sztuki w Madrycie

Trójkąt Sztuki (Triángulo del Arte, Triángulo de Oro) to fraza, która określa trzy główne madryckie muzea, nazywane też wielkimi galeriami sztuki. Wszystkie są zlokalizowane w pobliżu Parku Retiro. Można więc powiedzieć, że hasłem Trójkąt Sztuki określa się pewien region hiszpańskiego miasta. Przyciąga tłumy turystów swoją wyjątkowością oraz urzekającymi uliczkami, które znajdują się między słynnymi budowlami. Jakie muzea wchodzą w skład tego zakątka sztuki?

Muzeum Prado

Muzeum Narodowe Prado jest jednym z największych budynków tego typu na świecie. Jest uznawane również za jedno z najchętniej odwiedzanych. Dlaczego? Miejsce powstało w 1819 roku, czyli za czasów panowania króla Ferdynanda VII. Zabiegała o to żona władcy – Maria Izabela Braganza. Wcześniej, w miejscu obecnego muzeum, znajdował się klasycystyczny budynek. Zaprojektował go Juan de Villanuevy w 1785 roku. Wewnątrz można obejrzeć ponad 35 000 eksponatów!

Wśród najwybitniejszych dzieł malarskich, które wystawione są w środku, znajdują się między innymi: „La Gloria” Tycjana, „Las Meninas” Diego Velazqueza, a także tryptyk „Ogród rozkoszy ziemskich” autorstwa Hieronima Boscha. Są również dzieła El Greco, Francisca de Goya oraz Juana de Flandesa.

Adres: Calle de Ruiz de Alarcon, 23, 28014 Madrid, Hiszpania

Cennik biletów: normalny – 15 euro, ulgowy – 7,5 euro

Muzeum Prado

Centrum Sztuki Królowej Zofii

Ten budynek jest znany również jako Muzeum Królowej Zofii. Kiedyś w budynku znajdował się tu Hospital General, który powstał w XVIII wieku. Muzeum zostało oficjalnie otwarte w 1992 roku. Obecnie główna ekspozycja zajmuje drugie i czwarte piętro. Można tam znaleźć sale wystawowe dedykowane konkretnym twórcom. Którym? Z pewnością odnajdziesz dzieła Pabla Picassa, Joana Miró oraz Salvadora Dali’ego. W budynku można znaleźć bibliotekę, która jest poświęcona historii sztuki. Znajdziesz w niej 100 000 książek oraz ponad 4 000 nagrań audio i wideo.

Na początku w budynku organizowano jedynie wystawy czasowe. Miejsce nie mogło więc nazywać się pełnoprawnym muzeum. W 2005 roku dodano kolejny budynek. Obecnie ekspozycja znajduje się między innymi w budynkach Nouvel oraz Sabatini. Edificio Sabatini był architektem, któremu powierzono zaprojektowanie budynku.

Adres: Calle de Santa Isabel 52, 28012 Madrid, Hiszpania
Cennik biletów: jednorazowy – 10 euro, dwa wejścia – 15 euro

Muzeum Thyssen – Bornemisza

Muzeum Narodowe Thyssen – Bornemisza znajduje się w madryckim Palacio de Villahermosa. Wśród zgromadzonych eksponatów można znaleźć przede wszystkim obrazy z kolekcji barona Heinricha Thyssena-Bornemiszy oraz jego syna. Którzy twórcy zawierają się w udostępnionych zbiorach? Tycjan, Vincent van Gogh, Giovanni, Rembrandt oraz Camille Pisarro. Mimo tak bogatej ekspozycji, budynek uzyskał status Muzeum Narodowego dopiero w 2017 roku. Przypomnijmy: oficjalnie zostało otwarte w 1992 roku.

Po zakończeniu zwiedzania muzeum, zajrzysz do sklepu z pamiątkami. Możesz tam kupić skarpetki lub kubek z imitacją wizerunku oraz najpopularniejszego dzieła artysty. Są również publikacje naukowe i popularnonaukowe, czasopisma o sztuce, artykuły do dekoracji wnętrz oraz wiele innych drobiazgów, które świetnie nadadzą się na prezent.

Adres: Paseo del Prado, 8, 28014 Madrid, Hiszpania
Cennik biletów: normalny – 13 euro, ulgowy – 9 euro, grupowy (powyżej sześciu osób) – 11 euro

Muzeum Thyssen – Bornemisza

Inne madryckie muzea, którym warto poświęcić czas

Na uwagę zasługują również muzea, które nie zawierają się w Złotym Trójkącie Sztuki. Aby obejrzeć wszystkie, konieczne byłoby zatrzymanie się w Madrycie na tydzień. Jeżeli planujesz krótki wyjazd do hiszpańskiego miasta, zapoznaj się z najważniejszymi informacjami o każdym budynku, aby w pierwszej kolejności odwiedzić te muzea, które interesują Cię najbardziej. Które lokalizacje warto zapisać na liście atrakcji?

Muzeum Archeologiczne

Jest uznawane za najbogatsze muzeum w całej Hiszpanii. Dlaczego? Wystawa obejmuje 34 sale ze zbiorami przedstawiającymi historię Półwyspu Iberyjskiego. Można więc znaleźć eksponaty z czasów między innymi paleolitycznych oraz starożytnych. Wewnątrz wystawiono skarb z Javea, Alisede iraz Guarrazar. Z pewnością znajdziesz również przedmioty nawiązujące do historii chrześcijaństwa, manuskrypty Majów oraz egipskie amulety i sarkofagi.

Adres: C/ Serrano, 13, 28001 Madrid
Cennik biletów: 3 euro

Muzeum Archeologiczne

Muzeum Cerralbo

Muzeum znajduje się w klasycystycznym budynku, który powstał w latach 1883-1893. Należy do rodziny Cerralbo, skąd też wzięła się jego nazwa. Markiz de Cerralbo był politykiem oraz znawcą historii. W momencie śmierci przekazał swoje zbiory do Muzeum Archeologicznego. Dekadę po jego śmierci stworzono fundację jego imienia. Samo muzeum powstało w 1944 roku.

Co można obejrzeć wewnątrz? Przede wszystkim imponującą kolekcję dzieł Enrique de Aguilera y Gamboa. Są też przedmioty codziennego użytku z XIX i XX wieku, obrazy europejskich artystów, medale, monety, lampy, meble oraz ceramika.

Adres: C. de Ventura Rodríguez, 17, 28008 Madrid, Hiszpania
Cennik biletów: normalny – 3 euro, ulgowy – 1,5 euro

Muzeum Sorolla

To muzeum jest niejako hołdem dla hiszpańskiego malarza Joaquina Sorolli. Jego żona zapisała w testamencie Państwu środki pozwalające na utworzenie muzeum poświęcone dziełom męża. W 1932 roku udało się je otworzyć. Siedziba muzeum znajduje się w dawnym domu i warsztacie malarza.

W zbiorach zawiera się 1294 obrazów z różnych epok. Można obejrzeć również dzieła innych malarzy, na przykład Martina Rico Ortegi. Są też rysunki, których łącznie wystawiono prawie 5 000. Interesujące są również rzeźby oraz ceramika. Malarz zgromadził kolekcję z XV wieku, ale też ze współczesnych mu czasów.

Adres: Paseo del General Martínez Campos 37, Madrid

Cennik biletów: 3 euro

Muzeum Sorolla

Muzeum Szynki

Museo del Jamon, czyli Muzeum Szynki to jedne z ciekawszych miejsc na mapie Madrytu. Turystów przyciąga nie tylko wizualnie, ale również zapachem i smakiem. Oprócz poznania historii tego wyrobu, można również spróbować najlepszych mięsnych kawałków, a także zabrać je ze sobą na wynos! Wewnątrz znajdziesz tradycyjną, hiszpańską szynkę – Jamón serrano, ale też inne rodzaje pochodzące z różnych stron świata. Warto jednak skupić się na smakach typowych dla tego regionu – nigdzie nie zjesz smaczniejszych produktów madryckiej kuchni.

Adres: Avenida de Córdoba 7, Madrid

Muzeum Ameryki

Museo de America to idealne miejsce dla wszystkich osób zainteresowanych sztuką i kulturą prekolumbijską. Oszacowano, że wewnątrz znajduje się ponad 25 000 eksponatów. A co wśród nich? Naczynia, różne tkaniny oraz mnóstwo przedmiotów wykonanych głównie z drewna i metalu. Wewnątrz budynku znajdziesz również eksponaty przywiezione z różnych stron świata przez najbardziej konkwistadorów oraz znanych odkrywców, na przykład Krzysztofa Kolumba.

Znajdziesz tam również wiele eksponatów sprowadzonych z Meksyku, Peru i Kolumbii. Przekraczając próg muzeum, możesz niemal przenieść się w czasie do okresów historycznych, z których pochodzą zebrane eksponaty. Najważniejsze dzieła to przede wszystkim kodeksy oraz kolumbijskie złoto, na przykład zachowane skarby kultury zwanej Quimbaya.

Adres: Av. de los Reyes Católicos, Madrid
Cennik biletów: normalny – 3 euro, ulgowy – 1,5 euro

Muzeum Ameryki

Muzeum Lázaro Galdiano

To państwowe muzeum sztuki, w którym znajduje się ponad 12 600 eksponatów. Zebrał je hiszpański finansista Jose Lázaro Galdiano, którego imieniem nazwano muzeum. Na parterze znajduje się wystawa ukazująca osiągnięcia założyciela: manuskrypty, egzemplarze książek oraz różne kryształy i kamienie jubilerskie.

Pierwsze piętro możesz obejrzeć kolekcję malarską. Są tam dzieła stworzone między innymi przez: El Greco, Diego Velazqueza, Jusepe de Ribery oraz Luis Paret y Alcázar. Drugie piętro jest natomiast poświęcone malarzom europejskim z okresu XV-XIX wiek. Którym? Rembrandt, Hieronim Bosch, Francisco Goya oraz wiele innych!

Adres: Calle Serrano 122. Madrid 28006

Cennik biletów: normalny – 7 euro, ulgowy – 4 euro

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.