fortaleza

Fortaleza — co ciekawego zobaczysz w brazylijskim mieście?

Ogromnym egzotycznym krajem, który przyciąga turystów z całego świata, jest Brazylia. Fortaleza zaś to popularny tamtejszy cel podróży. Słoneczne miasto portowe, nadmorski kurort, miejsce wypoczynku i rekreacji. Jednak Fortaleza to nie tylko piaszczyste plaże nad Oceanem Atlantyckim. To również zabytki, atrakcje oraz niespotykana przyroda. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czym przyciąga do siebie Fortaleza, przeczytaj ten artykuł.

Gdzie jest Fortaleza?

Fortaleza to jedno z najbardziej rozwiniętych nadmorskich miast Brazylii — największego państwa Ameryki Południowej. Leży w północno-wschodniej części kraju i jest stolicą stanu Ceará, który słynie z wyżynno-górzystych terenów i kolorowych klifów. Fortaleza jest aktualnie piątym co do wielkości miastem Brazylii i liczy sobie aż 4 miliony mieszkańców.

Jak poruszać się po mieście?

Fortaleza Brazil to duże miasto, którego powierzchni sięga ponad 313 km². Należy więc wziąć pod uwagę, że odległości między piaszczystymi plażami a innymi atrakcjami mogą być zbyt duże na piesze wędrówki. Częstym rozwiązaniem, na które decydują się turyści, jest wynajęcie samochodu. Umożliwia on wygodne zwiedzanie miasta na własną rękę. Należy jednak pamiętać, że Fortaleza to miasto z dość dużym ruchem ulicznym, więc korki i poszukiwanie miejsca parkingowego mogą utrudnić Ci wycieczkę. Najpopularniejszą opcją wybieraną przez turystów jest rezerwacja jednodniowych wycieczek w tamtejszych biurach podróży. Dzięki temu w sposób zorganizowany uda Ci się zobaczyć najciekawsze zakątki miasta, a transport nie będzie stanowił dla Ciebie problemu. Aby udać się do restauracji na szybki obiad lub na szybką caipirinhanę, zawsze możesz zamówić taksówkę lub skorzystać z transportu publicznego.

fortaleza brazil

Bezpieczeństwo

Jak w każdym dużym mieście nakierowanym na turystykę, tak w brazylijskiej Fortalezie należy zachować szczególną czujność. Zalecamy nie zwiedzać miasta z kosztownościami, uważać na kieszonkowców, a nocą nie oddalać się od głównej turystycznej alei Beira-Mar. Z zachowaniem ostrożności zwiedzanie Fortalezy powinno być czystą przyjemnością pozbawioną nieprzyjemnych okoliczności.

Fortaleza — najpiękniejsze plaże

Każdy miłośnik plaż pokocha Fortalezę. Głównym celem przybywających tu turystów jest wypoczynek. Fortaleza posiada kilka świetnie zagospodarowanych plaż, które umożliwiają każdemu spędzanie czasu na piaszczystym wybrzeżu. Fortaleza posiada aż kilkanaście różnych plaż, wśród których najpopularniejszymi są plaże miejskie. Oto kilka z nich.

Praia do Meireles

Najbardziej reprezentatywną plażą jest Praia do Meireles znajdująca się pośrodku turystycznej alei Beira-Mar i w niedalekiej odległości od pięknych i luksusowych będących nieodłącznym elementem krajobrazu miasta. To najczęściej uczęszczana przez turystów plaża, która jest także dobrym miejscem na uprawianie sportów wodnych.

Praia do Meireles

Praia do Muscuripe

Plaża Praia do to dobra baza wypadowa na wycieczkę żaglówką. To także doskonałe miejsce na zjedzenie świeżej ryby z tamtejszych wód. Będąc w pobliżu, nie sposób nie natknąć się na słynny targ rybny. Morski krajobraz przyozdabiają zaś łodzie i kurty rybackie.

Praia de Iracema

Iracama to najbliższa plaża w centrum, znajdująca się zaraz na początku alei Beira-Mar. Słynie z ruchliwej i gwarnej promenady, którą otaczają liczne restauracje oraz bary serwujące drinki. Dodatkowo znajdujące się niedaleko molo Ponte dos Ingleses to idealne miejsce na oglądanie zachodu słońca.

Park Wodny

Oprócz plaż Fortaleza i okolice słyną także z innych wodnych atrakcji. W miejscowości Aquiraz znajdującej się 26 kilometrów od Fortelazy znajduj się najsłynniejszy park wodny Brazylii. Oblegany przez turystów w każdym wieku Beach Park to wyjątkowe miejsce rodzinnych atrakcji. Znajduje się tam zjeżdżalnia wodna o wysokości 41 metrów, z której decydują się zjechać tylko najodważniejsi.

Park Wodny

Park Cocó

Ciekawą atrakcją dla turystów odwiedzających Fortalezę z pewnością okaże się park Cocó. Jest to jeden z największych parków miejskich Ameryki Południowej. Liczne ścieżki przyrodnicze parku odkryją przed Tobą zaskakującą i niespotykaną florę oraz faunę, głównie dlatego, że Cocó to miejsce zagrożonych roślin i zwierząt. Park Cocó to oaza dla tych, którzy w dużym turystycznym mieście poszukują ciszy oraz chwili wytchnienia. Dla osób żądnych wrażeń park umożliwia jednak różne aktywności, w tym wspinaczkę skałkową lub wycieczki łodzią.

Co robić w okolicy?

Podróżnicy obierający Fortalezę za cel podróży to najczęściej sympatycy plażowania i kąpieli w ciepłych wodach Oceanu Atlantyckiego. Jednak nie zapominaj, że brazylijski kurort słynie także z przepięknej historyczne zabudowy, które przyciągają miłośników architektury oraz historycznych zabytków. Fortaleza to miasto założone przez Portugalczyków w 1603 roku jako Druga Lizbona, dlatego szczególnie zadbano o estetyczny i reprezentatywny wygląd miasta. Perłą na mapie miasta jest przepiękna starówka, gdzie znajdują się urokliwe kawiarnie oraz restauracje. Fortaleza to także miasto, które żyje nocą. Codziennie po godzinie 17.00 na alei Beira-Mar odbywają się słynne targi sztuki i rzemiosła. To doskonałe miejsce dla turystów, którzy chcą wrócić z pamiątką w postaci tamtejszego rzemiosła artystycznego. Idealnym zwieńczeniem wycieczki będzie posiłek w jednej z regionalnych restauracji.