Grecja i Peloponez – co warto zobaczyć?

peloponez

Podobno nie widział Grecji ten, kto nie był na Peloponezie. To tutaj powstawały wspaniałe miasta, wykluwały się ponadczasowe idee, tworzyła się historia i kultura. Dziś możemy podziwiać zaledwie pozostałości po wiekach wspaniałych dziejów. Ruiny teatrów, stadionów, murów obronnych i świątyń to dzieje Greków zapisane w kamieniu. Po dziś dzień budzą zachwyt i prowokują do zadumy. Ale historia to nie wszystko. Peloponez ma również do zaoferowania piękny krajobraz. Malownicze wzgórza, majestatyczne wąwozy, ciche i sielskie plaże, a nader wszystko przyjazny klimat. Możecie delektować się niekończącymi gajami oliwnymi, sadami pomarańczowymi, podziwiając piękno przyrody i architektury. Co warto zobaczyć na Peloponezie? Zapraszamy do lektury naszego przewodnika.

Na skróty:

Argos

Argos to idealne miejsce dla miłośników starożytności. Miasto uchodzi za jedno z najstarszych na świecie. Osadnictwo w tym miejscu datowane jest na 6 tyś. lat. W czasach swej świetności dorównywało potęgą legendarnym Atenom. Upływ czasu był łaskawy dla zabytków tego miasta. Do czasów dzisiejszych zachowało się bardzo dużo interesujących budynków. Sanktuarium Apollina, mury obronne, czy też XII-wieczna twierdza to miejsca gdzie ciągle czuć ducha starożytności.

Peloponez-Argos
Argos – jedno z najstarszych miast Peloponezu

Epidavros

To starożytne miasto, położone nad Zatoką Sarońską, jest obecnie bardzo wartościowym stanowiskiem archeologicznym. Dzięki prowadzonym badaniom, archeologom udało się odsłonić imponujące ruiny temenosu, czyli świętego kręgu. Co mogą zobaczyć turyści, którzy udadzą się do Epidavros? Przede wszystkim świątynię Asklepiosa, Propyleje – czyli bramę świątynną z III w.p.n.e., świątynię Artemidy, czy też tolos z marmuru zbudowany przez Polikleta Młodszego ok 350 r.p.n.e. Wrażenie robi również antyczny teatr, który do dzisiejszego dnia zachował idealną wręcz akustykę. Aktorzy występujący na scenie byli doskonale słyszalni nawet na najdalszych rzędach siedzeń.

Jaskinie Dirou

Jaskinie Dirou to raj dla speleologów. W pobliżu miejscowości Dirou znajdują się niezwykle malownicze jaskinie. Najbardziej popularne są trzy groty: Glifada, Alepotripa i Katafaga. Trasa turystyczna ciągnie się przez przeszło 2 km. W znakomitej większości wiedzie jeziorami, które turyści pokonują łodziami. Jeziora są krystalicznie czyste, a urok miejscu dodają również bogato ukształtowane i wielobarwne stalaktyty i stalagmity. Jakby tego było mało, w jaskini zamontowano również artystyczne oświetlenie. Panuje tam więc niesamowity klimat potęgowany grą światła i cienia.

Jezioro Doxa

A może chcielibyście odpocząć nad malowniczym Jeziorem Doxa? To bardzo zaciszne miejsce, położone z dala od najbardziej popularnych szlaków. Jego najbardziej charakterystycznym elementem jest niewielki cypelek z zabytkowym kościółkiem na samym środku akwenu. Zabawiając w tej okolicy nie można nie wstąpić do monastyru Agiou Georgiou Fenou. Ze znajdującego się tutaj tarasu rozpościera się przepiękny widok na jezioro i okoliczne tereny. Mnisi są bardzo gościnni, możecie liczyć na poczęstunek w postaci konfitury z płatków róży i orzeźwiający napitek.

Korynt

Aby zasmakować wielowiekowej historii Półwyspu Peloponeskiego nie możemy ominąć Koryntu. W starożytności był bardzo ważnym polis na mapie politycznej Grecji. Niebagatelne znaczenie miał również jako miasto portowe. Do dnia dzisiejszego zachowało się wiele zabytków, które przypominają o latach świetności tego miejsca. Miasto Korynt położone jest tuż przy tzw. Przesmyku Korynckim, w poprzek którego przepopano w latach 1881-1893 kanał łączący Morze Egejskie z Morzem Jońskim. Na turystach wrażenie robią ściany kanału, które wprost z morza pną się w górę na wysokość kilkudziesięciu metrów. Ruiny starożytnego miasta znajdują się w niedalekiej odległości od współczesnego miasta Korynt. Na szczególną uwagę zasługują pozostałości po świątyni Apolla. Nad pobliskimi terenami góruje Akrokorynt. To góra czczona już w starożytności. Na jej szczycie znajdowała się świątynia Afrodyty. W średniowieczu zaś mieściła się tutaj bardzo znacząca twierdza. Do naszych czasów przetrwały ruiny owej wspaniałej niegdyś budowli – to przede wszystkim kilka poziomów murów oraz bramy. Z samego wzgórza rozpościera się wspaniały widok na okolicę.

Megalopolis

Antyczne miasto Megalopolis zostało założone przez Epaminondasa. Głównym zadaniem miasta była obrona przed ekspansyjnymi Spartanami. Megalopolis było więc wkomponowane w system twierdz i umocnień. Historia jednak brutalnie obeszła się z tym antycznym miastem. Szybko zostało obrócone w ruiny, a mieszkańcy postanowili je opuścić. Do naszych czasów przetrwały pozostałości wspaniałego teatru. Wykuty w zboczu wzgórza, jest uznawany za największy teatr w starożytnej Grecji. W czasach swej największej świetności mógł pomieścić nawet 20 000 widzów.

Mistra

Atrakcje turystyczne Grecji nieodzownie kojarzą się nam ze starożytnością. I nic dziwnego, antyk bowiem to czasy największej świetności miast greckich. Jednak historia tego regionu jest znacznie bogatsza, a to co nam oferuje wykracza poza czasy starożytne. Dobrym przykładem może być miejscowość Mistra. To obecnie już niezamieszkałe, dobrze ufortyfikowane miasto, którego początki sięgają średniowiecza. Jest to więc miasto bizantyjskie, a zabytki przetrwałe do naszych czasów, są świadectwem kunsztu i wytworność kultury i cywilizacji bizantyjskiej. Cały system architektoniczny miasta – pałac, forteca, kościoły i klasztory – został w 1989 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNECO. Co warto zobaczyć w Mistrze? Przede wszystkim katedrę Mitropolis, która jest najstarszą świątynią w Mistrze, klasztor Pandanassa, czy też kościół Agia Sofia.

Peloponez-Mistra
Mistra – ruiny starożytnego miasta

Antyczne Messini

Antyczne miasto Messini zlokalizowane było na bardzo żyznych glebach. Po dziś dzień region słynie z uprawy oliwki. Zostało ono wybudowane przez Epaminondasa i szybko zyskało na znaczeniu jako stolica regionu i bastion walki z najeźdźcami ze Sparty. Do dnia dzisiejszego zachowała się znaczna część fortyfikacji tego miasta z IV w.p.n.e. Przetrwały nie tylko pozostałości murów, ale również wieże, oraz bramy: arkadyjska i lakońska

Mykeny

Jeśli wjeżdżacie na Peloponez od strony Aten i Kanału Korynckiego, Mykeny są obowiązkowym punktem na Waszej trasie! Obecnie jest to mała, urokliwa miejscowość licząca ok. 350 mieszkańców. W starożytności była głównym ośrodkiem kultury mykeńskiej i liczącym się miastem na mapie Grecji epoki brązu. Jej mitycznym królem była słynny Agamemnon, zdobywca Troi. Prace archeologiczne w Mykenach prowadzone są już od XIX wieku. W 1999 roku stanowiska archeologiczne w Mykenach zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Najważniejsze zabytki, których ruiny przetrwały do naszych czasów to przede wszystkim Akropol wraz z pozostałościami pałacu, grobowce szybowe oraz komorowe. Warto również zajrzeć do muzeum wykopalisk, które może się pochwalić imponującą kolekcją. Mykeny – przeczytaj więcej.

Peloponez-Mykeny
Mykeny – Skarbiec Atreusza

Naupilon

Naupilion to kolejne malownicze miasteczko na Peloponezie. Jego historia sięga XII w. p.n.e. Istotne znaczenie dla jego dziejów miało położenie w zakolu Zatoki Argolidzkiej. W czasach starożytnych był jednym z najważniejszych portów Agrolidy. W epoce klasycznej dziejów Grecji, miasto zaczęło stopniowo upadać, aż do całkowitego wyludnienia w II w. n.e. Następnie odrodziło się w czasach bizantyjskich. Z jego najnowszych dziejów warto przytoczyć wzmiankę o tym, że po odzyskaniu przez Grecję niepodległości od Turcji, w latach 1823-1834 Naupilion był pierwszą stolicą nowożytnego państwa greckiego. Z okresu świetności starożytnego Naupilionu do naszych czasów przetrwały liczne zabytki. Warto zobaczyć w pierwszej kolejności pozostałości po rozległej fortyfikacji – Palamidi. Będąc na rynku miasta – pl. Konstytucji – warto zajrzeć do Muzeum Archeologicznego. Ciekawymi zbiorami mogą się również pochwalić Muzeum Wojskowości i Muzeum Etnograficzne. Zwiedzaniu z pewnością będzie sprzyjała pogoda, lata są tutaj gorące i suche. Naupilion należy do najbardziej popularnych kierunków turystyki wypoczynkowej wśród Greków.

Olimpia

W starożytności Olimpia należała do jednych z najpotężniejszych polis. Była miejscem kultu Zeusa, to tutaj również organizowano w starożytności igrzyska olimpijskie. Dla współczesnych Olimpia jest systematycznie odkrywana przez wykopaliska archeologiczne, które rozpoczęły się jeszcze w XIX wieku. Stanowisko archeologiczne w Olimpii w 1989 roku zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To tutaj możemy podziwiać Fipejon – Świątynie Filipa II Macedońskiego, Świątynię Hery, grób Pelopsa, Świątynię Zeusa, czy też piedestał Nike. W Olimpii warto również odwiedzić Muzeum Archeologiczne i Muzeum Starożytnych Igrzysk Olimpijskich. To tutaj również znajduje się słynny stadion olimpijski, miejsce zmagań sportowców w starożytności, na którym dziś zapalany jest co cztery lata znicz olimpijski, niesiony przez sztafetę do miejsca aktualnie rozgrywanych igrzysk. Olimpia – przeczytaj więcej.

Peloponez-Olimpia
Olimpia – Filipejon

Porto Kagio

Na amatorów mniej aktywnego wypoczynku idealnym rozwiązaniem może być Porto Kagio. Znajduje się tutaj najdalej na południe wysunięta plaża Peloponezu, która stwarza idealne warunki do wylegiwania się na słońcu i morskich kąpieli. Wioska jest malutka, cicha i spokojna. Uroku dodaje jej malownicze położenie. Ukojenie znajdą tu osoby szukające wyciszenia i kameralnej atmosfery. W niedalekiej odległości możecie podziwiać ruiny tureckiego zamku.

Peloponez-Porto Kagio
Porto Kagio

Stremnitsa

To kamienna wioska na zboczach góry Klinitsa. Dla jednych malownicza i piękna, dla innych zaś mroczna i tajemnicza. W pobliżu znajduje się majestatyczny wąwóz rzeki Liusos. Cały ten obszar jest nieco odizolowany od reszty półwyspu, dlatego zachował swój unikalny charakter. Oprócz Stremnisty możemy podziwiać również inne podobne zabytkowe miejscowości: Karitenę i Dimitsanę, a także liczne pustelnie.

Antyczna Tegea

W starożytności Tegea należała do jednych z najpotężniejszych miast nie tylko w Arkadii, ale również w całej Grecji. Ruiny polis znajdziemy w wiosce Alea, niedaleko Tripolisu. To głównie pozostałości po Świątyni Ateny, która spalona w 394 r. p.n.e. została następnie odbudowana przez Skopasa. Jest przykładem połączenia stylu doryckiego i korynckiego. Ale ruiny świątyni to nie wszystko, co warte jest uwagi w tym rejonie Peloponezu. Musimy pamiętać, ze to przecież serce Arkadii. Krainy legendarnej już w starożytności, słynącej z łagodnych pagórków, rozległych pastwisk otoczonych z wszystkich stron górami. Już w dawnych wiekach zyskała status niemalże raju na ziemi. Warto więc przyjrzeć się malowniczym widokom, i zweryfikować trafności zachwytów starożytnych Greków.

Mapa:

Grecja i Peloponez – co warto zobaczyć?
5 (100%) 7 vote[s]

Read Previous

Honor po albańsku

Read Next

Camping GYTHIONBAY

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *