Samochodem do GRECJI

Wybierasz się samochodem do Grecji? Może zainteresuje Cię także nasz wpis dotyczący najpopularniejszej trasy, przez Węgry, Serbię i Macedonię? Znajdziesz go tutaj: droga do Grecji.

Na skróty:

Dokumenty wjazdowe

Obywatele Polski korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Dokumentem uprawniającym do wjazdu na teren Grecji jest ważny paszport lub dowód osobisty. Aktualnie możemy przebyć całą drogę z Polski jedynie z dowodem osobistym. Jeśli podróżujemy samochodem, warto jednak pamiętać o Zielonej Karcie, która jest wymagana m.in. w Macedonii. Pobyt do 90 dni nie wymaga dodatkowych pozwoleń.

W przypadku krajów Unii Europejskiej nie trzeba martwić się o polskie prawo jazdy, uprawnienia do prowadzenia samochodu wydane w jednym kraju UE są uznawane we wszystkich pozostałych. Można go używać jeśli jest ważne, spełnia się wymagania wiekowe odnośnie kategorii prowadzonego pojazdu, nie zostało zawieszone, ograniczone albo cofnięte w państwie, w którym się je wyrobiło.

Informacje ogólne

Jazda po Grecji nie różni się zbytnio od jazdy w Polsce. Oczywiście w większych aglomeracjach może wymagać trochę wprawy, ale poza miastem Grecy jeżdżą raczej spokojnie. Faktem jest, że przepisy i znaki drogowe traktują raczej informacyjnie, ale wynika to bardziej z ich wygody niż pośpiechu. Podobnie jak w większości południowych krajów sygnał dźwiękowy ma u nich zupełnie inne zastosowanie, często sygnalizują tak manewr (np. wyprzedzania) lub po prostu pozdrawiają się na drodze. Ruch toczy się dużo wolniej niż np. we Włoszech i jeśli wybieracie się samochodem w tym kierunku nie musicie się specjalnie obawiać lokalnych kierowców i ich zwyczajów.

Przepisy drogowe w Grecji

 • Ograniczenia prędkości:
  Ograniczenia prędkości w Grecji
 • W Grecji obowiązuje nakaz zapinania pasów bezpieczeństwa zarówno na przednich, jak i tylnych siedzeniach,
 • Jazda z włączonymi światłami mijania jest wymagana tylko w nocy, w tunelach oraz podczas złych warunków atmosferycznych.,
 • Rozmowy przez telefon komórkowy podczas prowadzenia samochodu są zabronione.
 • Maksymalny dopuszczalny poziom alkoholu we krwi wynosi do 0,5 promila , przy czym w przypadku kierowców zawodowych i osób młodych (do 23 roku życia) limit ten wynosi do 0,2 promila.
 • Kierujący pojazdem zobowiązany jest mieć ze sobą dowód rejestracyjny pojazdu.
 • Osoby nie mieszkające na stałe w Grecji (np. turyści), nie mogą prowadzić pojazdów należących do osób prywatnych zamieszkałych w tym kraju.
 • Greckie przepisy przewidują wysokie mandaty (do 1000 €) dla kierowców i właścicieli samochodów ciężarowych o ciężarze równym lub większym 3,5 tony, którzy omijają autostrady i korzystają z równoległych dróg bocznych.

Obowiązkowe wyposażenie pojazdu w Grecji.

Grecja jest sygnatariuszem Konwencji Wiedeńskiej o Ruchu Drogowym, w związku z czym obowiązuje Was wyposażenie z kraju rejestracji pojazdu. Różnica jest tu jednak nieznaczna i dotyczy przede wszystkim apteczki, którą naszym zdaniem, i tak warto posiadać.

Wymagania dotyczące wyposażenia:

 • pasy bezpieczeństwa na przednich siedzeniach,
 • gaśnica,
 • apteczka pierwszej pomocy,
 • min. głębokość bieżnika – 1,6 mm,
 • kask ochronny dla motocyklisty i pasażera,
 • fotelik bezpieczeństwa dla dzieci poniżej 3 lat, lub urządzenie zabezpieczające dla dzieci w wieku od 3 do 11 lat i wzroście poniżej 1,35 m

Drogi w Grecji

Sieć dróg ekspresowych i autostrad jest dosyć dobrze rozwinięta i pokrywa swoim zasięgiem większość kraju. Musimy być jednak świadomi, że część z nich ma już swoje lata i ich stan zaczyna odbiegać od europejskich standardów. Drogi niższej kategorii, w zależności od regionu są różnej jakości, od bardzo dobrych do przeciętnych.
Jeśli podróżujecie z przyczepą kempingową lub pojazdem wyższym niż 2,2 m (i DMC do 3,5t) warto rozważyć zjazd z autostrady, gdyż standardowo takie pojazdy są traktowane na równi z autokarami i samochodami ciężarowymi. Opłaty za przejazd zwiększają się wtedy nawet ponad dwukrotnie! Co ciekawe, w zależności od operatora danego odcinka, na niektórych bramkach w takim przypadku płacimy w kat. 2, a na innych w kat. 3. Często wygląda to na działanie zupełnie przypadkowe i o faktycznej opłacie dowiadujemy się dopiero po podjechaniu pod bramkę.
Płatność na bramkach możliwa jest tylko gotówką i poprzez systemy płatności automatycznych (e-Pass/FastPass/eWay/o-Pass). Niestety nawigacja Google Maps nie wszędzie nadąża za rozwojem greckich autostrad, także jeśli z niej korzystacie, zalecamy posiadanie przy sobie gotówki  nawet mimo zaznaczonej opcji omijania dróg płatnych.

Drogi ekspresowe i autostrady w Grecji:

Drogi ekspresowe i autostrady w grecji


Kontrole policyjne i wysokość mandatów w Grecji

Kontrole prewencyjne zdarzają się dość rzadko i widok policjanta przy drodze nie należy do częstych. Zalecamy jednak ostrożność i spokojną jazdę, gdyż ewentualny mandat może mocno odchudzić nasz wakacyjny budżet. Przekroczenie prędkości o ponad 30 km/h to mandat w wysokości 350 € i zatrzymanie uprawnień na 60 dni, podobną kwotę otrzymamy za brak pasów czy kasku na motocyklu, a zignorowanie znaku stop lub czerwonego światła kosztować nas będzie nawet 700 €. Na szczęście można zredukować te kwoty o połowę, regulując należność w ciągu 10 dni, choć ponad 750 zł za brak pasów może i tak solidnie uszczuplić nasz portfel.

Mimo wszystko po Grecji jeździ się bardzo przyjemnie, a spokojna jazda, szczególnie lokalnymi drogami, zapewnia bogactwo wrażeń wizualnych.

Samochodem do Grecji

Jeśli wybieracie się samochodem do Grecji,

to jest świetna okazja, aby odwiedzić np. Peloponez i Ateny! Koniecznie sprawdźcie też ceny paliw na Bałkanach i oczywiście pogodę! Zapraszamy 🙂

Dokładamy wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne, jednak mają one charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń.

Samochodem do GRECJI
4.9 (97.5%) 8 vote[s]

Read Previous

Camping ATREUS

Read Next

ALBANIA – praktyczne informacje

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *