copacabana

Copacabana – zobacz kawałek brazylijskiego raju w Rio de Janeiro

Znana jako księżniczka morza (Princess of the Sea) – piaszczysta i pełna słońca plaża Copacabana zachwyca wszystkich wczasowiczów wieloma walorami. Ulokowana w Rio de Janeiro u podnóży Sugar Loaf Mountain i Morro do Leme uchodzi za jeden z bardziej popularnych kawałków wybrzeża w całej Ameryce Południowej. Czemu zawdzięcza tak dużą popularność i co może tu spotkać spragnionych słońca turystów oraz mieszkańców? Zdradzamy tajemnicę magicznego miejsca na mapie Brazylii!

Najsłynniejsza plaża w całej Brazylii

Plaża Copacabana cieszy się wielką popularnością i sławą nie tylko wśród miejscowych oraz miłośników piosenki Barry’ego Manilow. Z pewnością niejednokrotnie każdy słyszał o tym miejscu, lecz właściwie gdzie znajduje się ten kawałek gorącego piasku? To plaża Rio de Janeiro — miasta położonego w południowo-wschodniej części Brazylii, które położone jest w otoczeniu pięknej przyrody i słynie z radosnej mentalności mieszkańców. Wybrzeże dominuje w wiele piaszczystych fragmentów, ale to właśnie Copacabana uznawana jest za klejnot regionu. Wyróżnia ją kształt półksiężyca i atrakcyjne, turystyczne zagospodarowanie, które pozwala spędzić w tym miejscu wakacje marzeń.

Więcej o Rio de Janeiro przeczytasz w naszym artykule: Jakie atrakcje skrywa Rio de Janeiro i dlaczego jest nazywane „Cudownym Miastem”?

Jak dostać się na plażę?

Turyści przybywający do Rio de Janeiro bez problemu mogą dotrzeć na Copacabanę, ponieważ jest  świetnie skomunikowana z pozostałą częścią miasta. Najlepszym sposobem przemieszczenia się jest metro, a w okolicy plaży usytuowane są 3 przystanki. Ponadto główne ulice miasta przecinają się w pobliżu wybrzeża, dzięki czemu z łatwością można trafić na białe piaski Brazylii. Transport ułatwią miejscy taksówkarze oraz wynajęcia samochodu, choć taka opcja jest wiele droższa.

Styl życia Cariocas

Cariocas to grupa mieszkańców Rio de Janeiro ściśle związana z plażą o luźnym podejściu do życia. Jak można określić tę społeczność? Jej większość związana jest z uprawianiem sportu na plaży. Copacabana rozciąga się przez ponad 5 kilometrów, a każdy jej odcinek jest dokładnie zaaranżowany. Można spotkać tu zawodników plażowej siatkówki, piłki nożnej lub rolkarzy przemierzających promenadę. Carioca cechuje kolorowy i wygodny strój. Krótkie spodenki, topy, luźne koszulki i stroje kąpielowe są jak najbardziej na miejscu. Uśmiech i brak pośpiechu wyróżnia tych mieszkańców od reszty zabieganego społeczeństwa w mieście.

Copacabana jako dzielnica

W Brazylii Copacabana stanowi jedną z dzielnic Rio de Janeiro, która obejmuje zasięgiem nie tylko plażę, ale również część ulic w mieście, które podobnie jak wybrzeże tętnią życiem od rana do nocy. Tuż w pobliżu plaży wznoszą się wielopiętrowe, nowoczesne budynki. Co można więcej powiedzieć o dzielnicy? To połączenie wielobarwnego stylu życia radosnych mieszkańców z szybkim tempem życia zapracowanych obywateli i sektorem ubogich, którzy zamieszkują brazylijskie fawele. Copacabana stanowi także miks religijny, a w dzielnicy wznoszą się kościoły kościołami wielu wyznań.

copa cabana
Dzielnicę Copacabana zamieszkuje około 400 000 ludzi

Historia

Plaża Copacabana zaczęła kształtować się w drugiej połowie XX wieku, kiedy w związku z przebudową sieci kanalizacyjnej powiększono jej teren, by uniemożliwić docieranie wody z morza do miejskiej zabudowy. Zanim jednak to nastąpiło i świat poznał piękny fragment wybrzeża, w miejscu tym rozwijała się dawniej niewielka wioska rybacka. Największy wzrost urbanizacji nastąpił na skutek budowy tunelu Velho, który miał stać się łącznikiem między Śródmieściem a Botofogo. Kolejno powstała główna promenada wzdłuż plaży oraz nowe hotele. Jednocześnie w jej pobliżu rodziły się biedne domy ubogich mieszkańców, czyli fawele. Turystka i wzbogacenie infrastruktury plaży przyczyniło się do jej rozsławienia i zyskania światowej popularności.

Copacabana a bezpieczeństwo

Wiele turystów przyjeżdżających do Rio de Janeiro często omija plażę Copacabanę, a głównym tego powodem jest obawa o swoje bezpieczeństwo, a nawet życie. Ten odcinek wybrzeża nie posiada dobrej renomy, a przestępczość obecna jest na porządku dziennym. Według raportu OSAC z 2020 r. opracowywanego w porozumieniu z Regionalnym Biurem Bezpieczeństwa Konsulatu Generalnego USA w Rio de Janeiro wynika, że podróżując do Brazylii, warto zachować szczególną ostrożność, jeśli chodzi o zagrożenie przestępczością, ponieważ kraj oznaczany jest na drugim poziomie wystąpienia ryzyka niebezpieczeństwa. Dodatkowo plaża Copacabana i jej zbiornik posiada wysoki stopień zanieczyszczeń. 

Jak zachować bezpieczeństwo na plaży Copacabana?

Odwiedzenie plaży w Rio de Janeiro jest możliwe, ale trzeba pamiętać o stosowaniu się do ogólnie przyjętych zasad bezpieczeństwa. Przede wszystkim warto zadbać o bezpieczny transport w drodze na wybrzeże. Dobrym wyborem będzie skorzystanie z usług taksówkarzy. Kolejna ważna rzecz to pozostawienie drogocennych przedmiotów w miejscu zakwaterowania i nienoszenie ich przy sobie. To ograniczy możliwość stania się celem dla miejscowych rabusiów. Dodatkowo warto nie reagować na zaczepki plażowych sprzedawców i innych ludzi oraz dobrze trzymać przy sobie swoje rzeczy – plaża Copacabana bywa bardzo zatłoczona i nietrudno o bliski kontakt umożliwiający kradzież. Sugeruje się też wizytę na plaży w towarzystwie większych grup za dnia. Odwiedzenie tego miejsca nocą mogłoby przynieść niepożądane przykre zdarzenia, którym chcemy zapobiec. 

Copacabana to nie tylko plaża – pozostałe atrakcje

Copacabana znana jest na całym świecie z pięknego krajobrazu i miejsca do wypoczynku w otoczeniu pięknej przyrody oraz nowoczesnego miasta wokół, lecz plażowanie to nie jedyna możliwość spędzania wolnego czasu w tej części miasta! Co jeszcze można robić na Copacabanie? Oto kilka atrakcji w pobliżu!

Fort Copacabana

Miejsce, które dziś stanowi centrum życia kulturalnego w okolicy plaży to Fort Copacabana. Obiekt  wybudowano w 1908 roku, przeznaczony był dawniej do celów wojskowych, jednak dziś stanowi bardzo chętnie odwiedzany zabytek przez miejscowych i turystów. To malowniczy portal umożliwiający wejście na plaże, przy którym warto wykonać pamiątkowe zdjęcie z wizyty w tej dzielnicy!

słynna plaża w rio de janeiro
Fort Copacabana

Hotel Copacabana Palace 

Hotel Copacabana Palace to najbardziej znany budynek w okolicy i jeden z bardziej zdumiewających przykładów turystycznej infrastruktury w całym Rio de Janeiro. Wrażenie robi architektoniczna zabudowa obiektu oraz jego bogate wnętrze, które na swój pobyt wybierają najsłynniejsi celebryci przybywający do Brazylii. Goście hotelu mają dostęp do prywatnej plaży Copacabana, luksusowych posiłków i strefy spa, co z pewnością sprzyja udanemu wypoczynkowi.

Jedyny w swoim rodzaju sylwester na plaży Copacabana

Brazylijczycy to radosny naród, dla którego obchody Nowego Roku i Sylwester stanowią jedno z ważniejszych wydarzeń po karnawale. Na plaży Copacabana od drugiej połowy XX wieku okoliczność ta jest hucznie świętowana, a miliony ludzi przybywających na plażę bawi się głośno do białego rana. Impreza rozsławiona jest na cały świat, a przedsięwzięciu towarzyszy imponujący pokaz sztucznych ogni. Słowa nie opiszą atmosfery, która panuje w mieście tego dnia, a z każdym rokiem na Copacabanie tworzy się nowa, pełna barw historia.