Meteory – Grecja zawieszona w chmurach

Mimo, że często jest umieszczane na pocztówkach, żadne zdjęcie nie jest w stanie w stu procentach oddać klimatu tego miejsca. Meteory (tłum. z gr. „będący wysoko w powietrzu”) to skały z piaskowca sięgające nawet 540 m n.p.m. Na ich szczytach zbudowano kilkaset lat temu ludzkimi rękami monastery, czyli greckie klasztory, miejsca spotkania Boga z człowiekiem. Do dziś w stanie umożliwiającym zamieszkanie i zwiedzanie z 24 budynków zachowało się jedynie 6. To jedno z najbardziej zapierających dech w piersiach miejsc, które można zobaczyć w Grecji.

Same Meteory to najprawdopodobniej pozostałość po prehistoryczny morzu. Skały dodatkowo uległy wypiętrzeniu poprzez trzęsienia ziemi. Znajdują się w środkowej Grecji, niedaleko miasta Kalambaka. Pierwsze prawosławne klasztory zaczęto budować w XIV wieku, choć już wcześniej pustelnicy wybierali jaskinie w Meteorach, jako miejsce swojej egzystencji. Przez kilkaset lat dostęp do monasterów był dla „zwykłych śmiertelników” bardzo ograniczony. Jedyną drogą na górę były specjalne zawieszone na linach sieci i kosze transportujące ludzi, żywność oraz materiały potrzebne do budowy i napraw klasztorów.

grecja meteory

Zakonnicy zamieszkujący klasztory okres świetności przeżywali w XVI wieku, kiedy na tronie zasiadał osmański sułtan Sulejman Wspaniały. Monastery były wtedy miejscem, gdzie gromadzono skarby, które zbierano z podległych sułtanowi posiadłości ziemskich. Klasztory były również doskonałym schronieniem podczas inwazji serbskiej na państwo bizantyjskie. Pierwsze problemy we wspólnotach zakonników zaczęły pojawiać się w XVII w. Były one wynikiem sporów, do których dochodziło pomiędzy opatami walczącymi o wpływy i władzę. Niszczeć zaczęły także niezbyt solidne konstrukcje klasztorów – surowce potrzebne na naprawy trudno było na bieżąco dostarczać na szczyty. Ostatecznie rząd Grecji przejął od zakonników wszystkie podlegające im tereny.

Pierwszy klasztor został założony przez św. Atanazego w 1336 r. Według legendy zakonnik wleciał na szczyt na skrzydłach orła i rozpoczął budowę monasteru. Klasztorowi nadano nazwę Wielkiego Meteora pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego. Jego budowa trwała prawie 300 lat! Z powodzeniem pełni on swoją funkcję do dziś – prowadzą do niego liczne schody wykute w skale w XIX w. W dobrym stanie zachowało się także 5 innych klasztorów: Świętego Mikołaja Odpoczywającego, Świętego Stefana, Świętej Trójcy, Rusanou oraz Warlaam. Monastery zamieszkują dwa zakony żeńskie i cztery męskie.

Gdy dotrzemy do klasztorów na szczytach Meteorów, to oprócz pięknych widoków warto zwrócić uwagę na to, co zachowało się wewnątrz monasterów. W Wielkim Meteorze np. znajdziemy Muzeum Etnograficzne i Folkloru. Zachowały się również w nim liczne relikwie, w tym czaszka założyciela klasztoru – św. Atanazego. Monastery gromadzą także zabytkowe naczynia liturgiczne, obrazy, pergaminowe rękopisy czy ręcznie wykonane tkaniny. Na ścianach można podziwiać liczne freski. Jednak to przede wszystkim widoki roztaczające się ze szczytów Meteorów są powodem, dla którego trzeba tu przybyć zwiedzając Grecję. W tym miejscu naprawdę można poczuć odizolowanie od reszty świata. Kiedyś, gdy dostęp do monasterów był utrudniony, odczucie to pewnie było jeszcze bardziej spotęgowane. Warto wspomnieć, że Meteory były scenerią dla jednego z filmów o przygodach Agenta 007 – „Tylko dla twoich oczu”, a zespół Linkin Park nazwał swoją druga płytę „Meteora”, bo chciał, by robiła ona takie samo wrażenie, jak greckie szczyty.

grecja meteora

Wybierając się na zwiedzanie klasztorów należy pamiętać o właściwym ubiorze – panów obowiązują długie spodnie, panie – spódnica zakrywająca kolana i zakryte ramiona. Na miejscu zazwyczaj można wypożyczyć specjalne chusty uzupełniające naszą garderobę, ale czasem jest problem z ich dostępnością. Wejście do każdego monasteru kosztuje 3 euro. Klasztory otwarte są w różne dni, w różnych godzinach – warto sprawdzić ich dostępność przed wyjazdem. By zobaczyć wszystkie, najlepiej jest wybrać się na zwiedzanie w weekend, ale wtedy spotkamy się z tłumami innych turystów. Wejście na górę wszystkich dostępnych Meteorów będzie kosztowało sporo wysiłku, ale warto się poświęcić, by móc podziwiać całą okolice i poczuć się choć przez chwilę zawieszonym pomiędzy niebem a ziemią.

Meteory – Grecja zawieszona w chmurach
5 (100%) 6 vote[s]

Read Previous

Architektoniczny tytan, most Rio-Antirio w Grecji

Read Next

Camping Thines Finikounda

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *